Bebek Beslenmesi Sekiz aylık bebeğin uyku ve beslenme düzeni

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

Dnz61

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
8 Aralık 2018
172
86
Merhabalar arkadaşlar. Sizlere bir sorum olacak. Sekiz aylık bir bebeğim ek gıdaya geçtik ve artık çoğu şeyi istediği zaman yiyebiliyor. Ama şöyle bir problem var ki yemek istemiyor. Çoğu araştırdığım yerde ve doktorumuzun verdiği listede günde iki bebek kavanozu yemek yemesinden bahsediliyor ama bizimki mümkün değil o kadarını yemiyor. Mama yada anne sütü istiyor. Bir diğer kişiler konumda uyku süresi. Yine araştırdığım yerlerde gece beş saat kesintisiz uyur yazıyor ama bizde bu da imkansız. En fazla o da çok nadir iki saat uyur sonra uyanıp emmek ister. Gece hemen acıkmasın diye uyumadan hemen önce mama da veriyorum ama yine bir saat sonra uyanıyor. Gündüz uykumuzda iki sefer bir buçuk saatten toplam iki kere uyuyor. Uyku düzeni ve beslenme düzeni bu şekilde mi oluyor sekiz aylık bebeklerde. Ve bu şekilde olmuyorsa düzenli olması için ne önerirsiniz

O araştırdığınız yerlerde yazan ideal bebek modeli istisnalar dışında yok gibi bir şey. Ben de zamanında çok takardım bunlara. Büyüdükçe ve kafa olarak rahatladıkça bebekler yavaş yavaş istediğimiz kıvama geliyor sanırım.

O araştırdığınız yerlerde yazan ideal bebek modeli istisnalar dışında yok gibi bir şey. Ben de zamanında çok takardım bunlara. Büyüdükçe ve kafa olarak rahatladıkça bebekler yavaş yavaş istediğimiz kıvama geliyor sanırım.
Uyku düzenine o kadar takmıyorum ama beslenmesini çok sorun yapıyorum bazen doymuyor gibi hissediyorum. Sonra diyorum o da canlı aç olsa bir şekilde anlatmaya çalışırdı herhalde

Uyku düzenine o kadar takmıyorum ama beslenmesini çok sorun yapıyorum bazen doymuyor gibi hissediyorum. Sonra diyorum o da canlı aç olsa bir şekilde anlatmaya çalışırdı herhalde
Oğlum sadece emiyordu, ek gıdaya geçtiğinde pek yemezdi, hala da iştahsız. Ama ilk zamanlara göre çok iyi durumda. 8 ay henüz çok iyi yiyebilecek bir dönem değil zaten. Kilosu normalse, sağlıklıysa sorun etmeyin. Zamanla düzelir inşallah.

Oğlum sadece emiyordu, ek gıdaya geçtiğinde pek yemezdi, hala da iştahsız. Ama ilk zamanlara göre çok iyi durumda. 8 ay henüz çok iyi yiyebilecek bir dönem değil zaten. Kilosu normalse, sağlıklıysa sorun etmeyin. Zamanla düzelir inşallah.
Teşekkür ederim

İdeal bebek modeli diye bir şey yok bana sorarsanız. Bazı bebekler daha az, bazıları daha çok beslenir, uyur. Her çocuğun kişişiliği, iştahıı, uyku sevgisi değişebiliyor hiç dert etmeyin. Benim bebeğim bebek bisküvisi bile sevmiyordu deneye deneye hero babyi bulduk mesela. Tadı güzel, vanilya kokulu içeriği temiz ve en önemlisi de organik. Bu kriterleri karşılayan ve bebeğimin sevdiği bir ürün bulduktan sonra bütün ek gıdalara hero baby ekledik. En kötü yanına koyduk, sevmezse bir seçeneği olduğunu bilsin diye. Şu sıralar biraz uyku düzeni bozulduğu için rezene, papatya ile bebek bisküvisini yatmadan 30 - 60 dk önce veriyorum uyku düzenini biraz oturttuk gibi.

