Sizce iyi mi yaptım?

KelebekEtkisii34

Sadece Şizofrenler Bu Yazıyı Görebilir
Kayıtlı Üye
23 Mart 2024
107
155
Merhabalar herkese. Herkesin bi derdi var, belki bilen bilir; benim sorunum da kaynımla 🤦‍♀️😅. Bilmeyenler içinse, yurtdışında yaşıyorum, evliyim 2-3 yıllık, 2 kaynım ise bize yakın oturuyorlar. Büyük kaynım ise Türkiye’den geleli 1,5 yıl kadar oldu.

Problemim büyük kaynımdı, en son yaptıklarından sonra kendisinden çok soğudum. 1.5 yıldan beri hergün eşimi arıyor ve küçük sebeplerle bir şeyler istiyordu, eşime gel bir şey konuşacağım diyip çağırıyor. Eşim her çağırdığında gidiyordu. İnanın hergün küçücük şey bulup eşimi çağırıyordu. (Ağrı kesici, ekmek, su, diş fırçası, soğan, kıyma, kalem,sigara, telefon uygulaması daha sayamadığım çok şey) eşim de gidiyordu. Kendisi çabuk alınan, sinirlenen, dediği olmayınca triplenen biri, (35-40 yaşındaki adamın da tribi hiç çekilmiyor 🙄)

En son ki patlamam artık bugün oldu. Yine aradı, dedim eşime gitme, çünkü önemsiz bir şey için arıyor. Eşim dedi gidicem çabuk gelcem. Sonra ben de dedim “Kapıdan çıktığın an ben de çıkarım, 2 saat eve gelmem, telefonu da kapatırım.” Sonra eşim abisini arayıp “Çok yorgunum gelemeyeceğim” dedi. Ama tabi abisi anladı benim kızdığımı, çünkü 2-3 defa aradı ‘gel’ diye, eşim de ‘tamam’ demişti.

Sorum ise şu, eşim gidiyordu 10-15 dk duruyordu. Bu yüzden eşim dedi “Zaten 10 dk duruyorum, bunu neden büyütüyorsun. Ben sürekli ikinizin arasında kalıyorum.” Evet 10 dk duruyor ama mesele benim için zaman değil, eşimin bir evi-eşi yokmuşçasına her gün arayıp, hizmetçisi gibi ayağına çağırması. Eşim çok yumuşak biri olduğu için her zaman dediğini yapıyordu, bu yüzden ben ağırlığımı koymak zorunda hissettim kendimi. Eşimin “İkinizin arasında kalıyorum” lafı da bi tuhaf geldi bana, kızdım. Eşim kızgınlık anında dediğini söyledi.

Bu tepkim yersiz mi? Eşimin her gün bu şekilde 10 dk gitmesini problem etmemeli miyim? Böyle bir durumda kötü olmaya değer mi?

Haklısınız, kayın insan kullanmayı seven biri, eşiniz de her istediğini yapıyor. Kendisi halletsin işini. Arada kalıyorum lafı kötü bir söz değil, abisi sonuçta kıramıyordur.

Takıldığınız için daha çok takıyorsunuz. Ne var insan kardeşine günde 10 dk uğrasa? Kendi rahatsız olsa ayrı mesele ama değil.

Kendimi koyuyorum yerine eşinizin ablama gittim isteklerini, ihtiyaçlarını karşıladım diye giderim diyen adama çektir git daha da gelme davosa derim. Bulmuşsunuz mülayim adamı iki taraflı tepesine biniyorsunuz.

Takıldığınız için daha çok takıyorsunuz. Ne var insan kardeşine günde 10 dk uğrasa? Kendi rahatsız olsa ayrı mesele ama değil.

Kendimi koyuyorum yerine eşinizin ablama gittim isteklerini, ihtiyaçlarını karşıladım diye giderim diyen adama çektir git daha da gelme davosa derim. Bulmuşsunuz mülayim adamı iki taraflı tepesine biniyorsunuz.
Meselenin zaman olmadığını belirttim aslında. Ama bir ekmeği de insan kendi alabileceği halde başkasına söylüyorsa orda bir problem görüyorum. Akşam saat 10 eşimle oturuyoruz kalem getir diye arıyor. Bunu normal karşılıyorsanız sizin tercihiniz.

