Siz nasıl yaptınız?

Mikan

Guru
Kayıtlı Üye
23 Ekim 2018
9.817
21.391
Oğlum anaokuluna gidiyor. Eylülde 70 aylık olacak. Bir sene daha anaokuluna göndereceğim. Geç olsun güç olmasın bence. Sözde Uzman genel konuşmuş, gerçek uzman olsa bence çocuğu görmeden yönlendirme yapamam derdi.

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 20-07-2022

Hamileliğimin 37. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 25 gün kaldı.

Kemikleşme süreci istikrarlı bir şekilde devam etmektedir (bebeğinizin kıkırdakları kemiğe dönüşüyor). Doğum ile birlikte bebeğinizin bütün kemikleri sertleşmiş olmayacaktır. Bu hem sizin hem de bebeğiniz için bir avantajdır. Bebeğinizin iskeletinde ne kadar çok kıkırdak bulunursa o kadar esnek olacaktır ki bu doğum sırasında bebeğin dar doğum kanalından geçmesini kolaylaştıracaktır.

Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : 2850 gr. - Yaklaşık boyu : 48.6 cm. (Baştan Topuğa)

Hamilelik Günlüğünü İmza alanına eklemek için tıklayın

Aylakkadin

Başlangıç 81 güncel 60.00 hedef 55.0
Kayıtlı Üye
31 Mayıs 2019
6.329
14.571
Merhaba… Sabah sabah okuduğum bişey kafamı karıştırdı. Bir uzman,bir velinin 70 aylık çocuğumu eylülde okulda başlatayım mı yoksa beklesin mi sorusuna,başlasın diye cevap verince aklım karıştı biraz. Oğlum 2016 Aralık doğumlu. Anasınıfına pandemi nedeniyle sadece 8 gün gitti. Eylülde 69 aylık olacak. Dilekçe ile anasınıfına gidebilir ki gitmeli de… Çünkü henüz ilkokul seviyesinde olduğunu asla düşünmüyorum. Bebek gibi hareketleri var hala mesela. Uzman gönder diyor ama ben de uygun olduğunu düşünmüyorum. Seneye 81 aylık olacak. Anasınıfına gitmeden ilkokula başlatmak doğru gelmiyor. Kızım da 78 aylık başladı. Sizler nasıl yaptınız?
Kesinlikle bekletirim. Sonra ki sene gönderirim.
Hem anne hem uzman olarak söyleyeyim.
Kızımı beklettik

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 939 gün geçti.

Vücut Kitle İndeksim (VKI) tavsiye edilen VKI değer aralığının üstünde.
Boyuma göre tavsiye edilen VKI aralığında olmam için ağırlığımın 43 Kg. ile 58 Kg. arasında olması gerekir.
Boyum : 152 cm. Başlangıç Kilom :81 Kg. Şimdiki Kilom :60.0 Kg.

nomunomuchua

Susaysan sus, susmaysan afkur!
Pro Üye
3 Eylül 2012
21.052
53.746
Kesinlikle aynı düşünüyorum sizinle. Kızımı da 78 aylıkken gönderdim ben mesela. Zaten uzun seneler okula gidecek,1 sene daha oyun oynasın mantığıyla:) Sadece şu var. 69 aylık olup,göndermek istemeyince sağlık raporu almak gerekiyormuş ve bu da zormuş. Kimisi dilekçe yeterlidir diyor. Son 1 saatte bulabildiğim bilgiler bunlar. Doğrusu nedir öğretmenim? Bildiğinizi sanıyorum. Çok teşekkürler cevabınıza…

Sizin dilekçe vermeniz yeterli olur.
Rica ederim.

gizemliasli

Guru
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2018
9.713
30.901
Aile,çocuk,ilişki danışmanı… İnstadan soru cevap etkinliğinde gördüm verdiği cevabı. Ben de erken olduğu kanısındayım.
aile çocuk ilişki danışmanı ne ya. İnstagram uzmanı. İnstagramda psikolog olduğunu iddia edip tv tv gezenleri de gördük. Bakmayın öyle saçma sapan hesaplara. Çocuğunuzu en iyi siz tanırsınız. Şüpheniz varsa gerçek bir pedagoga, deneyimle öğretmenlere danışırsınız. Arkasında kim olduğu belli olmayan hesaplara değil.

inekobasi

Guru
Kayıtlı Üye
3 Nisan 2011
2.075
5.577
Aile,çocuk,ilişki danışmanı… İnstadan soru cevap etkinliğinde gördüm verdiği cevabı. Ben de erken olduğu kanısındayım.
Tam olarak ne eğitimi almış acaba? Kafasına göre kıytırık 3-5 sertifika ile ben uzmanım mı diyor? Alakasız bölüm mezunu olup da psikoloğum diyen ne insanlar var instagramda..

