Sınıfta hayvan beslemek

Dünya bize ait değil, ne var sanki beslense. Bencillik yapmaya gerek yok. Haftasonu ne olacak o kediye yazın ne olacak diye düşüneceğinize bugun ne olacak kediye, bugun nasıl yemek bulacak diye neden düşünmüyorsunuz. Bugun bitti yarını mı kaldı? Bu da herhalde ben düşünceli düşüncesizim demenin yeni hali. Bu düşünmek olmuyor yalnız, vicdan rahatlatma oluyor.

Bizim üniversitede, bölümde bir bölümde köpeğe öğrenci kartı çıkarmışlardı. Hocalar binaya almıyor diye 🤣 Yani insan şunu duyunca bile mutlu oluyor.
Kedi yavru birkaç hafta beslenebilir en azından bünyesi biraz sağlamlaşana kadar.
Keşke biraz daha geniş çerçevede bakabilsek şu dünyaya.
Hangi birini evimize alacağız? O kadar çok var ki sokaklarda hayvan. Keşke evine al demek yerine dışarıda yaşama tutunmalarına destek olabilseler.
Bana çok vicdansız geldi bahsettiğiniz şahıs da.

Sınıfta olmaz,apartmanda olmaz.
Bakın bizim apartmana alıyorlar kedileri gece,hayvan sabaha kadar çişini de yapıyor,geçen haftasonu kusmuş belki hastaydı bilmiyorum,görevli de yoktu pazar diye,sabahtan çöp alınıyor diye çöpleri koyduk ki ben büzgülü poşetle koyuyorum sızdırmıyor,ağzı sıkıca bağlı halde,poşetleri parçalamış çöpler dağılmış herhere,pazartesi sabahı bir baktık her yer pislik içinde. Bunu da insan temizleyecek düşünen yok.
Halbuki kedi evleri getirttik,apartmana alan kişi oraya bir battaniye falan serip,branda vb birşeyle güzel bir hale getirmeye cabalasa hayvanda rahat rahat girer çıkar. (Sizde dışarda bir yer ayarlayın yada sahiplendirin bence.)Hayvana da yazık tüm gece kapalı halde apartmanda.
Siz yokken ne olacak o hayvan içeri alışınca çişini nereye yapacak falan bunları da düşünün.
Yöneticiniz haklı.
Bizim apartmanada kapıyı açık bırakıp durdukları için kedi girip duruyor sürekli apartmanın içi çok kötü kokuyor. Sürekli kaka yapıyorlar içeriye. Geçen biri görmemiş basmış. Yerler fenaydı,bulaşmış her yere. Bir keresinde de tam kapımın önüne yapmıştı :KK70: Sonuçta bizde basıyoruz o yerlere sonra bastığımız ayakkabıları alıyoruz evimize. Sağlıklı bulmuyorum bende.

Sınıfta da olmamalı bence. Aşısı yoksa,hastalığı varsa hele hiç olmamalı. Onuda geçtim alerjisi olan çocuklar olabilir. Benim var mesela. Hemen genzim,gözlerim kaşınır. Hapşırmaya başlarım.
Sınıfta hayvan beslenecekse tüm velilerden onay alınarak,hayvanın tüm aşıları yapılarak beslenmeli bence.

Bizim apartmanada kapıyı açık bırakıp durdukları için kedi girip duruyor sürekli apartmanın içi çok kötü kokuyor. Sürekli kaka yapıyorlar içeriye. Geçen biri görmemiş basmış. Yerler fenaydı,bulaşmış her yere. Bir keresinde de tam kapımın önüne yapmıştı :KK70: Sonuçta bizde basıyoruz o yerlere sonra bastığımız ayakkabıları alıyoruz evimize. Sağlıklı bulmuyorum bende.

