Sizce abartıyor muyum?

tynkerbell

Üye
Kayıtlı Üye
12 Aralık 2022
363
531
34
Merhaba kızlar, sizin fikirlerinize her zaman güvendiğim için bir şey i danışmak istiyorum. Kardeşim ve eşi beni bir kaç günlüğüne evlerine davet ettiler. Üç yaşında bir çocukları var, kendileri aşırı koruyucu ve çocuğun neredeyse her dediğini yapan anne babalar. Çocuk sinirlenince bana vuruyor ya da eşyalarımı fırlatıyor ve ben yapma deyince aşırı ağlama krizlerine giriyor, çünkü kimse hayır dememiş bugüne kadar. Kardeşim ve eşi buna şahit oldukları halde yapma öyle olmaz vurulmaz demiyorlar. Tam tersi bana abartma bir şey olmaz, çocuk şiddetli vuramaz ki falan diyorlar. Çocuğa tamam ağlama ben ona kızacağım diyorlar. Bu beni aşırıı derecede rahatsız etti. Boynumu çizdi sinirimden ağladım ya. Siz bu durumda olsanız, kişisel sınırlarınızı koruyamayacak duruma gelseniz ne yapardınız? Bir daha gelmemeyi bile düşünüyorum. Abartıyor muyum?

Konu sizin abartıp abartmamanız değil. Konu kardeşinizin ve eşinin çocuk yetiştirmeyi bilmemesi. Bu çocuk doyumsuz ve başkalarına karşı tehdit oluşturabilir ilerde.
Başka çocuklara da vuruyormuş işte. Karşıdakinin kişisel sınırları olduğunu hiç öğretmemişler.

Siz hiç üzülmeyin bu çocuk biraz büyüsün bak onlara neler yapacak.en sinir olduğum ebeveyn tipi çocuk napsa da gülüp geçen yada hiçbir tepki göstermeyen.
Ben kötü teyze durumuna düştüğüm için üzüldüm aslında. Çocuk bana vuruyor ben yapma deyince ağlıyor ve git sen git diyor.

Hani şu geçen arabayla kaza yapıp annesinin desteğiyle yurtdışına kaçan çocuk var ya işte maddi durumları bilmiyorum ama onun düşük bütçeli versiyonunu yetiştiriyorlarmış gibi geliyor bana. Siz abartmıyorsunuz onlar abartmışlar.
İnsan ne yapacağını şaşırıyor. Bir şey desen sen anne olunca seni de göreceğiz derler. Benim de aklıma o olay geliyor. Ne yaparsa yapsın yanlış demeyen anne babalar işte.

Merhaba kızlar, sizin fikirlerinize her zaman güvendiğim için bir şey i danışmak istiyorum. Kardeşim ve eşi beni bir kaç günlüğüne evlerine davet ettiler. Üç yaşında bir çocukları var, kendileri aşırı koruyucu ve çocuğun neredeyse her dediğini yapan anne babalar. Çocuk sinirlenince bana vuruyor ya da eşyalarımı fırlatıyor ve ben yapma deyince aşırı ağlama krizlerine giriyor, çünkü kimse hayır dememiş bugüne kadar. Kardeşim ve eşi buna şahit oldukları halde yapma öyle olmaz vurulmaz demiyorlar. Tam tersi bana abartma bir şey olmaz, çocuk şiddetli vuramaz ki falan diyorlar. Çocuğa tamam ağlama ben ona kızacağım diyorlar. Bu beni aşırıı derecede rahatsız etti. Boynumu çizdi sinirimden ağladım ya. Siz bu durumda olsanız, kişisel sınırlarınızı koruyamayacak duruma gelseniz ne yapardınız? Bir daha gelmemeyi bile düşünüyorum. Abartıyor muyum?
Sizin yaşadığınızı aynı şekilde yaşamış biriyim ve sizi çok ama çok iyi anlıyorum. Benim yaşadığım/maruz kaldığım çocuk ilkokul çağındaydı. Aynı şekilde hep böyleymiş ve normalleştirilmiş. Gerçi emin olun sizin yanınızda "ne var çocuk" diyorlardır da 3-4 yıl sonra ilk onlar sabredemeyip şiddet uygulamaya başlayacaklar. Benim gördüğüm örneklerde böyle. Dışarıya "ne var yapsın" derler, siz maximum 3-4 saat maruz kalıp, sonra evinize gidersiniz; fakat onlar sürekli maruz kaldıklarından öfke kontrolü olmayan ve şiddet uygulayan ailelere dönüşüyorlar.

