Sevgi, sevmek, sevdiğini anlamak... Biraz kafam karışık 🤦‍♀️

çok sevdiği zaman ne bilim atıyorum kayglı bağlanıyorsa oda mesela uzaklaştırıyor mıç mıç mıç yapışıyor sakız gıbı bak yazarken bile tüylerım diken diken güvenli bir şekilde baglansa elbette çok daha rahat olursun sıkmadan boğmadan ama ilgisini belli de ederek
Hic oyle bir insan değil. Ama bazen güzel mesaj atar çok nadir o da yeni yeni.. ama ben ona çok söyledim bana güzel seyler arada soyle vs ben dediğim için yaptığını düşünüyorum gerçekten sevdiği için değil

Hic oyle bir insan değil. Ama bazen güzel mesaj atar çok nadir o da yeni yeni.. ama ben ona çok söyledim bana güzel seyler arada soyle vs ben dediğim için yaptığını düşünüyorum gerçekten sevdiği için değil
Bence sizin evliliğiniz çok öyle sevgi dolu bir evlilik değil gibi hissettim.iki taraf için de.

terapi almayı düşündünüz mü özellikle çift terapisi

Kadınlar kulübünün birbirini görmeden destekçi olan müthiş kadınları 😊 bir süredir bi konu aklıma takılıyor. Simdi de bebeğimi sallarken k.k' da vakit geçiriyordum. Öyle konular var ki; kadın yok sayılıyor, şiddet görüyor, o oluyor bu oluyor herkes sorun başkası değil kocan diyor üyeler seviyorum da seviyorum diyor.

'Bundan sana ne?" diyebilirsiniz. Benim sorunum burda başlıyor. Bu kadar nasıl sevebiliyorlar diye düşünüyorum. Ben sanki kimseyi gerçekten bu kadar sevmiyorum gibi hissediyorum. İnsanlar neler neler yaşıyor yine de çok sevdikleri biri var diyorum. Bana destek olan iyi bi kök ailem var(annemle sorunlarım vardı evlendikten sonra zamanla duzelttik.), Eşimle sorunlarım vardı onları aşarak evliliğimizi bir düzene koyduk denebilir. Çocuklarım var biri 3 yaşında biri 2 aylık.

Ama ben o koşulsuz sevgiyi veremediğimi düşünüyorum. Sevgi ne demek anlamadığımı hissediyorum. Acaba ben sevildiğimi hissetmiyorum da o yüzden böyleyim diyorum. Benim gerçekten sevmek için sevilmeye mi ihtiyacım var.

Bu dert edilecek bir mevzu mu ben mi abartıyorum onu da bilmiyorum. Sanırsam biraz kafam karışık.

not: Güvenli bağlanma ve öz şefkat üzerine de eğitim alıyorum
Konuyu ben açmış gibi hissettim😂 bende genelde sizin gibi düşünüyorum, bazen sorun ne acaba diye düşünüyorum. Allah sevdiklerimin eksikliğini göstermesin, kimse hayatımda vazgeçilmez degil. Tabi ki evlatlarım ayrı onları saymıyorum.

Onların hali bana da saçma geliyor ama ben başta kendim olmak üzere kimseyi sevemiyorum. Sevgim samimiyetsizmis gibi geliyor. Belki de sevilme hissini hic hissedemedim.
Mesela yazin çalıştığım okulda hamileydim. Müdür bana, hocam mola saatlerinde gel odamda istirahat et, yemekhanede bir sey görüp canın çekerse ondan ye. Eğer çıkan yemek seni rahatsız eder kokusunu duymak istemezsen o gun yemeğini orda yeme sana aşçılar başka bir şey yapsın dedi. Kendimi ilk defa o an o kadar önemli hissettim ki gözlerim doldu sesim titredi. Ilk defa değer görüyormuşum gibi hissettim
sevmek sevilmek aslında biz büyürken bize öğretilen duygulardır,bende bilmezdim hisler kendiliğinden gelişir diye düşünürdüm ama öyle olmuyormuş,çocukken sevilmek sevildiğini hissetmek,sevmeyi öğrenmek için önemli,sevilirseniz seversiniz,değer görürseniz değer verirsiniz,anlattığınız olay tam buna örnek gibi duruyor,siz sevmeyi bilmiyorsunuz değil siz sevilmeyi bilmiyorsunuz olabilir konunun özeti,size şefkatle yaklaşan bir insan sizi nasıl duygulandırmış baksanıza,eksiklik sizin duygularınızda değil bunu bulamayışınızda,birde savunma şeklinizde bu olabilir,eğer sevmezsem sevilmediğim zamanda hayal kırıklığınada uğramam gibi.

