Sevgili ile bir türlü oturmayan gelecek planları

KirmiziSatenGecelik

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
30 Aralık 2015
572
1.186
28
Merhaba kızlar. 2 yıllık bir ilişkim var. Ilişkimiz birkaç ay önceye kadar harika gidiyordu. Birbirimizi çok seviyor, tüm zamanımızı birlikte geçiriyor ve yakın zamanda ciddi adımlar atmayı düşünüyorduk. Birbirimizin ailesiyle tanıştık.

Birkaç ay önce benim yüzümden saçma sapan bir tartışma yaşadık ve maalesef sonu ayrılığa kadar gitti. Birkaç gün sonra barıştık fakat ilk kavgamız olduğundan çok yara almıştık ikimiz de. Ondan sonra hicbir şey eskisi gibi olmadı. Tek başına bir gelecek planı yapmış biz ayrıyken. Mesleğini değiştirmek istediğini söyledi. Planına göre para kazanıp düzenini oturtması 40 yaşını bulacak. Şu an 32 yaşında. Ben ise 28. O kadar bekleyemeyeceğimi söylediğimde, zaten 3 yıla kadar evlenmiş oluruz diyor. Nasıl geçineceğimizi sordum, ailelerimiz destekler veya sen atanırsın diyor. Şu an düzenli bir işim yok, olsa da maaşım iki kişiyi geçindirmez. Evlensek aile desteği alacağız ve çocuk da yapamayacağız yıllarca. Şu an sınavına odaklandığı için de haftada birkez, 3 saat filan görüşüyoruz. Ilgisi, iletişimimiz vs. çok azaldı.

Onun karakterinde birini çok aramıştım. Her şeyiyle istediğim gibiydi. Ilk bir yılımız rüya gibiydi. Bunların etkisi ile ayrılmakta zorlanıyorum. Ayrılmak da istemiyorum aslında. Sadece belirsizlikte beklemekten korkuyorum. Böyle büyük bir kararı tek başına verebilen kişi belki de beni sevmiyordur yeterince. Gözden çıkarılmış olmaktan, veya yıllarca bekleyip evlenememek, çocuk sahibi olamamaktan korkuyorum. Evlenip yokluk çekmek de zor geliyor. Diğer yandan gerçekten istedigim biri ve planları istediği gibi giderse gerçekten hiç maddi sıkıntı çekmeyeceğimiz bir kariyerimiz olacak, ikimizin geleceği için bunu yapmalıyım diyor. Kafam çok karışık kızlar. Her şeyin düzgün olacağını bilsem beklerim ama hayatımı harcama ihtimalinden korkuyorum. Ayrılsam da bu kadar mutlu olduğum ve yanında böyle hissettiğim bir ilişkiyi tekrar yaşayamama ihtimali beni korkutuyor. Internette 10 yıl uzaktan ilişki yaşayıp sonra evlenenleri görüyorum. Evlendikleri halde yıllarca aynı eve girememiş olanlar var. Ya da bizim "geçinemeyiz" dediğimiz maaşlarla çocuklu aile geçindirmeyi başaranlar var. Isteyen yapmış yani. Beklemek mi daha hayırlı yoksa kendi yoluma bakmak mi bilemiyorum. Sanırım ona güvenim de kırıldı. Ilgisi ve çabası azaldığı için beklemekten de korkuyorum. Ben konuyu açmayınca gelecekten konuşmuyoruz. Bana "şu zamanda evleniriz, şunu yapıp geçiniriz, şu yaşta çocuk istiyorum" gibi kesin şeyler söyleyemediği için öfkeliyim. Siz ne yapardınız?

Şimdi ne iş yapıyor, eğitimi nedir, diğer meslek nedir? Tutacak gibi bir plan mı ona göre yorum yapayım.

Bundan bagımsız olarak ne olursa olsun ailem para versin geçinirim ya da karım calışıp bana baksın kafasındaki biriyle asla olmam, neden derseniz net sorumsuzluk. Eşşek kadar yetişkin adam işi de varken bırakıp aile parası yeme üstüne plan yapıyorsa benim için biter. Bu arada kariyer değiştiren insanlar tanıyorum, haftasonu oturup çalıştılar, uzaktan eğitimle okudular ama ailelerini sıkıntıya sokmadılar. Yetişkin insan kendini kotarır kimseye el açmaz arkadaş son sözüm budur.

