İlköğretim Yorum ve Soruları Sınif annesi olmak

Milli eğitim bakanı açıklama yaptı. Bir dinleyin isterseniz. A 4 kağıdının parasını bile devlet okullara göndermiş. Hatta ilk defa bu yıl kaynak kitap gönderdik dedi.

Tüm okullara çocukların ihtiyaçlarını karşılayacak kadar ödeme yaptık dedi.

PC ne alaka. Dolap ne alaka. Öğretmeniniz sizi sömürüyor farkında değilsiniz. Ben o velilerin yerinde olsam 5 lira bile vermem!

hıı geldi kaynak kitap fizik kimya mat. diğer dersler yok incecik bir ortalı defter kıvamında.
siz her duyduğunuz açıklamaya inanıyor musunuz cidden?
buzdolabı yoktu 15 sene evvel bu ülkede diye açıklama yapan bakanada mı inandınız.

Yorumların çoğunu okudum kimine çok güldüm veli cephesinde güçler savaşına dönüştüğünü bilmiyordum bunun. Sınıf annesi değil aslında adı sınıf temsilcisi her sınıftan bir tane olmak zorunda gönüllülük esas evet ama olması da mecburi .Ben de size öğretmen cephesinden anlatayım ben seviyorum ,sınıfa katkısı çok fazla bana da yardımı.Bulunduğum ilde kitap fuarı yapılıyor mesela beledıye okullara araç yolluyor ve gitmek zorunlu 25 çocuğu pazar alanı kadar kalabalık ama fuar kadar büyük bir alanda kaybetmeme olasılığım yok.Sıra yapıp önde dursam arkada biri birşey bakacak farkına varmayıp devam edeceğim mesela.Arkadan gelsem ön kimbilir nereye gidecek :) Bu gibi durumlarda yardım istiyorum mesela.Yada yıl sonu etkinliklerinde,balolarda , yemek ,organizasyon gibi işlerde çok yadımı oluyor.

Bir sene 8.sınıfları verdiler rehberliğime bir kişi gönüllü yok birini yazdım mecburi, bir kez bile çağarmadım ama zaten yazdığım kişinin de haberi yok temsilci olduğundan :) Çocuklar soruyor şu sınıf yemeğe gitmiş biz gitmeyecek miyiz? Şu sınıf şu otelde balo yapıyor biz niye yapmıyoruz? Ne yani ben işimi bırakıp bütün bunların organizasyonu ile mi uğraşayım.'Bu işler için sizin gönüllü veliniz yok öbür sınıfların var ,onlar ayarlıyorlar' dedim. Demem o ki aslında ihtiyaç sınıf annesi ya da temsilcisi artık adına ne derseniz.

Ama para toplama olaylarını temsilci duyurmaz, konu sahibi , öğretmeniniz bu konuda yanlış yapmış.Yapılacak şeyler varsa toplantıda konuşulur karar verilir sonra fiyat belirlenir öğretmen toplantıda der şu kadar tutuyor şu tarıhe kadar sınıf annesine teslim edelim.İnsanlar da size getirir.Siz millete tek tek şu kadar lira bu bu işler için diye anlatamazsınız ki bu çok yorucu. Sınıf temsilcisini de şak diye okulun ilk haftası seçmiyorum ben bir insanlar birbirini tanısın güvensin.

Son düzenleme:
Bakanlık atamasıyla göreve gelmediniz ya toplantıda ben istemiyorum çok bilenlerden birisi buyursun diyerek ayrılacaksınız.
Sınıf anneliği nedir ya bir bitmedi gitti, geçen yıl girdiğim 8.sınıfların bile annesi vardı çok komik. Kadın tanışmaya gelmiş benimle yüzüme bir de ay çok gençmişsiniz diyor. Sınıf annesi tarafından yeterince tecrübeli bulunmadım öğretmen de beğenmiyorlar 😂😂😂

Biz de 3 saat İngilizce 4 saat beden dersi vardı. 3 saat de müzik. O 3 saatin sadece 2 saatinde ing işleniyordu yarım yamalak. Kalanı terbiyesiz çocuklara nutukla geçiyordu. Sizin proje okullarınız gibi olsaydı asla koleje vermezdim. Eğitimde eşitlik yok ki. Hepsi devlet okulu ama arada ki farka bak?😞
Ceycey, seçme okullarda var bu uygulama ama sadece 5. sınıf için. 6.sınıfta 3 saate düşüyor tekrar.

