Sigara sorunu

Cileklivanilinn

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
7 Aralık 2018
6.318
16.634
27
Selam,
Aslında dert bile değil ama danışmak istedim. Arkadaş grubumuzda bir kişi sigara içmiyor ve çoğumuz içiyoruz. Sigara içmeyen arkadaş cafelere gittiğimizde sürekli içeri oturmak istiyor. Sigara içmemizi istemiyor. Ama biz kahveyle sigara içmek istiyoruz. Hem çalışan insanlarız kafa dağıtmak için buluşuyoruz bir kahve olmuş 90 tl sohbet muhabbet kahve sigara hoşumuza gidiyor hem de cafelerin iç kısımları bangır bangır müzikli, baristaların kahve yapma sesi vs sıkıcı oluyor. Yani sigara içmesek bile içeriyi değil camekanlı kısmı tercih ederiz.
Buluşmalara önden gidip kapalı kısma oturuveriyor. Yemek yemeye gittiğimizde o rahatsız olmasın diye içeri oturuyoruz. Sonuçta yemek yerken hoşuna gitmeyebilir vs ama kahve-muhabbet esnasında kısıtlanmak sıkıcı olmaya başladı.
Bir hastalığı alerjisi vs yok. Haftaya buluşacağız önden bildiri geçmiş içeri kısma oturalım diye. Böyle önden yazmasına da gıcık oldum açıkçası. Ben zevk almayacağım yere gitmek istemiyorum ama diğer arkadaşlara ayıp olur mu bilemedim. Daha önceden çok kez bara vs gittik o zamanlar böyle bir şey yoktu son zamanlarda çıktı bu adet. Bizim dışımızda çoğu arkadaşı da sigara kullanıyor onlara da böyle mi bilmiyoruz. Siz olsanız ne yapardınız?

Selam,
Aslında dert bile değil ama danışmak istedim. Arkadaş grubumuzda bir kişi sigara içmiyor ve çoğumuz içiyoruz. Sigara içmeyen arkadaş cafelere gittiğimizde sürekli içeri oturmak istiyor. Sigara içmemizi istemiyor. Ama biz kahveyle sigara içmek istiyoruz. Hem çalışan insanlarız kafa dağıtmak için buluşuyoruz bir kahve olmuş 90 tl sohbet muhabbet kahve sigara hoşumuza gidiyor hem de cafelerin iç kısımları bangır bangır müzikli, baristaların kahve yapma sesi vs sıkıcı oluyor. Yani sigara içmesek bile içeriyi değil camekanlı kısmı tercih ederiz.
Buluşmalara önden gidip kapalı kısma oturuveriyor. Yemek yemeye gittiğimizde o rahatsız olmasın diye içeri oturuyoruz. Sonuçta yemek yerken hoşuna gitmeyebilir vs ama kahve-muhabbet esnasında kısıtlanmak sıkıcı olmaya başladı.
Bir hastalığı alerjisi vs yok. Haftaya buluşacağız önden bildiri geçmiş içeri kısma oturalım diye. Böyle önden yazmasına da gıcık oldum açıkçası. Ben zevk almayacağım yere gitmek istemiyorum ama diğer arkadaşlara ayıp olur mu bilemedim. Daha önceden çok kez bara vs gittik o zamanlar böyle bir şey yoktu son zamanlarda çıktı bu adet. Bizim dışımızda çoğu arkadaşı da sigara kullanıyor onlara da böyle mi bilmiyoruz. Siz olsanız ne yapardınız?
1-2 seferlik bir şey olsa içmeseniz ölür müsünüz diyeceğim ama her seferinde böyle çıkıntılık yapmak hiç normal değil. Kızda da inat olmuş sanırım taa ne zamanki buluşmanın oturma düzenini planlıyor 😆 açık açık söyleyin bence, hepiniz dışarda oturmak isterse içerde tek oturacak hali yok

Ben sigara kullanmiyorum ama cogu arkadasim iciyor. Duman altı bir yere oturtmadiklari surece sorun etmiyorum nerede oturdugumuzu.

Son zamanlarda diyorsunuz, acaba sogukla ilgili bir sıkıntısı mi var sigaradan ziyade?

Ya da ustune basina koku siniyor da onunla ilgili bir şey mi duydu?

Yine de tek istisna kendisiyse butun grubun oturacagi yere ambargo koymasi hoş değil.

