Sigara sorunu

Bilen biri yazabilir mi, bu kapalı alanda sigara içilmesini nereye şikayet ediyoruz. Oturduğum şehirde içerisi dışarısı fark etmez içiliyor, kafeye oturamaz olduk. Bu şehire özel yasa yok sanırım.

Bağımlı olmadığım için mi bilmiyorum anlamıyorum bu sigara bağımlılığını. Oruç zamanı ne güzel içmedem duruyorsunuz? Gerçekten kötü bir amacım yok, merak ediyorum hayatınızın merkezine koyduğunuz bu sigarayı aman 1 saat de içmeyeyim diyemiyor musunuz? Zevki ayrı tutuyorum tabii ki ama böylece arkadaşınızı dışlamış, ona saygı duymuyor oluyorsunuz. Doğrusu sizin aralıklarla dışarı çıkıp içmeniz bence.

Ben açıkçası arkadaşınıza hak verdim. Emrivaki hoş değil ama kapalı alanda 5 arkadaş içerken birinin içmemesi ona resmen eziyettir. Ben tek arkadaşım kapalı alanda içince bile çok rahatsız oluyorum. Az buluştuğumuz için sorun etmiyorum. Hep buluşutuğum arkadaşlarım neyse ki sigara içmiyorlar. Türkiyede bence de son derece fazla bir sigara tutkunluğu var. Sigara molası, sigara kahvesi bu popülarite nereye kadar devam edecek bakalım. Gerçekten güzelce parfüm sıkan kendine bakan kadınlarımız lütfen içmeyin. Hiç yakışmıyor. Çok pis kokuyor ve onca emek verdiğiniz güzelliğinizi gölgeliyor. İyi bir imaj da çizmiyor kesinlikle ikinci sınıf insan oluyorsunuz. Sağlığınız ve kendiniz için bırakmak isteyen herkese bırakmasını diliyorum.

Geçen gün canlı müziğe gittim mekan kapalı ve duman altıydı. Arkadaşımda yatıya kalacağımdan üstümdekiyle yatacaktım mecbur. Eve geldim bir midem bulanıyor, kaç saat geçti kusacak gibiyim, diyorum zehirlendim mi acaba. Sonra anladım ki üstüme sinen sigara kokusundan bulanıyor, allah razı olsun bir duşa girdim üstüme de temiz tişört verdi de mide bulantısı falan kalmadı. O zamana kadar sigaradan midem bulanıyor diyenleri anlamazdım ama ben fosur fosur sigara içen bir ailede çocukluğum geçmesine rağmen çok kötü oldum.
Sizden farklı tercihleri olduğu için insanlara ikinci sınıf vatandaş diyerek aşağılamanız hiç hoş değil bence. Farklı alışkanlıkları, görüşleri olan herkesi bu şekilde ikinci sınıf vatandaş yaftası altında aşağılarsak toplum ayrımcılıktan Geçilmez diye tahmin ediyorum. Siz öyle insanlarla görüşmek istersiniz, istemezsiniz ayrı konu. Kapalı ve dumanaltı mekanlardan rahatsızlık duymanızı haklı buluyorum.

ve çat diye karşımıza çıktı.
buradan sonrasını ciddiye alamıyorum kusura bakmayın
birden bire belirmiş karşınıza sigara içilen alan , evet
hokus pokus :)

Yani şu durumda evet bir hatam var, şu kadar bencillik içerisinde bir çocuk dünyaya getirmek. Onun da vicdan azabı hep yakamda merak etmeyin.
sizin tercihiniz , getirmeseydiniz hanımefendi o zaman biz ne diyelim yani

Siz beni bırakın hayatı ciddiye alın.
İyi günler.

