Son Dakika: İzmir'de şiddetli 6.6 bir deprem meydana geldi

Geçmiş olsun hepimize.fena sallandı artcilar hala devam ediyor.psikilojimiz iyice bozuldu.nasil bi 2020 geçiriyoruz Allahım sen yardım et bazıları da çıkıp bu izmir depremi değil asıl izmir depremi çok büyük olacak diyor.burada herkes çok tedirgin
Allah korusun 🙏🏻sakin kalmaya gayret edin, cok şükür iyisiniz.. Allahım herkesin yardımcısı olsun

Geçmiş olsun hepimize.fena sallandı artcilar hala devam ediyor.psikilojimiz iyice bozuldu.nasil bi 2020 geçiriyoruz Allahım sen yardım et bazıları da çıkıp bu izmir depremi değil asıl izmir depremi çok büyük olacak diyor.burada herkes çok tedirgin
Ben bugün artçı hissetmedim

Ayla'nın annesinin cansiz bedenine ulaşılmış
Yavrum nasil da anne diyordu çikartılırken 😢😢
Bugün çok ağladım. Uyku tutmuyor anne dediği videoyu da izledim. İçim paramparça nasıl anlatacaklar annem yok diye. Bir çocuğun en kötü anı annesizlik. Keşke elimden birşey gelse herşeyi yapardım onun için. Ben de anneyiö ne kızım bensiz kalsın ne de ben onsuz kalayım isterim. Allahım taktiri bugünümüze şükretmemiz lazım sanırım

Deprem korkunçtu hala müthiş gerginim saçımda hiç beyaz yoktu geçen hafta, bugün baktım 10 a yakın beyaz saç var o kadar endişelendim ve korktum ki yer yerinden oynadi inanılmaz kötüydü izmir karşıyakada yaşıyorum,büyük kızım yanımda küçük kızım dedesindeydi birsuru şey geçti kafamdan ağlama krizi geldi koronadan eve kapandık evde depreme yakalandik bu sefer kesin öldük dedim:KK43: müthiş insani acıtan bir çaresizlik Allahım bir daha yaşatmasin ama olucakmış sürekli gerginim

Her söyleneni kafanıza takıp üzülmeyin, 99 depremi yaşandığında da her gün spekülasyon yapan birileri oluyordu, kim olduğu bilinmeyen kişilerden birkaç gün içinde İstanbul'da büyük deprem olacak mesajları yayılıyordu kulaktan kulağa.
İzmir depremi sonrası da 2 gün içinde büyük deprem olacak söylentisi yaydılar depremin olduğu günün akşamı.

Deprem ülkesiyiz bu bir gerçek ve memleketin herhangi bir yerinde yine deprem olabilir ama ne zaman olur bunu uzmanlar bile net olarak bilip günü saati dahi söyleyemezken, söylentilere itibar etmemek lazım.

Deprem tekrar ne zaman olacak bilmem ama cocuklar çok korkuyor hala bir yasam ucgeni tayin edemedim sırf bu yüzden kendi binam yeni olduğu halde babamlarda kalıyorum 1 haftadır çünkü orda bir yasam ucgeni olusturdum resmen kafayı yiycez artık

Deprem korkunçtu hala müthiş gerginim saçımda hiç beyaz yoktu geçen hafta, bugün baktım 10 a yakın beyaz saç var o kadar endişelendim ve korktum ki yer yerinden oynadi inanılmaz kötüydü izmir karşıyakada yaşıyorum,büyük kızım yanımda küçük kızım dedesindeydi birsuru şey geçti kafamdan ağlama krizi geldi koronadan eve kapandık evde depreme yakalandik bu sefer kesin öldük dedim:KK43: müthiş insani acıtan bir çaresizlik Allahım bir daha yaşatmasin ama olucakmış sürekli gerginim
Çok geçmiş olsun. Allah birdaha yaşatmasın. Geçen yıllarda bodrum tarafında da bu şiddette depremler olmuştu. Çok şükür atlatıldı. Yeniden olacak diye stres yapmayın bence. Deprem anında neler yaptınız. Tecrübe olsun bize ona göre önlem alalım. Ben de istanbuldayım. Sürekli olacak denilen deprem de var. Tabiki her an paniğiz. O depremi ben de hissettim. Kızımı aldım bulaşık mk buzdolabı arasına geçtim. Bekledim bitsin bitsin diye o an dua ettim. İşte geldi istanbul depremi de dedim. Çünkü uzun zamandır ara ara sallanıyoruz. Çok uzun sürdü bu deprem çoook

Bununlada bitmiyor el feneri düdük arabanın anahtarı üstümde de bir fermuarli eşofman üstü var uyurken oynatmaya az kaldı
Offf zor ama yeni bina daha güvenli aklınızda bulunsun. Ben de geçen yıl eylülde olan istanbul depreminden sonra çanta hazırlamıştım.Uzun süre durdu sonra unuttuk işte. Bir deprem yaşasak hepimiz hazırlıksızız. Eğitim verilmeli bu konuda o da yetersiz malesef. Artık bu bilinmeli bu ülke hergün bir yer sallanıyor. Ama hep yetersiziz malesef

