Sezeryan sonrası korunma yöntemi

Oliviaa

Çok şükür 🤲
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
14 Temmuz 2023
1.378
1.243
22
Merhaba. 33 haftalik hamileyim sezeryan olucam. Doktor 2 sene çocuk yapmaman lazim dedi. Bense dogumdan 7 8 ay sonra 2 ciyi dusunuyorum. Hem birlikte büyürler hemde bir an önce kendi işimi kurmak için sonra hepten korunmak için. Diyelim ki 2 ci dogdugunda ilk bebegim 1 bucuk yasinda olucak. Bu hamilelik sürecinde karnimdaki bebegime ve ya bana bir zarari olur mu. Sicze çok mu erken yaralarim açilma gibi olay olur mu. Duyuyorum dogumdan 3 ay sonra bile hamile kalan saglikla doguran var ama herkesin bünyesi farkli oldugunuda biliyorum. Dogumdan sonra 7 8 ay için korunma yontemi olarak ne olabilir. Spiral taktirayim desem ztn ilk once lohusalik iste ilk adetini bekleme derken 2 3 ay ztn geçmis olucak. 4 5 ay için spiral taktirmaya degermi. Emziremeyi dusundugum için ilaçta olmaz. Ben ztn zar zor hamile kaliyorum. Geri çekilme ve perezvatifle guvenli korunma olur mu ki.

Doktor 2 sene çocuk yapmaman lazim dedi. Bense dogumdan 7 8 ay sonra 2 ciyi dusunuyorum
Doktor neden böyle dedi?
Bu hamilelik sürecinde karnimdaki bebegime ve ya bana bir zarari olur mu. Sicze çok mu erken yaralarim açilma gibi olay olur mu.
Bunu bize soracağınıza doktora sorsaydınız keşke. Hoş doktor konuşsa da bir anlam ifade etmemiş sizde. Herkesin yapısı farklı. Sıkıntı yaşayan da oluyor yaşamayan da.

Daha doğmadan 2nci çocuğa heveslenmek tuhaf geldi bana. Önce bi doğurun zorluklarını yaşayın, eşinizi çocukla olan ilgisine tavrına bakın. Yardım ederim deyip yardım etmeyenler de oluyor. Prezervatifle korunursunuz onda sıkıntı yok. Siz baş edebilcekmisiniz o önemli, eşiniz dışında yardım edebilecek biri var mı? ard arda iki dersane iki üniversite öğrencisi zorlamayacakmı vb. Bence biraz bekleyin sonra düşünürsünüz bunları.

Doktor neden böyle dedi?

Bunu bize soracağınıza doktora sorsaydınız keşke. Hoş doktor konuşsa da bir anlam ifade etmemiş sizde. Herkesin yapısı farklı. Sıkıntı yaşayan da oluyor yaşamayan da.
Doktoroda sordum gerekli cevabi aldim. Ama tecrubesi olanlarada sormak istedim.

Buraya sormak istedim sordum. Siz böyle kırıcı ve aşşagalayci cevap vermek zorundamısnz?

Daha doğmadan 2nci çocuğa heveslenmek tuhaf geldi bana. Önce bi doğurun zorluklarını yaşayın, eşinizi çocukla olan ilgisine tavrına bakın. Yardım ederim deyip yardım etmeyenler de oluyor. Prezervatifle korunursunuz onda sıkıntı yok. Siz baş edebilcekmisiniz o önemli, eşiniz dışında yardım edebilecek biri var mı? ard arda iki dersane iki üniversite öğrencisi zorlamayacakmı vb. Bence biraz bekleyin sonra düşünürsünüz bunları.
Tabi sizin dediginzde dogru. Eşimin dışında yardim edecek insan var. Bu yönden rahatım.

