Siz nasıl yaptınız?

Aile,çocuk,ilişki danışmanı… İnstadan soru cevap etkinliğinde gördüm verdiği cevabı. Ben de erken olduğu kanısındayım.
Tam olarak ne eğitimi almış acaba? Kafasına göre kıytırık 3-5 sertifika ile ben uzmanım mı diyor? Alakasız bölüm mezunu olup da psikoloğum diyen ne insanlar var instagramda..

Hemfikir olduğumuza sevindim hanımlar. Oğlum hareketli,konuşkan,sözü canı istediğinde dinleyen bir çocuk. Törpülenmesi gereken birtakım davranışları var. Max seviyede araştırarak,okuyarak doğrusunu öğrenmeye çalışıp,ona da öğretmeye çalışıyorum. Ancak bunu ilkokulla değil,anasınıfı ile desteklemem gerekiyor. Yoksa öğretmenine de kendine de eziyet. Çok teşekkürler hepinize… İçim rahatladı.

Tam olarak ne eğitimi almış acaba? Kafasına göre kıytırık 3-5 sertifika ile ben uzmanım mı diyor? Alakasız bölüm mezunu olup da psikoloğum diyen ne insanlar var instagramda..
Aile terapisti aynı zamanda! Seminerler veriyor. Uzun süredir kendisini aslında beğeniyle takip ediyorum ama verdiği cevap benim en az 2 saatimi aldı. :) Ödeve de karşı bir uzman. İlkel bir uygulama diyor mesela. Bilemedim.

Aile terapisti aynı zamanda! Seminerler veriyor. Uzun süredir kendisini aslında beğeniyle takip ediyorum ama verdiği cevap benim en az 2 saatimi aldı. :) Ödeve de karşı bir uzman. İlkel bir uygulama diyor mesela. Bilemedim.
Ödev dozunda verilirse faydalı olabilir ama maalesef dozu kaçıran çok meslektaşım var o yüzden ben de taraftar değilim

Merhaba… Sabah sabah okuduğum bişey kafamı karıştırdı. Bir uzman,bir velinin 70 aylık çocuğumu eylülde okulda başlatayım mı yoksa beklesin mi sorusuna,başlasın diye cevap verince aklım karıştı biraz.
Bu uzmanlik degil,bildigin tarottan bakip soylemis. :)
Sadece 70 aylik olmasi baslasin demek icin yeterli geliyorsa : Bende baslasin diyorum o halde..
Simdi ben uzman miyim ?
Yani uzman basindan savmis,he hee baslasin demis..

Hiç bir "uzman" değerlendirmeye almadığı/ takip etmediği veya çocuğun okul öncesi eğitim aldığı kurumun öğretmeni ile görüşmeden sadece doğum ayına bakarak çocuğun okula hazır olup olmadığını anlayamaz.Benim şu an 12 yaşında olan kızım (o dönemin mevzuatı gereği) 69 aylık başlaması gerekiyordu.Motor ve bilişsel beceriler olarak çok iyiydi..ama duygusal olarak çatışma çözme..yaşadığı problemlerle başa çıkma yönünden 1.sınıfa hazır değildi.Ben o dönem rapor alarak erteletmiştim ancak şu an böyle bir rapor almaya bile gerek yokken çocuğumu hiç görmemiş birinin lafıyla neden 6 yaşında bile olmayan bir çocuğu 1.sınıfa başlatayım ki?! Çocuğunuzun okul öncesi eğitim alması 1.sınıfa hazırlık becerilerinin gelişmesi için çok önemli ..önce okul öncesi eğitim almasını sağlayın derim

Oğlum anaokuluna gidiyor. Eylülde 70 aylık olacak. Bir sene daha anaokuluna göndereceğim. Geç olsun güç olmasın bence. Sözde Uzman genel konuşmuş, gerçek uzman olsa bence çocuğu görmeden yönlendirme yapamam derdi.
Merhaba okul kayıtları açıldı. Birşey sormak istiyorum. Bu sene tekrar anasınıfına göndermek istemenize karşılık okul idaresi sıkıntı çıkarıyor mu acaba. Bulunduğum şehirde 70 aylık cocuklardan RAM raporu istiyorlar malesef. Normalde dilekçeyle olması gerekiyordu ama izin vermiyor idareciler.

Aralık doğumlu oğlumu 81 aylık başlattım. 3. Sınıfa geçti bu yıl. Çok doğru bir karar vermişim. Ben kendim erken başlayanlardanım. İlk 3 yıl başarılıyken 4. Sınıftan sonra soğudum okuldan. Üniversite mezunuyum çalışıyorum hala okul ders deyince bir kaçasım geliyor. Bence erken başladığım için

Merhaba okul kayıtları açıldı. Birşey sormak istiyorum. Bu sene tekrar anasınıfına göndermek istemenize karşılık okul idaresi sıkıntı çıkarıyor mu acaba. Bulunduğum şehirde 70 aylık cocuklardan RAM raporu istiyorlar malesef. Normalde dilekçeyle olması gerekiyordu ama izin vermiyor idareciler.
Merhaba, Hiç duymadım öyle bir şey. Öyle bir hakları yok ki. Sadece kayıtlarının göründüğü okula dilekçe vermek gerekiyor sanırım tekrar anaokuluna göndereceğimize dair. İdare buna karışamaz kesinlikle

Çocuk 30 eylülde 70 aylık mı olacak. Eğer öyşeyse Yönetmeliği koyun önlerine, hatta ilçe milli eğitime ve cimere yazıp soracağınızı da ekleyin, yasal hakkınızı gasp edemezler.

Siz anne olarak en iyisini bilirsiniz hislerinize güvenin 😊 bahsi geçen kişi de pek güven vermedi nedense bana.

Kesinlikle asla başlamamalı diye bir şey de yok bence. Ben 66 aylık başlamışım (siz deyince hesapladım) ne sosyal ne akademik ne fiziksel açıdan hiç zorlanmadim ama çok da gerek var mıydı derseniz bilmem pek değil bence 😅 bu arada etrafımda daha küçük giden çoğu arkadaş sıkıntı yaşadığını söylüyor ben küçük bir ilçede kendimden 2 sınıf büyük olan ablamla gittiğim için bu süreci daha kolay atlatmış olabilirim diye düşünüyorum.

Sonuç olarak hislerinize güvenin içinizden geleni yapın 🌺

X