Konuyu okuyunca bir örnek vermek istedim.
Eski iş yerimde arabası olan arkadaş bizi metroya bırakırdı 5 dk falan sürerdi yol.
Arabada 5 kişi olurduk.
İnanır mısınız 4 u birden sigara yakardı aynı anda şok geçirmiştim.
Sonra dedim arabada içmeyin lütfen yani 3-5 dk ilk yol ya altı üstü baktım rahatsız oluyorlar.
Artık arabaya binmemeye yürümeye başladım bende.
Küçücük arabada baygınlık geçirecektim alerjik astimimda var.

Malesef sigara içenlerin böyle dusuncesiz bir tarafı var.
Ama bu konuda ben gayet düşünceli insanlar gördüm.
Rahatsız olmasını anlıyorum ama böyle emrivaki yapılması hoş değil.
Bizde arkadaş gruplarinda çoğunluğa göre hareket edilir.
İçen kişi azsa içerde çoksa dışarda oturulur.
Ben usursem de söylerim içeri geçeriz arada.
Arkadaşlarım benim için kiymetliyse sohbet güzel akiyorsa ben sigarayı dert etmem açıkçası.
Bence sizde net bir şekilde ihtiyacınızı isteğinizi dile getirmelisiniz.
Gruba güzelce yazın çoğunluk sigara içiyor dışarda oturulmasıni daha doğru buluyorum diğer arkadaşlarinda fikrini almak isterim şeklinde.
Gitmemek geçici bir çözüm olur ve arkadaşlar birbirine dürüst davranmalı bence.

Sizden farklı tercihleri olduğu için insanlara ikinci sınıf vatandaş diyerek aşağılamanız hiç hoş değil bence. Farklı alışkanlıkları, görüşleri olan herkesi bu şekilde ikinci sınıf vatandaş yaftası altında aşağılarsak toplum ayrımcılıktan Geçilmez diye tahmin ediyorum. Siz öyle insanlarla görüşmek istersiniz, istemezsiniz ayrı konu. Kapalı ve dumanaltı mekanlardan rahatsızlık duymanızı haklı buluyorum.
Ben toplumda kalıplaşmış bie kelime olması nedeniyle kullandım, kötü bir amacım yok. Sigara içenler çoğunlukla yasalar gereğiyle kıstılanıyor. Sözüm buna yönelik. Yoksa sigara içene karışmak benim haddime değil.

Şahsen hayatımın hiç bir döneminde sigara kullanmadım.Dolayısıyla sigara içilen bir ortamda bulunmam,bulunmak istemem.
Sigara kullanan arkadaşlarım tek tük var fakat cafe,bar tarzı yerlerde onlarla bulunmamayı tercih ederim.
Pasif içicilik,üstüme saçıma başıma koku sinmesi vs sevmem hoşlanmam.Arkadaş hatrına çiğ tavuk yemekten falan daha önemli şeyler benim için.
Konuda sigara içenler çoğunluk oluşturduğu için;sigara içmeyen arkadaşa kendince bir çözüm yolu üretmek düşüyor.

Gercekten bazi yerlerde kafeler kaldirim ustunde oluyor direkt ve yurume alanlari alabildigine genis değil. Insanlarin kaldirimda yürümeye de hakki olsun bir zahmet. 🙄
Her şeyi de sigara içenlere göre ayarlayamaz insan. Sigara içilen kaldirimdan yürümeeseydiniz demekte son nokta artik.😃