Oğlum 16 aylıkken küçük oğluma hamile olduğumu öğrendim, 3 4 ay çok bulantı yaşadım ve hiç ilgilenemedim büyük oğlumla, sonrasında da çok Ağırlaştım, ağrılarım oldu zor geçti hamilelik surecim, 2 hamilelik yakın diye mi oldu bilmiyorum ama eğer yardım eden biri olmucaksa zor bi süreç küçük bebekle hamilelik

Oğlum 16 aylıkken küçük oğluma hamile olduğumu öğrendim, 3 4 ay çok bulantı yaşadım ve hiç ilgilenemedim büyük oğlumla, sonrasında da çok Ağırlaştım, ağrılarım oldu zor geçti hamilelik surecim, 2 hamilelik yakın diye mi oldu bilmiyorum ama eğer yardım eden biri olmucaksa zor bi süreç küçük bebekle hamilelik
Bu benim ikinci çocugum olucak aslinda ilk bebegim dogumdan sonra vefat etti. Benim hamileligim ikisinde de zor geçmiyor. Bu bebegimde hic bulanti olmadi desem dogrudur. Ilki normal dogum oldu dogumdan 8 ay sonra bu bebegime hamile kaldim. Yardimcı olacak insanlar var o yönden rahatim. Iki çocuktan fazla istemiyorum. Tabi rabbimin işi ama dogumdan sonra hepten spiral taktirmak istiyorum.

Önce bir doğurun, sezaryen yaranız iyileşsin öyle 2.yi düşünün. eğer içteki yaralar iyileşmeden hamile kalırsanız karnınız büyüdükçe iç dikişlerin açılması ve sizin ve bebeğinizin hayatını tehlikeye atabilir. Evet dıştan görünen dikişler iyileşmiş görünebilir ama içteki dikişler o kadar hızlı iyileşmiyor. Karın büyüdükçe dikişler açılır karnınız yırtılırsa büyük sıkıntı olur.

Bu benim ikinci çocugum olucak aslinda ilk bebegim dogumdan sonra vefat etti. Benim hamileligim ikisinde de zor geçmiyor. Bu bebegimde hic bulanti olmadi desem dogrudur. Ilki normal dogum oldu dogumdan 8 ay sonra bu bebegime hamile kaldim. Yardimcı olacak insanlar var o yönden rahatim. Iki çocuktan fazla istemiyorum. Tabi rabbimin işi ama dogumdan sonra hepten spiral taktirmak istiyorum.
Belli olmuyor hamileliğin nasıl gecicegi, büyük oğlumda bulantım oldu ama aşırı değildi 1 tane prilam idare etti, küçük oğlumda 3 tane prilam bana misin demedi, zofer içmek zorunda kaldım baya kötüydüm, serum aldım hep, ayağa kalkamadım, büyük oğlumla annem ilgilendi hep

Başınız sağolsun. Üzücü bir kayıp yaşamışsınız bence bebeğinize odaklanın anın tadını çıkarın. Doktorun sözünden çıkmayın.

Doktoroda sordum gerekli cevabi aldim. Ama tecrubesi olanlarada sormak istedim.

Buraya sormak istedim sordum. Siz böyle kırıcı ve aşşagalayci cevap vermek zorundamısnz?
Aşağılayacak hiçbirşey söylememişki arkadaş
Bazı insanlarda aşağılanmaya pek meraklı oluyor
Doğru demiş onun bunun lafıyla onun bunun şahsi tecrübesiyle verilecek karar mı bu. Sizin psikolojiniz için bedeniniz için bebeğiniz için en doğrusunu doktor bilir onun da söylediği işinize gelmiyor
Şimdi ben desemki kırkım çıkar çıkmaz hamile kaldım bana birşey olmadı size de olmayacağının garantisi var mı? Burada 50 kişi birşey olmadı olmaz dese ne farkeder, doktor hayatını kaybedenler hayatı riske girenler bebeğini kaybedenler bebeği riske girenler olduğu için ilk çocukta olan sorunları bildiği için zaten bunun eğitimini aldığı içiniki yıl gebe kalmayın diyor değil mi?
Bir buçuk yaşında bir bebeğiniz varken iç kanama geçirseniz ne olacak düşündünüz mü? Dikişleriniz açılsa? Hayatınızı kaybetseniz? Karnınızdaki bebeği kaybetseniz? Geride kalan masuma hangi canla hangi bedenle hangi psikolojiyle annelik edeceksiniz?