Sınıfta da olmamalı bence. Aşısı yoksa,hastalığı varsa hele hiç olmamalı. Onuda geçtim alerjisi olan çocuklar olabilir. Benim var mesela. Hemen genzim,gözlerim kaşınır. Hapşırmaya başlarım.
Sınıfta hayvan beslenecekse tüm velilerden onay alınarak,hayvanın tüm aşıları yapılarak beslenmeli bence.
Bu hayvanseverlik değil yani kimse kusura bakmasın.
Kimse kimseye böyle eziyet edemez. Evinde herkes özgür,başkasına bir zarar vermiyorsa isterse inek beslesin ama ortak kullanılan alanlarda olmaz,olmamalı. Pisliği ,kokuyu, kılı, tüyü bir kenara bıraktım alerjisi olan ne yapsın yani. Aşısı yok,bir çocuğu tırmalasa nasıl emin olacaklar,çocuk aşı olmak zorunda.
Ha bahçede bir alan belirlenir güzel bir alan yapılır amenna.
Kızımın okul bahçesinde tavşanlar ,kediler falan var ama idare onların bölümüne klübe koymuş,etrafına çit çekmiş,tavşanlar arada çocuklar dersteyken çıkıp dolaşıyorlar çocuklar çıkınca bahçeye falan bir bakıyorum hoop çitin altından kendi alanına girmiş. Ne hayvanların cocuklara zararı var ne de onca çocuk birşey yapar mı,yaptı mı kaygısı.

Sınıfta kedi besleyen bir öğretmen vardi geçen sene. Çok meşhur hatta kitabı falan çıktı, onlara yasak olmuyor size mi oluyor. Ayrıca köydeyim diyorsunuz bu çocuklar zaten hayvanlarla içli dışlı değil mi.
Sadece şu sıkıntı olabilir, o kedicikler sınıfta sıcak yuvaya hazır mamaya alışınca tatillerde ne yapacak? Sorumluluğu bende bakarım diyorsanız diretin ama diğer türlü hayvanlara yazık

Köyde yaşıyorsanız sizde köy evinde mi kalıyorsunuz?eğer öyleyse bahçeniz falan varsa alın oraya bir kedi evi yapın götürün kalsın bahçede çok güzel olur.bir süre tedavi olması gerekiyorsa yine boş kapalı balkon varsa oraya alabilirsiniz ben öyle yaptım daha önce gözleri çabuk iyileşiyor zaten terramycin göz merhemi ve gentagut göz damlası sürerek hızlı tedavi ederdim.tabi en güzeli veterinere götürmek.bencede sınıfta ve okulda olmaz hayvan çocuklar çok vahşi oluyor hem hayvana eziyet olur hemde alejisi olan olur yada hayvan ısırır tırmalar hastalık vardır bulaşır başınıza bela açılır.

Bizim okulun bı kedisi var. Yazın idare alistirmis yiyecek vs vererek sanırım. Kedi canı isteyince okula giriyor canı isteyince dışarı da. Herkes besliyor. Seviyor. Arada derslere giriyor. Oturuyor. Kimse sıkıntı etmedi. Alerjisi olan yaklaşmiyor. Bizimkiler büyük zarar vermiyorlar kediye de. Çok keyifli birşey.

