Siz nasıl yaptınız?

blackgray

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
3 Mart 2022
450
798
Merhaba… Sabah sabah okuduğum bişey kafamı karıştırdı. Bir uzman,bir velinin 70 aylık çocuğumu eylülde okulda başlatayım mı yoksa beklesin mi sorusuna,başlasın diye cevap verince aklım karıştı biraz. Oğlum 2016 Aralık doğumlu. Anasınıfına pandemi nedeniyle sadece 8 gün gitti. Eylülde 69 aylık olacak. Dilekçe ile anasınıfına gidebilir ki gitmeli de… Çünkü henüz ilkokul seviyesinde olduğunu asla düşünmüyorum. Bebek gibi hareketleri var hala mesela. Uzman gönder diyor ama ben de uygun olduğunu düşünmüyorum. Seneye 81 aylık olacak. Anasınıfına gitmeden ilkokula başlatmak doğru gelmiyor. Kızım da 78 aylık başladı. Sizler nasıl yaptınız?

Uzman sadece kac aylık ona bakarak mi başlasın dedi okula.
Öyle demişse o uzmanin ben ... :)

Neyse.

Çocuğunuzu cok yönlü değerlendirmelisiniz.
Hazirbulunuslugu nasil?
Ince motor becerileri ne durumda?
Kalem tutuşu nasil?
Bir hazirbulunusluk testi var hatta nette onu uygulayabilirsiniz.

Ayrica bebek gibi ve ana sınıfına bile gitmedi diyorsunuz.
Acelemiz ne?
Ana sınıfı görüp başlasın.
1.sinifta 1 ay 2 ay bile çok cok önemli oluyor.

İmza
Uzman degil ama bir garip sinif öğretmeni..

Uzman sadece kac aylık ona bakarak mi başlasın dedi okula.
Öyle demişse o uzmanin ben ... :)

Neyse.

Çocuğunuzu cok yönlü değerlendirmelisiniz.
Hazirbulunuslugu nasil?
Ince motor becerileri ne durumda?
Kalem tutuşu nasil?
Bir hazirbulunusluk testi var hatta nette onu uygulayabilirsiniz.

Ayrica bebek gibi ve ana sınıfına bile gitmedi diyorsunuz.
Acelemiz ne?
Ana sınıfı görüp başlasın.
1.sinifta 1 ay 2 ay bile çok cok önemli oluyor.

İmza
Uzman degil ama bir garip sinif öğretmeni..
Kesinlikle aynı düşünüyorum sizinle. Kızımı da 78 aylıkken gönderdim ben mesela. Zaten uzun seneler okula gidecek,1 sene daha oyun oynasın mantığıyla:) Sadece şu var. 69 aylık olup,göndermek istemeyince sağlık raporu almak gerekiyormuş ve bu da zormuş. Kimisi dilekçe yeterlidir diyor. Son 1 saatte bulabildiğim bilgiler bunlar. Doğrusu nedir öğretmenim? Bildiğinizi sanıyorum. Çok teşekkürler cevabınıza…

Uzman derken tam olarak ne uzmanı? Çocuk gelişimci mi? Uzman değilim sadece matematik öğretmeniyim gözlemlerime dayanarak soyut işlemlerde erken başlayan çocukların zorlandıklarını görüyorum.çocukların erken başlamalarını tavsiye etmem.

Kesinlikle aynı düşünüyorum sizinle. Kızımı da 78 aylıkken gönderdim ben mesela. Zaten uzun seneler okula gidecek,1 sene daha oyun oynasın mantığıyla:) Sadece şu var. 69 aylık olup,göndermek istemeyince sağlık raporu almak gerekiyormuş ve bu da zormuş. Kimisi dilekçe yeterlidir diyor. Son 1 saatte bulabildiğim bilgiler bunlar. Doğrusu nedir öğretmenim? Bildiğinizi sanıyorum. Çok teşekkürler cevabınıza…
Ekim kasım Aralık doğumlular dilekçe ile erteleyebiliyor.

Uzmanlar elbet güvenilir tabi ama bir de anne bakışı var. Siz çocuğunuzu daha iyi bilirsiniz. O yeterlilikte görmüyorsanız başka yerlere de başvurup bilgi alıp son kararı siz verebilirsiniz. Erken gönderince hem çocuğunuz hem siz hem öğretmenler çok zorluk çekiyor yazık olur.

Merhaba… Sabah sabah okuduğum bişey kafamı karıştırdı. Bir uzman,bir velinin 70 aylık çocuğumu eylülde okulda başlatayım mı yoksa beklesin mi sorusuna,başlasın diye cevap verince aklım karıştı biraz. Oğlum 2016 Aralık doğumlu. Anasınıfına pandemi nedeniyle sadece 8 gün gitti. Eylülde 69 aylık olacak. Dilekçe ile anasınıfına gidebilir ki gitmeli de… Çünkü henüz ilkokul seviyesinde olduğunu asla düşünmüyorum. Bebek gibi hareketleri var hala mesela. Uzman gönder diyor ama ben de uygun olduğunu düşünmüyorum. Seneye 81 aylık olacak. Anasınıfına gitmeden ilkokula başlatmak doğru gelmiyor. Kızım da 78 aylık başladı. Sizler nasıl yaptınız?
Karı koca öğretmeniz. Oğlum 78 kızım 80 aylık başladı okula asla pişman değilim. O uzmana öğretmenlerden selam söyleyin, biz ne kadar geç o kadar iyi diyoruz. Hatta 72 aylık çocuklaeı ertelemenin yolunu arıyor çoğu aile ve öğretmen. Kesinlikle göndermeyin