Selam,
Arkadaşlarınıza güveniyorsanız size destek olacakları konusunda, (tahminen w.app grubunuz var) "hayatım birtek sen sigara içmiyorsun, biz içmezsek kafamız şişiyor, sürekli muhabbeti bölüp bölüp dışarı çıkıp sigara icmemiz gerekiyor, disarda oturmak en mantıklısı" diye mesaj atın, ama bunun devamında arkadaslarinizin sus pus kalmaması lazım.

Sigara icerdim, yillardir icmiyorum. Yani hem eskiden içen biri olarak hem de icmeyen biri olarak yorumluyorum o arkadaşi sallamazdim, uyuzluk yapacaksa gelmesin hatta coğunluk neyse ona uyulur. 🙄
Once kendisine bunu acik acik soylerdim sonra diger arkadaslarima da söylerdim durum ve rahatsizligimi. 1 kisi icin 10 kişi istemedigi sekilde vakit gecirecek hali yok.

Sigara isi gerçekten sorunlu bir konu. İçen içmeyeni, içmeyen içeni hiç anlayamıyor. Ben artık bir yaştan sonra herkes herkesle arkadaş olmak zorunda değil diye düşünüyorum ve sigarayı sohbetin merkezi yapan arkadaşlarımı eledim. Bir dönem içiyordum üniversite zamanı, o zaman da benden rahatsız olan vardı e yürümüyor tabi böyle uzun vadede. Açıkça konuşun kendisi zamanla kopacaktir sizden, rahat edersiniz.

Ben sigara kullanmiyorum ama cogu arkadasim iciyor. Duman altı bir yere oturtmadiklari surece sorun etmiyorum nerede oturdugumuzu.

Son zamanlarda diyorsunuz, acaba sogukla ilgili bir sıkıntısı mi var sigaradan ziyade?

Ya da ustune basina koku siniyor da onunla ilgili bir şey mi duydu?

Yine de tek istisna kendisiyse butun grubun oturacagi yere ambargo koymasi hoş değil.
Soğuktan değil sigaradan dolayı istemiyor. Toplu buluşmada da ikili buluşmada da böyle. Çok dikkat ediyoruz sandalyelerimizi arkaya doğru çekiyoruz arkaya doğru üflüyoruz falan ama yok. Önden gidip içeri oturuyor garsona gidiyor biz içeri oturacağız diyor. Dün de böyle bildiri geçmiş. Durmadan sigara için içeri girip çıkmak da bizi sıkıyor. İkili buluştuğumuzda da mecbur onu yalnız bırakıp içip geliyorum bir de telaş oluyorum yalnız kaldı diye. Sigara içmesek bile içeri kısımlar gerçekten bunaltıcı oluyor.

Herkes rahatsızsa bu durumdan muhtemelen birer birer eksileceksiniz buluşmalardan. Dediğiniz gibi o kadar para verip dışarıda takılınca insan keyfini çıkarmak istiyor. Birinin grubu önden bu şekilde yönetmeye çalışması rahatsız edici . Yemeği içeride yedik kahveye tatlıya dışarı çıkalım gibi alternatifler olabilri

Soğuktan değil sigaradan dolayı istemiyor. Toplu buluşmada da ikili buluşmada da böyle. Çok dikkat ediyoruz sandalyelerimizi arkaya doğru çekiyoruz arkaya doğru üflüyoruz falan ama yok. Önden gidip içeri oturuyor garsona gidiyor biz içeri oturacağız diyor. Dün de böyle bildiri geçmiş. Durmadan sigara için içeri girip çıkmak da bizi sıkıyor. İkili buluştuğumuzda da mecbur onu yalnız bırakıp içip geliyorum bir de telaş oluyorum yalnız kaldı diye. Sigara içmesek bile içeri kısımlar gerçekten bunaltıcı oluyor.
O zaman haklısınız. Insan cikinca keyif yapmak istiyor. Emrivaki yapmasi zaten cok itici bir sey.

Ben olsam vaktim varsa her bulusmaya erken gidip disarida yer kapardim :KK70:

Herkes rahatsızsa bu durumdan muhtemelen birer birer eksileceksiniz buluşmalardan. Dediğiniz gibi o kadar para verip dışarıda takılınca insan keyfini çıkarmak istiyor. Birinin grubu önden bu şekilde yönetmeye çalışması rahatsız edici . Yemeği içeride yedik kahveye tatlıya dışarı çıkalım gibi alternatifler olabilri
Diğerleri ne düşünüyor bilmiyorum kimse cevap yazmamış. Bildiğim kadarıyla bizim dışımızda sigara içen başka arkadaşları da var. Kulübe bara vs giden biri oralar duman altı oluyor. Sanki biraz inat konusu haline getirdi gibi. Annemle mi buluşuyorum arkadaşımla mı belli değil.

