Seker hastasi annemi kaybetmekten korkuyorum

raperon

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
10 Ocak 2014
208
17
34
Annem seker hastasi arkadaslar ve sekeri yuksek ciktigi icin on gun dengelenmesi adina hastanede yatirdilar.Annemde normalde cayi asla sekersiz icemez ee is yerindede gunde onbes cay ictigini var sayarsak umursamayarak hepsine iki seker atmis dondurmalar borekler yukselmis seker iyice.Korkum sundan.kaynaklaniyor ananemide onun annesinide seker hastaligindan kaybettikbirinin kalbe bjrinin pankreasa vurdu ve hayattaki tek ve en buyuk korkum annemi kaybetmek biraz piskolojim bozuk gelecek size ama hergece mutlaka bunun icin agliyorum cunku uc dort gunde bir annemin ruyamda oldugunu yada hastanede oldugunu goruyorum hastaneye yatmadan once gordugum hastane ruyalari cikti diyebilirim.Seker ananem gibi zamanla kalbine yada vucudunun baska yerine vurur diye cok korkuyorum.Suan hap kullaniyor ve gunde dort kere insulin vuruluyor insulin vuruldugu zamanlar beyni uyusuo.kafasi gidiyor farkindayim.Bi soruyu bes defa sormalar sacmaca konusmalar gozlerinin kaymasi sarhos insan gibi belirtileri olabiliyor bazen; insulin vurulmaya basladigimdan beri boyle farkindayim cunku daha once bitkisel olarak bunu coZecegim diyen bi doktor insulini ve hapi biraktirmisti ve ozman gayet normal davraniyordu.Suan ilac ve igneler sayesinde sekeri ikiyuz civari cikiyor.Haftayada kontrolu var tek temennim insulini yavas yavas dusurmesi.Size sorum yakinini seker hastaligindan kaybeden varmi yada ne gibi seylere mal oldu yakinlarinizda onlarin sekeri kac cikiyor biliyorum her insanin vucudu farkli orani kaldirabiliyor ama.Bide cok uzattim farkindayim ama annem cok inatci kasla goz arasi cayina bi seker atiyor kendini kisitlanmis hissediyor hic biseymi yemicem bune ya diye kizartma ve hamur isindende uzak tutuyoruz ama hep bi isyankar sitem ediyor cok sikistirdigimiz icin uzuluyorumda cani cekiyor diye ama inanin babamda bende sekerli yagli hicbirsey yemiyoruz sirf onunda cani cekmesin diye ama is yerinde biz gormeyince neler yapiyor bilmiyorz yapmiyorum dikkat ediyorum diyor ama.SEKER hastasi yakini olanlar genelde ne gibi yemekler yapiyorlar onun hakkindada bi bilgim yok cok korkuyorum sadece annemi kaybetmekten bide oyle bi piskolojideyimki her gittigim yerdeki insanlar aman dikkat et seker birden oldurur hic anlamassin annene sen engel ol sen dikkat et bak olur birden falan dedikce iyice kendimi suclu hissetmeye basladim.Birsey olursa naparim diyorum onu surekli kontrol ettigimde bagiriyor ama sonra keskelerimin aman bunu yapsaydimda bisey olmasin demektense korkuyorum yatagima yatip hergece sessizce bi cozummus gibi agliyorum suan iyi belki ama evlenecegimi goremeyecek diye cok korkuyorum cocuklarimi falan kucuklugumden beri hep ben sebin evlecegini goremeyecegim gorcezmi bakalim diye hep bilinc altima yerlestirdi cunku.Korkuyorum su lanet olasi sekerin gunun birinde annemi bitirmesinden cok caresizim cokkkk fikir verin bayanlar lutfen biraz olsun rahatlayayim

Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Benim annem de şeker hastası. Bizimki de kaşla göz arası götürüyor bir şeyler ama onun da ayakları uyuşmaya başladı. Sinir uçları harap olmaya başlıyormuş. Doktor dikkat etmezsen ayaklarını kaybedebilirsin diye biraz korkutmuş. Epey gitti ona o korku. :) Siz de öyle yapabilirsiniz.

Benim annem çaya şeker atmıyor, ama o az içiyor zaten o açıdan zorlanmadı fazla. Ama başka şeyler de var işte. Mesela pirinç asla yememesi lazım. Normal ekmekten de uzak durması lazım. Yeşil elma, yoğurt, diyet bisküvileri, kepekli galeta falan tüketebilir ara öğünlerde. Ara öğün çok önemli çünkü, onu aksatmaması lazım. Dikkat edince düşüyor, düzene giriyor şeker aslında.

