Sezeryan mı normal doğum mu ?

Linaduru39

Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
16 Ocak 2024
127
32
28
Kızlar hepinize bir sorum olacak benim en başında hamile kalırsam aklımda normal doğum vardı şimdi 14 haftaya giricez Allah’a şükür ama beni normal dogumdan korkutan çok oldu . Hepimiz bayanız acık acık yazıyorum bi arkadaşım var dedi işte kardeşimin karisi doğurdu şeyi kocaman acık çok kötü gözüküyor vs tabi ben bilmiyorum ne sezeryan ne normal doğum etraftan duyduğumu diyorum sizlere abarttı baya bi iyiki sezeryan olmuşum ben falan filan diye neyse sonra halamla konuşuyordum bi gun bana dedi ki bizim bi arkadaş normal doğum yaptı eşiyle 40 gun sonra mı ne beraber olmuşlar eşi dalga gecmis doktora deseydin de iki dikiş daha atsalarmış diye şeyi genişliyormus normal doğum yapanların ve eski halini almıyormuş ben bunu da duyunca bi geri çekildim o denli mi oluyor falan dedim kendi kendime etrafın hep söylentileri beni korkuttu açıkçası sonra sezeryan olanlardan yorum okudum işte ömür boyu ağrı çekiliyormuş bel ağrısı soğukta dikişler sizliyormus öksürünce dikiş patlama ihtimali varmış vs vs ya her ikisi içinde neler neler söylendi ve benim içim korku ile doldu burada belki ya ne saçma muhabbet diyenleriniz olacak belki ama ikisi içinde bilgim yok belki doğum yapan yazar belki ebe yazar belki fikri olan yazar diye yazmak istedim çünkü zaman yavaş yavaş yaklaşıyor ve biseye karar vermek zorunda oluyoruz . Benimle fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim hiç değilse korkularımı yenmiş olurum 🥰🙏🏻 herkese şimdiden hayırlı sağlıklı doğumlar diliyorum sağ Salim

İki tarafın söylediği de abartı bence. İnsanların canı çok tatlı cidden bana çok komik geliyor yok dikiş sızlıyormuş yok his gelmiyormuş. 15 srne geçmiş çocuk doğalı hala kışın dikişleri sızlıyordumuş falan. Böyle şeyler bir tık insanların psikoljik durumlarından kaynaklanıyor bence. Bilirsin ki bizim insanımız doğumunun zor geçtiğini anlatmakla çok övünür. Yani benim çevrem en azından böyle insanlarla dolu. O yüzden sen kimsenin ne dediğine takılma. Psikolojik olarak hangisine kendini daha yakın hissediyorsan onu ol. Normal olup aşırı memnun olan da var sezaryen olup da. Ha tam tersi iki doğumu da aşırı kötü geçen ikisine de çok zor diyen var. Biraz bünyeye göre de değişiyor. Ben 27 aralıkta sezeryan oldum normal hiç istemedim çünkü psikolojik olarak normal bana çok zor geliyordu bir de maalesef çok yakın arkadaşım benden 8 ay önce normal yaptı ve çok kötü geçti doğumu. bende her süreçte onun yanında olduğum için çok korktum normal doğumdan. Hep sezeryan olcam dedim . Valla bence çok rahattı. Yine olsa yine sezeryan olurum. Bana da hep dediler manyak mısın işte kaç gün yürüyemiyceksin , sağından soluna dönemezsin. 15 gün kalkamazsın , bebeğine bakamazsın. Valla 4. gün eşimle dışarı gezmeye çıktık. Gayet iyiydim. O yüzden kimsenin lafına da çok takılma. Sen ne istiyorsan hangisine daha yakın hissediyorsan onu ol canım.