Bugün büyük ögrenciler okula yavru kedi getirmiş, benim ögrencilerde sınıfa almıs bende kıyamadım, aldım biraz sicakta dursun diye sınifta durdu, gozleri iltihaplanmis temizledim biraz besledik. Bizim okulun öğrencileri de sıkıntılı bahçeye savunmasiz yavru kedi koymak öğrencilerin eziyet etmesine davetiye çıkarmak demek. Hic kimsede öğrencilere hayvan sevgilisini asilamaya yönelik bir seyde bulunmuyor. Veterinerle de konustum bugün aşıya götürecektim. Müdür geldi azarlıyor yasak diye bir de bana sınıfa kedi getirmişsiniz diyor sanki sokakta bulup getirmisim gibi. Alıp evime götürmeme karışmazmış, sınıfta beslemem kesinlikle yasakmış bir daha ona sormadan böyle bir sey yapmamalıymısım. Bu arada böyle bir yasak yok. Zaten sosyal medyada da göruyoruz. Ne zaman okulun bahcesinde hayvan beslesem kedi köpek yavru yetişkin farketmeksizin hep idare sıkıntı çıkartiyor. Ben anlamıyorum bu hayvan dusmanlıgını. Her defasında aynı senaryo. "Alın evinize götürün!" Çok yıldım ya. Bölge olarak hayvanlara sıcak bakan bir ilce değil genede diğer okullarda durum bizimkinden daha iyi. Ama sonucta bizler öğretmeniz biraz daha yenilikci değistirici olmamız gerekmiyor mu ?
Ya bu gerçekten bir kültür meselesi gibi.. ben de öğretmenim, ailem ‘aman yaklaşma, dur elleme, tırmalar bilmem ne yapar’ diye diye büyüttü diye mi bilmem o yakınlığı hissedemiyorum hayvanlara. Ahdım var anne olursam bir gün elimden geldiğimce çocuğumu bir canlının o çıkarsız sıcaklığından alıkoymayacağım .. diye ama o da nasip olmadı :) benim için de geç değil belki ama ürküyorum işte bi yandan..
neyse hani cidden bu konuda insanlar aileden gördükleri kadar bence. İlçeninz de öyleyse yarın ufak bir aksi durumda velilerin de sorun çıkarması olası.

Okulda cocuklar rahat birakmaz ki, eve alamiyorsaniz, bahceniz varsa kenarina bir kutu koysaniz, zaten bir ayakkabi kutusu kadar yer kapliyor bu dunyada, bir avuc yemek yiyor, orda buyur gider.

Çocuklar hayvanlar konusunda bilinçli olduklarında genelde bir sorun yaşanmıyor. Kızımın eski okulunun bahçe köşesinde kedi evleri vardı. Öğretmenler düzenli olarak belediye ile irtibatta olup aşılarını takip ediyorlardı. Hatta iki tanesi kısırlaştınca ameliyat zamanı bizde kalmışlardı enfeksiyon açısından barınak ve dışarısı riskli oluyormuş. 2 hafta biri 2 hafta biri kaldı. Yetişkin kedi oldukları için eve uyum sağlamakta zorlanıp okula döndüler.
Soz konusu hayvanlar olduğunda en ilgisiz veli ile bile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Çok acayip tipler var çünkü. Okul içersinde olması kedi için çok sakıncalı herşeyden önce kalabalıktan hazetmeyen canı isteyince sevilmek isteyen istemedikçe dünya ile bağlantı kurmayan canlılar. Çocuklar sıkıştırıp sevmek isteyebilir. Tenefüste koşarken ezebilirler. Kedinin can sağlığı için bahçede bir yer ayarlamak daha mantıklı. Aşılar için belediyeden destek alabilirsiniz. Bahçede çocuklar oynarsa bulaş riski olmaz hem.

Bugün büyük ögrenciler okula yavru kedi getirmiş, benim ögrencilerde sınıfa almıs bende kıyamadım, aldım biraz sicakta dursun diye sınifta durdu, gozleri iltihaplanmis temizledim biraz besledik. Bizim okulun öğrencileri de sıkıntılı bahçeye savunmasiz yavru kedi koymak öğrencilerin eziyet etmesine davetiye çıkarmak demek. Hic kimsede öğrencilere hayvan sevgilisini asilamaya yönelik bir seyde bulunmuyor. Veterinerle de konustum bugün aşıya götürecektim. Müdür geldi azarlıyor yasak diye bir de bana sınıfa kedi getirmişsiniz diyor sanki sokakta bulup getirmisim gibi. Alıp evime götürmeme karışmazmış, sınıfta beslemem kesinlikle yasakmış bir daha ona sormadan böyle bir sey yapmamalıymısım. Bu arada böyle bir yasak yok. Zaten sosyal medyada da göruyoruz. Ne zaman okulun bahcesinde hayvan beslesem kedi köpek yavru yetişkin farketmeksizin hep idare sıkıntı çıkartiyor. Ben anlamıyorum bu hayvan dusmanlıgını. Her defasında aynı senaryo. "Alın evinize götürün!" Çok yıldım ya. Bölge olarak hayvanlara sıcak bakan bir ilce değil genede diğer okullarda durum bizimkinden daha iyi. Ama sonucta bizler öğretmeniz biraz daha yenilikci değistirici olmamız gerekmiyor mu ?
Benim çocuklarımın okulunda kedi kulübesi bile yaptırmıştı okul müdürü. Zaten sokak kedileri sürekli ayni yerde durmuyor ki. Hatta hemen yaninda da ilkokul var ve aralarında bir duvar var bu okulların. Koskocaman bir leylek yuvası vardı ortaokulun çatısında leylekler istisnasız her sene havalar ısındığı zaman gelirler o yuva hic bos kalmıyor yani havalar iyiyken. Ortaokulun çatısı tadilat yapılacak iken sevgili okul müdürümüz vinç getirtip o leylek yuvasını hemen yanindaki ilkokul binasına taşıdılar. Çok mutlu olup çok takdir etmiştim. Hani derler ya iyi insanların hatırına dönüyor dünya diye gerçekten öyle 😍

