siyahzeytin'in başarı öyküsü...

siyahzeytin

Guru
Kayıtlı Üye
19 Ağustos 2009
29
1
takip etmek kolay ama fırsat bulup yazmak biraz zor geliyodu açıkçası. ama ben de bi anlatayım dedim yaşadıklarımı, belki içinden birkaçı işinize yarar:)
2008 ve 2009 da 2 dünya tatlısı bebek dünyaya getirdim. 2. doğuma 96 ile gittim. kırkım çıkınca 88. ooluşum 10 ayını doldurdu şükür. şimdi 72yim :)) çok mutluyum. 1. bebeğime hamile kaldığım kiloya döndüm. olmam gereken 60-65. şimdi ilk hedefim 6. lı kilolar. daha sonra 68 sonra 65....
neler yaptım. yağı çok azlttım, yemek pişirirken 1 çorba kaşığı yağ kullandım 1kilo sebzeye. her yemeğe sebze ekledim. bol sağanlı pişirdim. akşam yemeği abartı olmamalı, 1 tabak çorba 1 tabak yemek, 1 kase yoğurt, bol salata.
kahvaltı dahil her öğünde acı koyu yeşil biber yedim. acı metabolizmayı hızlandırıyormuş. peynir, yoğurt, süt yarım yağlı olacak. kahvaltıda 3-5 zeytin de ekledim. emzirdiğim için aralarda ufak bi parça çikolata yada ekmeğe sürülmüş çikolata yedim ama az. ekmek kepek, öavdar, tam tahıllı yada tam buğday. her öğün 2 dilim yedim. aralarda 2 bisküvi, yoğurt vs. aslında ağzım pek boş kalmadı diyebilirim. evde olunca canı istiyo .insanın. çocuğa cips açınca 3-4 tane yedim. fındık fıstık da da öyle. ama akşam yemeğinden sonra bişey yemiyorum. bazen çoook canım isterse o zamanda kalorisi az olan şeyleri tercih ediyorum. mayonez kullanmıyorum mesela, ketçap olabilir. spor yapmıyorum zaten yeterince hatta fazlasıyla ayaktayım. ev işleri 2 küçük bebe:))
yağ, şeker çok önemli çaya zaten şeker atmazdım zorlanmadım o yüzden.
ama asıl önemli olan inanmak. tarzımı değiştirdim ilk ay sonunda başladı kilolar gitmeye. vücudun bir hafızası var gibi, vermeye başlayınca veriyosun, almaya başlayınca ibre devamlı yukarı çıkıyo. sabır gerekli kızlar. inanıyorum ki herkes başarabilir. daha yolum çok, dilerim kalan kilolar da gider:)
diyet listesi vs. zor işler, ızgara tavuk felan, nerde yapayım ızgara tavuğu? almaya çıkamam bebekleri bırakamam çünkü, buzluktan çözmem lazım öğlen yemeği vakti gelince nasıl açılacak buzlar, nerde ızgara bulayım vs. yani demem o ki liste yok, diyet yok. herşeyden az, yoğurt, acı, yeşillik, salata bol. 2 dilim ekmek daima var. kusura bakmayın aslında daha düzgündür kompozisyonum fakat netten çıkıp uyumam lazım, malum gece nöbetleri:) dinlenmem de lazım. hemen dönemeyebilirim fakat sorularınız olursa akşamları nete girince bakarım.
kendimi zorlayacak işler yaptığımda, sonucu görmeye başlamadan çok engel varsa yolumda pes ettiğimi gördüm. önce hafif hafif başladım bu beslenme tarzına, sonra oturttum. fazla yediğimi hissettiğimde ertesi gün toparladım. zaten bir günle bişey olmuyo. ama vücudun ezberini bozarsam ibre yön değiştiriyo. sabır, sabır, sabır. hem bana hem size Allah kolaylık versin kızlar. umarım herkes dilediği kiloya iner. Rabbim emeklerinizin karşılığını göstersin inşaallah.

