sinirim bozuluyor

Şu ara kendini verecek başka bir şey olmadığı için hep bu sözler beyninde yankılanıyor muhtemelen. Bu tarz laf söz olaylarında yapacağın en verimli tekniği söyleyeyim. Şu anda sorun olarak gördüğüm bu olay 5 yıl sonra hayatımın neresinde olacak? Önem boyutu hayatımı etkşleyecek mi? Diye sor kendine cevabı verdiğinde de sorunun%50’si çözülmüş olur.

Teyzenin nerdeyse 2 ev alınırdı sözleri patavatsızlık cehalet örnekleri başka bir şey değil. Hani sırf sana düşmanlık amaçlı değil yaptıkları aslında bir kendi çocuklarını övme iki güya annene yol gösterme bahanesi
aslında bana değil anneme baskı yapıyorlar annem böyle diyor sana değil bana garezleri diye çünkü eğitimim için annem çok çaba gösterdi. başımda oturup ders çalıştırdı okuma yazmayı çok geç öğrendim sınıfın gerisinde kaldım solak olduğum için yazamadım arapça gibi yazdım bir de biraz dikkat eksikliği var çocukken de aşırı yaramaz bir çocuktum şımarık büyüdüm tek çocuğum kardeşim bebekken öldü bu yüzden annem bana çok bağlıydı. çalıştığı için akşam eve geç geleyim edeyim diye yarı burslu bir özelde okudum liseyi devlette okudum. hani bu kadar çabaladın uğraştın kızının haline bak diyorlar. kanıma dokunuyor böyle beni küçük görme çabaları. alttan alta biliyorum çünkü hep böyle yaptılar hiçbir şey yapamaz edemez okuyamaz. annesinden ayrı kalamaz gelir boşuna masraf etmeyin başka şehirde diyorlardı. bir de ben gerçekten çok ama çok üzülüyorum durumum için çünkü iyi maaş aldığım iyi bir işim vardı bıraktım. Dünyam başıma yıkıldı onu da kendime abla gördüğüm için görmüştü. sonra defalarca tamam artık sormayın ben olunca söylerim dememe rağmen böyleler. umarım 5 sene içinde güzel kariyer sahibi biri olurum. terapi alacağım zaten. teyzemin çocukları da atandı memur oldu hep. o hiç dershaneye vs göndermez aman olursa olsun kafasındaydı. şimdi diyor bak uğraştın da ne oldu

sanıyorum sevimsiz ve kötü niyetli biri olduğunuz için sizi sevmiyorlar ve fırsatını buldukça canınızı yakmak için lafı geçiriyorlar.
aksine çevrem beni çok sever onlar hariç. çevremde de tek 3 insan yok. örneğin halamın profil fotoğrafı bile benimle. kötü niyetli değilim. ama sen öylesin bence. kötü niyetli olsam eve dönmesin diye ona 50 bin tl vermezdim

çevreniz çok seviyorsa neden önlerinde ağlayacak kadar kafaya takıyorsunuz ki.
diğer kuzenlerim benden yaşça büyük yaşı bana yakın tek kız kuzenim bu ve abla gibi görüyordum. işten çıktığım dönem de kendisi bizim eve kalmaya gelmişti misafir olarak. haliyle ben ne yaptım işimi bıraktım diye ağlarken şahit oldu. ayrıca kötü niyetli olduğum nereden çıktı 🤣

Son düzenleme:
diğer kuzenlerim benden yaşça büyük yaşı bana yakın tek kız kuzenim bu ve abla gibi görüyordum. işten çıktığım dönem de kendisi bizim eve kalmaya gelmişti misafir olarak. haliyle ben ne yaptım işimi bıraktım diye ağlarken şahit oldu.
hiç kendinizi kandırmayın; abla gibi görseniz okumadı çalışmadı cahil diye bir sürü damga biriktirmezdiniz kuzeniniz hakkında. o nasıl size karşı doluysa siz de ona karşı doluymuşsunuz. şimdi onun eline fırsat geçmiş sizi ağlatmış yarın öbürgün punduna getirir siz de onu ağlatır ödeşirsiniz. bu gizli kinli akraba ilişkilerini de sırf mağdur pozu vermek için ben onu abla gibi gördüm filan diye süslemeyin cidden hiç inandırıcı durmuyor