Çok geçmiş olsun. Allah birdaha yaşatmasın. Geçen yıllarda bodrum tarafında da bu şiddette depremler olmuştu. Çok şükür atlatıldı. Yeniden olacak diye stres yapmayın bence. Deprem anında neler yaptınız. Tecrübe olsun bize ona göre önlem alalım. Ben de istanbuldayım. Sürekli olacak denilen deprem de var. Tabiki her an paniğiz. O depremi ben de hissettim. Kızımı aldım bulaşık mk buzdolabı arasına geçtim. Bekledim bitsin bitsin diye o an dua ettim. İşte geldi istanbul depremi de dedim. Çünkü uzun zamandır ara ara sallanıyoruz. Çok uzun sürdü bu deprem çoook
Bodrum depremi olmadan 1 gün öncesine kadar biz bodrumda otelde tatildeydik biz döndük deprem olmuş şükür duymadık, hatta biz bodrumdayken izmirde deprem olmuş onuda duymadık bodrumda olduğumuz için ama bunu duyduk yeşil çayımdan aon bir yudum aldım ohh huzur dedim içimden 1 sn geçmeden sallanmaya başladık fırladım kızımı odasında canlı dersten kaptım yatak odasına yatağın yanına cenin pozisyonunda kivrildik o anlar sanki bir ömür sürdü duvarlar gidip gelmeye başladı ben çok deprem gördüm izmirde ama hiç böyle bir deprem gormedim şimdi öldük dedim :KK43:
Offf zor ama yeni bina daha güvenli aklınızda bulunsun. Ben de geçen yıl eylülde olan istanbul depreminden sonra çanta hazırlamıştım.Uzun süre durdu sonra unuttuk işte. Bir deprem yaşasak hepimiz hazırlıksızız. Eğitim verilmeli bu konuda o da yetersiz malesef. Artık bu bilinmeli bu ülke hergün bir yer sallanıyor. Ama hep yetersiziz malesef
Valla bende kararsız kaldım benim bina 10 katlı biz 7.kattayız üstte 3 kat var
Babamlarin bina 5 katlı 5.kattayız üstte hiç kimse yok sırf bu yüzden burdayim

Yasam ucgeni tayin edemedim çünkü evimin 4 tarafı yere kadar cam , camlardan uzak durup dış duvara yakın olun diyorlar valla ben napicam bilemedim koltuk yatak hep duvara yakın malum e oralar cam :KK43:

Bununlada bitmiyor el feneri düdük arabanın anahtarı üstümde de bir fermuarli eşofman üstü var uyurken oynatmaya az kaldı

Çoğumuz benzer durumdayız, ben ki yatak odama telefon sokmazdım depremden beri cep telefonu elimde uyuyorum, kızımın telefonu baş ucunda, bir de düdük koydu.

Dünyanın her yerinde depremler oluyor, belki birkaç gün sonra başka bir ülkede olacak ama bizleri deprem değil binalara olan güvensizliğimiz korkutuyor aslında çünkü 6 büyüklüğünün üzerinde yaşanılan herhangi bir depremde binalar yıkılabilecek kadar özensiz yapılmış ya da bina iyi ama zemin bina yapımına elverişsiz.

Bu yüzden maalesef deprem sırasında can havliyle binadan dışarıya çıkmaya çalışıyoruz, aslında doğru olan evimizde güvenli bulduğumuz eşyaları belirleyip onların olduğu yerlerde yaşam üçgeni oluşturmak, bu bazen bir karyola oluyor, bazen bir koltuk, bazen bir sandalye.

99 depreminde yakınlarım enkaz altında kaldı, gecenin 3'ünde olan o depremde çoğu insan uykuda yakalandı, akrabalarımı demir karyolanın yüksek başlıkları korudu, İzmir depremindeyse bir depremzedeyi sağlamdır deyip yanına saklandığı sandalye korumuş, asansör ve merdivenler, çıkma balkonlar kesinlikle tehlikeli, maalesef vefat edenlerin çoğunluğu merdiven boşluklarından çıkarılmış.

Böyle bir afet yaşanırken soğukkanlı olmak kolay değil ama mecburuz, hızlı düşünüp hareket ederek kendimizi olmasa bile çoluk çocuğumuzu kurtarabiliriz.