Son düzenleme:
Merhaba kızlar. 2 yıllık bir ilişkim var. Ilişkimiz birkaç ay önceye kadar harika gidiyordu. Birbirimizi çok seviyor, tüm zamanımızı birlikte geçiriyor ve yakın zamanda ciddi adımlar atmayı düşünüyorduk. Birbirimizin ailesiyle tanıştık.

Birkaç ay önce benim yüzümden saçma sapan bir tartışma yaşadık ve maalesef sonu ayrılığa kadar gitti. Birkaç gün sonra barıştık fakat ilk kavgamız olduğundan çok yara almıştık ikimiz de. Ondan sonra hicbir şey eskisi gibi olmadı. Tek başına bir gelecek planı yapmış biz ayrıyken. Mesleğini değiştirmek istediğini söyledi. Planına göre para kazanıp düzenini oturtması 40 yaşını bulacak. Şu an 32 yaşında. Ben ise 28. O kadar bekleyemeyeceğimi söylediğimde, zaten 3 yıla kadar evlenmiş oluruz diyor. Nasıl geçineceğimizi sordum, ailelerimiz destekler veya sen atanırsın diyor. Şu an düzenli bir işim yok, olsa da maaşım iki kişiyi geçindirmez. Evlensek aile desteği alacağız ve çocuk da yapamayacağız yıllarca. Şu an sınavına odaklandığı için de haftada birkez, 3 saat filan görüşüyoruz. Ilgisi, iletişimimiz vs. çok azaldı.

Onun karakterinde birini çok aramıştım. Her şeyiyle istediğim gibiydi. Ilk bir yılımız rüya gibiydi. Bunların etkisi ile ayrılmakta zorlanıyorum. Ayrılmak da istemiyorum aslında. Sadece belirsizlikte beklemekten korkuyorum. Böyle büyük bir kararı tek başına verebilen kişi belki de beni sevmiyordur yeterince. Gözden çıkarılmış olmaktan, veya yıllarca bekleyip evlenememek, çocuk sahibi olamamaktan korkuyorum. Evlenip yokluk çekmek de zor geliyor. Diğer yandan gerçekten istedigim biri ve planları istediği gibi giderse gerçekten hiç maddi sıkıntı çekmeyeceğimiz bir kariyerimiz olacak, ikimizin geleceği için bunu yapmalıyım diyor. Kafam çok karışık kızlar. Her şeyin düzgün olacağını bilsem beklerim ama hayatımı harcama ihtimalinden korkuyorum. Ayrılsam da bu kadar mutlu olduğum ve yanında böyle hissettiğim bir ilişkiyi tekrar yaşayamama ihtimali beni korkutuyor. Internette 10 yıl uzaktan ilişki yaşayıp sonra evlenenleri görüyorum. Evlendikleri halde yıllarca aynı eve girememiş olanlar var. Ya da bizim "geçinemeyiz" dediğimiz maaşlarla çocuklu aile geçindirmeyi başaranlar var. Isteyen yapmış yani. Beklemek mi daha hayırlı yoksa kendi yoluma bakmak mi bilemiyorum. Sanırım ona güvenim de kırıldı. Ilgisi ve çabası azaldığı için beklemekten de korkuyorum. Ben konuyu açmayınca gelecekten konuşmuyoruz. Bana "şu zamanda evleniriz, şunu yapıp geçiniriz, şu yaşta çocuk istiyorum" gibi kesin şeyler söyleyemediği için öfkeliyim. Siz ne yapardınız?

32 yaşında bir yetişkine, ailesinden destek almak ağır gelmez mi? Şuan işi gücü var, düzeni var, 8 seneyi geçtim, insan 8 ay ailesine maddi açıdan bağlı yaşasa sıkıntı yaşar, belliki kenarda güvencesi yok, mevcut işini sürdürürken yeni eğitim/kariyer konusunu anlarım ama mevcut durumunu riske atıp yeni yola girmesi çok garip geldi. Birde hayatın ne getireceği belli olmaz. Belki şuan işine gücüne devam etse 8 sene sonra daha iyi yerde olabilir.