İşsiz olmamdan mutlu oluyorlar, yatıyor diyorlar halbuki ben şöyleyim böyleyim diyorsunuz da bir önceki konunuzda iş görüşmesine gitmek istemiyorum, ne olur olumsuz olsun diyorum, sürekli evde yatmak istiyorum, hatta ev işi bile yapmak istemiyorum diyen siz değil miydiniz? Akrabalarınızın uslubunu bilemem ama siz de hayalinizdeki gibi biri değilsiniz, bir yerde haklılar. (Borç konusu harici) kusura bakmayın ama gerçekleri duymayı kabul edemiyorsunuz gibi gözüküyor buradan. Önce siz kendinize karşı dürüst olun, hayattan ne bekliyorsunuz? O zaman insanlara da verecek net bir cevzbınız olur, dağ gibi durursunuz.

hiç kendinizi kandırmayın; abla gibi görseniz okumadı çalışmadı cahil diye bir sürü damga biriktirmezdiniz kuzeniniz hakkında. o nasıl size karşı doluysa siz de ona karşı doluymuşsunuz. şimdi onun eline fırsat geçmiş sizi ağlatmış yarın öbürgün punduna getirir siz de onu ağlatır ödeşirsiniz. bu gizli kinli akraba ilişkilerini de sırf mağdur pozu vermek için ben onu abla gibi gördüm filan diye süslemeyin cidden hiç inandırıcı durmuyor
ben ona cahil demedim ki hiçbir zaman? yüzüne söylüyorum merak etme söyledim de birden bire işe girince kendini dağlarda görüp üzüldüğümü bile bile bana laf mı sokuyorsun diye. beni o ağlatmadı

İşsiz olmamdan mutlu oluyorlar, yatıyor diyorlar halbuki ben şöyleyim böyleyim diyorsunuz da bir önceki konunuzda iş görüşmesine gitmek istemiyorum, ne olur olumsuz olsun diyorum, sürekli evde yatmak istiyorum, hatta ev işi bile yapmak istemiyorum diyen siz değil miydiniz? Akrabalarınızın uslubunu bilemem ama siz de hayalinizdeki gibi biri değilsiniz, bir yerde haklılar. (Borç konusu harici) kusura bakmayın ama gerçekleri duymayı kabul edemiyorsunuz gibi gözüküyor buradan. Önce siz kendinize karşı dürüst olun, hayattan ne bekliyorsunuz? O zaman insanlara da verecek net bir cevzbınız olur, dağ gibi durursunuz.
ay yok artık birden bire işsiz kaldım diye hayatım boyunca çalışmamış ne istediğimi bilmemiş olmuyorum. şuan çöküş yaşıyorum çünkü eski işimden istifa ettiğim için mutsuzum iyi kazandığım bir işim vardı. bu Ocakta aldıkları zamla 75-80 bin gibi maaşları var birden bire ben iyi kazançtan sadece bursuma düştüğüm için zoruma gitti. ben zaten ne istediğimi bilmiyorum evet ama kariyerim için yapıyorum uğraşıyorum. boş boş durmuyorum işten gelip 4 saat boyunca çalışırken yanımda mıydınız. maşallah herkeste çelik gibi güç irade varmış psikoloji varmış düşünce birden kötü ben oldum. ben zaten bunları biliyorum? defalarca konusu açılınca anlattım. onlara göre boş çaba.1 yıldır okul harici kendime bir şeyler yapıyorum. orda da yazmıştım anlamak zor gelmiş. evet hayalimdeki gibi bir yerde değilim. hedeflerim çok yüksek. beni de tetikleyen bunlar. ben güçlü biri değilim malesef onca derdim arasında onların üstümden egoo tatmini yapması rahatsız ediyor. işe girdiğimde bir kere bile tebrik etmeyen insanlar ben işten çıkınca da bana soru sormamalı yani..ben kimseye soruyor muyum? niye sana ne işine bak demek kötü bir şey oluyor?

