Sivilcelerden kurtulma yolları (Sivilceler nasıl geçer)

Cicilikiz

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
24 Ağustos 2009
1.972
9
45
Sivilce (bir başka adıyla akne, acne vulgaris) günümüzde en sık rastlanan cilt hastalıklarındandır. Bu yağ bezlerinin iltihaplı hastalığı genel olarak 30-35 yaşlarından sonra geçer. Ciltte sivilce oluşumunda kozmetik ürünlerin kullanımına dikkat edilmesi gerekir. Kullanılan ürünler sivilceyi besleyici özellikte olmamalıdırlar.

Sivilceleri sıkmak riskli bir uğraştır, iz kalabilir, iltihaplanma yayılarak artabilir. Yine de sıkılmadan durulacak gibi değilse bunu çok dikkatli yapmakta fayda var. İlk önce deri buhara tutulmalıdır. Uygun bir kabın içine kaynar su dökün ve üzerine kuru ot ekleyin (papatya, aynı safa, nane veya civanperçemi bitkilerinden birini seçin), yüzünüzü kabın üzerine yaklaştırın ve kafanızın üzerine havlu kapatın. 7-10 dakika böylece bekleyin. Unutmadan, bu işlem öncesi el ve tırnaklar iyice temizlenmelidir, varsa alkolle durulanmalıdır. Bunları yapmazsanız sıktığınız sivilcenin yerinde çıban oluşabilir. Kaş yaparken göz çıkarmamak lazım.

Deriyi buhara tutma işlemi tamamlandıktan sonra sivilceyi çok dikkatli bir şekilde sıkın. Sivilceyi sıktığınız kısmı alkolle silin. Bir süre sonra gözenek sıkılaştırıcı maskeyi kullanabilirsiniz: yumurta akı, 1 tatlı kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı tuz; hepsini çırpın, yüzünüze maske olarak uygulayıp 25 dakika bekletin, sonra yıkayın. Veya bir başka maske tarifi: 1 tatlı kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı tuz, 1 tatlı kaşığı maya, limon suyu, 1 tatlı kaşığı ılık su; hepsini karıştırın, yüzünüze sürün, 20-25 dakika bekletip yıkayın.

Yağlı ciltler alkol içeren losyonla veya karışımla günde birkaç kez silinmelidir. Bunu özellikle dışarıdan eve geldiğiniz zaman yapmaya gayret gösterin.

Haftada bir kez “tuzla tedavi” yapmayı deneyin. Banyodan sonra, pamuğu tuza batırın sonra yüzünüzü dairesel hareketlerle silin. Yüzünüzü yıkayın.

Sivilce tedavisi komplike bir şekilde gerçekleştirilmelidir, haricen kullanılan ürünler olduğu gibi, bazı ürünleri de dahilen kullanmalısınız. Sivilceden kurtulmak için öneriler:

- Beyaz lilyumun taze çiçeklerini şişeye koyun, üzerine alkol eleyin, her akşam bu karışımla yüzünüzü silin.
- Aloe yapraklarının suyunu kullanabilirsiniz. Aloe yapraklarını toplayın, yıkayıp 10 gün serin bir yerde saklayın. Sonra suyunu sıkın. Bu suyla yüzünüzü silin.
- Huş ağacı tomurcuğundan yapılan kompres sivilcelerden kurtulmaya yardımcı olur. 1 yemek kaşığı huş ağacı tomurcuğunun üzerine bir su bardağı sıcak su ekleyip 10-20 dakika kaynatın. Soğuttuktan sonra yüzünüze uygulayın. Tomurcukları çay gibi demleyerek içebilirsiniz de. Huş ağacı yaprakları da kullanılabilir. Yıl boyunca çayını için ve sağlıklı olun. Bu çayla ayrıca saçlar da durulanabilir.
- Sinirliotun taze sıkılmış suyuyla yüzünüzü silin, maske olarak kullanın.
- 2 çorba kaşığı yabani çuha çiçeği köklerine 1 bardak kaynar su ekleyin. 1 saat bekleyin. Süzüp cildinizi bu çayla silin.
- 1 çorba kaşığı mürver çiçeğine 1 bardak sıcak su ekleyin, demleyin. Günde 3 defa bu çayı bölerek için.
- Yabani kiraz çiçeklerini kaynatın, suyuyla yüzünüzü yıkayın.
- Çam kabuğu, tomurcuğu ve yapraklarını kaynatın, yüzünüzü yıkamak için kullanın. Banyo için de kullanabilirsiniz.
- 300 ml kaynayan suya acı pelin otunu ekleyin. Demleyin. Kompres olarak kullanın. Taze pelin suyunu maskelere ekleyin.
- Devetabanı yapraklarına sıcak su ekleyin (1:10), yağlı ciltler için maskelerde kullanın.
- 4 çorba kaşığı oğulotu (melisa) + 1 bardak kaynar su. Şişliklerde kullanabilirsiniz.
- 1 çorba kaşığı andız köklerine yarım litre sıcak su ekleyin. 5 dakika kaynatın. Süzün. Yüzünüzü yıkamak için kullanın. Taze halde maske yapımında kullanabilirsiniz.
İçecek Reçeteleri:
- 2 çorba kaşığı ısırgan yaprağına 2 bardak sıcak su ekleyin, 2 saat bekleyin. Günde 4 defa yarım bardak için.
- 1 çorba kaşığı karahindiba köklerine 1 bardak kaynar su ekleyin, 15 dakika kaynatın. 45 dakika soğutun, süzün. Ünde 3 defa yarım bardak, yemekten 15 dakika önce için.
- 3 ölçü andız kökü, 3 ölçü at pıtrağı kökü, 4 ölçü sarı kantaron otunu demleyin. Günde 2 bardak için.
- Dereotu tohumu, at pıtrağı kökü, meyan kökü, karahindiba kökü, akdiken kabuğu – eşit miktarda karıştırın, demleyin, yemekten yarım saat önce yarım bardak sıcak olarak için.
- Adaçayını çay veya kahve yerine için