Merhabalar arkadaşlar. Sizlere bir sorum olacak. Sekiz aylık bir bebeğim ek gıdaya geçtik ve artık çoğu şeyi istediği zaman yiyebiliyor. Ama şöyle bir problem var ki yemek istemiyor. Çoğu araştırdığım yerde ve doktorumuzun verdiği listede günde iki bebek kavanozu yemek yemesinden bahsediliyor ama bizimki mümkün değil o kadarını yemiyor. Mama yada anne sütü istiyor. Bir diğer kişiler konumda uyku süresi. Yine araştırdığım yerlerde gece beş saat kesintisiz uyur yazıyor ama bizde bu da imkansız. En fazla o da çok nadir iki saat uyur sonra uyanıp emmek ister. Gece hemen acıkmasın diye uyumadan hemen önce mama da veriyorum ama yine bir saat sonra uyanıyor. Gündüz uykumuzda iki sefer bir buçuk saatten toplam iki kere uyuyor. Uyku düzeni ve beslenme düzeni bu şekilde mi oluyor sekiz aylık bebeklerde. Ve bu şekilde olmuyorsa düzenli olması için ne önerirsiniz
Merhaba 24 aylık bir oğlum var ve 24 aydır gece kesintisiz değil 5, 3 saat uyuduğunu bile hatırlamıyorum 😁 emdiği dönemde gece saat başı ya da en fazla yaklaşık 2 saatte bir uyanır emerdi bazen yarım saat sürer ağzı memede uyuyakalırdı. Bebeklik dönemi güvenin oluştuğu dönem bu yüzden emmesinden kısmayın mümkün olduğu kadar çok emzirip kokunuza yakın tutun çünkü daha dünyaya geleli 8 ay olmuş. 😁
Beslenme meselesi de ana öğün daima anne sütü olmalı benim okuduklarıma göre, ek gıda sadece adı üzerinde ek gıda ve tatlı gibi atıştırmalık gibi az verilmeli.. Oğlumda meyveyi çok tuttum ben, tarhana çorbası salçasız tabi, yoğurt çorbası gibi şeyler verdim ama yaşına kadar çok vermedim. 1 yaşına girdikten sonra daha da serbestleşti ve şu an bol biber salçalı kıymalı patlıcan yemeği yanına da cacık yiyor adam 😅 hiç mama vermedim, paketli hiçbir hazır gıdayı yedirmedim meyve püreleri, suları, sebze püresi gibi şeyler yedirdim 😊
Bebeklerin atak haftaları olur, diş çıkarma-gelme dönemleri ki hiç bitmiyor onlar. Bu haftalarda bebekler bir yediklerini bir daha yemeyebilirler, uykusuz kalabilirler ya da tam tersi durumlar olur huy değiştirirler. Bu dönemler anneye en çok ihtiyaç duydukları dönemdir 😊 endişe etmeyin 2 yaşından sonra bambaşka bir düzeniniz olacak 😁

Merhabalr gece meme vermeyin emzik almıyormu 8 aylık bebek olarak gece cok kısa uyuyor karnıda doyuyorsa bence sizi emmek için ağzında yalancı emzik gibi yapmış memeyi o yüzden uyanıyor bence 🤔🤷‍♀️

Yemek konusunda bir fikrim yok bebeklerim küçük olduğu için
Ama şunu biliyorum herhangi bir derdi yoksa bebek uyuyor
Gece sık uyanıyorlarsa anlıyorum ki ya hasta olacaklar, ya güncelleme gelecek, ya da ortamdan kaynaklanan hir sorun var.
Dün gece biri sabaha kadar ağladı mesela. Kıyafetinin dugmesi batmış üzerini değiştirince rahatladı.
8 aylık bebeklerin günde jac saat uykuya ihtiyacı olduğuna bakın öncelikle
Gündüz 3 saat uyuyorsa yeterli gibi geldi bana. Ama fazla olursa gece uykusunu etkiler
Aynı şekilde gündüz yeteri kadar uyumazsa gece de uyumaz.
Bebeğinizi de gözlemleyin bu arada. Ne kadar uyanık durunca yoruluyor, yorulduğunda size nasıl sinyaller veriyor bunlara bakın.
Ayına göre uyku süresi ciddi olarak kısaysa mutlaka doktorla görüşün uykusunu etkileyen bi durumu olabilir.
Inşallah kısa sürede çözüme ulaşırsınız

X