sizce insanın evlendiği kişi..kaderi mi? yoksa kendi tercihi midir?

kişin kaderi midir? kişini kendi tercihi midir?

• Ankete Katılan
    75
  • Anket Kapalı .
çok güzel ve derin bir konu açmışsınız kızlar...
şimdi yanımda olsaydınız ve ben size eşimle bugünlere nasıl geldiğimizi anlatsaydım evliliğin kader olduğuna inanırdınız bence.. biz eşimle sözlendiğimizde ben bile bilmiyordum onu kabul edeceğimi.. inanın tamamen ağzımdan çıkan bir kelime sonucu bugünlere geldik..hayatta bazı şeylere müdahale edemiyoruz..evlilikte bunlardan biri bence.

bence kişinin kaderidir.
bir insanın kaderinde varsa herhangi biri dönüp dolaşıp yine onu buluruz.

seçimlerimiz bizi kaderimizdeki kişiye götürür.

çok güzel ve derin bir konu açmışsınız kızlar...
şimdi yanımda olsaydınız ve ben size eşimle bugünlere nasıl geldiğimizi anlatsaydım evliliğin kader olduğuna inanırdınız bence.. biz eşimle sözlendiğimizde ben bile bilmiyordum onu kabul edeceğimi.. inanın tamamen ağzımdan çıkan bir kelime sonucu bugünlere geldik..hayatta bazı şeylere müdahale edemiyoruz..evlilikte bunlardan biri bence.

teşekküler canım...

benden buna benzerr şeyler var..hayırr asla dönmem ..kesinlikle bitti falan o dereceli durumlar oldu..1 sene ayrı kaldık..aklımaa gelince aman çık git aklımdan derdim..allah korusun derdim..günler gecti gitti yine bir araya geldik...:1shok: daha neler neler..

inşallah kaderimdeki tercih ettiğim kişi olur.

inş...tatlım gönlüne göre olur herşeyopuyorumnanaktan

bence kişinin kaderidir.

CADIARZU diyorsun ..teşek..

[

bence kişinin kaderidir.

bu senin söylediğin kaderdir diyosun başta canımCADIARZU ama seçtigimiz bizi kaderdeki kişiye götürür demişsin..

benim istediğim kaderimdir diyosun...kişinin kendi tercihidir kavramı çıkmıyormu ortayaCADIARZU

bana göre insan seçimleriyle kaderini belirler
ha seçimide kaderinde bellidir zaten
ne tuhaf anlattım yumurtamı tavuktan çıktı tavuku yumurtadana döndükaydirigubbakcemile3

bana göre insan seçimleriyle kaderini belirler
ha seçimide kaderinde bellidir zaten
ne tuhaf anlattım yumurtamı tavuktan çıktı tavuku yumurtadana döndükaydirigubbakcemile3

teşekkürler canım

zuzu okudunmu bunu :roflol::roflol::roflol:

kesinlikle kadar. karşımıza çıkan erkekler arasından seçim yapmamız da kader aslında. o bize yazıldığı için onu seçiyoruz. iyi yada kötü sonuçta kader.
bazen düğün günü bozuluyor olaylar eğer kaderimizde o insan yoksa ne yaparsak yapalım olmaz olmuyor...

kesinlikle kadar. karşımıza çıkan erkekler arasından seçim yapmamız da kader aslında. o bize yazıldığı için onu seçiyoruz. iyi yada kötü sonuçta kader.
bazen düğün günü bozuluyor olaylar eğer kaderimizde o insan yoksa ne yaparsak yapalım olmaz olmuyor...

