Düğün Sivaslılar yada sivas-gürünlüler dikkat önemli!

Z

zynep22

Ziyaretçi
arkadaşlar sivas düğünleri nasıl olur adetleri gelenekleri nelerdir.eşyaları nasıl alır aileler takılar ne kadar alınır bilen var mı çok acil lazım

öncelikle hayırlı olsun herhalde tatlı bir teleşınız var. önce hangi aşamada olduğunu söylerseniz söz mü nişan mı gibi size yardımcı olmaya çalışırım evleneceğiniz kişi Gürünlü mü?

teşkkr edrim.inş yakında söz olucak ama ben bütün herşeyi merak ediyorum yardımcı olursan çok sevinirim.evet gürünlü

Gürün ile Sivas'ın adetleri birbirinden farklı o yüzden öğrenmek istedim. Söze oralarda tatlı yemek adı verilir Erkek tarafı yakınları kız evine gelir söz yüzükleri ayrıca yüzüğün yanında artık onlar ne uygun görmüşlerse (bilezik, bileklik gibi) takıda takılır. Ayrıca tatlıyıda erkek tarafı getirir sizde yaptığınız hazırlıklarla birlikte (pasta, börek gibi) ikram edersiniz.
Nişan artık bizde düğün ile birlikte yapılıyor.Ama siz nasıl karar verirsiniz bilemem. Düğünden birgün önce kına yapılır yine erkek tarafı kız evine gelir kına yakılır isteyen takıda takabilir ertesi gün düğünde hem erkek tarafı hem kız tarafı yakınları nişan takılarını takarlar.
Ev eşyası yine sizin konuşmanıza anlaşmanıza bağlı genelde kız tarafı yatak odasını ve mutfak eşyalarını alır, erkek tarafı geri kalanı halleder.Şimdilik aklıma gelenler bunlar başka kafanıza takılan bir soru varsa yardımcı olmaya çalışırım. Karşı tarafın şu an hala Gürün'de olpu olmadığını bilmiyorum ben genel olarak cevaplamaya çalıştım.Önceden adetler çokdaha ağırdı fakat günümüz şartlarına göre zamanla değişti.

çok teşkkür ederim.bide mesela bizim burda söz de alış veriş yapılır.kızın yüzüğnü erkek erkeğin yüzünü kız tarafı faln alır.sözzden sonra bohçalar faln karşılıklı getirilir.böyle bişey var mı.

Sivasta gelin gelir nişan yada söz bohçası. Gelinde düğünde yollar damat bohçasını bende Sivaslıyım .

Tabi bunlar detay önemli olan sizin anlaşmanız. Benim şimde İstanbullu. Kimi adetlerimiz yerine geldi kimilerini yapmadık.

daha fazla bilgi verseniz bende cok merak ediyorum sanırım yakında bizde bu telasa düşeceğiz.
adetlerimiz farklı sanırım.

Son düzenleme:
ne merak ediyonuz bana söleyin anlatayımmmmm

mesela istemeye geldiklerinde mi bohcalarını vereceğiz yoksa daah sonra mı?bayramlarda falan ayrı bir adetlei var mı ?

kız tarafının yapacağı pek bişey yok bohçada sonra weriliyo canım

yok canım sadece gelcek kişiler(insallh)sivaslı.o yuzden merak ettim.bizde istemeye geldiklerinde bohca veriliyor.yada anlasmaya göre daha sonra birgün kaarlastırlıyor.tabi şimdi uzak olunca gelince veririz diye düşünmüştüm.bide herkese yani kardeslere falanda birseyler alınacak mı?bohcaya yani

yok kardeşlere bişey almıyon görümcen warsa birer tane yazma koyman yeterli tabi kayınbabanada seccade tesbih takke gibi şeyler bide bu ewlenip geldikten sonra weriliyo aslında buralarda kaynana bohçası deriz biz ona süslü püslü biey bie düğünden önce nişanlına yapman lazım bi bohça

ne demek herzaman başka kafana takılan bişey warsa sor ben buralardayım

arkadaşlar sivas düğünleri nasıl olur adetleri gelenekleri nelerdir.eşyaları nasıl alır aileler takılar ne kadar alınır bilen var mı çok acil lazım
zynep22 aradan uzun zaman geçmiş 10 11 yıllık evli olmalısın. Bir şey soracağım sen ya da diğer bilen arkadaşlar cevaplarsa çok sevinirim. Sözlüm Sivaslı. Sivas'ta damat bohcasına neler konulur? Genel olarak araştırdığım bohcalar cok ayrıntılı. Tıraş setleri bakım ürünleri gömlek tişört mont gibi kıyafetler koyanlar hatta çikolata bile alanlar var. Sivas'ta da böyle ayrıntılı mı? Bir de damat bohcasını çeyizle mi götürüyoruz yoksa önceden götürüp herkesin içinde bakılıyor mu?

X