Konuyu ben açmış gibi hissettim😂 bende genelde sizin gibi düşünüyorum, bazen sorun ne acaba diye düşünüyorum. Allah sevdiklerimin eksikliğini göstermesin, kimse hayatımda vazgeçilmez degil. Tabi ki evlatlarım ayrı onları saymıyorum.
Yalnız olmadığımı bilmek iyi hissettirdi🫣🤭 tabi bende annemi babamı esimi çocuklarımı sevmiyorum değil onlara değer veriyorum. Ama bu gerçek bi sevgi mi saygı mı diye bile düşünüyorum.

sevmek sevilmek aslında biz büyürken bize öğretilen duygulardır,bende bilmezdim hisler kendiliğinden gelişir diye düşünürdüm ama öyle olmuyormuş,çocukken sevilmek sevildiğini hissetmek,sevmeyi öğrenmek için önemli,sevilirseniz seversiniz,değer görürseniz değer verirsiniz,anlattığınız olay tam buna örnek gibi duruyor,siz sevmeyi bilmiyorsunuz değil siz sevilmeyi bilmiyorsunuz olabilir konunun özeti,size şefkatle yaklaşan bir insan sizi nasıl duygulandırmış baksanıza,eksiklik sizin duygularınızda değil bunu bulamayışınızda,birde savunma şeklinizde bu olabilir,eğer sevmezsem sevilmediğim zamanda hayal kırıklığınada uğramam gibi.
Bu son cümleniz kafamda başka bir şey canlandırdı çocukluğuma dair. Ben 2.sınıftayken babam lösemi oldu ve çok uzun yıllar bu hastalığı çekti. Hastalık kendini bi kac defa yeniledi. Ben 8.siniftim o iyileşme evresindeyken. O zamanki kaybetme korkusu da bende bağlanma sorunu oluşturdu. Her an hayatımdaki insanların bir gün olmamasına hazırlıklı olmaliymisim gibi...

Bu son cümleniz kafamda başka bir şey canlandırdı çocukluğuma dair. Ben 2.sınıftayken babam lösemi oldu ve çok uzun yıllar bu hastalığı çekti. Hastalık kendini bi kac defa yeniledi. Ben 8.siniftim o iyileşme evresindeyken. O zamanki kaybetme korkusu da bende bağlanma sorunu oluşturdu. Her an hayatımdaki insanların bir gün olmamasına hazırlıklı olmaliymisim gibi...
aynen öyle kaybetme korkusuna karşı savunma biçiminiz bu olabilir.

Çok tutkulu bir seyler yok zaten malesef. Beni tetikleyen sebeplerden birisi de esim oldu malesef
Aslında siz her şeyin farkındasınız, çözmek için de adım atmışsınız. Biri daha demiş çift terapisini de denemelisiniz. Belli ki tetikleyen de eşiniz aslında

Aslında siz her şeyin farkındasınız, çözmek için de adım atmışsınız. Biri daha demiş çift terapisini de denemelisiniz. Belli ki tetikleyen de eşiniz aslında
Bence esiminde güvenli bağlanma sorunu var zaten. Farkındaliklarim var ama yine de buraya yazmak istedim. Bin bilsen de bir bilene danış derler ya. Forumda bazen çok güzel tavsiyeler oluyor belki bana iyi gelecek tavsiye olur diye ve içimi dökmüş olmak için yazdim. Mesela cift terapisini hic dusunmemistim değerlendirmeye alacağım

Açıkçası ben de 3 sene çok oynadım ondan herhalde artık oynayasım gelmiyor. Sıkılıyorum. Bazen yalnız da kalmak istiyorum. Ama bu koşulsuz sevmediğim anlamına gelmiyor bence.
Sevginizden neden emin olamadığınızı düşündüğünüzü anlayamadım açıkçası verdiğiniz örnekler koşulsuz sevgi üzerine değil.
Mesela oğlunuz bilerek canınızı acıtıp sonra sarılmak istediğinde yine de hemen unutup sarılıyor musunuz mesela? Yani oğlumun söylediği yaptığı şeyleri hemen unutuyorum ve sevmeye devam ediyorum. Koşuşsuz sevgi daha böyle bir şey gibi geliyor bana
Yazdıklarınız gerçekten içimi çok rahatlattı🙏 konu sahibi sanki beni anlatmış gibi çocukken yaşadıklarımızdan dolayı böyle düşünüyoruz. Annemin asla sarıldığını öptüğünü sevgi sözcükleri kullandığını hatırlamam. Ağzı hep hakaret ve küfürlüdür çocuklarına karşı bile. Her zaman hatamızı ve eksik tarafımızı görürdü, insanların içinde küçük düşürürdü. O sevgiyi almayınca ve bocaliyorsun.
Bende ara ara düşünüyorum ben çocuklarımı koşulsuz mu seviyorum gerçekten. Yada ne kadar seviyorum, bunu anlamlandiramiyordum. Çok fazla sarılırım hata yaptığında benden çekindiği zaman benim canımı acıtsa dahi, asla kıyamam kızımda bunu bilir kullanır sağolsun😂çocuklarıma karşı çok fedakarım, önceliğim hep onlar istekleri ve rahatlarıdır.
Kişisel alana herkesin ihtiyacı var ve şart bence mutlu olmadan mutlu edemeyiz kimseyi. Benim de kendime yarattığım özel alanım vardır. Belki de yıllarca beynimize yanlış kodlanmış bilgilerden dolayı böyle düşünüyoruz. Kadın saçını süpürge etmeli hep fedakar ve cefakar olmalı ezilen kendini ezdiren kadın güzellemesi yapıldığı için.
Buradaki bazı konularda da okuyoruz adam annesinden kopamıyor çünkü annesine çok çekmiş aç kalmış dayak yemiş fedakarlık yapmış falan.

