Sezeryan mı normal doğum mu ?

Söze herkesin süreci kendine göredir diye başlamak isterim. Çünkü kimisi sezaryan doğurur hiç sıkıntısı olmaz kimi sezaryandan dem vurur bi daha normal doğum ister. Kimisi normal doğumu zor bulur kimisi kolay.

Anatomimiz gereği kadın vücudu normal doğuma uygun yaratılmıştır. Örneğin çatı kemiklerinin yapısı erkeklerde ve kadınlarda farklıdır.

Bende yaklaşık 5 ay önce doğum yaptım. Sezaryan olmak istemedim, eğer şartlar uygunsa normal doğum olsun istedim. Nitekim öyle de oldu. Ancak bebeğim doğmak istemedi :) 40+2 de suni sancı aldım, epiduralli ve epizyotomili normal doğum yaptım. Normal doğumdu ama pek de kolay bir doğum değildi benim için. Suni sancı almasaydım belki bir nebze daha rahat olabilirdi. Bir de doğum sırasında kızım kakasını yaptı ve yuttu. Biraz riskli durumlar gelişti ve bende de biraz travma oldu. Bu durumlar olmasaydı belki daha iyi hissedebilirdim kendimi. Ama dediğim gibi her doğum kendine özeldir, sezaryanında normal doğumunda artıları olduğu gibi eksileri de var. Ben şansım varsa normali deneyeyim istedim ve oldu. Dediğim gibi doğumda yaşanan aksilikler olmasaydı belki daha iyi bir süreç geçirmiş olurdum. Ama aynı ihtimaller sezaryanda da olabilirdi yani bu normal doğumu kötü sezaryanı iyi yapmaz.

Önerim kalbinizin sesini ve doktorunuzu dinleyin.

Söze herkesin süreci kendine göredir diye başlamak isterim. Çünkü kimisi sezaryan doğurur hiç sıkıntısı olmaz kimi sezaryandan dem vurur bi daha normal doğum ister. Kimisi normal doğumu zor bulur kimisi kolay.

Anatomimiz gereği kadın vücudu normal doğuma uygun yaratılmıştır. Örneğin çatı kemiklerinin yapısı erkeklerde ve kadınlarda farklıdır.

Bende yaklaşık 5 ay önce doğum yaptım. Sezaryan olmak istemedim, eğer şartlar uygunsa normal doğum olsun istedim. Nitekim öyle de oldu. Ancak bebeğim doğmak istemedi :) 40+2 de suni sancı aldım, epiduralli ve epizyotomili normal doğum yaptım. Normal doğumdu ama pek de kolay bir doğum değildi benim için. Suni sancı almasaydım belki bir nebze daha rahat olabilirdi. Bir de doğum sırasında kızım kakasını yaptı ve yuttu. Biraz riskli durumlar gelişti ve bende de biraz travma oldu. Bu durumlar olmasaydı belki daha iyi hissedebilirdim kendimi. Ama dediğim gibi her doğum kendine özeldir, sezaryanında normal doğumunda artıları olduğu gibi eksileri de var. Ben şansım varsa normali deneyeyim istedim ve oldu. Dediğim gibi doğumda yaşanan aksilikler olmasaydı belki daha iyi bir süreç geçirmiş olurdum. Ama aynı ihtimaller sezaryanda da olabilirdi yani bu normal doğumu kötü sezaryanı iyi yapmaz.

Önerim kalbinizin sesini ve doktorunuzu dinleyin.
Peki boyum 1.60 riskli mi normal doğum öyle söylenti var zorlanma durumu olabilirmiş doktorum da yani o risk var evet ama bakarız dedi bilemedim inşallah normal olurum bende 🥰 cevabınız çok güzel teşekkür ederim bebeğiniz inşallah şimdi daha iyi ve sağlıklıdır

Peki boyum 1.60 riskli mi normal doğum öyle söylenti var zorlanma durumu olabilirmiş doktorum da yani o risk var evet ama bakarız dedi bilemedim inşallah normal olurum bende 🥰 cevabınız çok güzel teşekkür ederim bebeğiniz inşallah şimdi daha iyi ve sağlıklıdır
Bildiğim kadarıyla 1.50 altında risk oluyor ama isterseniz birkaç doktora daha danışın. Gönlünüz hangisinden yanaysa o yönde ilerleyin. Bebeğim çok şükür sağlıklı ama o an yaşadıklarım benim için tramva oldu açıkçası hala gözümün önündedir.