ay yok artık birden bire işsiz kaldım diye hayatım boyunca çalışmamış ne istediğimi bilmemiş olmuyorum. şuan çöküş yaşıyorum çünkü eski işimden istifa ettiğim için mutsuzum iyi kazandığım bir işim vardı. bu Ocakta aldıkları zamla 75-80 bin gibi maaşları var birden bire ben iyi kazançtan sadece bursuma düştüğüm için zoruma gitti. ben zaten ne istediğimi bilmiyorum evet ama kariyerim için yapıyorum. boş boş durmuyorum 1 yıldır okul harici kendime bir şeyler yapıyorum. orda da yazmıştım anlamak zor gelmiş. evet hayalimdeki gibi bir yerde değilim. hedeflerim çok yüksek. beni de tetikleyen bunlar. ben güçlü biri değilim malesef onca derdim arasında onların üstümden egoo tatmini yapması rahatsız ediyor. işe girdiğimde bir kere bile tebrik etmeyen insanlar ben işten çıkınca da bana soru sormamalı yani..ben kimseye soruyor muyum? niye sana ne işine bak demek kötü bir şey oluyor?
Hedefleri çok yüksek tutmak da bazen ulaşabilmenize engel olur. Orta vadeli hedefler belirleyin mesela diyelim şu an çalışmak istemiyorsunuz kendinizi de lisansım bitene kadar kendime süre verdim diyin, ağzı olan konuşur bunu siz de iyi biliyorsunuzdur.Böyle sürekli insanları dert ede ede yaşanmaz. Benim anlatmaya çalıştığım önce kendinize dürüst olun ne istediğiniz konusunda. Önce kendinizi yargılayın sonra baskalarını. Anca o zaman işine bak dersiniz karşıdakine ya da buraya bile konu açmaya gerek duymayacak şekilde güler geçersiniz. Tamam eğitimli donanımlı ve başarılısınız da, ama niye hala önce SİZ sonra diğerleri sizi evde, çalışmıyor, isteksiz vb pozisyonunda görüyor bi düşünün hemen savunmaya geçmeyin. Önce bir iyice kendinizle hesaplaşın, sonra yola devam edin böyle olmaz. Kendiniz aşamıyorsanız terapi alın iyi gelir Biz sizi tanımıyoruz yanınızda değiliz neticede sadece yorum yaparız anladığımız, hissettiğimiz kadarıyla.

Hedefleri çok yüksek tutmak da bazen ulaşabilmenize engel olur. Orta vadeli hedefler belirleyin mesela diyelim şu an çalışmak istemiyorsunuz kendinizi de lisansım bitene kadar kendime süre verdim diyin, ağzı olan konuşur bunu siz de iyi biliyorsunuzdur.Böyle sürekli insanları dert ede ede yaşanmaz. Benim anlatmaya çalıştığım önce kendinize dürüst olun ne istediğiniz konusunda. Önce kendinizi yargılayın sonra baskalarını. Anca o zaman işine bak dersiniz karşıdakine ya da buraya bile konu açmaya gerek duymayacak şekilde güler geçersiniz. Tamam eğitimli donanımlı ve başarılısınız da, ama niye hala önce SİZ sonra diğerleri sizi evde, çalışmıyor, isteksiz vb pozisyonunda görüyor bi düşünün hemen savunmaya geçmeyin. Önce bir iyice kendinizle hesaplaşın, sonra yola devam edin böyle olmaz. Kendiniz aşamıyorsanız terapi alın iyi gelir Biz sizi tanımıyoruz yanınızda değiliz neticede sadece yorum yaparız anladığımız, hissettiğimiz kadarıyla.
ben kendimi yeterince yargılıyorum yargılamıyo olarak mı gözüküyorum? rahatsız olmasam o konuyu da açmazdım. yeterince içime dert oluyor düşünmediğim bir gün bile yok. hem kendim için hem annem babam için. en çok onlar için üzülüyorum. zaten yeterince üstümde baskı var kendi kendime etmediğim zulüm yok. pazar pazar kalkmış bana hayatı zehir ediyor. siz tanımıyorsunuz ama tanıyor yani. zaten söyledim ayrıca düğünüm olana kadar o zamana yüksek lisansım biter öyle iş bakacağım diye. defalarca gelip hala iş bakmıyor musun diye sormak bence bilerek yapılan Bir şey. hiç iyi niyet görmüyorum. neden amcam vs söylediğinde umursamıyorum çünkü onun niyetini biliyorum. beni düşünüyor iyiligimi istiyor diyorum. ama bunlar şuan olduğum durumdan keyif alıyor teşekkür ederim

