Sosyal medya kullanmamak neden garip karşılanıyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Mylife24

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
27 Ekim 2020
422
144
Merhabalar, sosyal medyaya karşı değilim ve herkesi gösteriş meraklısı olarak görmüyorum, ben kendi çevremdeki bazı insanların gösteriş meraklısı olduğunu yazdım ve içimi dökmek istedim sadece öncelikle bunu belirtmek istiyorum.
Sosyal medya kullanmaktan neden soğudumu kendi yaşadıklarımla anlatmak istedim ve sizin düşüncenizi merak ediyorum; Ben 24 yaşındayım ve lise bittikten sonra uzun bir süre instagram kullanmadım, 21 yaşında kullanmaya başladım üniversiteye başladım diye, diğer açtığım konudan benim sosyal anksiyete yani sosyal fobi ve ağır depresyon yaşadığımı biliyorsunuz. Üniversiteye başladığım zamanlar depresyon ve sosyal fobi yaşadığım için mutsuzdum ve bu yüzden tedavi görmeye başladım ve 1 sene boyunca zaten mutluluk pozları verecek halim yok diye hiç fotoğraf paylaşmadım. İlaçların beni düzeltmesi aylarımı aldı ve artık daha mutlu hissediyordum yakınlık kurmaya başlamıştım yeni yeni insanlarla ve sınıfımdan gösteriş meraklısı bir kız bana; "sen hep yalnızsın seni sürekli izliyoruz ama yanında kimse yok" deyince moralim o kadar bozuldu ki ilacın da mutluluk etkisiyle sürekli gezmeye başladım ve gittiğim her yerde fotoğraf çekinip instagramda paylaştım, yeni edindiğim arkadaşlarımla fotoğraf çekindim ve onları da instagramda paylaştım, diğer arkadaşlarım gibi gösteriş meraklısı birine dönmüştüm aylarca böyle gitti ve bir gün kendimi sorguladım instagram profilime bakıp ben bu değilim dedim ve üniversite bitince sosyal medyayı sildim. Beni sosyal medyadan soğutan tek bu durum da değil. Üniversitede yakınlık kurduğum bir kız arkadaşımla aynı yerde staj yaptık ama ofislerimiz farklı yerdeydi. Instagram kullandığım zamanlarda o da kendine instagram açtı ve ben kimi takip ediyorsam onları takip etti, tanımadığı insanlarda olmasına rağmen takip etti ve bazı arkadaşlarıma arkamdan konuştuğunu öğrendim ve staj yaptığım ofisteki bir erkeğe yakınlık kurmaya çalıştığını öğrendim ve şok oldum, kıza bunu neden yaptın dedim herkesi eklerken yanlışlıkla ekledim dedi ve gerisini bana itiraf etmedi bile. Bir diğer durumda; üniversite dışında edindiğim arkadaşım ve onun arkadaşlarıyla arada cafede oturuyorduk ve onun erkek arkadaşlarından biri cafede instagramdan takip ettiği kızların fotoğraflarının ekran görüntüsünü alıp duruyordu ve telefonunda galeri kısmını açtığı zaman kızların fotoğraflarını ayrı ayrı klasör yaptığını gördüm, ben fark etmedim sandı ama ben gördüm ve kız arkadaşımı uyardım bu konuda zaten, bir diğer durumda; üniversite dışında tanıştığım bir kız, gıcık olduğunu söylediği bir kızın fotoğraflarını çalıp sahte bir adla kızın fotoğraflarını kullanarak instagram hesabı açtı ve erkek arkadaşlarını işletti ve onu uyardım, bir kaç ay sonra kızın adına açtığı hesabı sildi zaten pisman olmuştu ama arkadaşlığımı kestim 1 yıldan fazladır konuşmuyorum kızla, bir de insanların normal hayatlarında maddi sorun yaşadıklarını kendi kulaklarımla duymama rağmen instagramda zengin, çok bakımlı, sürekli mutluymuş sürekli sevilen bir insanmış gibi kendilerini göstermelerini görmekten yorulmuştum. Çünkü öyle olmadıklarını biliyordum bende kendimi bir ara onlar gibi göstermiştim yalnızlığım yüzüme vurulduğu için. Artık sosyal medya kullanmıyorum burası ve whatsapp dışında, ve şu an çok az arkadaşım var ama iyi niyetine inandığım arkadaşlarım var, edinmeye çalıştığım bir çok insandan vazgeçtim.Bazen arkadaşlarım bana soruyorlar sosyal medya neden kullanmıyorsun diye sevmiyorum bana sahte bir hayat gibi geliyor deyince garipsiyorlar ve bana bu durum garip geliyor, iş buldum bir ara ordan da biriyle tanışmaya çalışsam o da soruyor sosyal medya kullanıyor musun diye ona gereksiz buluyorum sosyal medyayı deyince garip bakıyor. Sosyal medya kullanmamak neden garip karşılanıyor anlamıyorum, gösteriş meraklısı bir insan zaten değilim hırsımdan yapmıştım eskiden ama sonradan bu ben değilim dedim ve sildim hesabı , üniversitede insanlarla yakınlık kurmaya çabaladım aslında ama kendilerini farklı göstermelerinden ve ayrıca ilacı iyiyim artık diye doktora söylemeden yarıda bıraktım hata yaptım ve aniden bıraktığım için eski halime geri döndüm ve stresten saçımı kaybettim son dönem, zaten cilt hastalığımda vardı onu sonra anlatırım gerekirse ve saçım erkek tipi olduğu için son dönem bazı tavırlardan dolayı soğudum ve kendi köşeme çekilip kendim gibi sessiz bir erkekle oturdum sınıfta hep üniversite bitene kadar ,ilerde açsam bile sadece mağazaları takip etmek için açarım kimsenin hayatını merak etmiyorum ve kız arkadaşımdan dolayı kimseyi güvenip ekleyebileceğimi sanmıyorum, sosyal medyadan soğuyup kullanmamak için de çok sebebim yok mu sizce? Sadece whatsapp ve burayı kullanıyorum. Okuduğunuz için teşekkür ederim, görüşlerinizi merak ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Vallahi cok uzun yazmissiniz, tamamini okuyamadim acikcasi ama basliga cevaben yorum yapiyorum.