Gercekten bazi yerlerde kafeler kaldirim ustunde oluyor direkt ve yurume alanlari alabildigine genis değil. Insanlarin kaldirimda yürümeye de hakki olsun bir zahmet. 🙄
Her şeyi de sigara içenlere göre ayarlayamaz insan. Sigara içilen kaldirimdan yürümeeseydiniz demekte son nokta artik.😃
bizim insanımız anca konuşur, iş aksiyon almaya gelince sus pus
ama laf olsun torba dolsun diye şikayetlenmeye bayılır o hanımefendi gibi
söz konusu kafe kaldırımı işgal ediyorsa ilgili mercilere şikayet edilebilir
şikayetini yaptı mı ? bence hayır çünkü yapmış olsa söylerdi
söz konusu adama bi uyarı yaptı mı ? ona da hayır , sesini çıkaramadığını söyledi
konuyla ilgili yapılması gerekenleri yapmayıp sanal alemde sigara içenlere laf etmek kolayına geldiği için
burda bana sataştı
ayrıca ben sigara içilen kaldırımdan yürümeseydiniz demedim
tekrar okuyun isterseniz
kaldırımı hikayeye sonradan ekledi kendisi :)
önce sokak ortasında oğlumla yürüyorduk dedi
ben de geçecek başka yer mi yoktu sigara içenlerin dibinden yürümüşsünüz dedim
sonra kaldırım dedi bilmem ne dedi kıvırdı çevirdi lafı istediği gibi
pat diye karşısına çıkmışmış
inandırıcı bi hikaye de değildi açıkçası .
klasik anadolu insanı örneği yani kendisi hariç herkes suçlu .

bizim insanımız anca konuşur, iş aksiyon almaya gelince sus pus
ama laf olsun torba dolsun diye şikayetlenmeye bayılır o hanımefendi gibi
söz konusu kafe kaldırımı işgal ediyorsa ilgili mercilere şikayet edilebilir
şikayetini yaptı mı ? bence hayır çünkü yapmış olsa söylerdi
söz konusu adama bi uyarı yaptı mı ? ona da hayır , sesini çıkaramadığını söyledi
konuyla ilgili yapılması gerekenleri yapmayıp sanal alemde sigara içenlere laf etmek kolayına geldiği için
burda bana sataştı
ayrıca ben sigara içilen kaldırımdan yürümeseydiniz demedim
tekrar okuyun isterseniz
kaldırımı hikayeye sonradan ekledi kendisi :)
önce sokak ortasında oğlumla yürüyorduk dedi
ben de geçecek başka yer mi yoktu sigara içenlerin dibinden yürümüşsünüz dedim
sonra kaldırım dedi bilmem ne dedi kıvırdı çevirdi lafı istediği gibi
pat diye karşısına çıkmışmış
inandırıcı bi hikaye de değildi açıkçası .
klasik anadolu insanı örneği yani kendisi hariç herkes suçlu .
Hayatımda bu kadar haksız olunan bir yorum ve saçmalık duymadım.

Evet sabahtan beri zehir savunmak için kırk takla atıp çocuğuyla kaldırımda yürüyen kadına sataşan kişi konuştu.

Kimse burda zehir falan savunmuyor siz kaç yorumdur sigara içenlerin hoş görünmediğinden yok efendim iğrenç koktuğundan bahsetmenize rağmen yine sizin ayarınızda bir üslupla cevap verilmedi ama inatla konuyu kaotikleştirmeye çalışıyorsunuz

Kimse burda zehir falan savunmuyor siz kaç yorumdur sigara içenlerin hoş görünmediğinden yok efendim iğrenç koktuğundan bahsetmenize rağmen yine sizin ayarınızda bir üslupla cevap verilmedi ama inatla konuyu kaotikleştirmeye çalışıyorsunuz
Ya savunduğunuz kişinin ne yazdığına girin de bir bakın isterseniz. Kadın sokakta çocuğuyla yürüdü diye haksız çıktı iki kişi zikkkimlanacak diye. Ayrıca iğrenç kokan insanların sürekli yok ben dikkat ediyorum demesinin saçma olduğunu söyledim baya baya leş gibi kokuyorlar çünkü. Gerçekten iki suya tutunca o agizdaki saçtaki iğrenç koku çıkıyor mu zannediyorsunuz? Surda toplu taşımada ter kokusu dense karşı çıkacak olanların agzi lağım gibi kokuyorken sorun yok nedense.