Bir de insülin ilaçtan daha iyi. Annem ilaç kullanıyor ama bir sürü zararı var vücuda. İnsülin çok daha iyi diye biliyorum ben. Doktorlar da öyle diyor.

Allah şifa versin, bence biraz korkutun ve ona değer verdiğinizi gösterin kendine dikkat etmesi için.

Annem seker hastasi arkadaslar ve sekeri yuksek ciktigi icin on gun dengelenmesi adina hastanede yatirdilar.Annemde normalde cayi asla sekersiz icemez ee is yerindede gunde onbes cay ictigini var sayarsak umursamayarak hepsine iki seker atmis dondurmalar borekler yukselmis seker iyice.Korkum sundan.kaynaklaniyor ananemide onun annesinide seker hastaligindan kaybettikbirinin kalbe bjrinin pankreasa vurdu ve hayattaki tek ve en buyuk korkum annemi kaybetmek biraz piskolojim bozuk gelecek size ama hergece mutlaka bunun icin agliyorum cunku uc dort gunde bir annemin ruyamda oldugunu yada hastanede oldugunu goruyorum hastaneye yatmadan once gordugum hastane ruyalari cikti diyebilirim.Seker ananem gibi zamanla kalbine yada vucudunun baska yerine vurur diye cok korkuyorum.Suan hap kullaniyor ve gunde dort kere insulin vuruluyor insulin vuruldugu zamanlar beyni uyusuo.kafasi gidiyor farkindayim.Bi soruyu bes defa sormalar sacmaca konusmalar gozlerinin kaymasi sarhos insan gibi belirtileri olabiliyor bazen; insulin vurulmaya basladigimdan beri boyle farkindayim cunku daha once bitkisel olarak bunu coZecegim diyen bi doktor insulini ve hapi biraktirmisti ve ozman gayet normal davraniyordu.Suan ilac ve igneler sayesinde sekeri ikiyuz civari cikiyor.Haftayada kontrolu var tek temennim insulini yavas yavas dusurmesi.Size sorum yakinini seker hastaligindan kaybeden varmi yada ne gibi seylere mal oldu yakinlarinizda onlarin sekeri kac cikiyor biliyorum her insanin vucudu farkli orani kaldirabiliyor ama.Bide cok uzattim farkindayim ama annem cok inatci kasla goz arasi cayina bi seker atiyor kendini kisitlanmis hissediyor hic biseymi yemicem bune ya diye kizartma ve hamur isindende uzak tutuyoruz ama hep bi isyankar sitem ediyor cok sikistirdigimiz icin uzuluyorumda cani cekiyor diye ama inanin babamda bende sekerli yagli hicbirsey yemiyoruz sirf onunda cani cekmesin diye ama is yerinde biz gormeyince neler yapiyor bilmiyorz yapmiyorum dikkat ediyorum diyor ama.SEKER hastasi yakini olanlar genelde ne gibi yemekler yapiyorlar onun hakkindada bi bilgim yok cok korkuyorum sadece annemi kaybetmekten bide oyle bi piskolojideyimki her gittigim yerdeki insanlar aman dikkat et seker birden oldurur hic anlamassin annene sen engel ol sen dikkat et bak olur birden falan dedikce iyice kendimi suclu hissetmeye basladim.Birsey olursa naparim diyorum onu surekli kontrol ettigimde bagiriyor ama sonra keskelerimin aman bunu yapsaydimda bisey olmasin demektense korkuyorum yatagima yatip hergece sessizce bi cozummus gibi agliyorum suan iyi belki ama evlenecegimi goremeyecek diye cok korkuyorum cocuklarimi falan kucuklugumden beri hep ben sebin evlecegini goremeyecegim gorcezmi bakalim diye hep bilinc altima yerlestirdi cunku.Korkuyorum su lanet olasi sekerin gunun birinde annemi bitirmesinden cok caresizim cokkkk fikir verin bayanlar lutfen biraz olsun rahatlayayim