Tepesine binmek? Bu deyim hiç hoş bir deyim değil. O benim eşim neden böyle kurnaz gayelere gireyim? İnsanlara tahammül gösterilir ama, Eşimi evde diğer kardeşi varken , kendine yemek almaya gönderen, bizden borç alıp kendi karısına telefon gönderen birine tahammül edecek değilim.

Meselenin zaman olmadığını belirttim aslında. Ama bir ekmeği de insan kendi alabileceği halde başkasına söylüyorsa orda bir problem görüyorum. Akşam saat 10 eşimle oturuyoruz kalem getir diye arıyor. Bunu normal karşılıyorsanız sizin tercihiniz.

Tepesine binmek? Bu deyim hiç hoş bir deyim değil. O benim eşim neden böyle kurnaz gayelere gireyim? İnsanlara tahammül gösterilir ama, Eşimi evde diğer kardeşi varken , kendine yemek almaya gönderen, bizden borç alıp kendi karısına telefon gönderen birine tahammül edecek değilim.
Olay sizinle ilgili değil bunu anlarsanız sorun çözülecek.

Olay sizinle ilgili değil bunu anlarsanız sorun çözülecek.
Olay benimle tabiki. Zaten eşim akşama kadar çalışıyor yoruluyor. Geldiğinde ayakta bile duramıyor. Ben eşime iş bırakmamak için gündüzden her şeyi gidip kendim alıyorum. O da alabilir. Ben kıyamıcam ama o umursamayacak. Ben o zaman olay benle ilgili deyip her şeyi görmezden geleyim

Olay benimle tabiki. Zaten eşim akşama kadar çalışıyor yoruluyor. Geldiğinde ayakta bile duramıyor. Ben eşime iş bırakmamak için gündüzden her şeyi gidip kendim alıyorum. O da alabilir. Ben kıyamıcam ama o umursamayacak. Ben o zaman olay benle ilgili deyip her şeyi görmezden geleyim
Eşinizin durumla ilgili sıkıntısı yok. Sizin dert ettiğiniz şeyler tamamı. Eşiniz sizin bir uzvunuz ya da çocuğunuz değil. Kendi kararlarını ya da tepkilerini kendi verebilir normal gelişim gösteren bir insansa eğer.

Bence abartmışsınız. Eşlerin birbirini böyle çocuğu gibi sahiplenmesini anlamıyorum. Siz eşinize kıyamıyor olabilirsiniz o sizinle ilgili bir durum. Kardeşi umursamıyor olabilir bu da onunla ilgili bir durum. Sizlik bir şey yok ki. Eşiniz yorgunum gelemeyeceğim demiyorsa demek ki yeterince yorgun değil veya kardeşinin isteği daha ağır basıyor gitmek istiyor. Koskoca adam bunun kararını kendi verebilir bence

Eşinizin durumla ilgili sıkıntısı yok. Sizin dert ettiğiniz şeyler tamamı. Eşiniz sizin bir uzvunuz ya da çocuğunuz değil. Kendi kararlarını ya da tepkilerini kendi verebilir normal gelişim gösteren bir insansa eğer.
Kendisi de bu durumdan rahatsız zaten. Eşim dedi, abim benim akşama kadar çok yorulduğumu biliyor, yine de çağırıyor. Ayrıca eşim bu durumu konuştuğunu söyledi. Buna rağmen bıkmadan usanmadan çağırıyordu, bu 1.5 yıl böyle gitti. Ben böyle tepki vermesem 1.5 yıl daha bu durum sürecekti