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 294 gün geçti.

blackgray

Üye
Kayıtlı Üye
3 Mart 2022
226
344
Hemfikir olduğumuza sevindim hanımlar. Oğlum hareketli,konuşkan,sözü canı istediğinde dinleyen bir çocuk. Törpülenmesi gereken birtakım davranışları var. Max seviyede araştırarak,okuyarak doğrusunu öğrenmeye çalışıp,ona da öğretmeye çalışıyorum. Ancak bunu ilkokulla değil,anasınıfı ile desteklemem gerekiyor. Yoksa öğretmenine de kendine de eziyet. Çok teşekkürler hepinize… İçim rahatladı.

blackgray

Üye
Kayıtlı Üye
3 Mart 2022
226
344
Tam olarak ne eğitimi almış acaba? Kafasına göre kıytırık 3-5 sertifika ile ben uzmanım mı diyor? Alakasız bölüm mezunu olup da psikoloğum diyen ne insanlar var instagramda..
Aile terapisti aynı zamanda! Seminerler veriyor. Uzun süredir kendisini aslında beğeniyle takip ediyorum ama verdiği cevap benim en az 2 saatimi aldı. :) Ödeve de karşı bir uzman. İlkel bir uygulama diyor mesela. Bilemedim.

ZemheriPoyraz

😈 Kendinden Asla Vazgeçme 😈
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
9 Şubat 2010
11.024
20.785
Aile terapisti aynı zamanda! Seminerler veriyor. Uzun süredir kendisini aslında beğeniyle takip ediyorum ama verdiği cevap benim en az 2 saatimi aldı. :) Ödeve de karşı bir uzman. İlkel bir uygulama diyor mesela. Bilemedim.
Ödev dozunda verilirse faydalı olabilir ama maalesef dozu kaçıran çok meslektaşım var o yüzden ben de taraftar değilim

SayYouLoveMe

Hursit sen bir kahramansin,onden gidersin cocugum
Kayıtlı Üye
1 Mayıs 2021
3.362
13.284
Merhaba… Sabah sabah okuduğum bişey kafamı karıştırdı. Bir uzman,bir velinin 70 aylık çocuğumu eylülde okulda başlatayım mı yoksa beklesin mi sorusuna,başlasın diye cevap verince aklım karıştı biraz.
Bu uzmanlik degil,bildigin tarottan bakip soylemis. :)
Sadece 70 aylik olmasi baslasin demek icin yeterli geliyorsa : Bende baslasin diyorum o halde..
Simdi ben uzman miyim ?
Yani uzman basindan savmis,he hee baslasin demis..

Anamnez

Guru
Kayıtlı Üye
20 Aralık 2017
8.743
27.742
Hiç bir "uzman" değerlendirmeye almadığı/ takip etmediği veya çocuğun okul öncesi eğitim aldığı kurumun öğretmeni ile görüşmeden sadece doğum ayına bakarak çocuğun okula hazır olup olmadığını anlayamaz.Benim şu an 12 yaşında olan kızım (o dönemin mevzuatı gereği) 69 aylık başlaması gerekiyordu.Motor ve bilişsel beceriler olarak çok iyiydi..ama duygusal olarak çatışma çözme..yaşadığı problemlerle başa çıkma yönünden 1.sınıfa hazır değildi.Ben o dönem rapor alarak erteletmiştim ancak şu an böyle bir rapor almaya bile gerek yokken çocuğumu hiç görmemiş birinin lafıyla neden 6 yaşında bile olmayan bir çocuğu 1.sınıfa başlatayım ki?! Çocuğunuzun okul öncesi eğitim alması 1.sınıfa hazırlık becerilerinin gelişmesi için çok önemli ..önce okul öncesi eğitim almasını sağlayın derim