Belli bir yaştan sonra bence bir yetişkinin kendi başının çaresine bakamayıp, aile güvencesine güvenmesi, adımını özgürce atamaması kötü bir şey. Ben bu durumu kabul edemezdim doğrusu.

gelecek için güzel planlar fakat hem belirsiz hem çok uzakkk
ben olsam kendi yoluma -kariyerime bakardım
1 dk sonramız belli değil
hayatımıza girecek kişiler de belli değil
uzun süreli ilişkilerden sonra da evliliğe hiçbir heyecan kalmıyor zaten ki tam tersi durumda bile evlilik sonrası sıkıntılar yaşanabiliyor
kimseye bel bağlamazdım

Anası babası dayısı tanıdık yaşlı eczacı akrabası olur, gider 5 sene (ki ders saydırır 3-4 yıla okulu bitirebilir) eczacılık okur, okulu biter yardımcı eczacılığını, yapar daha sonra ya eczaneyi üstüne alır ya yenisini açar. Bu mantığı anlarım belli bir yaştan sonra kariyer değişikliğini. Ya da birikimi vardır, öğretmenlik okur, gider okul açar.

Ama bilmediği, tanıdığının olmadığı bir sektör, bir çalışma alanında çok zorlanabilir. Ne şartlarda okuyan insanlar bile ne durumda kariyer konusunda. Bir risk alacaksa kendisini sağlama alıp adım atması gerekir.

Bu kararı vermesini hiç beklemiyordum. Çünkü gerçekten oturmuş düzeni var. Güzel mesleklerimiz var ve şu an evlensek rahat geçiniriz. Çok güzel iş teklifleri alıyor, 10 yıllık kariyer planında başarılı olsa zaten bu iş teklifleriyle aynı maaşı alacak. Sorunun para olmadığını, meslekten tiksindiğini ve güvenceli bir iş istediğini söylüyor. Şu an Türkiye'de hangi iş yeterince güvenceli ki? Ben de işe güle oynaya gitmiyorum sonuçta. Ben de meslekten tiksiniyorum. Ama napalım.

Ben bu kararını kişiselleştiriyorum, beni üzen bu. Gerçekten sevse ve benimle gerçekten gelecek düşünse böyle maceralar aramazmış gibi geliyor. Aile kurmalıyım, evimi geçindirmeliyim kafasına girmiyo benimle. Birkaç ay önceye kadar evlilik planları yapıyorduk, sen istiyorsan çalışma, sınavlarına hazırlan diyordu. Eğer bu kararı böyle rahat vermesinin sebebi bana "olmasa da olur" gözüyle bakmasıysa böyle birini bekleyip neden gençliğime yazık edeyim? Şu an tek yaşıyorum mesela, tüm zamanım yalnız, ev kirasını tek ödüyorum. Evlenip mutlu olup eşimle zaman geçirip maddi manevi destek bulacağım hayatta. Ama onu beklersem hayal ettiğim hayata hiç ulaşamayabilirim. Bu arada onun için hiçbir fedakarlık yapmıyorum artık güvenemediğimden. O da muhtemelen bana güvenemediğinden yapmıyor. Ne olur bundan sonra?

22 yaşında olsa anlarım da. 32 yaşında adam yaklaşık 8 sene aile ve karı eline mi bakacakmış? Kariyer planı bu muymuş? O arada geçen zaman ne olacak? Maddi sıkıntılarla, gençliğin solmasıyla mı geçecekmiş. 40 yaşından sonra gelen maddi rahatlığa sıçayım afedersin ama. Anlayamadığım bi hırs. Zaten iki kişi güzel maaşlı işlerdesiniz anladığım kadarıyla çok rahat geçinirdiniz hem gezer hem çocukta yapardınız. Ama arkadaşınız planları sizden çook farklı.