Sağlıkla kavuşun 🫶

Bildiğim kadarıyla 1.50 altında risk oluyor ama isterseniz birkaç doktora daha danışın. Gönlünüz hangisinden yanaysa o yönde ilerleyin. Bebeğim çok şükür sağlıklı ama o an yaşadıklarım benim için tramva oldu açıkçası hala gözümün önündedir.

Sağlıkla kavuşun 🫶
Allah razi Olsun çok teşekkür ederim 🥰 amin inşallah

İki tarafın söylediği de abartı bence. İnsanların canı çok tatlı cidden bana çok komik geliyor yok dikiş sızlıyormuş yok his gelmiyormuş. 15 srne geçmiş çocuk doğalı hala kışın dikişleri sızlıyordumuş falan. Böyle şeyler bir tık insanların psikoljik durumlarından kaynaklanıyor bence. Bilirsin ki bizim insanımız doğumunun zor geçtiğini anlatmakla çok övünür. Yani benim çevrem en azından böyle insanlarla dolu. O yüzden sen kimsenin ne dediğine takılma. Psikolojik olarak hangisine kendini daha yakın hissediyorsan onu ol. Normal olup aşırı memnun olan da var sezaryen olup da. Ha tam tersi iki doğumu da aşırı kötü geçen ikisine de çok zor diyen var. Biraz bünyeye göre de değişiyor. Ben 27 aralıkta sezeryan oldum normal hiç istemedim çünkü psikolojik olarak normal bana çok zor geliyordu bir de maalesef çok yakın arkadaşım benden 8 ay önce normal yaptı ve çok kötü geçti doğumu. bende her süreçte onun yanında olduğum için çok korktum normal doğumdan. Hep sezeryan olcam dedim . Valla bence çok rahattı. Yine olsa yine sezeryan olurum. Bana da hep dediler manyak mısın işte kaç gün yürüyemiyceksin , sağından soluna dönemezsin. 15 gün kalkamazsın , bebeğine bakamazsın. Valla 4. gün eşimle dışarı gezmeye çıktık. Gayet iyiydim. O yüzden kimsenin lafına da çok takılma. Sen ne istiyorsan hangisine daha yakın hissediyorsan onu ol canım.
7 yila uc bebek dogurdum ucude normal hastsneden geldim evde yemek yaptim bebeklerime kendim bakdim. ve iyiki dormal dogum diyorum.

Dogum esnasındaki halini kast ettilerse tabi ki o esnada orası kocaman oluyor ama sonrasında eski haline dönüyor tabiki. Doktor zaten kesi attiysa eger o kesi yerlerini fln dikiyor ve hiç bir sekilde genişleme vs olmuyor. Eskiden evde, tarlada doguranlar icin gecerli olabilir tabi ki bu durum (yirtilan yere dikis fln atilmadigi ve o sekilde kaldigi icin). Bir de 160 cm boy neden riskli olsunki; annelerimizi, teyzelerimizi düşününce...

Ben sezaryen tercih edeceğim. Hiçbir zaman vajinal doğum istemedim, istemeyeceğim. Psikolojim için bu daha sağlıklı.

Bu arada her dogumun zorlugu var ve kisiden kisiye, dogurdugu cocuktan cocuga (cocugun kilosu, vakumla müdahale vb faktörlere göre) degisiyor. Normal doğumun öncesi zor sonrası kolay veya sezaryenin öncesi kolay sonrası zor diye genel geçerliligi olan bir şey de yok. Oyle normal dogum yapan herkes evine gidip ertesi gunu ayaklanamayabiliyor. Sahsen bnm ayaklanmam bir haftayi bulmuştu. Demem o ki; her dogum kişisel oluyor. Kendinizi kimseninkiyle kıyaslamayın.

Dogum esnasındaki halini kast ettilerse tabi ki o esnada orası kocaman oluyor ama sonrasında eski haline dönüyor tabiki. Doktor zaten kesi attiysa eger o kesi yerlerini fln dikiyor ve hiç bir sekilde genişleme vs olmuyor. Eskiden evde, tarlada doguranlar icin gecerli olabilir tabi ki bu durum (yirtilan yere dikis fln atilmadigi ve o sekilde kaldigi icin). Bir de 160 cm boy neden riskli olsunki; annelerimizi, teyzelerimizi düşününce...
Çok mantıklı gerçekten 🥰 ama şimdi böyle söylentiler var o yüzden

X