Üstteki arkadaşa kelimesi kelimesene katılıyorum. Bende 7 ay önce spinal sezeryan ile doğurdum
Tamamen kendi isteğimdi. normal doğuma hazırdım bebek kanalda ve iki cm açılmam vardı
Buna rağmen kabul etmedim. Normal doğum belirsiz bir süreç ve belirsizlik beni çok korkutur.
Bende sürekli ayaktaydım zaten doktor konteolleri vs derken ayaklanıyorsunuz. 7. Gün yanında her işimi yapan annem ve kayınvalidem olmasına rağmen of ben çok sıkıldım diyip evi toparlamaya başladım toz aldım vs.
Eğer bel ağrısı yaşamaktan korkuyorsanız genel anestezi düşünebilirsiniz
Ama bence hiç gerek yok

Kızlar hepinize bir sorum olacak benim en başında hamile kalırsam aklımda normal doğum vardı şimdi 14 haftaya giricez Allah’a şükür ama beni normal dogumdan korkutan çok oldu . Hepimiz bayanız acık acık yazıyorum bi arkadaşım var dedi işte kardeşimin karisi doğurdu şeyi kocaman acık çok kötü gözüküyor vs tabi ben bilmiyorum ne sezeryan ne normal doğum etraftan duyduğumu diyorum sizlere abarttı baya bi iyiki sezeryan olmuşum ben falan filan diye neyse sonra halamla konuşuyordum bi gun bana dedi ki bizim bi arkadaş normal doğum yaptı eşiyle 40 gun sonra mı ne beraber olmuşlar eşi dalga gecmis doktora deseydin de iki dikiş daha atsalarmış diye şeyi genişliyormus normal doğum yapanların ve eski halini almıyormuş ben bunu da duyunca bi geri çekildim o denli mi oluyor falan dedim kendi kendime etrafın hep söylentileri beni korkuttu açıkçası sonra sezeryan olanlardan yorum okudum işte ömür boyu ağrı çekiliyormuş bel ağrısı soğukta dikişler sizliyormus öksürünce dikiş patlama ihtimali varmış vs vs ya her ikisi içinde neler neler söylendi ve benim içim korku ile doldu burada belki ya ne saçma muhabbet diyenleriniz olacak belki ama ikisi içinde bilgim yok belki doğum yapan yazar belki ebe yazar belki fikri olan yazar diye yazmak istedim çünkü zaman yavaş yavaş yaklaşıyor ve biseye karar vermek zorunda oluyoruz . Benimle fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim hiç değilse korkularımı yenmiş olurum 🥰🙏🏻 herkese şimdiden hayırlı sağlıklı doğumlar diliyorum sağ Salim
Sezeryan oldum hiç öyle ne agrîm var ne sızım oldu.Her insan aynı değil.Ve agrı yaşayanların belkide başka sorunları var bilemeyiz.
Doğum yapan cinsel hayatinda hiç degişiklik olmayanlar çok.Evet normal olarak dogumdan sonra vajina genişliyor ama aman aman öyle abarti değil.Genişlesede estetik ameliyatlar var.
Dalga geçen kocayada tekmeyi basmak lazım yani kadında keyfinden o duruma gelmedi.Çocuk dogurdu sıkıysa o dogursun bakalım.
Ben normal doguracaktim ama sorun oldugu için sezeryan olmak zorunda kaldım.Insanlarin sözlerini dinlemeyin.Normal doğumun avantajlari sütün daha çabuk gelmesi ve çocuga daha rahat bakmak.Sezeryan yara yüzünden ilk zamanlar zorluyor ama sonra her işini yapiyorsun sütde 3.günde artık bol bol geliyor yani.Ben seçimimi normal dogumdan kullanirdim.Sen ne yapmak istiyorsun kendin karar ver.

Ben şu an 36+6 yım kendi isteğimle sezeryan istiyorum çünkü normal doğum bana çok daha psikolojik olarak zor geliyor, ablamda sezeryan doğum yapmıştı. Gayet de hemen ayağa kalktı, bebekle ilgilendi, gayet iyi şu an hiçbirşeyi yok. Normal doğum isteyenlere de saygım sonsuz. Ama kötü tecrübeli olanların genellemesine çok karşıyım.