Her konu acildiginda onu bunu birak da borcu ne zaman vereceksin de bak nasi kapatiyolar konuyu
Sen once borcunu ver de ondan sonra konus de
Taksit yapalim falan de bu kadar da olmaz de
Durumum yok veremiyosun ama konusmaya gelince de masallah sormadiginiz sey yok de
Boyle boyle susacaklarrrr

ben kendimi yeterince yargılıyorum yargılamıyo olarak mı gözüküyorum? rahatsız olmasam o konuyu da açmazdım. yeterince içime dert oluyor düşünmediğim bir gün bile yok. hem kendim için hem annem babam için. en çok onlar için üzülüyorum. zaten yeterince üstümde baskı var kendi kendime etmediğim zulüm yok. pazar pazar kalkmış bana hayatı zehir ediyor. siz tanımıyorsunuz ama tanıyor yani. zaten söyledim ayrıca düğünüm olana kadar o zamana yüksek lisansım biter öyle iş bakacağım diye. defalarca gelip hala iş bakmıyor musun diye sormak bence bilerek yapılan Bir şey. hiç iyi niyet görmüyorum. neden amcam vs söylediğinde umursamıyorum çünkü onun niyetini biliyorum. beni düşünüyor iyiligimi istiyor diyorum. ama bunlar şuan olduğum durumdan keyif alıyor teşekkür ederim
Düşene bir tekmeye bayılır insanlar. İyi niyeti falan boşver yok öyle bir şey, anca annen sana aman kızım canım kızım der. Bu herkes için böyle bu arada. İşsiz kalmak da, çalışmamak da sorun değil bana göre tercih meselesi. Sorun kendini ne görmek istediğin ve o görmek istediğin kişi olma yolunda nasıl ilerlediğin. 100k maaşlı, başarılı olmak isteyip evde yatınca insan ruhunda çatışma oluyor işte çok normal. Önce silkelenip kendine gel hedeflerini güncelle o zaman daha huzurlu olur kimseyi takmazsın. Şu anki hedefim lisansı tamamlayıp evlenmek, kendi evime geçince iş bakmak gibi gibi.. ya da evlenip çocuk yapicam evde kalıcam bu da bi seçenektir kimseyi ilgilendirmez. Gönlünüzce olsun her şey iyi akşamlar.

arkadaşlar herkese merhaba. bir kuzenim var 31 yaşında. doğru düzgün iş hayatına katılması sıfır. bir işe girdi 2 ayda atıldı. ev kurduğu için borcu fazlaydı aile evine dönmek istemiyordu. borç istedi verdim. şimdi onu ödemiyor ayrı mesele.tekrar da işe girdi.

5 aydır çalışmıyorum tezime odaklandım.eski konumda da zaten anlatmıştım. yani o da biliyor ne durumda olduğumu. borcu da ödemedi işsiz olduğum halde ve şuan ihtiyacım var yani. biliyor ödemiyor. ne zaman vermeyi düşünüyorsun dedim. bakalım şuan borcum çok tuzun kuru nasılsa dedi. bugün aramış iş konuşuyor ne yapacaksın edeceksin tez bitti mi şuraya başvur tanıdık yapıyor şu kadar maaş alıyor vs sinirlendim hassasım bu konuda.böyle sorular sorma dedim. neden çok doğal sorular bunlar dedi. değil işte sorma olursa söylerim söyleyene kadar sormayın dedim.

annesi de bir akrabaya üniversitede tercih yapmadı diye boşver bak eltimin kızına ne halde çalışmıyor yatıyor evde benim kız üniversite bitirmedi çalışıyor demiş. cahilin teki diye takılmadım ama sinirim yıpranıyor artık.

