Sevgilimin ailesi...

Arkadaşlar merhaba, aklımı kurcalayan büyük bir sorun var yardımcı olursanız sevinirim. Erkek arkadaşımla 3 yıldır birlikteyiz üniversitede tanıştık, gayet iyi giden bir ilişkimiz var. Onu gerçekten çok seviyorum o da beni çok sever, değer verir. Mezun olduktan sonra ailelerimizi tanıştırıp işi resmiyete dökmek istedik, planlar yaptık. Erkek arkadaşım işe başladı maaşı ve statüsü iyi, ben öğretmenim kpss çalışıyorum kısacası her şey yolunda giderken ve biz planımızı uygulayacakken babası ev satın aldı ve bayağı yüklü bir miktara. Erkek arkadaşımı da maaşının yarısından fazlasını kendisine vermesi için ikna etti. Fakat erkek arkadaşım evlenmek istediğini söylediğinde “Beklesin ne olacak?” demiş. Kısacası erkek arkadaşım bizim evliliğimiz için düşük bir miktar kenara atıyor, tüm planlarımız iptal oldu ve en az 2-3 yıl sonra evlenebileceğiz. Bundan önce de ailesi “Daha abin evlenmedi” vs diyordu ama biz bunu çok takmıyorduk. Babasının, abisinin bu söylemleri ve erkek arkadaşımın her şeyi tek başına yapacak olması (ben de yardım edeceğim kastettiğim 0 aile desteği ile) beni çok üzüyor. “Paran varsa evlen” diyorlar sanki parası olmadığını bilmiyormuş gibi, benim ailem de tam tersi her şeyim için maddi destek sağlar. Bu arada şunu belireyim hiçbir şeyde gözüm yok sadece zaruri ve gerekli ihtiyaçlar için bile yüklü bir miktar para biriktirmek gerekiyor yoksa düğün, kına, nişan vs bile istemiyorum, her şeyin en uygunu olsun diyorum. Bu konu sürekli aramıza giriyor, üzülüyoruz, tartışıyoruz. Bir süre konuşmayıp yalnız kalmak istedim, düşünmek istedim. Sizce ne yapmalıyım? Nasıl bir yol izlemeliyim?
Kendini düşünmeden böyle bi yükün altına girmeseydi keşke baba ben evlenmek istiyorum maaşımın kadarını veremem diyebilmeliydi bence inşallah o 3-4 ay yıpratmaz sizi

Arkadaşlar merhaba, aklımı kurcalayan büyük bir sorun var yardımcı olursanız sevinirim. Erkek arkadaşımla 3 yıldır birlikteyiz üniversitede tanıştık, gayet iyi giden bir ilişkimiz var. Onu gerçekten çok seviyorum o da beni çok sever, değer verir. Mezun olduktan sonra ailelerimizi tanıştırıp işi resmiyete dökmek istedik, planlar yaptık. Erkek arkadaşım işe başladı maaşı ve statüsü iyi, ben öğretmenim kpss çalışıyorum kısacası her şey yolunda giderken ve biz planımızı uygulayacakken babası ev satın aldı ve bayağı yüklü bir miktara. Erkek arkadaşımı da maaşının yarısından fazlasını kendisine vermesi için ikna etti. Fakat erkek arkadaşım evlenmek istediğini söylediğinde “Beklesin ne olacak?” demiş. Kısacası erkek arkadaşım bizim evliliğimiz için düşük bir miktar kenara atıyor, tüm planlarımız iptal oldu ve en az 2-3 yıl sonra evlenebileceğiz. Bundan önce de ailesi “Daha abin evlenmedi” vs diyordu ama biz bunu çok takmıyorduk. Babasının, abisinin bu söylemleri ve erkek arkadaşımın her şeyi tek başına yapacak olması (ben de yardım edeceğim kastettiğim 0 aile desteği ile) beni çok üzüyor. “Paran varsa evlen” diyorlar sanki parası olmadığını bilmiyormuş gibi, benim ailem de tam tersi her şeyim için maddi destek sağlar. Bu arada şunu belireyim hiçbir şeyde gözüm yok sadece zaruri ve gerekli ihtiyaçlar için bile yüklü bir miktar para biriktirmek gerekiyor yoksa düğün, kına, nişan vs bile istemiyorum, her şeyin en uygunu olsun diyorum. Bu konu sürekli aramıza giriyor, üzülüyoruz, tartışıyoruz. Bir süre konuşmayıp yalnız kalmak istedim, düşünmek istedim. Sizce ne yapmalıyım? Nasıl bir yol izlemeliyim?
Sana tek tavsiyem acele etme her serde bi hayir vardir de bekle. Bak benim de esimin ailesi ayni boyle yan cizdi maddi manevi destek vermedi her seyi esimle ikimiz yaptik ve mutsuzlukta boguluyoruz suan. O erkek senin cabani vs ilerde gormeyecek. Ailesi desen simdiden boyleyse evlendiginde de sana kollarini acmicak. Benm ailemde razi oldu herseye simdi dunurluk vs yok gidip gelmeyi gec arama sorma bile yok bunu aileme nasil yaptim diyorum lutfen bak bi abla olarak gor beni ve acele etme. Tani onu ailesini kendini