insülin zararlı bir şey değildir! hayat kurtarır.Beslenmeye dikkat edilmezse hiçbir insülin tedaviside diyabeti kontrol altına almaz. O saydığınız saçma konuşmalar vs insülin kullanmaktan değil, tam tersine insülini doğru kullanmamaktan diyetine dikkat etmemekten. Şeker hastası ne yer demişsiniz.Valla herşeyi yiyorum ama dozunda..abartmadan..sağlıklı bir insanın nasıl beslenmesi gerekiyorsa o şekilde yiyorum. Tatlı kızartma vs zaten herkese zararlı şeyler.. bol sebze , az ekmek, az pilav vs.. İnsülinden korkmak çok saçma , hele beyin uyuşması falan yazmışsınız, insülin olmasa halimiz ne olurdu bilemiyorum, bir süre hap kullandım insüline geçince yeniden doğmuş gibi oldum, tüm şikayetlerim gitti, şu an normal sağlıklı bir insan gibiyim hem tahlillerde hem fiziken..Şekeri düştüğü çıktığı zamanki şeyleri insülin kullanmaktan diye yazmışsınız tamamen yanlış.Sürekli şekerli çaylar, börekler , pastalar ..ee buna ünite ünite insülin yap, sonuç? Anneni bir diyabet hastanesine götür, iyi bir doktorun kontrolünde olsun, öyle dahiliyeci falan değil..dikkat ettikten sonra hiç öyle korktuğun gibi bir hastalık değil.

Son düzenleme:
annen için üzülmen doğal yalnız kendin içinde dikkat et şeker genetik bir hastalık ve ilerleyen zamanlarda sendede çıkma ihtimali var ayrıca stres ve üzüntü şekeri tekikler. Aslında şeker hastalığı ile yaşamayı öğrendikten sonra bu hastalıkla uzun yıllar yaşanır , ama anneniz gibi hiç diyet uygulamadan normal insanlar gibi beslenince değişik organlara vurur başka hastalıklar çıkar ve sonu mslesef ölümdür. Teyzem yeme konusunda bildiğinden vazgeçmedi son ana kadar reçel yedi, böbrekleri iflas etti hemodiysliz vs öyle çok zor öldü. Yiyecek konusunda önce dr danışın ömür boyu diyet yapması lazım. İnsulinsiz tedavi olduğunu sanmıyorum ayrıca uyuşukluk yaptığınıda hiç duymadım.

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

annem seker hastasi arkadaslar ve sekeri yuksek ciktigi icin on gun dengelenmesi adina hastanede yatirdilar.annemde normalde cayi asla sekersiz icemez ee is yerindede gunde onbes cay ictigini var sayarsak umursamayarak hepsine iki seker atmis dondurmalar borekler yukselmis seker iyice.korkum sundan.kaynaklaniyor ananemide onun annesinide seker hastaligindan kaybettikbirinin kalbe bjrinin pankreasa vurdu ve hayattaki tek ve en buyuk korkum annemi kaybetmek biraz piskolojim bozuk gelecek size ama hergece mutlaka bunun icin agliyorum cunku uc dort gunde bir annemin ruyamda oldugunu yada hastanede oldugunu goruyorum hastaneye yatmadan once gordugum hastane ruyalari cikti diyebilirim.seker ananem gibi zamanla kalbine yada vucudunun baska yerine vurur diye cok korkuyorum.suan hap kullaniyor ve gunde dort kere insulin vuruluyor insulin vuruldugu zamanlar beyni uyusuo.kafasi gidiyor farkindayim.bi soruyu bes defa sormalar sacmaca konusmalar gozlerinin kaymasi sarhos insan gibi belirtileri olabiliyor bazen; insulin vurulmaya basladigimdan beri boyle farkindayim cunku daha once bitkisel olarak bunu cozecegim diyen bi doktor insulini ve hapi biraktirmisti ve ozman gayet normal davraniyordu.suan ilac ve igneler sayesinde sekeri ikiyuz civari cikiyor.haftayada kontrolu var tek temennim insulini yavas yavas dusurmesi.size sorum yakinini seker hastaligindan kaybeden varmi yada ne gibi seylere mal oldu yakinlarinizda onlarin sekeri kac cikiyor biliyorum her insanin vucudu farkli orani kaldirabiliyor ama.bide cok uzattim farkindayim ama annem cok inatci kasla goz arasi cayina bi seker atiyor kendini kisitlanmis hissediyor hic biseymi yemicem bune ya diye kizartma ve hamur isindende uzak tutuyoruz ama hep bi isyankar sitem ediyor cok sikistirdigimiz icin uzuluyorumda cani cekiyor diye ama inanin babamda bende sekerli yagli hicbirsey yemiyoruz sirf onunda cani cekmesin diye ama is yerinde biz gormeyince neler yapiyor bilmiyorz yapmiyorum dikkat ediyorum diyor ama.seker hastasi yakini olanlar genelde ne gibi yemekler yapiyorlar onun hakkindada bi bilgim yok cok korkuyorum sadece annemi kaybetmekten bide oyle bi piskolojideyimki her gittigim yerdeki insanlar aman dikkat et seker birden oldurur hic anlamassin annene sen engel ol sen dikkat et bak olur birden falan dedikce iyice kendimi suclu hissetmeye basladim.birsey olursa naparim diyorum onu surekli kontrol ettigimde bagiriyor ama sonra keskelerimin aman bunu yapsaydimda bisey olmasin demektense korkuyorum yatagima yatip hergece sessizce bi cozummus gibi agliyorum suan iyi belki ama evlenecegimi goremeyecek diye cok korkuyorum cocuklarimi falan kucuklugumden beri hep ben sebin evlecegini goremeyecegim gorcezmi bakalim diye hep bilinc altima yerlestirdi cunku.korkuyorum su lanet olasi sekerin gunun birinde annemi bitirmesinden cok caresizim cokkkk fikir verin bayanlar lutfen biraz olsun rahatlayayim

