Şehit Kütüphaneleri

andie

Kendime yenibir ben lazım
Kayıtlı Üye
25 Eylül 2009
1.404
292
Merhaba arkadaşlar,
Sizleri Şehit Kütüphaneleri adlı oluşumdan haberdar etmek istiyorum.
Ülkemiz şehitler ülkesi oldu hemen her gün şehit veriyoruz.
Burada da aramızda da belki şehit yakını olan arkadaşlarımız vardır.
Şehit Kütüphaneleri aziz şehitlerimizin adlarını yaşatmak için okullarda kütüphaneler açıyorlar ve yardımlarımızı bekliyorlar.
Sadece kitap bağışı yapabiliyorsunuz.
Destek verelim şehitlerimizin adları yaşasın çocuklarımız şehitlerimizin değerini kıymetini bilerek yetişsinler.
Sosyal medya hesaplarını ekleyeceğim.
Dilerim faydamız olur.

HAKKIMIZDA


Şehit Kütüphaneleri olarak biz ne yapıyoruz?
Aziz şehidlerimizin herbirinin adlarını yaşatmak için kütüphaneler ve okuma salonları kurup, milli birlik ve beraberliğimizin teminatı gençlerimiz ve çocuklarımızda kitaplar aracılığıyla farkındalık yaratmaya çalışıyoruz.

Nasıl çalışıyoruz?
Hiçte profesyonel olmayan bir kadroyla tamamen gönüllülük esası ve özveriyle kitap dan başka bir bağış kabul etmeden, kitap toplama merkezlerimizde kitaplar topluyoruz. Bu toplanan kitapları da, şehitlerimiz adına kütüphane kurmak için gönüllü olmuş il koordinatörlerine yollayarak kütüphane kurulması çalışmalarını yapıyoruz.

Neden sadece kitap topluyoruz?
Bağışçılarla, kütüphanede o kitabı okuyacak çocuklarımız ve gençlerimiz arasında, gönül köprüleri kurarak farkındalık sağlamak ve böylece milli birlik beraberliğimizi artırmak için sadece kitap topluyoruz. Bu sayede bağışçı özenerek seçip yolladığı kitaplara duygularını katabilmekte ve kütüphaneden yararlanan gencimiz, çocuğumuz bu maneviyatı hissedebilmektedir. Bağışçılar tarafından kitapların içine bir kaç satır not yazmasını ısrarla tavsiye ediyoruz. Bir çok kez şahit olduk ki o yazılan bir kaç satır not da en az kitap kadar çocuk ve gençlerimizin zihninde etki bırakabilmektedir.

Nerelerde kütüphane kurma çalışmaları yapıyoruz?
Bizimle şehid kütüphanesi kurmak için iletişime geçen gönüllü neredeyse orada kütüphane kurmaya çalışıyoruz. Bugüne kadar kurulan kütüphane ve okuma salonları şehitlerimizin menleketlerinde, mahallelerinde olabildiği gibi şehit olduğu esnada çalıltığı ilde, ilçede yada şehitliğe ulaştığı sırada çalıştığı birliğinde bile olabilmektedir. Eğer şehidin memleketinde bir kütüphane kurulacaksa ilk önce şehidin okuduğu okulda yada mahallesindeki kültür merkezinde bu çalışmanın yapılması için yönlendirmelerimizi yapıyoruz.

Başka nasıl yardımcı olabilirsiniz?
Sayfamızı takip edip arkadaşlarınıza duyurarak sesimizin daha çok çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede daha çok insana ulaşıp daha çok kitap toplayabilir ve hep beraber daha umutlu bir gelecek için şehitlerimizin adına kurulan kütüphanelerde gençlerimizin, çocuklarımızın gelişmesine katkı sağlayabiliriz.ŞEHİT KÜTÜPHANESİ NASIL AÇILIR?


Cehaletle savaş verdiğimiz ve şehitlerimizin isimlerini yaşatmaya çalıştığımız "Şehit Kütüphaneleri" cephesinde mücadelemiz "Şehit Kütüphanesi" açmaya karar verdiyseniz yapmanız gerekenler;

1. Kütüphanesi açması ve Kütüphaneye şehit isminin verilmesi için için öncelikle şehit ailesinden izin alınmalı. Aile ile iletişime geçip kütüphane açılımı hakkımda bilgi verilir.

2. Şehit Kütüphanesi açmaya karar verdiğiniz okulun okul müdürü ile konuşma yapılması (Kitap sayısı, tadilat, pc, masa, sandalye, raf, perde ihtiyaçları)

3. İllerde valilik, ilçelerde kaymakamlığa kütüphane açmak için dilekçe verilip gerekli onayların alınmalı

4. Onay çıktıktan sonra "Şehit Kütüphanesi" sosyal medya hesapları üzerinden gerekli duyuru yapılıp kitap toplama işlemleri başlatılır.

5. Kütüphane açılacak bölgede grubumuzda o şehirde yaşayan var ise ortak çalışma ile kütüphane açan şahısa destek sağlanır.

6. Gerekli tadilat ve gereçler temin edilir.

7. Kitaplar toplanır ve yetkili kişiye gönderilir.

8. Tadilat ve kitap eksiklikleri tamamlandıktan sonra kütüphane kurulur.

9. Şehit panosu yapılır.

10. Kütüphane açılış tarihi belirlenir. Şehit yakınları ile açılış yapılır.

"Şehit Kütüphanesi" Cephesinde verdiğiniz desteklerden ötürü teşekkür ederiz.

ŞEHİT KÜTÜPHANELERİhttp://www.sehitkutuphaneleri.com/Default.aspx
https://www.facebook.com/sehitkutuphaneleri
https://twitter.com/sehitkutuphane
https://www.youtube.com/channel/UC5DXf0G6WJRcRDehW6pjDng
13434866_293941554277850_4242840105659668795_n.jpg