Uzman derken tam olarak ne uzmanı? Çocuk gelişimci mi? Uzman değilim sadece matematik öğretmeniyim gözlemlerime dayanarak soyut işlemlerde erken başlayan çocukların zorlandıklarını görüyorum.çocukların erken başlamalarını tavsiye etmem.
Aile,çocuk,ilişki danışmanı… İnstadan soru cevap etkinliğinde gördüm verdiği cevabı. Ben de erken olduğu kanısındayım.

Hayır ne münasebet. 72 ay öncesine kesinlikle rapor falan istenmiyor. Dilekçe yeterli şu an, illa ki raporsa bir çocuk doktorundan fiziksel gelişimi yeterli değildir raporu alıp okula vermeniz yeterli, bütün çocuk doktorları veriyor bunu.

Karı koca öğretmeniz. Oğlum 78 kızım 80 aylık başladı okula asla pişman değilim. O uzmana öğretmenlerden selam söyleyin, biz ne kadar geç o kadar iyi diyoruz. Hatta 72 aylık çocuklaeı ertelemenin yolunu arıyor çoğu aile ve öğretmen. Kesinlikle göndermeyin
Hocam sağlık raporu vs almanız gerekir diye bir metne rastladım nette… O kafamı karıştırdı. Yoksa ben de asla gönderme taraftarı değilim. Anaokuluna gitmeden, bir çocuğun ilkokula başlamasını doğru bulmuyorum çünkü. Pandemi yüzünden böyle oldu maalesef ama yapacak bişey yok.

Nasıl uzmanmis o? Her çocuğun gelişimi farklıdır, kızım 2016 Aralık doğumlu, 2 yaşından beri kreşe gidiyor , şu anda ana sınıfında, eylülde de ana sınıfına gidecek , oğlumun zamanında mecburen erken başlıyordu çocuklar okula , çok pişmanım rapor vs alıp onu ana sınıfına devam ettirmedigime , bir değil bin uzman başlatın eylülde dese de başlatmam, çocuğumu benden iyi tanımıyorlar neticede

Aile,çocuk,ilişki danışmanı… İnstadan soru cevap etkinliğinde gördüm verdiği cevabı. Ben de erken olduğu kanısındayım.
O danışman bir dolandırıcı 😡 70 aylık çocuğa incelemeden yeterli diyemez.

Size tavsiyem adres bölgenizdeki ilkokula gidip çocuğunuzun eylülde 69-70 aylık olacağını ve 1.Sınıfa başlamasını istemediğinizi anlatın, bunun için ne yapmanız gerektiğini sorun. içinize sinecek cevabı onlar verir.

Okula erken başlama uzun vadede çocuk için ciddi sıkıntılar oluşturuyor

Hocam sağlık raporu vs almanız gerekir diye bir metne rastladım nette… O kafamı karıştırdı. Yoksa ben de asla gönderme taraftarı değilim. Anaokuluna gitmeden, bir çocuğun ilkokula başlamasını doğru bulmuyorum çünkü. Pandemi yüzünden böyle oldu maalesef ama yapacak bişey yok.
Okuduğunuz bilgilerin yayın tarihine bakın, eski bilgiler silinmediğinden nette ciddi bir kirlilik var. 72 ay öncesi çocuklarda rapor uzun zamandır istenmiyor. İçiniz rahat olsun. İstendiği zamanda bile öyle heyet falan değildi, çocuk doktoru bir reçeteye fiziksel gelişini 1.Sınıfa başlamaya uygun değildir yazıp kaşe basıyordu sadece. Endişelenmeyin, içinize sineceği gibi ana sınıfına gönderin çocuğunuzu, doğrusu da bu zaten

Oğlum anaokuluna gidiyor. Eylülde 70 aylık olacak. Bir sene daha anaokuluna göndereceğim. Geç olsun güç olmasın bence. Sözde Uzman genel konuşmuş, gerçek uzman olsa bence çocuğu görmeden yönlendirme yapamam derdi.

Kesinlikle bekletirim. Sonra ki sene gönderirim.
Hem anne hem uzman olarak söyleyeyim.
Kızımı beklettik

Sizin dilekçe vermeniz yeterli olur.
Rica ederim.

aile çocuk ilişki danışmanı ne ya. İnstagram uzmanı. İnstagramda psikolog olduğunu iddia edip tv tv gezenleri de gördük. Bakmayın öyle saçma sapan hesaplara. Çocuğunuzu en iyi siz tanırsınız. Şüpheniz varsa gerçek bir pedagoga, deneyimle öğretmenlere danışırsınız. Arkasında kim olduğu belli olmayan hesaplara değil.

X