O zaman sokaktaki aç insanlar da beslenmesin. Yemek dağıtımı oluyor belli saatlerde dernekler tarafından. Herkes evine bir insan alıp beslesin ne saçma. Hayvan sevmenin kötü hiçbir yanı yok ama cahil ve merhametsiz insanlar kesinlikle çocuklarını hayvan düşmanı olarak yetiştiriyor. Sonuç olarak zorba, kaba, saygısız, karısını çocuğunu döven tipler yetişiyor.
Böyle insanlarla dolu bir yerde çalışmak ne zordur

Şu ufacık hayvanlar ne kadar çok batıyor bu kötü insanlara ne zararı var el kadar canlı köşede durup ısınacak biraz merhametten rahatsızlık duyuyor böyle bir yasak yok eminim

Ben karşı degilim. Kışın bakılabilir. En azından bir kış daha fazla yaşamış olur. Sahiplendirme mümkünse tabi yapılsın ama bu ekonomide bir cani eve almak büyük masraf herkes istemeyebilir.
Böyle bir durumda olsam tam olarak nerede yasak var yönetmelik gösterin derim. Olmadı ilçe milli eğitim müdürlüğüne kadar giderim bu ne canım

Toplu cevap vereyim. Aksamlari veya sürekli kedi sinifta kalmayacak tabiki burada kış şartları çok çetin geciyor hayvanlara eziyet etmekte öğrenciler ve köylüler arasında cok yaygın. Bahcede beslemeye bile karşı bir okul idarem var. Zaten bahceye kulübe koydim diye papaz oldugum icin böyle bir sey yaptım. Neymis baska hayvanlarda okula gelirmis. Dışkı mevzusu ise Okulda zaten inekler keciler tavuklar dolasiyor bahce tezek dolu ve öğrenciler öyle oynuyor. Zaten mevzu benim olmammış yoksa diğer öğretmen arkadaslar gayet okulda kediyi beslediler öğrenciler derse götürdüler vs.. ayrica sinifta alerjisi veya korkusu olan öğrenci olsa ben bilirdim 3 senedir sinif ögretmenleri benim. Yazin ne olacak diyenlere de okulun memuru ve idarecileri var pekala beslenebilir.

Son düzenleme:
Müdürü haklı buldum
Okul bahçesinde dolaşan aşıları takip edilen bir kedi çocuğuma fena saldırdı çocuğumun kediye hiçbir şekilde teması, sıkıştırması vs olmamasına rağmen durduk yere, çocuğum inanılmaz korktu.

Sınıf içerisinde alerjisi olanı olabilir, fobisi olan olabilir bunları düşünmek lazım.
Hava soğuk oluyorsa sınıftan başka okulda eşyaların konulduğu boş odalar olur genelde öyle bir yerde durabilir.
Köyde iseniz köyde yaşayanların elinden inşa işi gelir genelde okulun bahçesine ya da dışına kulübü gibi bir şey yaptırabilirsiniz.

X