6.6 lık bir deprem değildi . Bundan bir kaç sene önce 6.2 sidettli bir deprem olmuştu şükür oZaman bir şey olmamış tı ama bu deprem net 7.2 vardı afet bölgesi olmaması için 6.6 dediler burda herkez kötü hiç iyi değiliz artçılar devam ediyor kardeşlerime başımız sağ olsun yaralı kardeşlerime acil şifalar diliyorum huzur mutluluk diliyorum bir an önce . İzmir me geçmiş olsun ALLAH hiç bir yerde böyle bir şey yaşanmasın diliyorum bütün dualarım onlarla birlikte

Ahh bu binalara güvensizlik, ben de 24 katlı binada 18. Kattayım. Geçen yıl deprem olunca panikten deli gibi kızımı alıp merdivenlere koştum komşuyla. Doğrumu hayır ama işte panik.merdivenlerde hala sallanıyorduk..o depremden sonra bir de binanın zemini ile ilgili kötü şeyler duydum. Bu aralar hep kafam karışık. Kötü zemine bu kadAr kat yapılabilirmi diye sorguluyorum. Evi değiştirsem daha az katlı binada otursam. Binanın yapısı iyimidir diye şu istanbulda hangi binaya hangi zemine güveneceğim bilmiyırum.
Ben de deprem anında buzdolabı bulaşık mk çamaşır mK yanına cenin pozisyonu durun diye duyduğumdan öyle durdum. Doğrumu bilmiuorum. Tabi bu kadar yüksek katlı yer yıkılsa sağlam kalırmıyız o da şüpheli.
zaten derdimiz ölmüş olmak da değil önceden depremde panik olmuyordum. Çocuktan sonra inanılmaz panik oluyorum.

Ben 30. Kattayım istanbulda. O kadar kötü sallandı ki anlatamam hiç durmayacak sandım sanki dakilalarca sürdü. ALLAH IM tekrarını yaşatmasın.. Çok kötü bir durum inş daha fazla can kaybımız olmaz.. Vefat edenlerimizin mekanı cennet olsun inşallah 🤲
ya bişey soracagim Neden istanbulda 15-30 katlı..
hiç mi akıllanmadilar..
deprem olacagi biliyorken neden yüksek bina yaptı..
99 depremden kimse ders alamadi mi?
devlet demişti en az 2-3 kat yapın diye.
neden ya neden yüksek bina.:KK43:

Ankara 3. Kuşak deprem bölgesi ve son 15 senedir yapılan bilinen firmalarda daima bu sismik sistem kullanılır belirli kat üzeri ise.

Hafif bir depremde bile sallar sizi ama bütün bina sallanır, yaşadım da keza.
Anlamazsınız, şiddetli bir şey zannedersiniz ama bina kalıp şeklinde bir o yana bir bu yana bütünen gider gelir.

Neden 1. derece deprem kuşağı illerde bu zorunlu değil??!
bizim burasi 1 .derece deprem kuşagi :KK43:

Hepsine öyle yaptılar
K.Çekmeceden Avcılara kadar E-5 üzerinde yüzlerce hasarlı bina vardı. Birçoğu beş altı yıl boş durdu, sonra ufak tadilatlarla yeniden oturuma açıldı, daire sahipleri sizin benim gibi insanlar, yani emlakçı müteahhit falan değil hiç vicdanları sızlamadan o daireleri sattılar başkalarına. Devlet ne yapıyorsunuz demedi, üzerlerindeki ağır hasarlı yazıları kaldırıldı, duvarlara bir alçı, bir boya tamam herkes sattı gönül rahatlığıyla bilmeyenlere, hala o yoldan geçerken içim sızlar, biliyorum çünkü resmen mezar o binalar, izin veren belediyelere, hiç vicdanı sızlamadan satan daire sahiplerine inanamıyorum, resmen kendi paralarını kurtarmak için insanları ateşe attılar, olası bir depremde o binalardan canlı çıkmaları hayal bile edilemez, insanımızda çok masum değil
evi hasarlı oluup olmadığı için önce kolonlara baksinlar.
demirler sağlam mi onu incelesinler.
bide duvarlar çatlak mi kumlu mu bi baksinlar.
eee yeni olsada eski de olsada belediye mühürlenip yıkılsin bu kadar.

ya bişey soracagim Neden istanbulda 15-30 katlı..
hiç mi akıllanmadilar..
deprem olacagi biliyorken neden yüksek bina yaptı..
99 depremden kimse ders alamadi mi?
devlet demişti en az 2-3 kat yapın diye.
neden ya neden yüksek bina.:KK43:

Olay o değil ki

Japonya 800 katlı bina yapılıyor ama depremde 0 hasar

Bizde 4 katlı bina var ama cokuyor

Kaç kat yaptığın değil nasıl yaptığın ne caldigin ne calmadigin

evi hasarlı oluup olmadığı için önce kolonlara baksinlar.
demirler sağlam mi onu incelesinler.
bide duvarlar çatlak mi kumlu mu bi baksinlar.
eee yeni olsada eski de olsada belediye mühürlenip yıkılsin bu kadar.
Bunlar yapılsa zaten sorun kalmayacak, o hasarlı binaları hep mühürlemişti belediye, sonra o mühürler nasıl kalktı da makyajlandı o binalar bilemiyorum, sonuç olarak içlerinde insan yaşıyor şimdi😔

X