Hamilelik kişiden kişiye değişir sezeryan güzel ama sonrası kötü derker çünkü narkoz iyileşme süreci sonrasında bıraktığı ağrı geç iyileşiyormuşsun . Normal doğum illaki zor ama o ana kadar tabi ondan sonra bir kuş gibisin. Rahimde 40 günden sonra geri kapanıyor eski haline dönüyor illaki farklılık oluyor ama dediğin gibi değil tabikide seni niye bu kadar çok korkutmuşlar anlamadım herkes ister ki normal yapıyım burdakiler de sezeryan ol diye uğraşıyor. Önemli olan senin ve bebeğinin sağlığı bunları düşünmek için çok erken 9 ay geçmez böyle

2 normal doğumum var iyikide normal olmuş diyorum 3. Ye hamileyim ve nasip olursa yine normal isterim. Sezeryan mecbur kalınmadıkça olunması taraftarı değilim, ama mecbursa da yapacak birşey yok sağlık sonuçta.

Normal doğumunu hiç doğum yapmamış veya doğum yapacak kişilere kötü şekilde anlatan kişilere çok sinir oluyorum… Allah biz kadınları yaradılış gereği doğuma uygun yaratmış ve herkesin süreci kendine özeldir.

2 normal doğumum var iyikide normal olmuş diyorum 3. Ye hamileyim ve nasip olursa yine normal isterim. Sezeryan mecbur kalınmadıkça olunması taraftarı değilim, ama mecbursa da yapacak birşey yok sağlık sonuçta.

Normal doğumunu hiç doğum yapmamış veya doğum yapacak kişilere kötü şekilde anlatan kişilere çok sinir oluyorum… Allah biz kadınları yaradılış gereği doğuma uygun yaratmış ve herkesin süreci kendine özeldir.
Çok haklısınız teşekkür ederim yorumunuz için sağ Salim kavuşmanız dileği ile inşallah evladınıza 🙏🏻 benim birde kalpte çarpıntı ritim bozukluğum var bu gibi durumlarda sanırım sezeryan diyolarmis öyle duydum tabi kendi doktorumla görüşeceğim nabızdan ötürü normal olmuyor diyenler oldu bakalım hakkımızda herseyin hayırlısı olsun inşallah 🥰

Yani bu sehir efsaneleri yüzünden kac kadin hamilelikten cinsellikten korkul vajinismus oldu kim bilir.Mesela benim icin de normal dogum tam bir tabu ve bu yüzden yari istege bagli yari zorunlu sezaryen oldum sezaryen olacagimi duyan aaa bu yasta yarim insan mi olacaksın dedi ne alaka dedim hava yağacağı zaman dikislerin sızlıyor cok zor dediler sezaryenden 5 6 saat sonra bir kaldirdilar beni daha o dakika tuvaletime kendim gitmeye basladim hatta hemsireler bak basin döner düsersin diye uyardilar hic de anlatilan gibi olmadi hava yagacagı zaman dikislerim de sızlamadı.Genisleme meselesine gelince de hormonlardan dolayi hamilelikte vajina büyüyor ister normal dogum yap ister sezaryen ol bir miktar genisleme oluyor ama folofoş olacak kadar degil bu hamileligin dogasinda olan bir sey genislese genislese bir miktar genisler soba borusuna dönecek hali yok sonucta vajina elastik yapıya sahip bir organ

Yani bu sehir efsaneleri yüzünden kac kadin hamilelikten cinsellikten korkul vajinismus oldu kim bilir.Mesela benim icin de normal dogum tam bir tabu ve bu yüzden yari istege bagli yari zorunlu sezaryen oldum sezaryen olacagimi duyan aaa bu yasta yarim insan mi olacaksın dedi ne alaka dedim hava yağacağı zaman dikislerin sızlıyor cok zor dediler sezaryenden 5 6 saat sonra bir kaldirdilar beni daha o dakika tuvaletime kendim gitmeye basladim hatta hemsireler bak basin döner düsersin diye uyardilar hic de anlatilan gibi olmadi hava yagacagı zaman dikislerim de sızlamadı.Genisleme meselesine gelince de hormonlardan dolayi hamilelikte vajina büyüyor ister normal dogum yap ister sezaryen ol bir miktar genisleme oluyor ama folofoş olacak kadar degil bu hamileligin dogasinda olan bir sey genislese genislese bir miktar genisler soba borusuna dönecek hali yok sonucta vajina elastik yapıya sahip bir organ
Hem kolay geçirmenize sıkıntınız olmamasına sevindim hemde dedikleriniz yüz güldürdü çok haklısınız ama işte ne yazikki etraf bu denli anlatınca insan bi geri çekiliyor kaç kilo ile hamile kaldınız peki ben zayıfım sezeryani veya normal doğumu kaldırabilir miyim acaba 40 kilo ile hamile kaldım Şuan 45 falanım daha da alırım diye düşünüyorum ☺️