ben mi hassasım bilmiyorum ama çok sinir bozucu. bu gece yine sinirden uyuyamayacağım. ablamın çalıştığı gün benim işsizlik süremle aynı. arada 5 yaş var. gelip böyle zort zort konuşuyor. insan önce döner kendine bakar dedim. 30 yaşında işe girdin diye birden kariyer kadını gibi konuşma diye azarladım. o da sakin ol ne kadar sinirlisin bilmem ne. daha önce de sevgilim için onunla aynı yaşta olduğundan dolayı yaşıtları kapıyorsunuz bize kalmıyor demişti. şaka diye takılmadım ama artık sinirimi bozuyor. normalde çok severdim ablam gibi gelirdi. artık nefret etmeye başladım. düşene bir de o tekme vuruyor gibi geliyor. haksız mıyım siz olsanız rahatsız olur musunuz? az çok huyumu biliyor. ruh emiciler. 1 sene bile çalışmadı üniveriste mezunu bile değil. ben 5 ay işsizim diye millete dert oluyor. üstelik hiçbirinin hislerimden de haberi yok. sorulduğunda nasip şu düğün geçsin bakacağım iş çalışacağım diyorum. akbabalar. inadına yapar gibi soruyorlar. annem biriyle telefonda konuşuyor hemen sordukları soru ben. geçen evleniyorum diye de annemin kuzeni daha annen baban senin paranı yemedi niye evleniyorsun dedi. bunların hepsini şaka olarak söylüyorlar sözde ama her şaka bir gerçek. kendileri çok mu mükemmel hayır değil. ailede o kadar kuzen arasında lisans mezunu olan tek benim. diğerleri önlisans mezunu ya da terk. en son yine bu konuda neden hala okuyorsun diyen teyzeme senin vizyonun almıyor sen düşünme dedim. artık sinir hastası ettiler laf söylemek zorunda kalıyorum. normalde güler geçerdim. şimdi ben de sürekli onları azarlıyorum
Aç çok net işte kibarlığı falan bırak. Borcunu ödemenin istiyorum ihtiyacım var verdiğine pişman etme yoksa tüm ailenin içinde konuyu açarım tarzında sert konuş biraz. Bence kibar olduğumuz için sallıyor sizi.

Aradaki yorumları da okudum haklı olduğunuz yerler çok ama bence sizde de az biraz problem var gibi. sürekli size soru sormaları hoş değil, borç konusunda yerden göğe haklısınız ama sizin insanlarla ters ters konuşmalarınız belki insanları size bu tarz konuşmaya itiyor olabilir.
okumayan herkes cahil değildir. diğer insanlara dediğiniz gibi yarası olan gocunur diye bana cevap vermeyin. 10 yıldır iş hayatındayım. lisans mezunuyum. cahil değilim. okumamış olsamda yine cahil olmazdım.
bence en kısa zamanda bir psikologdan destek alın. inanın hiç inanmadığınız kadar faydasını görürsünüz...

Aradaki yorumları da okudum haklı olduğunuz yerler çok ama bence sizde de az biraz problem var gibi. sürekli size soru sormaları hoş değil, borç konusunda yerden göğe haklısınız ama sizin insanlarla ters ters konuşmalarınız belki insanları size bu tarz konuşmaya itiyor olabilir.
okumayan herkes cahil değildir. diğer insanlara dediğiniz gibi yarası olan gocunur diye bana cevap vermeyin. 10 yıldır iş hayatındayım. lisans mezunuyum. cahil değilim. okumamış olsamda yine cahil olmazdım.
bence en kısa zamanda bir psikologdan destek alın. inanın hiç inanmadığınız kadar faydasını görürsünüz...
pardon da ben nerede okumamış birine cahil demişim artık gerçekten anlamadım o kadının zihniyeti öyle olduğu için ona cahil dedim herkes üstüne alınıyor. zort zort konuşan cahildir insanların hassas noktasına baskı yapan bilerek huzursuz eden cahildir ve kötü niyetlidir. ki ben normalde onlarla ters ters konuşan birisi değilim. onlar devam ettikçe ben de yapmaya başladım. daha bugün dayın aradı sabah hadi kahvaltıya götüreyim seni diye gittik oğlu da vardı hiçbir şekilde lafı bile açılmadı onlar benim akrabam değil mi onlar niye böyle yapıyor. onlara ne benim kaç sene okumamdan işimden gücümden sanki onların parasını harcıyorum. başına gelmeyen anlamaz. çoğu kuzenim min benden 10 yaş büyük en küçük olanların biri 5 bu biri 6 yaş büyük. kendi çocukları atandı gitti diye benim ailemin bana yaptığı masrafı kıskanıyorlar işte. annemle de konuştuk tekrar. ayrıca benim annem de ortaokul mezunu ama onu cahil olarak görmüyorum önce anneme laf atmış oluyorum. ne kadar niyet okuyan yanlış anlama meraklısı insan var