Yalnız olmadığımı bilmek iyi hissettirdi🫣🤭 tabi bende annemi babamı esimi çocuklarımı sevmiyorum değil onlara değer veriyorum. Ama bu gerçek bi sevgi mi saygı mı diye bile düşünüyorum.
Sevgidir emin ol. Nasıl ki bebekken yürümeyi yemek yemeyi öğretiyorlarsa sevgiyi de ailelerin öğretmesi gerekiyor, biz ogretilmedigi için bocalıyoruz

Kadınlar kulübünün birbirini görmeden destekçi olan müthiş kadınları 😊 bir süredir bi konu aklıma takılıyor. Simdi de bebeğimi sallarken k.k' da vakit geçiriyordum. Öyle konular var ki; kadın yok sayılıyor, şiddet görüyor, o oluyor bu oluyor herkes sorun başkası değil kocan diyor üyeler seviyorum da seviyorum diyor.

'Bundan sana ne?" diyebilirsiniz. Benim sorunum burda başlıyor. Bu kadar nasıl sevebiliyorlar diye düşünüyorum. Ben sanki kimseyi gerçekten bu kadar sevmiyorum gibi hissediyorum. İnsanlar neler neler yaşıyor yine de çok sevdikleri biri var diyorum. Bana destek olan iyi bi kök ailem var(annemle sorunlarım vardı evlendikten sonra zamanla duzelttik.), Eşimle sorunlarım vardı onları aşarak evliliğimizi bir düzene koyduk denebilir. Çocuklarım var biri 3 yaşında biri 2 aylık.

Ama ben o koşulsuz sevgiyi veremediğimi düşünüyorum. Sevgi ne demek anlamadığımı hissediyorum. Acaba ben sevildiğimi hissetmiyorum da o yüzden böyleyim diyorum. Benim gerçekten sevmek için sevilmeye mi ihtiyacım var.

Bu dert edilecek bir mevzu mu ben mi abartıyorum onu da bilmiyorum. Sanırsam biraz kafam karışık.

not: Güvenli bağlanma ve öz şefkat üzerine de eğitim alıyorum
eşinizle ve ailenizle yaşadığınız sorunların üzerinde oturuyorsunuz hala sorunu nasıl çözdünüz özür mü dilediler ayağınızamı kapandılar bunlar sorun çözmez sorun ailenizle ve eşinizle enerjinizin değişmesi gerek ilişkinin farklı bir boyuta geçmesi gerek onlarla kurduğunuz iletişimin değişmesi gerek belki yeterince kavga etmediniz içinizde kaldı birşeyler sorunların düzelmesi için hayatınızı değiştirmeniz gerek maddi ve manevi anlamda

Onların hali bana da saçma geliyor ama ben başta kendim olmak üzere kimseyi sevemiyorum. Sevgim samimiyetsizmis gibi geliyor. Belki de sevilme hissini hic hissedemedim.
Mesela yazin çalıştığım okulda hamileydim. Müdür bana, hocam mola saatlerinde gel odamda istirahat et, yemekhanede bir sey görüp canın çekerse ondan ye. Eğer çıkan yemek seni rahatsız eder kokusunu duymak istemezsen o gun yemeğini orda yeme sana aşçılar başka bir şey yapsın dedi. Kendimi ilk defa o an o kadar önemli hissettim ki gözlerim doldu sesim titredi. Ilk defa değer görüyormuşum gibi hissettim
siz sevilmeyi bilmiyorsunuz sevmeyi nasıl yapacaksınız sevme öğrenilen birşey

X