boshayallersmileboshayallersmileboshayallersmile
teşek..opuyorumnanaktan

şimdi olay şu:
insanoğlunun bir külli iradesi vardır bir de cüzi iradesi ...
külli irade ALLAHın ol demesiyle olan ve sadece Onun tasarrrufunda bulunan durumlardır..
cüzi irade ise kişinin emrine verilen iradedir..yani kişinin seçme özgürlüğü...
Kişi cüzi iradesi ile olaylarda seçim hakkına sahip olabilir ...zaten kulluk denen şey de orada ortaya çıkıyor....kişi kendi iradesi ile ALLAH için ne yapmak isterse yapıyor hayatını yönlendiriyor ..dua v.s. ile ALLAH ın da takdiri ile kaderi değişebilir..Ama sadece ALLAH isterse ...
nasılki sen yap balık bilmezse halik bilir diyoruz ..işte bu cümlede biz insan olarak yapmamız gerkeni yapıp ya da tercihlerimizi belirleyip gerisini ALLAHın takdirine bırakırız..O da isteğimizi gerçekleştirir ya da gerçekleştirmez...
dolayısı ile kader denen şey vardır....ne zaman doğacağımız öleceğimiz ve hayatımızdaki belirli şeyler hep kader dahilindedir...Kuranda da zaten şöyle buyurulur
Senin içinde olduğun herhangi bir durum, onun hakkında Kur'an'dan okuduğun herhangi bir şey ve sizin işlediğiniz herhangi bir iş yoktur ki, ona (iyice) daldığınızda, Biz sizin üzerinizde şahidler durmuş olmayalım. Yerde ve gökte zerre ağırlığınca hiç bir şey Rabbinden uzakta (saklı) kalmaz. Bunun daha küçüğü de, daha büyüğü de yoktur ki, apaçık bir kitapta (kayıtlı) olmasın. (Yunus Suresi, 61)
yani herşey ALLAH tarafından yazılmıştr ...
aslında bizim hayatımızdaki herşey bir kaderdir...sadece biz fiillerimizle onu değiştirmeye çabalarız..ALLAH da dilerse değiştirir..

işte size çok güzel bir açıklama ..bunun okuyup daha ii anlayabilirsiniz...
Bir apartmanın üst katının lütuflarla, bodrum katının ise işkence aletleriyle dolu olduğunu ve bir şahsın bu apartmanın asansörü içerisinde bulunduğunu farz ediniz. Kendisine, apartmanın bu keyfiyeti daha önce anlatılmış bulunan bu zat, üst katın düğmesine bastığında lütfa mazhar olacak, alt katın düğmesine bastığında ise azaba uğrayacaktır.

Burada iradenin yaptığı tek şey, sadece hangi düğmeye basılacağına karar vermesi ve teşebbüse geçmesidir. Asansör ise, o zatın kudret ve iradesiyle değil, belirli fizik ve mekanik kanunlarla hareket etmektedir. Yani, insan üst kata kendi iktidarıyla çıkmadığı gibi, alt kata da kendi iktidarıyla inmemektedir. Bununla beraber asansörün nereye gideceğinin tayini, içindeki şahsın iradesine bırakılmıştır.

İnsanın kendi iradesiyle yaptığı bütün işler, bu ölçüyle değerlendirilebilir. Mesela; Cenab-ı Hak, meyhaneye gitmenin haram, camiye gitmenin ise faziletli olduğunu insanlara bildirmiş bulunmaktadır. İnsan bedeni ise kendi iradesiyle, misaldeki asansör gibi her iki yere de gitmeye müsait bir yapıdadır.

Kainattaki faaliyetlerde olduğu gibi, beden içindeki faaliyetlerde de insanın iradesi söz konusu olmamakta ve insan bedeni, kanun-u külli adı verilen ilahi kanunlarla hareket etmektedir. Fakat onun nereye gideceğinin tayini, insanın irade ve tercihine bırakılmıştır. O hangi düğmeye basarsa, yani nereye gitmek isterse, beden oraya doğru hareket etmekte, dolayısıyla da gideceği yerin mükafatı veya cezası o insana ait olmaktadır.

alıntı

Kesinlikle aynı iş yerinden biriyle tanışmak istemem derken eşiminde annesinin hayatta olmadığını öğrendiğimde tanışmak istedim.Daha sonrada öğrendimki annelerimizin vefatı arasında 6 gün var. Bu tesadüfmü yoksa kadermi bilmiyorum.