teşekkürler kızlar, ayrıca yazımı da beğenmenize sevindim. bu aralar bekleme dönemindeiz, biraz önce 1er tane gözlemeyi indirdik mideye. oooh. olcak o kadar, sefamız olsun. bu arada sabah 71.8 i gördüm :) hedefe yaklaştıkça böyle sapıtabilme durumları da oluyo. :)

tebrik erderim canım ne güzel hemen dikkat etmeye başlamışsın doğum yapan kadınlar süt olsun diye doğumdan sonra dahada kilo alır
maşallah sen hemen vermişsin kilolarını
birde emziriyosan kilo vermen daha da kolaylaşır
inşallah istediğin sürede hedefine ulaşırsın

Harikasın inşallah bende hemen dikkat edip bebegim yanımdaykenn incecikk gezmek istiyorum eskidenmiş o yenı doğum yaptım sismenım ayakları :))) valla artık kimse anlamıyorda yenı doğum yaptım sözlernıden aslında zayıf bi hamilelik yaşamak ıstesemde maleseff tombişş başladım yine umarım abartmam bende :KK43: 72 kilo bile süperr epeyy ince görünüyorsundur zaten iyi günlerde büyük bebeşlerını canım

saolun kızlar:) ikinizin de düşüncelerine katılıyorum, doğumdan sonra şişmenin lüzumu yok. ama iştah çok önemli bişey. ben acayip iştahıyımdır, hele doğumdan sonra oturup bi tüm tavuğu mideye indirirecek kadar yani. emzirmek de çok acıktırır dı beni. halen emziriyorum fakat daha az tabii. vücut dengeye geldiği zaman, doğum sonrası hormonlar felan normalleşince duuur dedim. durmadı ama olsun, hız kesti. o bile yetti. nefsimi terbiye etmeliyim dedim. büyük çocuğuma hayır onu yiyemezsin diyip ağlasa da vermiyorum bazı şeyleri-yemek öncesi cips çikolata vs.- o dayanıyo ben niye dayanamayayım dedim. dedim de dediklerimin yarısını anca yapabildim, ama olsun o bile yetti.
dediğin gibi çocuklarımın yanında incecik gezmek istiyorum, kendim mutlu olursam etrafıma da mutluluk saçıyorum. hep beraber motive olalaım kıslar, bence de her kadın güzeldir, tombiş de olsa güzeldir. ama ben tombişken mutsuzdum, mutlu görünürdüm ama mutsuzdum. şimdi çook şükür mutluyum, darısı isteyen herkesin başına inşaallah.

Öncelikle kutlarım seni; şey demişsin ya "kendim mutlu olursam etrafıma da mutluluk saçıyorum" çok doğru, ben mutluysam herkes mutlu :1hug:
ben buraya gelip sizlerin yazılarınızı okudukça motive oluyorum, kadınlar kulubunun böyle bi sihri var işte opuyorumnanaktan
Umarım bikaç ay sonra zayıflamış olur ve öykümü paylaşırım senin gibi :1rolleyes:

ne mutlu sana, darısıda bize inş.. önemli olan düzenli bir şekilde az yemeyi hayat biçimi haline getirmek ama . ah ah hiç sorma benim için çoook zor yaa.. öpüyorum canım , teşekkürler güzel yazın için.

ama spor un acaip faydasuı oluor,,hem kilolara hem de sağlığaa psikolojk olrak da rahatlıosun

darısı başınıza inşaallah. esranın dediği gibi sporun faydası çook. ben sabahın köründen akşama kadar kardiyo çalışıyorum :) kahvaltı faslı, kaka faslı, oyun faslı, öğle uykusu faslı, öğle yemeği faslı, kaka faslı, oyun faslı, akşam yemeği faslı, tekrar kaka faslı ve tekrar uyku faslı. bu arada ev işi-yemek, bulaşık, günde en az 2 makine çamaşır yıka as katla yerleştir, her gün yüzeysel haftada 2 gün derin temizlik faslı, tabiiki ütü, dağınıklık faslı-günde en az 8-10 kez- ve diğer saymaya erindiğim işler. bu arada 2. üniversite okumaya karar verdim geçen yıl. 2. sınıftayım:) ders faslı var unutmadan. yani sporla iç içeyim, üstelik pasif değil bildiğin ritmik kas çalışıyorum, bebeklerimin küçük olanı da büyük olanı da mütemadiyen kucakta:)
yaa kızlar asıl noldu biliyo musunuz? bu ara saldım galiba, ibrenin yönü değişmek üzere. motivasyonumda azalma oldu gibi. şu fındık beni batırıyo. bi de deavamlı çikolata istiyo bu ara canım. nefsimle uzun uzun kavga edip sonra onu ikna ediyorum ve yiyorum. ama tekrardan kararlı olacağım inşaalah. biliyorum uzun yazıyorum biraz. ama napayım, esranın dediği psikolojik rahatlama olayım da bu oldu. kusuruma bakmayın artık olur mu.

