SONAR'ın İstanbul, Ankara ve İzmir Anketi

okypete

Nirvana
Kayıtlı Üye
28 Mart 2008
84.872
40.715
SONAR'ın İstanbul, Ankara ve İzmir Anketi

Hakan Bayrakçı tarafından açıklanan rakamlara göre; İstanbul ve Ankara'da AK Parti, İzmir'de ise CHP ipi göğüsleyen parti oluyor.

18-03-2014 2300
spacer.gif
text_buyult.gif
spacer.gif
text_kucult.gif

Yerel seçimlere 12 gün kala Sonar Araştırma Şirketi Ankara, İzmir ve İstanbul'u kapsayan yerel seçim araştırmasının sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.

ANKARA'DA FARK 7 PUAN

Şirket Başkanı Hakan Bayrakçı'nın Twitter hesabından açıkladığı 3 büyükşehir araştırmasından çarpıcı sonuçlar çıktı. Anketten çıkan sonuca göre; Mansur Yavaş ve Melih Gökçek arasında geçecek olan Ankara yarışında fark 7 puana kadar indi. Ak Parti'nin yüzde 46.2'lik kesimin desteğini aldığı araştırmada, CHP adayına destek yüzde 39.9 olarak belirlendi.

ANKARA:

AKP.......... 46.2

CHP.......... 39.9

MHP.......... 10.2

DİĞER........3.7

CHP İZMİR'DE EZDİ, GEÇTİ

Önceki gün Başbakan Erdoğan'ın İzmir'de gerçekleştirmiş olduğu miting sonrası "CHP'nin kalesi elden gidiyor" yorumlarını da beraberinde getirmişti. Ancak Bayrakçı'nın açıkladığı rakamlar tersini söylüyor. Binali Yıldırım ve Aziz Kocaoğlu arasında geçecek seçim yarışında, Kocaoğlu'nun ezici üstünlüğü dikkat çekti. CHP'nin 51.3'lük kesimin desteğini aldığı İzmir'de Ak Parti adayına destek yüzde 31.6'da kaldı.

İZMİR:

CHP.......... 51.3

AKP.......... 31.6

MHP.......... 8.1

DİĞER....... 8.9

SARIGÜL FARKI KAPATIYOR

Yerel seçimlerde sonucu en çok merak edilen büyükşehirlerin başında İstanbul geliyor.Mustafa Sarıgül'le seçime giren CHP, bu kenti alabilmek için yoğun bir çaba sarfediyor. Bayrakçı'nın açıkladığı ankette oylarını yüzde 40.6'ya çıkaran Sarıgül, Topbaş'la farkı 5 puana kadar indirmeyi başardı. İstanbul'da Kadir Topbaş'a destek yüzde 45.3.

İSTANBUL:

AKP.......... 45.3

CHP.......... 40.6

MHP.......... 5.6

HDP.......... 4.7

DİĞER....... 3.8

http://www.muhalifgazete.com/haber/94338/sonarin-istanbul-ankara-ve-izmir-anketi.html

her seçim dönemi bu anketler yapılır ,ak partinin oyları düşüyor chp yükseliyor manşetleri atılır .
seçim sonrası da öyle olmadığı görülür ve herkes ağzının payını alır ..
az kaldı seçimde göreceğiz herşeyi :KK14:

her seçim dönemi bu anketler yapılır ,ak partinin oyları düşüyor chp yükseliyor manşetleri atılır .
seçim sonrası da öyle olmadığı görülür ve herkes ağzının payını alır ..
az kaldı seçimde göreceğiz herşeyi :KK14:

inşallah.
ben anlamıyorum bu insanları . dün biri de çıkmış köprüyü yıkacam şunu yıkacam demiş. bunlara oy verenler düşünmüyor mu mantık ne acaba.

inşallah.
ben anlamıyorum bu insanları . dün biri de çıkmış köprüyü yıkacam şunu yıkacam demiş. bunlara oy verenler düşünmüyor mu mantık ne acaba.

canım çünkü proje yok ki ,yapılanlara sırf muhalif olmak için muhalefet yapmak var ,yapılanları yıkmak var ,zaten projeleri olsa böyle işlerle uğraşmazlar ..
ama bu zihniyet yıllardır böyle maalesef değişeceği de yok

Sonar, 2011 seçimlerini en iyi tahmin eden araştırma şirketlerinden biri. Buradaki tablo da akp'nin oylarını düşürdüğünü değil, yükselttiğini gösteriyor. İstanbul için konuşursak; 2009 yerel seçimlerinde akp'nin oyu %44.2, buradaki araştırmaya göre yaklaşık %1 artmış. Ankara daha da yükselmiş; 2009 seçimlerinde akp'nin oyu Ankara'da %38.5, yani artış neredeyse %8 kadar. Ancak bu yükselmede yeni büyükşehir yasasının etkili olduğu konuşuluyor. İzmir'de ise bu araştırmaya göre chp'nin oyu düşmüş, 2009 seçimlerinde chp %55.2 alırken şu anda görünen %4'lük bir kayıp var.

Araştırma şirketlerinin -her ne kadar son seçimi iyi tahmin etmiş olsa da- ne kadar etkili olduğu benim nezdimde tartışılır, o nedenle her zaman dediğim gibi tek gerçek 30 Mart'ta belli olacak....

X