kesinlikle kader olduğunu düşünüyorum. biz eşimle aynı yerde çalıştık çok kısa bir süre için. o zamanlar benim sevgilim vardı. ben o işyerinden ayrıldım ve yaklaşık 2,5 sene başka bi işyerinde çalıştım. bu süre zarfında hemen hemen hiç görüşmedim eşimle ve sevgilimle ilişkim de devam etti. Sevgilimle istemeye gelmeleri için gün sayarken ayrıldık. Ayrılmamızdan yaklaşık 3-4 ay sonra eşimin yolu benim işyerimin oraya düştü ve bana uğradı. o gün görüşmeye başladık, birkaç ay sonra çıkmaya başlamıştık. Ve 1 senemiz dolmadan evlenmeye karar verdik. şu anda da 3 aylık evliyiz opuyorumnanaktan. sizce kader değil de nedir bu???

şimdi olay şu:
insanoğlunun bir külli iradesi vardır bir de cüzi iradesi ...
külli irade ALLAHın ol demesiyle olan ve sadece Onun tasarrrufunda bulunan durumlardır..
cüzi irade ise kişinin emrine verilen iradedir..yani kişinin seçme özgürlüğü...
Kişi cüzi iradesi ile olaylarda seçim hakkına sahip olabilir ...zaten kulluk denen şey de orada ortaya çıkıyor....kişi kendi iradesi ile ALLAH için ne yapmak isterse yapıyor hayatını yönlendiriyor ..dua v.s. ile ALLAH ın da takdiri ile kaderi değişebilir..Ama sadece ALLAH isterse ...
nasılki sen yap balık bilmezse halik bilir diyoruz ..işte bu cümlede biz insan olarak yapmamız gerkeni yapıp ya da tercihlerimizi belirleyip gerisini ALLAHın takdirine bırakırız..O da isteğimizi gerçekleştirir ya da gerçekleştirmez...
dolayısı ile kader denen şey vardır....ne zaman doğacağımız öleceğimiz ve hayatımızdaki belirli şeyler hep kader dahilindedir...Kuranda da zaten şöyle buyurulur
Senin içinde olduğun herhangi bir durum, onun hakkında Kur'an'dan okuduğun herhangi bir şey ve sizin işlediğiniz herhangi bir iş yoktur ki, ona (iyice) daldığınızda, Biz sizin üzerinizde şahidler durmuş olmayalım. Yerde ve gökte zerre ağırlığınca hiç bir şey Rabbinden uzakta (saklı) kalmaz. Bunun daha küçüğü de, daha büyüğü de yoktur ki, apaçık bir kitapta (kayıtlı) olmasın. (Yunus Suresi, 61)
yani herşey ALLAH tarafından yazılmıştr ...
aslında bizim hayatımızdaki herşey bir kaderdir...sadece biz fiillerimizle onu değiştirmeye çabalarız..ALLAH da dilerse değiştirir..

verdigin bilgiler için çok teşekkür ederim.

kesinlikle kader olduğunu düşünüyorum. biz eşimle aynı yerde çalıştık çok kısa bir süre için. o zamanlar benim sevgilim vardı. ben o işyerinden ayrıldım ve yaklaşık 2,5 sene başka bi işyerinde çalıştım. bu süre zarfında hemen hemen hiç görüşmedim eşimle ve sevgilimle ilişkim de devam etti. Sevgilimle istemeye gelmeleri için gün sayarken ayrıldık. Ayrılmamızdan yaklaşık 3-4 ay sonra eşimin yolu benim işyerimin oraya düştü ve bana uğradı. o gün görüşmeye başladık, birkaç ay sonra çıkmaya başlamıştık. Ve 1 senemiz dolmadan evlenmeye karar verdik. şu anda da 3 aylık evliyiz opuyorumnanaktan. sizce kader değil de nedir bu???

Mutluluğunuz daim olsun :asigim:
Belkide sevgilin seni terk etti yani sen hiçbişi yapmadın iradenle kötü bile olsa evlenecektin sevgilinle o an aşktan gözün kördü belkide
Ama eşin çıktı karşına evlendin tamamen kader kısmet a.s

X