çok geçmiş olsun canm annen kesinlikle düzenli insülin iğnesini kullansın benm kayınvalidem allah rahmet eylesin şeker hastasıydı kalp krizi geçirdi vefat etti annesinin de şekeri varmış beyin kanaması geçirmiş çok dikkatli olmak lazım her seferinde onu uyarın yediklerine dikkat etsin

40 gün mü 2 ay mı hatırlamıyorum, düzenli olarak her gece yatmadan önce içine limon sıkılmış yoğurt yemek iyi geliyor diye duymuştum. Bir araştırın isterseniz. Geçmiş olsun.

Oncelikle sunu aklimiza yazalim.Seker hastaligi olan hastalar en uzun omru olan kronik hastalardir.Yani sekeri kontrol altina aldikca baska bir hastalikta cikmadikca anneniz sizinle...Ama si var.Zor is seker hastaligi.Benim babam eskiden 130 kiloydu.Sundan 6-7 sene once.Yani seker hastasi olmadan once.Oturur 2 tabak makarna yer ustune tatli yer.HRr haftasonu anneme borek yaptirir disarida yer.Yer de yerdi yani...Seker hastaligi cikti.Kitapligina bakiyorum en az 5-6tane diyabetle ilgili kitap var.Oncelikle hastaligini tanidi babam.Su surecte 30 kilo verdi.Eskiden bir oturusta 5 dilim baklavayi diyen adam Serbetli tatli artik yemez.Gerekmedikce tatlandirici kullanmaz.Gunluk rutin sabah aclik ve 2 saat sonra tokluk sekerini olcer.Oglenleri corbayla gecistirip aksam protein agirlikli yani diyabete uygun bir sekilde beslenir.Bu sekilde sukurler olsun 140 oldumu sekeri kendini kotu hisseder.Onum disinda 90-110 arasinda gezer sekeri.Yani kisaca hayat seklini ve yeme duzenini degistirirse bu hastalik iyi bile gelecektir annenize.Allah sifa versin.

Cokkkk tesekkur ederim cevaplariniz icin allah razi olsunn elbetteki bagirsada kizsada dikkat edicem o benim annem ama inanin piskolojim cok bozuldu onsuz yasayacagim diye cok korkuyorum seker hastaligindan olenleri duydukca annemde hic omur boyu dikkat edecek bi insan degil ne yapicam inanin bilmiyorum anneminde ayaklarinda yaralar var ve tetik parmak hastaligi var parmagi uyusuk ameliyat olucak oynatamiyor parmagini buda genelde seker hastalarinda olurmus :KK43:

büyük geçmiş olsun...ben rahmetli annemi bu illet yüzünden kaybettim...sakın ama sakın şekeri hayatından silecek...ömür boyu diyet yapacak...stresten uzak duracak...üzücü ortamlara gitmeyecek...sıcak altında kalmakatan çok soğuktan kendini koruyacak...ilaca aman çok dikkat edip düzenli kullanacak...hastanelerin şeker bölümleri var oraya kayıt olacak her yıl düzenli tahlillerini yaptıracak...en önemlisi bu hastalıkla yaşamayı öğrenecek...Allah yardımcınız olsun....