babası ev satın aldı ve bayağı yüklü bir miktara. Erkek arkadaşımı da maaşının yarısından fazlasını kendisine vermesi için ikna etti.
Neden ikna oldu? Baba bende evlenicem birikime ihtiyacım var diyememiş mi?

Paran varsa evlen” diyorlar
Hem bunu söyleyip hemde maaşının 4/3nü almaları çok ilginç.
Madem kına düğün vs istemiyorsunuz ikinizde, tutun evinizi alın eşyalarınızı taksitle ödeyin hayatınıza bakın. Yoksa 3 yıl sonra ev kredisi bitse bile araba alınır bu kez de. Hayat geçiyor. İlişkiniz de yıpranır fazlasıyla.

Sana tek tavsiyem acele etme her serde bi hayir vardir de bekle. Bak benim de esimin ailesi ayni boyle yan cizdi maddi manevi destek vermedi her seyi esimle ikimiz yaptik ve mutsuzlukta boguluyoruz suan. O erkek senin cabani vs ilerde gormeyecek. Ailesi desen simdiden boyleyse evlendiginde de sana kollarini acmicak. Benm ailemde razi oldu herseye simdi dunurluk vs yok gidip gelmeyi gec arama sorma bile yok bunu aileme nasil yaptim diyorum lutfen bak bi abla olarak gor beni ve acele etme. Tani onu ailesini kendini
Siz eşinizden memnun değil misiniz?
Eşinizle mutluysanız varsın aileniz dünürleriyle konuşmasın görüşmesin.
Eş ailesi ile görüşmeyip mutlu hayatına devam eden çok insan var. Bazı aileler iflah olmuyor malesef, ne kadar tanımaya çalışılsa da iyice çıkmaza giriliyor. Eş herşeyin farkında ise geri kalan için o eşi yargılamak doğru değil. Konu sahibi de sevgilisi ile mutluysa neden onun ailesi için hayatını ertelesin ki.

Kendini düşünmeden böyle bi yükün altına girmeseydi keşke baba ben evlenmek istiyorum maaşımın kadarını veremem diyebilmeliydi bence inşallah o 3-4 ay yıpratmaz sizi
Aslında konuştu maaşının tamamını istiyorlardı ama o kadarını veremeyeceğini beni düşünmesi gerektiğini vs söyledi. İnşallah teşekkür ederim 😓