Ben sizin durumunuzu yaşadığımda, elinden eşyalarımı almış ve asla geri vermemiştim. Bilgisayarıma, cep telefonuma vuruyordu, hem de sadece oynadığı oyuna sinirlendi diye. En son ona 3. sayfa resmi yapmadım diye bana vurup, saçımı çekmeye kalktığında kendisini tutup ailesini çağırmıştım bana yaklaştırmayın diye. Asla ve asla kendinize fiziksel bir şey yaptırtmayın, anası babası öyle istiyorsa onlar kendilerini çizdirsinler. 3 gün sonra onlar şiddet uygulayıp, rahatlarlar, "anası babası sonuçta" olur, siz asla bir şey yapmayın.

Ben sizin yerinizde olsam asla evde ve uzun süreli görüşmem, bence dışarıda olan etkinliklerde görüşün. Dışarıda hem anne babalar "ayıp" diye daha kontrollü oluyor hem de çocuğun ilgisi sizde olmaz.

Gerçekten şimdiki aileler berbat. Geçen tek başıma yemek yediğim sakin bir yerde, 1 çocuklu bir aile geldi, çocuk Max 7 yaşındadır, oturacakları masadan ne yeneceğine dek bağıra çağıra kendi seçti. "Hadi çocuğum nereye oturalım söyle, tamam al telefon, tablet" gibi takıldılar. Ses açısından herkese eziyet oldukları yetmedikleri gibi; çocuk komutan kendileri köleydi.

Sizin abinizin çocuğu da okul çağına geldiğinde kendinden daha zorbalardan dayak yiyince, iş işten geçmiş olur. Dış dünyada "aman ne var teyzesi vursun sana" gibi tipler yok. Aileler bu durumu kendileri yaratıyor.

Olan da gerçekten iyi yetişmiş empati yeteneği yüksek çocuklara oluyor.

Sinirden ağlayacak boyuta getirmenize gerek yok.
Gitmeyin evlerine olsun bitsin.
Çocuk okula başladığında duvara toslayacak zaten kardeşiniz ve eşi. Sizde mesafeli olun o süreçte.

Sizin yaşadığınızı aynı şekilde yaşamış biriyim ve sizi çok ama çok iyi anlıyorum. Benim yaşadığım/maruz kaldığım çocuk ilkokul çağındaydı. Aynı şekilde hep böyleymiş ve normalleştirilmiş. Gerçi emin olun sizin yanınızda "ne var çocuk" diyorlardır da 3-4 yıl sonra ilk onlar sabredemeyip şiddet uygulamaya başlayacaklar. Benim gördüğüm örneklerde böyle. Dışarıya "ne var yapsın" derler, siz maximum 3-4 saat maruz kalıp, sonra evinize gidersiniz; fakat onlar sürekli maruz kaldıklarından öfke kontrolü olmayan ve şiddet uygulayan ailelere dönüşüyorlar.

Ben sizin durumunuzu yaşadığımda, elinden eşyalarımı almış ve asla geri vermemiştim. Bilgisayarıma, cep telefonuma vuruyordu, hem de sadece oynadığı oyuna sinirlendi diye. En son ona 3. sayfa resmi yapmadım diye bana vurup, saçımı çekmeye kalktığında kendisini tutup ailesini çağırmıştım bana yaklaştırmayın diye. Asla ve asla kendinize fiziksel bir şey yaptırtmayın, anası babası öyle istiyorsa onlar kendilerini çizdirsinler. 3 gün sonra onlar şiddet uygulayıp, rahatlarlar, "anası babası sonuçta" olur, siz asla bir şey yapmayın.

Ben sizin yerinizde olsam asla evde ve uzun süreli görüşmem, bence dışarıda olan etkinliklerde görüşün. Dışarıda hem anne babalar "ayıp" diye daha kontrollü oluyor hem de çocuğun ilgisi sizde olmaz.

Gerçekten şimdiki aileler berbat. Geçen tek başıma yemek yediğim sakin bir yerde, 1 çocuklu bir aile geldi, çocuk Max 7 yaşındadır, oturacakları masadan ne yeneceğine dek bağıra çağıra kendi seçti. "Hadi çocuğum nereye oturalım söyle, tamam al telefon, tablet" gibi takıldılar. Ses açısından herkese eziyet oldukları yetmedikleri gibi; çocuk komutan kendileri köleydi.