Valla ben 4 kilo çocuk dogurdum. Aman aman Genisleme falan yok illlaki ordan bir canli cikiyor. Eski hali elbette yoktur da. Iste boru gibi acikta degil hani. 😂 Boyle bir seyden korkup sezeryana yonelme bence. Ben suan 7 aylik hamileyim. Sezeryan dusunuyorum. Cunku benim cati darligim var ve ben o yuzden Sezeryan olucam.

Valla ben 4 kilo çocuk dogurdum. Aman aman Genisleme falan yok illlaki ordan bir canli cikiyor. Eski hali elbette yoktur da. Iste boru gibi acikta degil hani. 😂 Boyle bir seyden korkup sezeryana yonelme bence. Ben suan 7 aylik hamileyim. Sezeryan dusunuyorum. Cunku benim cati darligim var ve ben o yuzden Sezeryan olucam.
Allah sag Salim kucağına almayı nasip etsin çok kararsızım düşünmek açısından sizlerden fikir alıyorum nasip kısmet bakalım 🤦🏼‍♀️🥰🐣

İki sezeryan yaptım. Bende senin gibi korkulardan dolayı. İlk gebelikten 9 ay sonra hamile kalmışım habersizce . Daha dikişlerim iyileşmeden yenisi açıldı 2 doğumda . İkincisi daha zor oldu benim için ölüp ölüp diriliyorsun . 2. Bebek Şuan 19 aylık . Ancak hala sezeryan pişmanlığı yaşıyorum. Normal doğumun getirileri iyileşiyor merak etme . Eskilere bak kaç çocuk doğuranlar oluyor. Eğer aman aman açılmalar olsa eski erkekler bırakıp giderdi . Çevrendilerfe ne tuaf insanlarmış verdikleri akla bak . En sağlıklısı senin sağlığın eğer çok açılma olursa zaten doktorlar onu düzeltiyorlar gerekli ise dikiyorlar zaten . Ayrıca 40. Günde de hemen birlikte olmayı versin azcık toparlanmalı insan o kadar beklemiş az daha beklesin kimse ölmez ya.

Allah sag Salim kucağına almayı nasip etsin çok kararsızım düşünmek açısından sizlerden fikir alıyorum nasip kısmet bakalım 🤦🏼‍♀️🥰🐣
Vajina genislicek diye normalden kacilmaz. Vajinayi dusunene kadar. Daha cok seyi dusunmen lazim. Mesela doguracagin zaman bebegin kilosunu. Doktoro çok iyi danişman lazim bu kilodoku bebegi ben dogurabilirmiyim diye. Boyle bir ihtimali dusunmeyip bebegini kaybeden binlerce kadin var ve bunlarin birisi benim. Ben kendime guvendim normal dogumdan verecegi acidan hic korkmadim cunku zamanla iyilesiyorsun. Sezeryandan da korkmuyorum. Aman aman korkulacak birsey varsa kimse ikinci ucinci cocugu dogurmazdı.