Sivilcelere karşı diğer yöntemler:
- Yüz temizleme losyonu. 1 tatlı kaşığı papatya, 1 tatlı kaşığı sarı kantaron, 2 tatlı kaşığı kartopu çiçeği. 200 ml sıcak su ekleyip, kapağını kapatıp demleyin, 30 dakika bekletin. Yüzünüzü ılık karışımla silin.
- Maske. 1 tatlı kaşığı kartopu çiçeği, 1 tatlı kaşığı kalendula çiçeği ve 1 tatlı kaşığı tarla at kuyruğunu karıştırın. 200 ml sıcak su ekleyip kapağını kapatın. Patatesi haşlayın, suyunu süzün ve demlediğiniz çayı patateslere ekleyin, iyice ezin, maske hazırlayıp yüzünüze sürün. 15-20 dakika bekleyin. Ilık suyla yıkayın.
- Temizleme losyonu. 2 çorba kaşığı tarla atkuyruğuna 150 ml oda sıcaklığındaki suyu ekleyin, kapatıp bir gece bekletin. Sabah 1 kaşık karışıma 3 kaşık karpuz suyu denk gelecek şekilde karpuz suyu ekleyin. Yüzünüzü bu karışımla temizleyin.
- Domates maskesi. 2 çorba kaşığı domates rendesine 1 çorba kaşığı nişasta ekleyin, maske hazırlayıp yüzünüze uygulayın. 15-20 dakika bekletip soğuk suyla yıkayın.

Buz küpleri
Bazı şifalı bitkileri kullanarak buz küpleri hazırlayabilirsiniz. Buz küplerini sabahları kullanabilirsiniz. Onları yüzünüze sürmeniz cildiniz için yararlı olacaktır. Ancak eğer buzun cildinize iyi gelmediğini hissederseniz erimeye bırakın, pamuk yardımıyla yüzünüze sürün.
- Şerbetçi otu buz küpü. 1 kaşık şerbetçiotu kozalağına 50 ml sıcak su ekleyin, kapağını kapatıp 30 dakika demleyin. Buz kalıbına boşaltın. Ve dondurucu bölmeye yerleştirin.
- Kalendula yapraklarından buz küpü. 2 kaşık kalendula yaprağına 50 ml sıcak su ekleyin, kapağını kapatıp demleyin. Kalıplara boşaltıp dondurun.
- Adaçayı buz küpleri. 1 tatlı kaşığı adaçayı yaprağına 50 ml sıcak su ekleyin, 5-7 dakika demleyin. Dondurup kullanın.
- Dere otu tohumu buz küpü. 1 tatlı kaşığı dereotu tohumuna 100 ml sıcak su ekleyin, 15 dakika bekleyin. Süzüp soğutun ve kalıplara boşaltın.
- Meyve suyu küpleri. Bazı meyve ve sebzelerin suyunu dondurarak kullanabilirsiniz; Karpuz suyuna çok az tuz ekleyerek dondurun. 2 kaşık ayva suyu+2 kaşık maydanoz suyunu karıştırın. Buz kalıplarına döküp dondurun. Veya çilek suyuna kavun suyu ekleyin, karıştırıp dondurun.
- Gül küpleri. 3 tatlı kaşığı gül yaprağına 50 ml sıcak su ekleyin, kapatıp soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra yapraklarıyla beraber kalıplara döküp dondurun
 
B

boze

Ziyaretçi
bundan sonra hiç bisey yapmicam herşeyi deniyorum daha çok çıkıyo birazda böyle deniyelim ne olacak bakalım emeğine sağlık
 

Rline

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
17 Aralık 2012
1.389
126
Cilt yüzeyinde bulunan bakterilerin, cilt gözeneklerinde çoğalması sonucu meydana gelen sivilcelere karşı alınacak ilk önlem cildi düzenli olarak temizlemektir. Bu sayede sivilce oluşumu azalır ve mevcut sivilceler daha kısa sürede iyileşir. Tabii, sivilceler için sadece cilt temizliği yeterli değil. Bunun yanı sıra beslenmenize dikkat etmeli ve sivilceyi arttırdığı bilinen stresi kontrol etmelisiniz. Su içmenin sivilce önlemedeki etkisi ise, cildi olumsuz yönde etkileyen toksinlerin vücuttan daha çabuk atılmasına yardımcı olmasından ileri gelmektedir.