Sizin abinizin çocuğu da okul çağına geldiğinde kendinden daha zorbalardan dayak yiyince, iş işten geçmiş olur. Dış dünyada "aman ne var teyzesi vursun sana" gibi tipler yok. Aileler bu durumu kendileri yaratıyor.

Olan da gerçekten iyi yetişmiş empati yeteneği yüksek çocuklara oluyor.
Telefonda iş arkadaşımla konuşuyorum, konuşturmuyor ben de konuşacağım diye annesi arkamızdan gelip bir alo desin diyor. Ben hayatımda böyle bir şey görmedim ya. İlk defa sınırlarımı bir yerde bu kadar koruyamıyorum sinirlerim bozuldu.

Sizin dediğiniz gibi onların da sınırlarını çok zorluyor, o zaman birbirlerine atıyorlar kavga ediyorlar. O da ayrı bir huzursuzluk konusu zaten. İlerde şiddet mi uygularlar ne yaparlar bilmiyorum ama bu çocuk okula başladığında çok büyük zorluk çeker, dolayısıyla kendileride.

Beni anlamanıza çok sevindim çünkü kendimi kötü biri gibi hissetmeye başlamıştım.

Abartıyorsunuz tamam yapmamaları gerekır
Yanlış oldugunu soylemelerı gerekır ama bıkac gunlugune gıtmıssınız
Sonuc olarak cocuk bordo berelı degılse 3 yasındakı cocuktanda bı zahmet dayak yemeyın
Cocugun ılgısını baska yöne cekmeyi bilirseniz vurmaktan vazgecer
Bu sayede kocaman ınsan oturup aglamazsınız

Sinirden ağlayacak boyuta getirmenize gerek yok.
Gitmeyin evlerine olsun bitsin.
Çocuk okula başladığında duvara toslayacak zaten kardeşiniz ve eşi. Sizde mesafeli olun o süreçte.
Evet gitmeyeceğim çünkü iki günde sinirlerim yıprandı. Kendi evime de çağırmam çünkü ben böyle her şeye tolere edemem ve sen misafiri böyle mi ağırlıyorsun diye laf ederler eminim.

Birbirimizden çok uzak mesafe de oturduğumuz için de yüz yüze görüşemeyeceğiz o zaman bundan sonra.

Abartıyorsunuz tamam yapmamaları gerekır
Yanlış oldugunu soylemelerı gerekır ama bıkac gunlugune gıtmıssınız
Sonuc olarak cocuk bordo berelı degılse 3 yasındakı cocuktanda bı zahmet dayak yemeyın
Cocugun ılgısını baska yöne cekmeyi bilirseniz vurmaktan vazgecer
Bu sayede kocaman ınsan oturup aglamazsınız
Ben çocuğun vurmasına değil ailesinin tavrına sinirlendim ve o yüzden ağladım. Dayak yemek ben de istemem ama koltukta normal otururken birden vuruyor kestiremiyorum bazen.

Kızımın sınıfında 2-3 tane öğrenci var bu şekilde davranan, diğer öğrencilerin eşyalarını alıp fırlatan kıran hatta camdan atanlar. Hep merak etmiştim anne babalarının nasıl yetiştirdiklerini, demek böyle oluyormuş.

Kızımın sınıfında 2-3 tane öğrenci var bu şekilde davranan, diğer öğrencilerin eşyalarını alıp fırlatan kıran hatta camdan atanlar. Hep merak etmiştim anne babalarının nasıl yetiştirdiklerini, demek böyle oluyormuş.
Kesinlikle böyle ailelerin çocuklarıdır. Çocuklara karşıdakinin sınırlarına saygı göstermeyi öğretmezsen bu sonuç kaçınılmaz oluyor.

Başka çocuklara da vuruyormuş işte. Karşıdakinin kişisel sınırları olduğunu hiç öğretmemişler.

Benim yeğenimde eskiden böyleydi. Benim oğullarimdan küçük ama onlara fiziksel zarar veriyordu. Isırma,vurma. Kardeşim ve eşi bununla gurur duyuyor, A yi dövdü, B yı ısırdı, C yi korkuttu diye gülerek anlattılar. Ben açık açık yeğenim olmazsa eve almam, insanlar sizi iyi çekiyor, bunlar komik değil. Tavrınızı değiştirin yoksa okulda çok sıkınti olur dedim. Bir süre küstüler sanırım. Ama en azından çocuklarım zarar görmedi.

Şimdi o davranışları kayboldu ama onunla oynamaktan hoşlanmıyorlar. Tavırları hoşlarına gitmiyor.

X