Arkadaşlar merhaba, aklımı kurcalayan büyük bir sorun var yardımcı olursanız sevinirim. Erkek arkadaşımla 3 yıldır birlikteyiz üniversitede tanıştık, gayet iyi giden bir ilişkimiz var. Onu gerçekten çok seviyorum o da beni çok sever, değer verir. Mezun olduktan sonra ailelerimizi tanıştırıp işi resmiyete dökmek istedik, planlar yaptık. Erkek arkadaşım işe başladı maaşı ve statüsü iyi, ben öğretmenim kpss çalışıyorum kısacası her şey yolunda giderken ve biz planımızı uygulayacakken babası ev satın aldı ve bayağı yüklü bir miktara. Erkek arkadaşımı da maaşının yarısından fazlasını kendisine vermesi için ikna etti. Fakat erkek arkadaşım evlenmek istediğini söylediğinde benim için “Beklesin ne olacak?” demiş. Kısacası erkek arkadaşım bizim evliliğimiz için düşük bir miktar kenara atıyor, tüm planlarımız iptal oldu ve en az 2-3 yıl sonra evlenebileceğiz. Bundan önce de ailesi “Daha abin evlenmedi” vs diyordu ama biz bunu çok takmıyorduk. Babasının, abisinin bu söylemleri ve erkek arkadaşımın her şeyi tek başına yapacak olması (ben de yardım edeceğim kastettiğim 0 aile desteği ile) beni çok üzüyor. “Paran varsa evlen” diyorlar sanki parası olmadığını bilmiyormuş gibi, benim ailem de tam tersi her şeyim için maddi destek sağlar. Bu arada şunu belireyim hiçbir şeyde gözüm yok sadece zaruri ve gerekli ihtiyaçlar için bile yüklü bir miktar para biriktirmek gerekiyor yoksa düğün, kına, nişan vs bile istemiyorum, her şeyin en uygunu olsun diyorum. Bu konu sürekli aramıza giriyor, üzülüyoruz, tartışıyoruz. Bir süre konuşmayıp yalnız kalmak istedim, düşünmek istedim. Sizce ne yapmalıyım? Nasıl bir yol izlemeliyim?
Üniversitede tanışıp 3 yıldır birlikteysen 22 23 yaşında fln olman lazım. Bekleyin biraz tabi ne bu acele bu yaşta?

Ailesi yardım etmek zorunda değil, sizinkiler de erkek arkadaşınızın ailesi yardım etmiyor diye kendilerini geri çekebilirler çok istiyorlarsa. Onlar yapmadı bizimkiler de yapmaz ee evlenemeyiz mantığı oluyor.
Evlenecekseniz kendi birikimlerinize ve kararlarınıza güvenin. Sizin aileniz destek veriyorsa da bonusu olur.
Kendine bir şeyler aldıran yaptıran değerli olur diyenleri takmayın ama erkek arkadaşınızı iyi gözlemleyin. Ailesinin kararlarına göre yaşıyor gibi ya da evlenmek istemiyor henüz bu da bahanesi.

Erkek arkadaşınız paran varsa evlen diyebilen bir babaya maaşının 3/4 ünü verebiliyorsa ileride de ailesi için ciddi mallık yapabilecek birisidir diye düşünürüm ben. Benim eşimde ailesi için çok şey yapmış ama o zaman evlenmek aklımızın ucundan geçen bir şey değildi. Ve yüklüde olsa birikmişini verdi bitti. Yıllarca sürecek bir borca ipoteklemedi hayatımızı. Aileye yardım edilir buna hiç karşı değilim ama kazandığınız parayla alakalı biraz. Çok çok iyi kazanmıyorsa önce kendi geleceğini kurmaya odaklanmalı bireyler. Ne olduysa bu aşamada olması iyi olmuş. Hiiiiç acele etmeyin, gözlemleyin, kendi yolunuz için planlar yapın.