Son düzenleme:
Mesafe koyun .Bundan sonra geri isteyeceğiniz parayı vermeyin.Geri gelmeyebilir insanlar borçlarına sadık olmayabilir.Borcuna sadık olmayanlar yorumuma beğenmedi atabilir 😂Bide niye sürekli azarliyorsunuz belki kötü niyetle sormuyorlardir kendilerince sizi seviyor şaka yapıyor da olabilirler.Bu kadar takmayın.Birde okumakla cehalet gitmiyor keşke herkes istediği eğitimi alsa.Yani ben ne cahil dediğiniz sizin teriminizle insanlar tanıdım onlar gerçekten insandı .Yani okumak yetmez insan olmaya

Mesafe koyun .Bundan sonra geri isteyeceğiniz parayı vermeyin.Geri gelmeyebilir insanlar borçlarına sadık olmayabilir.Borcuna sadık olmayanlar yorumuma beğenmedi atabilir 😂Bide niye sürekli azarliyorsunuz belki kötü niyetle sormuyorlardir kendilerince sizi seviyor şaka yapıyor da olabilirler.Bu kadar takmayın.Birde okumakla cehalet gitmiyor keşke herkes istediği eğitimi alsa.Yani ben ne cahil dediğiniz sizin teriminizle insanlar tanıdım onlar gerçekten insandı .Yani okumak yetmez insan olmaya
iyi niyetli değiller insan 1 kere sorar 2 kere sorar her konuyu buna getirmez ya. diğer insanlar çevremdeki bir sürü insan neden hiç devamlı devamlı sormuyor. iyi niyeti de kötü niyeti de anlıyorum ben. bugün aradım bir zahmet borcumu at artık kredi mi çekersin ne yaparsın bilmiyorum yoksa amcama söylerim dedim. ilk defa birine borç verdim böyle oldu. ayrıca okumamış birine cahil demedim ki? o nereden çıktı gerçekten anlamıyorum insanlarda okuduğunu anlama problemi var sanırım.

Haklı olabilirsiniz yanlış okumuşum ama hemen okuma problemim olduğu yargısını yapmanız hoş olmamış.Dilediginiz çözümü bulmanızı dilerim

Haklı olabilirsiniz yanlış okumuşum ama hemen okuma problemim olduğu yargısını yapmanız hoş olmamış.Dilediginiz çözümü bulmanızı dilerim
defalarca aynı şeyi söyleyen olduğu için artık bu kanıya vardım maalesef ya da herkes aynı tepkiyi verince bir de ben vereyim eksik kalmayayım diyorsunuz. cahil dediğim sadece yengem. benim annem de okumamış birisi ama benim gözümde asla cahil değil. bu yengem halamın oğlu kuzenim iş kurarken de ne yapacaksın git bir yere iş gir et okulunu bitir kaç yaşına geldin diyormuş okulunu bitir diyormuş. kuzenim 21 yaşında okulu bıraktı iş kurdu ama aynı yaşta olan kendi kızı 31 yaşında üniversite bitiremedi işe girdi ama 1 yıldır bile çalışmıyor ama kendi kızını göklere çıkarırken bizi yerin dibine sokuyor 🙃🙃🙃

X