bu arada seren düzenli yemek olayını nasıl halletim onu anlatayım accık. sabahın köründe kalkıyorum mecburen ve mutlaka kalktıktan sonra en fazla 30 dk içinde canım sitese de istemese de bişeyler yiyorum. 12 de de aynen canım istese de istemese de yemeğimi ısıtıp oturuyorum masama, çocuklarla hep beraber yiyoruz. zaten akşam yemeği babamız gelince erkenden yeniyo. aralarda da ya meyve ya da istediğim bişeyden az az. çikolata bisküvi de olabilir. onları az az yiyorum. azıcık gayret etsen olur bence. düzen deiğin 1 haftada oturur.
denemekten zarar gelmez. bence bu hafta dene, hatta bura da anlat gün gün. ne dersin, düzenli yemek yeme harekatı yapalım. hem de ben de düzene tekrar girerim. hizaya sokmam gereken bir adet inatçı ve iştahl, yemek yeme düzenine de karşı nefsim bulunmakta. pazartesi akşamı olanı biteni yazalım, motive edelim birbirimizi. hadi bakalım....

ahh ahh biz iştahlı insanlar hep savaşmak zorundayız değil mi?
yani hayatım boyunca hastalıklar dahil bi dört gün iştahsızdım topu topu :kedi:
iki sene öncesine kadar yağ olarak dönmüyordu bi hediye gibiydi yiyip zayıf kalmak ama şimdi anında şişiyorum :)
4 gündür motivasyonum iyi yemekler bana değil ben onlara hükmediyorum geceleri biraz zorlanıyorum ama onuda aşıcam inş. Bu halimiz uzun sürse keşke ya :/

Canım tebrik ediyorum.......
Bende şu akşam canım bişey istediğinde yemesem süper olacak...
ya küçük bir kase çekirde yada ıvır zıvır..
Bundan nasıl kurtulayım ???

gizmocuk sen şanslılardanmışsın 2 sene öncesine kadar. bence sana daha çok koyar kilolu olmak. biz gibiler-yani hep toplu, topalak, tombik, balık etli..vs- alışığız az çok, bence sen daha dikkatli ol. ben hep topluydum buna rağmen psikolojim çok bozuldu, amman haaa üzme kendini başarılar....

nınım, ben hep topluydum dedim ya, ne zaman akşam atştırmalarım başladı tombiş oldum, ne zaman hamile kaldım şişko oldum, ne zaman emzirmeye başladım tarif edecek kelime bulamadım kendimi:)
ben de şöyle gelişiyo olaylar; ilk bi hafta zor tabi, ilk gün 1. dönüm noktası, sonrasında 3 ve 7. günler. bu dönemeçleri atlatırsan gerisi kolay. telkin olayımsa şöyle; akşam ne yemek istiyorum, mesela bugün neşim için nefis bi şambali yaptım-yağı ve şekeri %50 azaltılmış- ama sadece tadına baktım bir ufak çatal. dedim ki kendime "yarın kahvaltıyla öğlen yemeği arası yersin işte, ne lüzumu var şimndi yemenin" . ve yemedim henüz. ve yemeyi de düşünmüyorum. zaten yatma vakti yaklaşıyo. lüzumsuz kaloriye hayır. di mi ya. şu nefisle savaşım ölene kadar bitmeyecek, bazen yenilsem de çoğu zaman yenmem lazım. üstelik sadece yemek olayı için değil. genel olarak da yani. dilimi tutmayı, kötü düşünmeyi bırakmayı, "zannederek" konuşmayı......vs. nefis terbiyesi uzun bir yol imiş....
bu konuda neler yapıyosunuz nasıl kendinizi telkin ediyosunuz? bence güçlerimizi birleştirmeliyiz. sizlerin fikirlerinden sebebplenmek bana çok iyi gelecektir. yöntemlerinizi bekliyorum kızlar.:)

X