daha fazla çalışın atanın

arkadaşınız özel sektörde anladığım

aynı şehre atanabilirseniz ne ala ama başka şehirde ise de o gelir sizinle

nedir bu ev kurma işinde gözde büyüyen

bir öğretmen maaşı artı iyi statülü iş maaşı ile tüm ev eşyası alınır taksitle

babadan aileden vs beklentiye gerek yok ki

geriye bir gelinlikle damatlık mı kalıyor onlara da taksit yahut bir kaç ay birikim oldu bitti

ha bu arada banasının borcuna yardım etmeyecek olan etmem der

aile evinde yaşarken destek olabilir evlenince olmaz ben aile ile yaşayıp tüm maaşını ben eleneceğim deyip biriktirmeyi de anlayamıyorum çünkü

neyse iş sizde bitiyor, atanın, evliliği sonra planlarsınız

zira sınavda 1. sahi olsanız o sene kadro açılacağı garanti değil 2020 sınavına girenlerin işe başlaması 2021 Eylül sonu olacak sınavdan dahi bir yıl sonra

bu nedenle çok çalışmaya devam, daha önünüzde bir süre daha var biraz birikim de yapar bu arada erkek arkadaşınız belki

Borç sevgilinin adına değilse vermesin parasını aile bile olsa bazen bencil olmak gerekir artı 2 ve 3 yıl hayatını kimseye hipotek etmek zorunda değilsin önceliğini değiştir. Bu arada sakın nisan düğün dernek istemiyorum deme tok gözlü olma kıymetin bilinmez.

Muhtemelen sizin işiniz yok diye de böyle davranıyorlar. Yerinizde olsam atanıp ekonomik özgürlüğümü almadan evlilik için adım atmazdım. O ilk günlerde ailelerle yaşanan sorunlar inanın yıllar içinde insanın içine çok oturuyor, haksızlığa uğramış olma hissi geçmiyor. Kendinize de ailenize de bunu yaşatmamanızı, o ailenin de oğlumuzla evlenmeye dünden razı, biz kılımızı kıpırdatmasak da zaten kendisi gelecek diye düşünmesine meydan vermemenizi tavsiye ederim. Sevgilinizle kavga etmeyin, ona anlayışlı olum ama sizin de bir gururunuz olduğunu ailesi anlasın. Şimdi anlamayan ilerde hiç anlamaz.

Erkek arkadaşınız para vermeye razı olmasaydı, babası zorla alacak değildi. Bu arada eğer siz de çalışacak düğün için para birikterecekseniz hiç bir şey istemem kafasıyla gitmeyin. O zaman insanın kıymeti bilinmiyor. Gereken her şeyi isteyin, işi de iyiymiş. Şimdiden size harcamaya cimrilik yapan evlilikten sonra da öyle devam edecek