Kendisi de bu durumdan rahatsız zaten. Eşim dedi, abim benim akşama kadar çok yorulduğumu biliyor, yine de çağırıyor. Ayrıca eşim bu durumu konuştuğunu söyledi. Buna rağmen bıkmadan usanmadan çağırıyordu, bu 1.5 yıl böyle gitti. Ben böyle tepki vermesem 1.5 yıl daha bu durum sürecekti
Tamam eşiniz normal gelişim gösteren bir insan değil o halde. Problem çözme becerisi kazanamamış. Siz onun yerine onu tehdit ederek yapması gerekenleri yaptırmalısınız bu durumda. Gerekirse ödül ceza tekniğini de kullanabilirsiniz. İyi forumlar, iyi bayramlar.

kardeşinin isteği daha ağır basıyor gitmek istiyor.
yakın oturuyoruz aramızda 2 bina var. Fırın, market, eczane her şey 1 dk mesafede. Kendisi ekmek almak için evden çıkmayıp, benim eşime git al gel diyor. Bu tek bir şey. Ayrıca evde diğer bekar kardeşi olmasına rağmen.

Gerçekten bunlara tahammül gösteriyorsanız sabrınızı takdir ederim

yakın oturuyoruz aramızda 2 bina var. Fırın, market, eczane her şey 1 dk mesafede. Kendisi ekmek almak için evden çıkmayıp, benim eşime git al gel diyor. Bu tek bir şey. Ayrıca evde diğer bekar kardeşi olmasına rağmen.

Gerçekten bunlara tahammül gösteriyorsanız sabrınızı takdir ederim

İyi de o eşinizin sorunu. Siz ısrarla bunu anlamak istemiyorsunuz. Eşiniz kardeşine ben yorgunum gelemeyeceğim veya 1 dakika çıkıp alabilirsin ben neden getireyim diyemiyorsa bu kadar iletişim becerisinden kendini ifade etmekten yoksunsa ben sizin sabrımızı takdir ederim asıl. Böyle birini eş olarak seçtiyseniz daha çok şeylere sabretmişsiniz ve sabredeceksiniz demektir

İyi de o eşinizin sorunu. Siz ısrarla bunu anlamak istemiyorsunuz. Eşiniz kardeşine ben yorgunum gelemeyeceğim veya 1 dakika çıkıp alabilirsin ben neden getireyim diyemiyorsa bu kadar iletişim becerisinden kendini ifade etmekten yoksunsa ben sizin sabrımızı takdir ederim asıl. Böyle birini eş olarak seçtiyseniz daha çok şeylere sabretmişsiniz ve sabredeceksiniz demektir
Bahsedilen kayın bulunduğu ülkenin dilini bilmiyor, o yüzden kardeşinden istiyor. Adam da kıyamıyor demek ki gidiyor.

Zaten benim de bu olayda en çok problem ettiğim şey bu, diğer kardeşi çıkıp almıyor, ben kızıyorum sen neden ben yapamam demiyorsun? Eşim bunları yapmak istediğinden yapmıyor, kendini zorunlu hissediyor. Kötü olmaktan çekiniyor.

Ama napayım? Bu da eşimin olumsuz yönü. Artık evlenmişiz. Uzak mesafe ilişkisi olduğu için aile ilişkilerini bu kadar bilmiyordum. Kendim tepki koyarak bir şeyleri düzeltmeye çalışıyorum

Sizce iyi mi yaptım, demişsiniz.
Hayır diyenlere de iyi yaptım şöyleyken böyle diye yeni ayrıntılar vermişsiniz asla söylenenleri kabul etmemişsiniz. Neden konu açtığınızı anlamadım ben.
Bu arada eşiniz halletmeliydi bu işi.
Her aradığında böyle tehditle adamı durduramazsınız ya
Bu durumun normal karşılandığına anlam veremedim. Bazen yaşadığım durumlara ne tepki vereceğimi bilmiyorum. Bu da tecrübesizliğimden olabilir. Sadece çok rahatsız olduğum konuyu paylaştım.

1.5 yıldır bu durum böyle devam etti, eşim her gün gitti. Eşimle bu durumu konuştum, eşim abisiyle konuştu. Ancak belli ki kelimelerin bu döngüde etkisi yoktu. Yapabileceğim en iyi şey kendi tepkimi koyabilmekti bana göre

X