Merhaba nihayet 1.Sınıf uyum haftamız tamamlandı okulun ilk günü gönüllü sınıf annesi oldum(tecrubesizlikten) amacım öğretmenin çocuklara odaklanabilmesi icin elimden geldiğince destek olmak çocuguma yakın olmak gibi şeylerdi..pilot devlet okullarından birinde çocuğum öğretmenimiz benim için biçilmiş kaftan 20 yıllık tecrübesi tatlı sert uslübü otoritesi ..Ama gelin görün ki para tura isleri beni strese soktu
Geçen yıllardan kalma pc yazıcı gibi demirbaslar bozulmuş bunun için para toplanması lazim ama veliler sanki bu parayı ben istiyorum yahut öğretmen daha uygunu seçebilir ama ben izin vermiyormuşum gibi malupile ediyor diger velileri buna sebeb de tek cocuk olması "öğretmen sizi mimlemesin diye tek cocuk olduğu için ,herşeyin en pahalısina evet diyorsunuz" dediler anlatıyorum bunun seçimini ben yapmıyorum toplanacak tutarı da ben belirlemedim en sonunda öğretmene özür dileyerek bırakmak istediğimi söyledim kabul etmedi .Ilk gun yapılan toplantıda sesi çıkmayan herkes beni şamar oğlanı sandı ve bu p.tesi yeniden toplantı yapılacak ben bu sınıf anneliğini nasil bırakabilirim?
Sınıf anneliği değilde veli temsilcisi tanımını kullanırsanız daha uygun olur sanırım.Sınıf anneliği tabiri nedense bir şekilde yerleşmiş ve kullanılmakta.Çok itici geliyor bana .

Yalnız benim çalıştığım okullar proje okulu değil canım :) Müdürün teklifiyle yapılabiliyor.

Hatta şu an çalıştığım okulda Arapça dil sınıfı açılıyor 2 senedir. İngilizce sınıflarının yanında yoğun Arapça gören sınıflarımız da var.
anladım.demek bizim müdürde hiç iş yokmuş.belliydi 4 saat beden 3 saat de müzik dersi koymasından haftada.sayesinde okuldan kaçtım.donuma kadar koleje soyuldum. :KK53: :KK45:

Siz de o açıklamaya inandiniz ?

Normal şartlarda ben asla inanmam.

Okula kayda gittik bu sene, daha doğrusu kayıtlar açıldığında dedik ki evrak vs ne istiyorsunuz? Hani bize istediği rakamı söylesin, hazırlıklı olalım diye. Diretmem böyle şeylere çocuklara gidiyor sonuçta.

Oturduğumuz sitenin yönetiminden yazı istediler. Yabancı istemiyorlar. Biz de sırf okul için yeni taşındık buraya. Temkinli yaklaştılar yani, hallettik. Kayıt için 1 TL istemediler, kağıt vs de istenmedi. Okul açılınca liste gelir dedik.

Okul açıldı geçen hafta. Liste geldi. Listeyi fazla fazla aldık, örneğin kalem 2 istemiş öğretmen 12 aldık falan. 250 TL tutmadı. Sadece kullanacaklarını istemişler.

Toplantıda kucaklarlar bizi dedik, toplantı oldu. Yine bir şey istenmedi. Sordum öğretmene, kağıt falan lazım olmuyor mu diye. Sınıf başına bilmem kaç top verilmiş. Eksik yokmuş.

Sisteme hakim değilim ama doğru olabileceğini düşünüyorum resmen.

Hatta ben heyecandan haftalar önce okul armalı eşofman takımı falan aldım, zorunlu değilmiş. :KK70:

sınıf temizliği velilere ait doğru.çağrı yaptılar gruplardan herkes kendi sınıfını temizlesin badana yapıldı berbat sınıflar diye.ben de sınıftan bir veliye haber verdim o okuldan ayrıldığımızdan.onlar gidip temizlemişler.çocuğun bu yıl gittiği kolejse pırıl pırıldı herşey eğitime hazırdı.dolapları var herkesin kitap koyacak ayrıca kıyafet asacakları dolapları var.devlette de her sınıfta olmalı.çünkü kitaplar çok ağır.taşıyamıyor çoğu çocuk.

