Şok Kubilay olayi gercegi..

O zamanlar gazeteler hep dogruyu mu yaziyomus acaba simdi yarisi yalan yarisi hikaye de o bakimdan soruyorum.:KK14:
Canım değişir gazeteden gazeteye gerçeklikte.Ben bitirme tezimi 1945 yılında yayınlanmaya başlayan bir gazeteden yaptım ve Osmanlıcaydı çeviriydi yani.Onu bile hocalar arşivlerden bir yerlerden anca ulaşıp sana veriyor öyle kolay mı arşivdeki gazeteye ulaşmak bak 1945 diyorum.Çok eski bir tarih mi yoo.Ama hoca bana onun ancak fotoğraflarını verebildi öyle çevrildi gazete.Ki her yazan doğru muydu o bile muamma biri çıkmış diyor ki sizin bildiğiniz tarih sahte bak ne buldum ben.Hadi ya biz arşivlere öyle kolay ulaşamazken hocalar belgelere zar zor ulaşırken helal o zaman sana.Gel bizim üniversitede araştırma yap sen harcanma diyesim geliyor da...neyse.

Konuyu okumamissiniz, okusanizda anlamamissiniz..
Birde hala tarihciyimde tarihciyim diyorsunuz.
Bu belgeleri arsivlerden ben mi almisim:)))

Ya konuyu gercekten okuyun, anlamaya calisin yada anlamiyorsaniz konuyu saptirmayin lütfen!

Konuyu okumamissiniz, okusanizda anlamamissiniz..
Birde hala tarihciyimde tarihciyim diyorsunuz.
Bu belgeleri arsivlerden ben mi almisim:)))

Ya konuyu gercekten okuyun, anlamaya calisin yada anlamiyorsaniz konuyu saptirmayin lütfen!
Konuyu saptırmıyorum gayette konuyla alakalı yorum yaptım.Yok öyle bir şey işte yorumum bu,uzatmanın anlamı yok ayrıca okullarda okutulan tarih diyorsun da ben lise tarih bilgisiyle mi yazıyorum kafam kadar kitaplar okudum karşılaştırdık bunları, arşiv dersleri alanlar istanbul'a sırf arşivleri görmeye gittiler.Yani kaynağın sıkıntı bu bir,hiç bir tarihçi şu şekilde ki belgeye yorum bile yapmaz güler geçer bu da iki.Bir daha tarihsel gerçekliklerle ilgili yazacaksan sağlam kaynaklarla gel git arşivlerden bire bir -izin verirlerse tabi ona da- kaynaklarla gel bana...Hiç olmadı bir doktora tezi falan olsun araştırdığın kaynak bir kurul kararından geçmiş onaylanmış olsun.Ben de diyeyim evet bak şimdi bu tartışılır.Kimse tarihle ilgili yazmasın demiyorum elbette araştırın yazın ne güzel ammaaaa bu kadar ciddi bir bilgi sunduğunuzu iddia ediyorsanız lütfen kaynağınız ona göre olsun.İnsanlar bir tezi kaç yılda tamamlıyor saygı gösterin o zaman bu işin diplomasını alana. Ben doktora ya da mühendise sosyoloğa çıkıp senden daha iyi bilirim diyor muyum öyle diyeceksem sağlam bir dayanakla yaparım adama saygımdan.

Son düzenleme:
Arkadasim konuya yorum yazin!
Konu sizin mesleginiz, erkek arkadasiniz meslegi, akraba, es dost meslegi degil.

Burada verilen bilgiye inanmazsaniz inanmayin.
Kimseyi zorlamiyoruz.
" ben tarihciyim böyle birsey yok" diyorsaniz dediginiz.

Ayrica, evet okullarda okutulan tarih hiiiiicccc umrumda degil, zira o tarih yazilmis tarih.
O yüzden ister tarihci olun, ister tarih profösörü, bilginiz o yazilmis tarihten ibaretse benim icin siradan bir insansiniz.

Artik konuya yorum yapin.