Diğerleri ne düşünüyor bilmiyorum kimse cevap yazmamış. Bildiğim kadarıyla bizim dışımızda sigara içen başka arkadaşları da var. Kulübe bara vs giden biri oralar duman altı oluyor. Sanki biraz inat konusu haline getirdi gibi. Annemle mi buluşuyorum arkadaşımla mı belli değil.
Zoraki bir buluşmaya dönmeye başlamış, can sıkıcı 🙁
Ben olsam bi bahane bulup ya gitmezdim yada.mekanda emrivaki ile dışarı oturmayı teklif ederdim

Bir seçenek daha var, ama bu biraz çok özür dilerim p*ştça (küfürsüz tabirini bulamadim özür dilerim). Biri sigaraya mı çıktı, arkasından biriniz, arkasından biriniz daha derken, çoğunluğunuz dışarı da ayakta çember olup muhabbet ederseniz ve 2-3 sigara peşpeşe yakarsanız muhabbetin orada döndüğünü hisseder. Kapiyi açıp da "eee gelmiyor musunuz?" derse "aaa kusura bakma yaa biriniz söndürse diğerimiz yaktı, muhabbet uzadı" dersiniz. Ayyy açıklarken yoruldum ama açıklayabildim sanırım.

Arkadaş ortamımda tek sigara içmeyen benim 🤭 ama uyum sağlıyorum onlar da benden uzak tutarak içiyorlar hepimiz birbirimize saygılıyız. Tek kişi olarak bir kaç kişiye içmeyin içeri geçelim demem olmaz zaten , bence rahatsızsa gelmesin takmayın yani

Arkadasiniz nasil bu durumdan rahatsiz oldugunuzu anlamamis acaba? Ben olsam ki bu arkadasligimi sonlandirmak gerektirse bile, gitmem. Hicbir sekilde sigara kokusuna dayanamayan birisiyim, sokakta yanimda icip gecseler yolumu degistiriyorum. Bence uygun dille anlatin, sizi de anlamasi gerek. Madem geliyor o cogunluga uymak zorunda bence yoksa gelmesin.

Arkadaş ortamımda tek sigara içmeyen benim 🤭 ama uyum sağlıyorum onlar da benden uzak tutarak içiyorlar hepimiz birbirimize saygılıyız. Tek kişi olarak bir kaç kişiye içmeyin içeri geçelim demem olmaz zaten , bence rahatsızsa gelmesin takmayın yani
Biz de o şekilde arkaya doğru falan üflüyoruz ama yine de rahatsız. Ben kendi adıma gitmemeyi düşünüyorum sanırım. İkili buluşmayı da bırakacağım :KK70: böyle önden yazması vs gıcık etti beni. Sevdiğim biri bu arada ama zevk almıyorum cidden. Önceden böyle bir takıntısı olmayıp bir anda katı kural koyunca ekstra rahatsız oldum.

Yani madem öyle, bir buluşmada içeride birinde dışarda oturun ya da 3 4buşuşma dışarda 1 2 buluşma içeride olsun. Azınlık olan o arkadaş çünkü ve gruba yazdığına cevap verin siz de.
Ay hiç gelemem birinin beni yönetmesine. Her yolun bir ortası vardır.

Genelde sigara içmeyen, içine tabii olur siz bir yerde yanlış yapmış gibisiniz 🤣

Arkadasiniz nasil bu durumdan rahatsiz oldugunuzu anlamamis acaba? Ben olsam ki bu arkadasligimi sonlandirmak gerektirse bile, gitmem. Hicbir sekilde sigara kokusuna dayanamayan birisiyim, sokakta yanimda icip gecseler yolumu degistiriyorum. Bence uygun dille anlatin, sizi de anlamasi gerek. Madem geliyor o cogunluga uymak zorunda bence yoksa gelmesin.
Biz ilk tanıştığımızda gayet sigara içilen ortamlarda rahatça duran biriydi. Bu grubun dışında da tek olduğumuzda da. Sonra birkaç kez ikili buluştuğumuzda bunu yaptı neyse dedim. Şimdi grup olarak buluştuğumuzda da yapmaya başladı. İçine mi atıyordu artık bilemiyorum. Eski sevgilisini görmüştüm mesela o da sigara içen biriydi hatta kızın evinde camdan içiyordu.

X