Aşağılayacak hiçbirşey söylememişki arkadaş
Bazı insanlarda aşağılanmaya pek meraklı oluyor
Doğru demiş onun bunun lafıyla onun bunun şahsi tecrübesiyle verilecek karar mı bu. Sizin psikolojiniz için bedeniniz için bebeğiniz için en doğrusunu doktor bilir onun da söylediği işinize gelmiyor
Şimdi ben desemki kırkım çıkar çıkmaz hamile kaldım bana birşey olmadı size de olmayacağının garantisi var mı? Burada 50 kişi birşey olmadı olmaz dese ne farkeder, doktor hayatını kaybedenler hayatı riske girenler bebeğini kaybedenler bebeği riske girenler olduğu için ilk çocukta olan sorunları bildiği için zaten bunun eğitimini aldığı içiniki yıl gebe kalmayın diyor değil mi?
Bir buçuk yaşında bir bebeğiniz varken iç kanama geçirseniz ne olacak düşündünüz mü? Dikişleriniz açılsa? Hayatınızı kaybetseniz? Karnınızdaki bebeği kaybetseniz? Geride kalan masuma hangi canla hangi bedenle hangi psikolojiyle annelik edeceksiniz?
Bu benim kararım ben sizden bunu mu sordum. Sordugum soruya cevabiniz yoksa bir zahmet yorum da yapmayin

Bu benim kararım ben sizden bunu mu sordum. Sordugum soruya cevabiniz yoksa bir zahmet yorum da yapmayin
Ne yazacağımı size soracak değilim
Kaç yıllık evli kaç yaşında kadınsınız, kocanız prezervatif kullanacak bunu akıl edemeyecek sorup soruşturacak ne var acaba? Kocanıza sorsanız oda söylerdi dimi?
Tabiki karar sizin kimse gebe kalmayın diye sizi kocanızdan ayrı bir odaya kapatmayacak, geride size muhtaç bir can varken kendi canınızı tehlikeye atmak mantıklı yada vicdani değil, hele bunu keyfi yapmak hiç insani değil. Ben insanlık ettim uyardım tek sebebi de geride kalacak bir masum yavru olması yoksa siz istediğiniz gibi hayatınızla kumar oynayabilirsiniz zerre umrumda değil

Ben olsaydım zaten bebekte istiyorsam geri çekilme yapardım planlama zamanına kadar geri çekilme yaptık olursa olur dedik biz de kaçmadı aradan 😀 bence herhangi bir kimyasal vs kullanmayın geri çekilme iyidir bu durumda

Bebeğiniz 7-8 aylıkken çok erken değil mi zaten. yani bu benim fikrim. ilgiye alakaya çok ihtiyacı olan bir dönemde olacak, diş çıkarmasıydı, ateşiydi falan derken yorgun olduğunuz bir süreç olacak yine. Hala emziriyor olabileceğiniz bir süreç. 2. bebek için plan yapmak için erken gibi geldi bana gebelik süreci. Prezervatif kullanabilirsiniz korunma yöntemi olarak.

Ne yazacağımı size soracak değilim
Kaç yıllık evli kaç yaşında kadınsınız, kocanız prezervatif kullanacak bunu akıl edemeyecek sorup soruşturacak ne var acaba? Kocanıza sorsanız oda söylerdi dimi?
Tabiki karar sizin kimse gebe kalmayın diye sizi kocanızdan ayrı bir odaya kapatmayacak, geride size muhtaç bir can varken kendi canınızı tehlikeye atmak mantıklı yada vicdani değil, hele bunu keyfi yapmak hiç insani değil. Ben insanlık ettim uyardım tek sebebi de geride kalacak bir masum yavru olması yoksa siz istediğiniz gibi hayatınızla kumar oynayabilirsiniz zerre umrumda değil
Iyi okusaydnz ben sadece prezervatif kullanmalimiyim demedim. Bu surecte spiral kullanmak mantikli mi diye de sordum. Sorarim soruştururum. Ayıp bir şey mi sormusum.
Uyarmanizada gerek yoktu. Ben burda sordugum soruya cevap istiyorum. Çocugumuda kendimide herkesten önce ben düşünürüm.

X