Benim
anladım.demek bizim müdürde hiç iş yokmuş.belliydi 4 saat beden 3 saat de müzik dersi koymasından haftada.sayesinde okuldan kaçtım.donuma kadar koleje soyuldum. :KK53: :KK45:
Benim çocuğumun okulunda 11 saat ingilizce vardı ama hiç beden dersi yoktu 😶 beden müzik resim yerine ingilizce vardı yani. Tabi ingilizce agirlikli sınıf isteyenler yıllık 2 bin gibi bir rakam ödüyordu geçen sene. Bir arkadaşımın okulunda da yine 11 saat ingilizce ama sanat dersleri de vardı. Geç çıkıyordu çocuklar. Seçme proje okul değil bunlar müdür kendisi isterse yapıyor. Şimdi her okulda ingilizce agirlikli sınıf var ama bende ilk defa duymaniza sasirdim

Okula kayda gittik bu sene, daha doğrusu kayıtlar açıldığında dedik ki evrak vs ne istiyorsunuz? Hani bize istediği rakamı söylesin, hazırlıklı olalım diye. Diretmem böyle şeylere çocuklara gidiyor sonuçta.

Oturduğumuz sitenin yönetiminden yazı istediler. Yabancı istemiyorlar. Biz de sırf okul için yeni taşındık buraya. Temkinli yaklaştılar yani, hallettik. Kayıt için 1 TL istemediler, kağıt vs de istenmedi. Okul açılınca liste gelir dedik.

Okul açıldı geçen hafta. Liste geldi. Listeyi fazla fazla aldık, örneğin kalem 2 istemiş öğretmen 12 aldık falan. 250 TL tutmadı. Sadece kullanacaklarını istemişler.

Toplantıda kucaklarlar bizi dedik, toplantı oldu. Yine bir şey istenmedi. Sordum öğretmene, kağıt falan lazım olmuyor mu diye. Sınıf başına bilmem kaç top verilmiş. Eksik yokmuş.

Hatta ben heyecandan haftalar önce okul armalı eşofman takımı falan aldım, zorunlu değilmiş. :KK70:
orası başka bir paralel evrende bir okul galiba. :KK45:

Benim

Benim çocuğumun okulunda 11 saat ingilizce vardı ama hiç beden dersi yoktu 😶 beden müzik resim yerine ingilizce vardı yani. Tabi ingilizce agirlikli sınıf isteyenler yıllık 2 bin gibi bir rakam ödüyordu geçen sene. Bir arkadaşımın okulunda da yine 11 saat ingilizce ama sanat dersleri de vardı. Geç çıkıyordu çocuklar. Seçme proje okul değil bunlar müdür kendisi isterse yapıyor. Şimdi her okulda ingilizce agirlikli sınıf var ama bende ilk defa duymaniza sasirdim
evet ilk defa duydum.berbat bir okuldaydı çocuğum 5 yıldır.hiç velinin söz hakkı olmadığı.hijyenin olmadığı eğitimin olmadığı .ilkokul öğretmenleri çok azimliydi allah var diğer şeyler berbat olunca ne fayda.geçen yıl perde yaptırdık.bu yıl sınıf taşınmış taşınılan sınıfın perdesi korku filmi gibi.eski perdemizi buraya taşıyalım demiş veliler müdür izin vermemiş yeniden yaptırılacakmış.bir veli yaptırdı o perdeyi kendi çocuğu o sınıfta diye.neden yeniden yaptırsın?2 bin tl şu an perde.ingilizce dersi olsaydı 2 bin değil 5 bin de verirdim gönüllü nerdeee.ankara böyleyse taşra okulları nasıldır kimbilir.insanları kolejlere mecbur bırakan sisteme lanet olsun diyorum ve susuyorum.

Ben de çok şaşkınım açıkçası.
İkna olmuyorum yani bir noktada çıkarın 10 bin liraları diyecekler diye bekliyorum hala :KK70:
komşum ikametgahı olmayan iyi bir devlet okuluna gitmiş 30 bin istemiş müdür kayıt için.şaşmış kızmış koleje yazdırmış valla 1.sınıf çocuğunu.

Öğretmenimiz geçtiğimiz sene 4.leri mezun etmis 4 yıl boyunca 2.el bir pc kullanmış ve cok yavaşmış artık 0 istiyor.ve yazıcı istediği renkli yazıcı da 4 bin/250 de kaynak kitap parası var ve diğer ihtiyaçlar diyor veliler de haklı öğretmen de haklı ama orta yol asla bulamıyoruz veliler 90 lar eğitimine dönelim diyor acik acik bizim zamanımızda pc mi vardi?öğretmen de en iyisi varken neden iş görürüre bakayım diyor.birde dolap konusu var ki hİc dillendirmedim bile cunku istediği dolaplar 30 bin tutuyor.Kaynak kitap konusunda hocam yayın evi vs paylaşın her veli kendisi temin etsin uygun bulabilir belki dedik kabul etmedi veli de fotokopi çektirelim o zaman diyor yani şamar oğlanı ben oluyorum.
Oy oy oy sizin öğretmende biraz kaşınıyor yani kusara bakmayın veliler haklı ülke ekonomisi belli kim bu kdr kişi başı aşağı yukarı 2 bin Tl tak diye verebilir bu Veli'nin bir tek o çocuğu da yoktur ya diğeri yani temiz ikinci el gayet iş görebilir lüksüne bu ekonomide gitmeye gerek yok bozulunca tamiri sizden der çekilir kenara