Sınavı olduğu için sizden ayrılmaya cesaret edemiyor, evlenelim diye darlamayin diye de 3 seneye evleniriz diyor,

30 yaşında insanlarsiniz tüm gelecek planinizi bi adamin eline bırakmayın, yok 3 sene evlilik 8 sene benden sana para yok felan tamamen sacmalik planlar bir de
Belki de öyle. Ayrılmaya cesaret edememesi ihtimalini ben de düşünüyorum. Ne zaman konusunu açsam toparlıyor kendini ve çok sıcak-samimi ve çözümlerle geliyor. O an konu kapanıyor ve içime sindi sanıyorum. Ama tek kalıp düşündüğümde farkediyorum ki tüm ihtimaller pamuk ipliğine bağlı ve şu an benim için yaptığı bir yatırımı-fedakarlığı yok.

Bu kararı vermesini hiç beklemiyordum. Çünkü gerçekten oturmuş düzeni var. Güzel mesleklerimiz var ve şu an evlensek rahat geçiniriz. Çok güzel iş teklifleri alıyor, 10 yıllık kariyer planında başarılı olsa zaten bu iş teklifleriyle aynı maaşı alacak. Sorunun para olmadığını, meslekten tiksindiğini ve güvenceli bir iş istediğini söylüyor. Şu an Türkiye'de hangi iş yeterince güvenceli ki? Ben de işe güle oynaya gitmiyorum sonuçta. Ben de meslekten tiksiniyorum. Ama napalım.

Ben bu kararını kişiselleştiriyorum, beni üzen bu. Gerçekten sevse ve benimle gerçekten gelecek düşünse böyle maceralar aramazmış gibi geliyor. Aile kurmalıyım, evimi geçindirmeliyim kafasına girmiyo benimle. Birkaç ay önceye kadar evlilik planları yapıyorduk, sen istiyorsan çalışma, sınavlarına hazırlan diyordu. Eğer bu kararı böyle rahat vermesinin sebebi bana "olmasa da olur" gözüyle bakmasıysa böyle birini bekleyip neden gençliğime yazık edeyim? Şu an tek yaşıyorum mesela, tüm zamanım yalnız, ev kirasını tek ödüyorum. Evlenip mutlu olup eşimle zaman geçirip maddi manevi destek bulacağım hayatta. Ama onu beklersem hayal ettiğim hayata hiç ulaşamayabilirim. Bu arada onun için hiçbir fedakarlık yapmıyorum artık güvenemediğimden. O da muhtemelen bana güvenemediğinden yapmıyor. Ne olur bundan sonra?

Bu kararı bence kafasında hep vardı. Sadece senle geç paylaştı. Bu daha kötü bir şey. Böyle kararlar aniden alınmaz, kısa sürede kendini sağlama almadan alınmaz. Sana karşı dürüst değil.

Adam hayatına macera arıyor. Bu 8 sene içersinde 4. Senede "ay olmuyormuş" diyip, yarı yolda kalınca ne olacak? Seni maddi ve manevi kullanmış olacak.

Hem çalışıp hem hayallerini gerçekleştirme şıkkını eleyip direk sizin çalışmanızı isteyen bir sevgili. Evlendiğimde tüm evin maddi/manevi tüm sorumluluğu alırım diyorsanız bekleyin ama şimdiki gibi cok mutlu olacağınızı sanmam.
Onun hayallerini gerceklestirmesini beklerken siz yıpranıp, yorulacaksınız.

Bakalım senin ailen damat bakmak istiyor mu ? Annenizle de konuşun bu konuyu. Anneler yanılmaz

Daha çok para için yapsa anlarım, daha çok kariyer için yapsa anlarım da bu adam hayallerde uçuyor aptal saptal hayaller ... her işin kendi zorluğu var, hiçbir zorluğu olmayan iş yok ki😑 kafasında diğer mesleği çok büyütmüş, 40 yaşında hayalleri elinde kalıverir valla. 32 yaşında insanın meslegi kazancı iyiyse gelecek planı bellidir, sermaye toplar kendi işini kurar veya pasif gelire yönelir 40 yaşında işi birakır gider. Adam prenses sanırsam, sokakta bir sürü mobbinge tacize her türlü iğrençliğe maruz kaldığı işe giden insan var onların canı yok mu? Aileden parası olmayanlar ne yapsın? Şımarıklık o kadar, sen boşver bu adamı