Konu; o dönem yayinlanan gazetede " Kubilay olayinin korkunc gercegi" dile getirilmis.
Bununlada kalinmamis, sonrasinda bu bilgi imha edilmeye calisilmis ve arsivlerden bu sayfalar yirtilmis!
Madem bu bilgi dogru degildi, kim neden imha etmeye calisti acebaaaa:)
Sen bugunki gazetelere inanma git fii tarihindeki gazetenin bir bolumune inan. Telefon kayitlari paralar falan hep iddia olsun ama weiss inandigi icin bu gazete parcasi gercek olsun. Iyiymis. Weiss senin hakkindaki fikirlerim degismeye basladi. Gerci sen umursamiyordun bizi degil mi?

Ooo yooooo kaldiramiciimmm

Konuyu saptırmıyorum gayette konuyla alakalı yorum yaptım.Yok öyle bir şey işte yorumum bu,uzatmanın anlamı yok ayrıca okullarda okutulan tarih diyorsun da ben lise tarih bilgisiyle mi yazıyorum kafam kadar kitaplar okudum karşılaştırdık bunları, arşiv dersleri alanlar istanbul'a sırf arşivleri görmeye gittiler.Yani kaynağın sıkıntı bu bir,hiç bir tarihçi şu şekilde ki belgeye yorum bile yapmaz güler geçer bu da iki.Bir daha tarihsel gerçekliklerle ilgili yazacaksan sağlam kaynaklarla gel git arşivlerden bire bir izin verirlerse tabi ona da kaynaklarla gel bana...Hiç olmadı bir doktora tezi falan olsun araştırdığın kaynak bir kurul kararından geçmiş onaylanmış olsun.Ben de diyeyim evet bak şimdi bu tartışılır.

Canım sadece paylaşmış arkadaş, yoksa bu saçma sapan, sahte habere inandığından değil..Gitme üstüne boşver:KK14:

Med zati daha ne yazayım kişi tarihin sahte olduğunu iddia ediyor sizinki okul bilgisi diyor ama onca emeğim gözümün önüne geliyor cevap vermezsem çatlarım yani ben 4 nüsha sayfa gazete için o zaman niye 1 yıl zaman kaybettim .İyiymiş böyle netten bulan desin ki bak siz yanlış biliyorsunuz gerçek şu...

Isterseniz kafaniz kadar degilde cüddeniz kadar kitap okuyun, okuduklariniz birilerinin hayali tarihi ise benim icin bir hiiiccc anlatabildim mi:)))
Yani haa tarih konusunda hicbirsey bilmiyorsunuz ha cüddeniz kadar yasanmis degil yazilmis ( hayali) kitaplar okuyun ikisinin bir farki yok bende ok:))

Ayrica bugün o tezler, tuzlar, kazlar hep o yazilmis tarih baz alinarak yazildigi ve onaylandigi icin o tezin, o onayin da benim icin degeri yok.

Siz istediginiz kadar tarihci olun, hayali bir tarih olduktan sonra..

Ayrica gercek tarih gün yüzüne ciktiginda tekrardan tarih okuyun, tez hazirlayin falan o zaman gelin bana bende sizi tarihci olarak dinleyim anlatabildim mi?

Benim icin bu bilgi cok önemli hatta sookk bir bilgi.
Zira birileri arsiv arsiv bu bilgiyi imhaya calismis bu bile basli basina bir delil benim icin:))

Son düzenleme:
Konu basligi da ayri hikaye. Kubilay olayi gercegi! Iki adamin konusmasi iki de gazete kupuru ne ifade ediyor ki? Bakin simdi gazeteler neler neler yaziyor. Ilerde bugunler icin de bu olayin gercegi diyip gazete kupurleri koyarlar mi ki?

Mesela yolsuzluk olayinin gercegi ustu ortulen yolsuzluk falan filan iste.