işte niye seçme okullar?eğitimde fırsat eşitliği ilkesine aykırı değil mi?
Aslında değil. Şöyle, her aile çocuğu böyle bir eğitim alsın istemiyor, herkesi kendin gibi çocuğunun peşinde koşuyor sanma. İllerde belirli sayıda okul var ve herkes girebiliyor, giriş şartın yok yani adrese dayalı sistemde eğer o bölgede yaşıyorsan kayıt yaptırabiliyorsun.
Burda il merkezinde var bildiğim kadarıyla, ilçelerden haberim yok. Ve il merkezinde isteyen her çocuğun gidebileceği sayıda da var. Belirlenmiş bölgeler var ve her bölgede bir tane okul var nerdeyse. Ama dediğim gibi 6.sınıfta 3 saate düştüğü için öyle çok büyük bir şey de ifade etmiyor aileler için. Hiç görmedim mesela illa yabancı dil ağırlıklı okula gitsin diye tutuşan aileler.
Tabi şunu da ekleyeyim, burası pilot uygulamaların tamamının uygulandığı bir yer. Ülke genelinde uygulama nasıl bilmiyorum.

Aslında değil. Şöyle, her aile çocuğu böyle bir eğitim alsın istemiyor, herkesi kendin gibi çocuğunun peşinde koşuyor sanma. İllerde belirli sayıda okul var ve herkes girebiliyor, giriş şartın yok yani adrese dayalı sistemde eğer o bölgede yaşıyorsan kayıt yaptırabiliyorsun.
Burda il merkezinde var bildiğim kadarıyla, ilçelerden haberim yok. Ve il merkezinde isteyen her çocuğun gidebileceği sayıda da var. Belirlenmiş bölgeler var ve her bölgede bir tane okul var nerdeyse. Ama dediğim gibi 6.sınıfta 3 saate düştüğü için öyle çok büyük bir şey de ifade etmiyor aileler için. Hiç görmedim mesela illa yabancı dil ağırlıklı okula gitsin diye tutuşan aileler.
Tabi şunu da ekleyeyim, burası pilot uygulamaların tamamının uygulandığı bir yer. Ülke genelinde uygulama nasıl bilmiyorum.
haklısın.her veli eğitim diye tutuşmuyor.yakınımda yok öyle bir okul.bir iki tane harika devlet okulu var bayağı uzak adrese dayalı alıyor.etrafındaki kiralık evler 10 15 bin arası.seçme şansı tanınmıyor başarılı çocuklara.valla herşey varlıklı insanlar için büyük şehirlerde.devlet okulunun iyisi bile onların yaşadığısemtlerde.son yıllarda böyle oldu aslında.arada çok azimli çocuklar çıkıyor ama diğerlerine de yazık oluyor kötü okullarda.köyde bir iki çoban tıp kazanmış sanki her imkanı olmayan kazanırmış gibi lanse ediliyor.başarılı çocukların çoğu bilinçli eğitimli çocuğa extra değer veren ailelerden .

Ben 4.5 yıldır aynı okulda çalışıyorum. Bugüne kadar fotokopiyle 1 kuruş ödememiştim. Sponsor aidat vs okul hallediyor ve öğretmene para ödetmiyordu.

Bu sene itibariyle tüm öğretmenler kartlı sisteme geçti. Herkes çektiği fotokopinin ödemesini yapacak. Sebebi tabi ki artan kağıt maliyetleri.

Cuma günü 1.sınıfa başlayan oğlumun toplantısına gittim. Onların okul da aynı şekilde öğretmenlerden fotokopi için para almaya başlamış bu sene.

Hatrı sayılır bir öğretmen çevrem var şu dediğinizi 1 kişiden bile duymadım. Kuvvetle muhtemel yukarılarda ayıları dayıları olan biri ayarlanmıştır o okulu.

X