Bu konuyu okurken bile sigara kokusundan elim ayağım titredi, o derece düşmanıyım. Dışarda bir yerden duman gelse burnumu kapatırım deli gibi kıyafetime geldi mi diye kendimi koklarım :) Ama bu konuda arkadaşınız azınlık olarak düşünülebilir, yani tek kişi böyle diye hepiniz ona uyamazsınız bunu da uygun dille anlatmak gerek kendisine. Eğer bu derece hassasiyeti varsa sizinle görüşmez. Zaten anladığım kadarıyla can ciğerlik bir durum yok sizinle onun arasında? Siz de gidip kendi istediğiniz yere oturun veya önceden yazıp konusun

Soğuktan değil sigaradan dolayı istemiyor. Toplu buluşmada da ikili buluşmada da böyle. Çok dikkat ediyoruz sandalyelerimizi arkaya doğru çekiyoruz arkaya doğru üflüyoruz falan ama yok. Önden gidip içeri oturuyor garsona gidiyor biz içeri oturacağız diyor. Dün de böyle bildiri geçmiş. Durmadan sigara için içeri girip çıkmak da bizi sıkıyor. İkili buluştuğumuzda da mecbur onu yalnız bırakıp içip geliyorum bir de telaş oluyorum yalnız kaldı diye. Sigara içmesek bile içeri kısımlar gerçekten bunaltıcı oluyor.
Off o da çok abartmış onu da başlatıp kökten kurtulun bu sorundan 😂

11 yıl içmiş ve bırakmış biri olarak beni rahatsız eden tek şey yoğun duman altı oluyor. Söz konusu dikkatiniz var ve o size gayet uyum sağlayabilir.

hayır , yasaklanması lazım değil
açık hava sonuçta rahatsız olan o ortama girmez
uzaklaşır, 5 adım ileri gider, içeri girer veya komple gider yanlarından
neden insanların keyif aldığı bişey yasaklansın ki ?
üstelik tercih etmeyenler için çözüm üretilmişken ?
sağlığa zararlı olduğunu zaten herkes biliyor içen de içmeyen de
içmeyen insan buna göre davranabilir bu kadar basit
zaten içmeyenler için yeteri kadar şey yapıldı, uzun zamandır kapalı alanda sigara içmek yasak
sizler için bi çözüm zaten sunulmuş ama size yetmiyor daha fazlasını istiyorsunuz
daha fazlasını istemekte bencillik oluyor
içmeyenlerin içmeme isteğine saygı gösteriliyorsa içenlerinde içme isteğine saygı göstermek durumundayız

Açık alanı da sigara içenler ve içmeyenler olarak ayırmalı; bölmeli ve dumanın yukarı doğru çekilmesini sağlayan havalandırma yapmalılar yalnız.

Sigara içmeyen veya duman kokusu altında oturmak istemeyen insanların da açık havada oturma hakları var.

Açık hava konserlerinde de aynı sorun var. Açık hava diye bu konser alanında tütün ve mamulleri tüketimi serbest anlamına gelmiyor.

ben düşmem onun seviyesine
ama sürekli kokudan görüntüden vurma çabası var gülünç biçimde
bu üye bana üniversitedeki bi arkadaşımı hatırlattı
neyse anlatmayayım şimdi pek hoşuna gitmez benzetilmek :KK70:

Ya savunduğunuz kişinin ne yazdığına girin de bir bakın isterseniz. Kadın sokakta çocuğuyla yürüdü diye haksız çıktı iki kişi zikkkimlanacak diye. Ayrıca iğrenç kokan insanların sürekli yok ben dikkat ediyorum demesinin saçma olduğunu söyledim baya baya leş gibi kokuyorlar çünkü. Gerçekten iki suya tutunca o agizdaki saçtaki iğrenç koku çıkıyor mu zannediyorsunuz? Surda toplu taşımada ter kokusu dense karşı çıkacak olanların agzi lağım gibi kokuyorken sorun yok nedense.

Sigara tüketen biri olarak çok şükür ağzım lağım kokmuyor ama elmayla armudu kıyaslayanların beyniyle oturma organı yer değiştirmiş görünüyor

X