Arkadaşlar merhaba, aklımı kurcalayan büyük bir sorun var yardımcı olursanız sevinirim. Erkek arkadaşımla 3 yıldır birlikteyiz üniversitede tanıştık, gayet iyi giden bir ilişkimiz var. Onu gerçekten çok seviyorum o da beni çok sever, değer verir. Mezun olduktan sonra ailelerimizi tanıştırıp işi resmiyete dökmek istedik, planlar yaptık. Erkek arkadaşım işe başladı maaşı ve statüsü iyi, ben öğretmenim kpss çalışıyorum kısacası her şey yolunda giderken ve biz planımızı uygulayacakken babası ev satın aldı ve bayağı yüklü bir miktara. Erkek arkadaşımı da maaşının yarısından fazlasını kendisine vermesi için ikna etti. Fakat erkek arkadaşım evlenmek istediğini söylediğinde benim için “Beklesin ne olacak?” demiş. Kısacası erkek arkadaşım bizim evliliğimiz için düşük bir miktar kenara atıyor, tüm planlarımız iptal oldu ve en az 2-3 yıl sonra evlenebileceğiz. Bundan önce de ailesi “Daha abin evlenmedi” vs diyordu ama biz bunu çok takmıyorduk. Babasının, abisinin bu söylemleri ve erkek arkadaşımın her şeyi tek başına yapacak olması (ben de yardım edeceğim kastettiğim 0 aile desteği ile) beni çok üzüyor. “Paran varsa evlen” diyorlar sanki parası olmadığını bilmiyormuş gibi, benim ailem de tam tersi her şeyim için maddi destek sağlar. Bu arada şunu belireyim hiçbir şeyde gözüm yok sadece zaruri ve gerekli ihtiyaçlar için bile yüklü bir miktar para biriktirmek gerekiyor yoksa düğün, kına, nişan vs bile istemiyorum, her şeyin en uygunu olsun diyorum. Bu konu sürekli aramıza giriyor, üzülüyoruz, tartışıyoruz. Bir süre konuşmayıp yalnız kalmak istedim, düşünmek istedim. Sizce ne yapmalıyım? Nasıl bir yol izlemeliyim?
Üniversitede tanıştıysanız 3 sene olduysa yaşınız da öyle evlilik için acele edilecek bir yaş değil demektir, bence de bekleyin. Bu bekleme süresi sevgiliniz hakkında bir şeyleri daha iyi kavramanıza yardımcı olacaktır. Bir insan kendi evini kurmak istediği halde babasına ev alması için maaşının hatırı sayılır bir kısmını veriyorsa kendi ailesiyle olan eve dair ilişkilerini sizinkiyle olandan ön plana koyuyor demektir. Belki bunda garip bir şey yok babasına nasıl ev alır demeyeceğim herkesin kendi ailevi dinamikleri kendisini ilgilendirir. Siz bu konuda, babana nasıl maaşını verirsin konusunda sevgilinizle tartışmayın. bu faydasız bir şey.
ama şunu da görün demek ki evlilik söz konusu olduğunda karşı aileden bir destek alamayacaksınız. size bir eşya ya da adetten bir takı takmayacaklar, düğün yapmak istemeyecekler. bu süreçte tüm bunları kafanızda tartın, böyle bir evlilik yapmak istiyor musunuz? zaten maddi imkanlar sebebiyle en erken 3 sene içinde evlenebilecekseniz size ilişkinizde sevgilinizin davranışlarını gözden geçirmek için bir süre tanır bu.

Bence acele etme ailesinin gerçek yüzünü böyle böyle görürsün. Sınava hazırlanıp kazanmaya çalış. Erkek arkadaşın da gerçekten evlenmek istiyorsa ailesine nerdeyse tüm maaşını veremeyeceğini birikim yapıp evleneceğini söyleyebilir. Babası oğlunun maaşına güvenerek ev almasaymış

Oğlan okulu bitirdi eli ekmek tuttu biraz da bize faydası olsun diye düşünüyorlar. Onların şu an çocuklarını evlendirmeye niyetler
Çocuk işe girmiş ailesi parasını yeme derdinde başarmışlarda
Bence erkek arkadaşın dik durabilseydi böyle olmazdı, hayır veremem evleneceğim ben diyebilirdi
Acele etme, üzülme, böyle insanların içine girmemen için belki bi işarettir

Neden ikna oldu? Baba bende evlenicem birikime ihtiyacım var diyememiş mi?

Hem bunu söyleyip hemde maaşının 4/3nü almaları çok ilginç.
Madem kına düğün vs istemiyorsunuz ikinizde, tutun evinizi alın eşyalarınızı taksitle ödeyin hayatınıza bakın. Yoksa 3 yıl sonra ev kredisi bitse bile araba alınır bu kez de. Hayat geçiyor. İlişkiniz de yıpranır fazlasıyla.
Ev alınırken konuşmadı olan oldu vs diye, sonrasında para mevzusu açılınca ancak bu kadar verebilirim kız arkadaşımı da düşünmem gerek tarzında bir şey dedi. Zaten babası çok dik başlı biri "zorundasın" der gibi bir tavrı var ona karşı.

X