Hem kolay geçirmenize sıkıntınız olmamasına sevindim hemde dedikleriniz yüz güldürdü çok haklısınız ama işte ne yazikki etraf bu denli anlatınca insan bi geri çekiliyor kaç kilo ile hamile kaldınız peki ben zayıfım sezeryani veya normal doğumu kaldırabilir miyim acaba 40 kilo ile hamile kaldım Şuan 45 falanım daha da alırım diye düşünüyorum ☺️
Ben 66 ile hamile kaldim 68 le doguma gittim ama herkesin durumu farkli tabii saglikla alin insallah kucaginiza zayif hamile kalmissiniz daha rahat gecer bence çeviklik acısından diyorum hic korkmayin

Ben sezeryan için konuşabilirim 27 ay arayla iki sezeryan oldum hatta ikincisini 9 gün önce oldum şu anda normal hayatımı yaşıyorum ne dikişim sızlar soğukta ne belim ağrır ne başka bir etkisi kaldı.Şehir efsanelerine inanmayın.benim tavsiyem internetten araştırmayın tanıdığınız güvendiğiniz insanlarla ve doktorlarla konuşun ve gönlünüzden hangisi geçiyorsa onu deneyin

İki tarafın söylediği de abartı bence. İnsanların canı çok tatlı cidden bana çok komik geliyor yok dikiş sızlıyormuş yok his gelmiyormuş. 15 srne geçmiş çocuk doğalı hala kışın dikişleri sızlıyordumuş falan. Böyle şeyler bir tık insanların psikoljik durumlarından kaynaklanıyor bence. Bilirsin ki bizim insanımız doğumunun zor geçtiğini anlatmakla çok övünür. Yani benim çevrem en azından böyle insanlarla dolu. O yüzden sen kimsenin ne dediğine takılma. Psikolojik olarak hangisine kendini daha yakın hissediyorsan onu ol. Normal olup aşırı memnun olan da var sezaryen olup da. Ha tam tersi iki doğumu da aşırı kötü geçen ikisine de çok zor diyen var. Biraz bünyeye göre de değişiyor. Ben 27 aralıkta sezeryan oldum normal hiç istemedim çünkü psikolojik olarak normal bana çok zor geliyordu bir de maalesef çok yakın arkadaşım benden 8 ay önce normal yaptı ve çok kötü geçti doğumu. bende her süreçte onun yanında olduğum için çok korktum normal doğumdan. Hep sezeryan olcam dedim . Valla bence çok rahattı. Yine olsa yine sezeryan olurum. Bana da hep dediler manyak mısın işte kaç gün yürüyemiyceksin , sağından soluna dönemezsin. 15 gün kalkamazsın , bebeğine bakamazsın. Valla 4. gün eşimle dışarı gezmeye çıktık. Gayet iyiydim. O yüzden kimsenin lafına da çok takılma. Sen ne istiyorsan hangisine daha yakın hissediyorsan onu ol canım.
Sezaryen doğumu tercih ettim. Abartıldığı kadar dikiş acısı zarfı zurtu yok. 4. Gün evimde tek başıma hem çocuğuma hem evime baktım. Doğum herkese özel bir şeydir. İki türün de riskleri vardır. Ben de normal doğumdan korkuyordum çünkü etrafımdaki herkesin tecrübeleri çok kötüydü. Sezaryen olurken genel anestezi almak zorunda kaldım skolyozum olduğu için ayılamadım mesela hemen. Bebekten 2 saat sonra odaya çıktım. Siz psikolojik olarak ne isterseniz onu yapın . Doğuracak olan sizsiniz. Sağlıkla gelsin💕

4 ay önce normal doğum yaptım bebek de 3950di. İlişki sıklığı probleminden dolayı bırakın bollasmayi ben resmen darlık hissiyatı yaşıyorum ilişki esnasında. Millet ne seviyor abartmayi

Çatı darlığı sebebiyle zorunlu sezeryan oldum sezeryan esnasında önceden var olan kistim de alındı ağrım haliyle oldu toparlanma süreci kişiden kişiye değişiyor ben 3 günde toparladım. Doğumdan 10 ay sonra tekrar sezeryan şeklinde ameliyat olmam gerekti hiç ağrı sızı çekmedim çok daha kolay toparladım. Kimsenin kötü tecrübesini bu süreçte dinlememenizi öneririm.

X