Isterseniz kafaniz kadar degilde cüddeniz kadar kitap okuyun, okuduklariniz birilerinin hayali tarihi ise benim icin bir hiiiccc anlatabildim mi:)))
Yani haa tarih konusunda hicbirsey bilmiyorsunuz ha cüddeniz kadar yasanmis degil yazilmis ( hayali) kitaplar okuyun ikisinin bir farki yok bende ok:))

Ayrica bugün o tezler, tuzlar, kazlar hep o yazilmis tarih baz alinarak yazildigi ve onaylandigi icin o tezin, o onayin da benim icin degeri yok.

Siz istediginiz kadar tarihci olun, hayali bir tarih olduktan sonra..

Ayrica gercek tarih gün yüzüne ciktiginda tekrardan tarih okuyun, tez hazirlayin falan o zaman gelilmeyin bana bende sizi tarihci olarak dinleyim anlatabildim mi?

Benim icin bu bilgi cok önemli hatta sookk bir bilgi.
Zira birileri arsiv arsiv bu bilgiyi imhaya calismis bu bile basli basina bir delil benim icin:))
Hayali tarih bilgisi....İşte araştırmanın aşamalarını bilmeyen,o bilgilere nasıl ulaşılıyor toparlanılıyor yazılıyor hiçbir bilgisi olmayan biri böyle yazardı zaten.Gerçek tarih ortada weiss.Bak gördün mü şu güne dek tüm tarihçiler yanılmış hayali masal okumuşuz biz tüh bunu da şu belgenle anladık.Toplaşıp bir daha yazacağız şimdi tarihi izninle sağol aydınlandık:KK1:

Rica ederim, rica ederim de, artik bana bizim ögrendigimiz tarih gercek tarihtir diktesinden vazgecin yeter:))
Zira ben bu paylastigim bilgiye inanacaksiniz diye size silah dayamiyorum yada zorlamiyorum, ister inanin ister inanmayin diyorum degil mi?

Sizin icinde bu olay dogru degilse sorun yok.

Bu arada hani tarihcisinizya.
Gidip bir arastirin bakalim, 1930 öncesinde gazetelerin durumunu birde 1931 de gazetelerin durumunu arastirin iyice bir.
Acaba o zamanlarda neler olmus tarihte:))
Bu arada yazilmis tarihin disina cikmaniza gerek yok, baska türlü anlatilsada olaylar oradada var:)) Bulamassaniz zorlamayin.

Son düzenleme:
Rica ederim, rica ederim de, artik bana bizim ögrendigimiz tarih gercek tarihtir diktesinden vazgecin yeter:))
Zira ben bu paylastigim bilgiye inanacaksiniz diye size silah dayamiyorum yada zorlamiyorum, ister inanin ister inanmayin diyorum degil mi?

Sizin icinde bu olay dogru degilse sorun yok.

Bu arada hani tarihcisinizya.
Gidip bir arastirin bakalim, 1930 sonrasinda gazetelerin durumunu birde 1931 de gazetelerin durumunu arastirin iyice bir.
Acaba o zamanlarda neler olmus tarihte:))
Bu arada yazilmis tarihin disina cikmaniza gerek yok, baska türlü anlatilsada olaylar oradada var:)) Bulamassaniz zorlamayin.
Ah canım sen evde stokladın galiba 30 31 arası gazeteleri.Bizde arşivde ne eksik diyorduk.Senin dediğini araştırmak nasıl oluyor bak yazayım weiss ilgilenirsen.Önce arşivlerden izin alacağım gazeteler için sonra karşılaştırma yaparım bunlar üzerine yapılmış bir çok tezi incelerim ki tezlere de kolay ulaşamazsın.Neyse bu ve benzeri çok aşamadan geçer derim ki benim bu konuda araştırdığım elde ettiğim tarihsel gerçeklik şudur araştırmam kaynakçalarım bunlar.Senin tarihte araştırma yöntemlerini ve arşivleri belgeleri incelemeyi bilmediğini varsayıyorum çünkü meslekdaş değiliz belli ki.E bu durumda tüm gazeteleri incelemen için osmanlıca rika öğrenmende gerek.ohooo weiss sen naptın ya temiz 2 3 yıllık iş bunlar.Ben 1945 yılında ki birkaç nüshalık gazeteyi çeviriken 1 yılım gitti weiss ve o da bitirme tezimdi.Yani 30 31 tüm gazeteleri araştırmak nasıl olur anla diye yazıyorum.Ha internetten yaz bak de mi ama o zaman ben tarihçi sıfatıyla değil sıradan biri gibi araştırıyorum demektir.Kaldı ki internet bilgilerinin doğruluğu ortadayken