Su İçmek ve Sivilceler

Su İçmek Sivilcelere İyi Gelir miVücudumuz gıdalar, içecekler ve hava yoluyla alınan toksinlerin atılmasını sağlayan bir sisteme sahiptir. Böbrekler ve bağırsaklar bu sistemde hayati bir rol oynar. Eğer bu organlarda toksinler aşırı derecede birikmeye başlarsa, vücut toksinlerin atılması için ciğerlere ve cilde yönelir. Toksinler, cilt gözeneklerinden atılmaya başladığında, eğer tıkalı gözenekleriniz varsa bloke olur ve bu bölgelerde iltihaplanmalar görülmeye başlar. Bunun sonucu olarak sivilceler daha sık oluşur. İşte bu noktada toksinlerin atılmasında böbrek ve bağırsaklara yardımcı olmak için yeterli miktarda su tüketilmesi önem taşır. Su ile birlikte toksinler daha kolay atılır ve cildimize fazla yük binmez. Ayrıca su içmek toksinlerin atılmasını sağlayan bir diğer yol olan idrara çıkmayı da arttıracaktır.
 

geceler06

Üye
Kayıtlı Üye
3 Aralık 2013
21
0
31
arkadaşlar 30 yaşında olmama rağmen hala sivilceler çıkıyordu.ne yapsam bir türlü geçmemişti. fakat sivilce çıkmasının sebebi meğer prolakin hormonunun yüksekliğiymiş. ergenlikten sonra bile hala sivilce çıkıyorsa prolaktin hormonunuzu mutlaka kontrol ettirin. parlodel hapıyla sivilcelerimden kurtuldum.
 

Hamaratca

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
2 Nisan 2015
7
0
27
Ben bir çok şey denetim geçmedi, bunlarıda deniyelim bakalım hiç birşey kaybetmeyiz :)
 

Kafkanistan

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
15 Eylül 2014
2.284
1.665
29
Sivilcelerinden kurtulan var mi ???
 

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 2257 gün geçti.

egenaaz12

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
16 Haziran 2016
1
0
22
Benimde basim dertteydi arkadaşlar ama gulsuyu ve bebek pudrasi inanilmaz iyi geliyor yagli bir cildim vardi ve buyuk buyuk iltihapli akneler olusuyordu her gece gulsuyuyla sildim yuzumu yatmadan 1 saat once sonra bebek pudrasini sürdüm (yatarken surerseniz cogu yastiginiza bulasiyor ) ve duzenli yapinca etkisini goruceksiniz
 

kamino

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
13 Ağustos 2016
2
1
30
arkadaşlar eğer sivilcenizi bir günde kurutmak istiyorsanız sarımsağı deneyebilirsiniz. ama bu kesin çözüm değil. demek istediğim bir sivilceniz çıkıyor şişliği var ve yarın da önemli bir görüşmeniz ya da bir davetiniz varsa bir gecede şişliğini indirmek daha az göze çarpar hala getirmek istiyorsanız kesinlikle sarımsağı deneyin. ben ne zaman denesem sabaha kalktığımda inmiş oluyor. sadece ucundaki o beyaz kısım kalıyor çok göze çarpmıyor yani. ama tabi bu bir tedavi yöntemi değil kesinlikle.
 

Kafkanistan

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
15 Eylül 2014
2.284
1.665
29
Merhaba
35 yaşımda kurtuldum Beni LR markasıyla tanıştıran arkadaşımdan Allah razı olsun diyorum ☺️
Gerçekten mi .) ya benim spiral taktırdıktan sonra çıktı doktor horrmonlardandır dedi bu aralar biraz daha azaldı ama ben hayatımda ilk defa böyle sivilcelendim :KK43:
 

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 2257 gün geçti.

NURCANOZ

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Ağustos 2013
283
107
Gerçekten mi .) ya benim spiral taktırdıktan sonra çıktı doktor horrmonlardandır dedi bu aralar biraz daha azaldı ama ben hayatımda ilk defa böyle sivilcelendim :KK43:
Size özelden önceki ve şimdiki fotolarımı atarım yarın. Kullanan birkaç kişi daha birebir biliyorum memnun kalan. Şimdi de senelerdir tırnaklayıp leke haline gelen sivilcelerin izini yoketmede
 

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 2156 gün geçti.

Kafkanistan

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
15 Eylül 2014
2.284
1.665
29
Size özelden önceki ve şimdiki fotolarımı atarım yarın. Kullanan birkaç kişi daha birebir biliyorum memnun kalan. Şimdi de senelerdir tırnaklayıp leke haline gelen sivilcelerin izini yoketmede
Atın atın :)
 

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 2257 gün geçti.