Cok tesekkur ederim ama malesefki bu olumleri duydukca daha kotu oluyorum susturamiyorum.kendimi

Herseyi yasak etmeyin birden, mesela seker icin diyabet sekerleri vardir, cayina ondan atsin. Splenda var bir de, o daha iyi sanirim.
Ama meyveyi, ekmegi, butun hamur islerini azaltmasi lazim, hem de cok ciddi olarak.
Siz de ona yardimci olun, gecis doneminde evde siz de yemeyin disardan almayin.

Seker hastalari dikkat ettikleri icin diger insanlardan daha uzun yasiyorlar bu arada. Haberin olsun,
Ama insulini mutlaka kullansin, diyetine de dikkat etsin. Yuruyus yaparsa daha da iyi olur.

Cok tesekkur ederim ama malesefki bu olumleri duydukca daha kotu oluyorum susturamiyorum.kendimi

Cnm ailemde ve çevremde bir çok şeker hastası var, benim anneannem 83yaşında şeker hastası 20yaşına kadar onunla yaşadım şuandada yalnız yaşayabilcek kadar sağlıklı, annen yediklerine dikkat ettiği vede ilaçlarını aksatmadığı sürece bir sorun yaşamıcaktır inşallah... İnsüline gelince bir arkadaşım şeker hastalığı yüzünden çocukluğundan beri insülin iğnesi olur, hatta bu yüzden hemşire olacağını söylerdi hep olduda zaten :-) Senin anlattığın gibi sıkıntılarda yaşamadı hiç, senin içinde zor bir durum emin ol anlıyorum ama tek yapman gereken annenin yeme alışkanlığına ve yaşam düzenine dikkat etmek...

Cok tesekkur ederim nasilda guzel kendi durumunuz gibi ilgileniyorsunuz hepsiniz cevaplariniz icin cok cok tesekkur ederim okudukca icim oyle bi rahatliyorkii

Son düzenleme:
Canim yorumlara bakmadim soylendimi bilmiyorm bende gecem yil seker cikti 190 falando degerim yasimda 24 o zaman babam arastirmis bana nar eksisi ama markette satilanlardan degil ev yapimi onu bulduk ondam her sabah yedim bide sus nari olur kucuk kucuk narlar ondan yedim ve suan sekerim yok insallah faydam olur annecigine cok gecmis olsun rabbim safi adiyla yardim etsin

geçmiş olsun canım.şeker hastalığı öldürmez.şeker hastalığı dikkat edilmezse öldürür.bunu hep doktorlar söylüyor.benim anneannem şeker hastasıydı ve dikkat etmediği için yüksek şeker komasına girdi vefat etti.annenin durumun ciddiyetine varması ve diyetine dikkat etmesi lazım.kaçamak yapmaması lazım.benim şeker düşmesi problemim var.glisemik indeksi yüksek gıdalardan uzak durduğum sürece sorun yaşamıyorum.mesela 1 tane çikolata yesem aniden şekerim normal düzeye çıkıyor o an kendimi iyi hissediyorum ama 2 saat sonra şekerim daha çok düşüyor.sağlığımız için uzak durmamız gerekiyorsa yemeceğiz mecbur.bu hastalıkta en önemli olan hastalığın ciddiyetine varmak ve diyetine uymak.yoksa hayati tehlike var maalesef.

Son düzenleme:
canım benim annen babamda senelerdir şeker hastalığı var. şeker hastaları daha sağlıklı beslendikleri için daha çok yaşarlar. Allaha şükür bizimkilerde daha herhangi bi rahatsızlık yapmadı. hemde şeker var ayrıca tansiyonda var.
doktor yemesi gereken yemeklerin listesini verdi. zaten zamanlada alıştılar. aslında diyet değil de yaşam tarzı oluyo zamanla . şeker zaten kesinlikle yok.
pilav, beyaz ekmek, karpuz kısacası içinde şeker olan hiç bişey yemicek.ki zaten doktorda söylemiştir annene.
ben bile şeker kullanmamaya çalışıyorum en azından çay kahve şekersiz içiyorum cola falan içmiyorum beyaz ekmek yemiyorum. sende dikkat et. çünkü anne babada olduğundan bizde olma olasılığı yüksek.
kısacası :) yediklerini içtiklerine dikkat edip yaşam tarzı haline getirdiklerinde sorun olmaz inşallah. çok geçmiş olsun...

Hepinizden binlerce kez allah razi olsun nasilda derdime ortak oluyorsunuz dedikleriniz benim icin cok degerli hepsine daha cok dikkat etmeye calisicammm cok tesekkur ederimmm hepinize

X