Son düzenleme:
olaya "ideolojilerden kurtulun da bakın" diyene bak hele :))))

ideolojinden kurtulup da konu açaydın diyesim var...

konuya gelecek olursak, ilk sayfayı okudum, diğerlerini es geçtim. bildik "figuranlar" bildik ve istendik şekilde tarihi olayların kurgusunu değiştirme hevesindeler.

Tarihcisiniz degil mi?:))

O zaman Kubilay vakasi öncesi ve sonrasi tarihte basinin durumunu yazarmisiniz?
Hani ne gibi degisiklikler oldu, neler degistirildi?
Tarihciyim dediniz bende bir tarihi bilgi sordum?

Büyük bir zevkle yazarım ne demek izninle evdeki kaynaklarımı karıştıracağım senin bu dediğini insanlar bir ay araştırıp öyle gelirler çünkü.Ben çok hap bilgiler toparlayacağım yani net bilgisi değil, hatta sana kaynakçalarımıda yazacağım.

:))

Tamam yormayin kendinizi:)

Biliyorum ben, sadece size tasdik ettirmek istemistim ama malesef bilmiyormussunuz.

Kendiniz icin arastirin ögrenin ama dilerseniz..

Size iyi forumlar..

bilgimi mi sınıyorsun öğrenmek mi istiyorsun weiss amacın ne kaynakçalarla belgelerle gelirim diye mi korkuyorsun.Biz zaten tarihçiler 240gb lık harici disk gibi geziyoruz biri böyle ayrıntı soruyor dökümanlar tak gözümüzde yazıyor.Tövbe estafurullah...

Hanimefendi, bilgi falan sinadigim yok:))
SAdece tarihciyim dedinizya, arkadaslariniz sizden duysun bazi bilgileri istedim olmadi, bilmiyormussunuz.
Ama bu konular benim arastirdigim konular.
Dilerseniz büyük bir arastirmayi ben size yolayabilirim bu konuda, hem sizin o tezciler, onaycilar tarafindan kabul görmüsünü hemde isinde uzman ama free takilan tarihcilerin gercek tarih arayisindaki dökümünü.
Yani sizin arastiracaginiz seyleri ben zaten bildigim icin korkmam gibi birsey de sözkonusu olmaz, lütfen komik olmayin:))
Bosuna hirslanmayin, bilmeyebilirsiniz, kendinizi yada konumunuzu kücültülmüste hissetmeyin sakin.
Zira siz bir ögrencisiniz ve ögretilenleri ögrenip, testlerden gecmek zorundasiniz, herseyi bilmiyor olmaniz normal yani!

Olay bizim inanip inanmamiz degil ki. Bu "iddia"nin kanitlanmis gibi GERCEK oldugunu soylemen. Senin iki gazete kupurune inanman onu gercek yapmaz. Boyle bir iddia var diyebilirsin ancak.

Son düzenleme:
Neyse konudan uzaklasmayalim.
Konumuz tarihe not düsülen, olayin baska türlü oldugunu anlatan bir bilgi var.
Bu bilginin gercekligini benim icin en cok destekleyen sey ise, birilerinin arsiv arsiv gezip bu bilgileri imha etmeye calismis olmalari.
Yani gercek degilse neden birilerini rahatsiz etmiste imha etmeye calismislar.
Herkese iyi forumlar..

Film izleyecegimde, keyif saati yani:KK53:

X