22 yaşında olsa anlarım da. 32 yaşında adam yaklaşık 8 sene aile ve karı eline mi bakacakmış? Kariyer planı bu muymuş? O arada geçen zaman ne olacak? Maddi sıkıntılarla, gençliğin solmasıyla mı geçecekmiş. 40 yaşından sonra gelen maddi rahatlığa sıçayım afedersin ama. Anlayamadığım bi hırs. Zaten iki kişi güzel maaşlı işlerdesiniz anladığım kadarıyla çok rahat geçinirdiniz hem gezer hem çocukta yapardınız. Ama arkadaşınız planları sizden çook farklı.
40 yaşında kariyerinde istediği noktaya ulaşmış, parası da olan bir adam olacak. 20 yaşında biriyle evlenip çocuk da yapar gayet hayatını da yaşar. Ama ben 40 yaşında hayatın tüm güzelliklerini kaçırmış, onun keyfinin cefasını çekmiş olacağım. Insanlar eşiyle tatil tatil gezerken, çocuk sahibi olurken ben hepsini kaçıracağım. Bu noktada "aşk" beni ne kadar mutlu eder bilmiyorum. Belki tam istediğim gibi olmayan, biraz sorun yaşasak da yürüyen biriyle evlilik beni daha mutlu edecek.

Ya bu erkekler kroyken daha iyiydi herhalde, arabayla kızın mahallesinde gezip camda bi kere yüzünü göreyim diyen erkeklerden bu kadar prenses olan erkeklere nasıl zaman değişti. Yuva kurmak için can atacağına evlenince bize 8 sene sen bak diyen erkeklere nasıl evrimlestiler

Valla geçende de aynısını konuştuk arkadaşımla, kırolar liboşlardan çok çok daha iyi. Kıro biraz kaba saba olur ama ailesine sahip çıkar, kimseye muhtaç etmez. Liboşlara ne yazsam bilemedim simdi banlanmayayım🙄

40 yaşında kariyerinde istediği noktaya ulaşmış, parası da olan bir adam olacak. 20 yaşında biriyle evlenip çocuk da yapar gayet hayatını da yaşar. Ama ben 40 yaşında hayatın tüm güzelliklerini kaçırmış, onun keyfinin cefasını çekmiş olacağım. Insanlar eşiyle tatil tatil gezerken, çocuk sahibi olurken ben hepsini kaçıracağım. Bu noktada "aşk" beni ne kadar mutlu eder bilmiyorum. Belki tam istediğim gibi olmayan, biraz sorun yaşasak da yürüyen biriyle evlilik beni daha mutlu edecek.
işte mesele bu
o belki dediklerini gerçekleştirir

ama siz bu arada işten ayrılamazsınız, büyük bir maddi ihtiyaç olsa ailelere muhtaç kalısınız, belki çocuk yapamaz yapsanız istediğiniz gibi harcayarak yetiştiremezsiniz...bunların hiçbirisi için sevmek yetmiyor.

hani bu adamla yeni tanışsanız
ve adam size dese ki bak benim böyle böyle planlarım var

o zaman deriz adam bu, bak ona göre devam et veya etme
adam 2. senesi bitmiş ilişkide lütfedip şimdi böyle bir karar açıklıyor...

erkekler 40'ına kadar da bekleyebilir zaten genelde parayı 40tan sonra buluyorlar
ama siz 40a kadar çocuk yapayım, büyüteyim diyen bir kadın olarak bekleyemezsiniz (40 yaşındayım, çocuğum yok, böyle bir hayalinizin olmasını anlıyorum ama gayet de normal)
kısacası olmaz bu iş planların hayallerin uyuşmadığı durumlarda yolları ayırmanız lazım, "ama seviyorum"luk bir durum değil bu. sevmek bir insanla evlenmek, hayatını birlştirmek için yeter şart değil.

X