Sosyal medya asiri yaygin ve cogumuzun gunluk hayatinda aktif yeri olan bir sey oldugu icin hiçbirini kullanmiyorsaniz evet ilk başta soylediginiz kisiye degisik gelebilir. Cunku artik okullardan etkinliklere bircok sey sosyal medya uzerinden yurutuluyor.

Ama sonucta sizin karariniz, kimseyi ilgilendirmez.

İnstagram hesabımı 6 ay önce açtım o da iş için. Hiçbir tanıdık ekli değil kendim de paylaşım yapmam. Sadece işle ilgili sayfaları takip ediyorum. Yararlı amaçlar için kullanılabilir.:kahve:

Instagram kullanmamak garip değil ama olayı bu kadar içselleştirip dert edinmek garip.
"Kimsenin hayatını merak etmiyorum" diyorsunuz ama herkesin her şeyine de hakimsiniz maşallah. İlginç gerçekten.
Artık merak etmiyorum eskiden farklıydım onu yazdım zaten

Merhabalar, sosyal medya kullanmaktan neden soğudumu kendi yaşadıklarımla anlatmak istedim ve sizin düşüncenizi merak ediyorum; Ben 24 yaşındayım ve lise bittikten sonra uzun bir süre instagram kullanmadım, 21 yaşında kullanmaya başladım üniversiteye başladım diye, diğer açtığım konudan benim sosyal anksiyete yani sosyal fobi ve ağır depresyon yaşadığımı biliyorsunuz. Üniversiteye başladığım zamanlar depresyon ve sosyal fobi yaşadığım için mutsuzdum ve bu yüzden tedavi görmeye başladım ve 1 sene boyunca zaten mutluluk pozları verecek halim yok diye hiç fotoğraf paylaşmadım. İlaçların beni düzeltmesi aylarımı aldı ve artık daha mutlu hissediyordum yakınlık kurmaya başlamıştım yeni yeni insanlarla ve sınıfımdan gösteriş meraklısı bir kız bana; "sen hep yalnızsın seni sürekli izliyoruz ama yanında kimse yok" deyince moralim o kadar bozuldu ki ilacın da mutluluk etkisiyle sürekli gezmeye başladım ve gittiğim her yerde fotoğraf çekinip instagramda paylaştım, yeni edindiğim arkadaşlarımla fotoğraf çekindim ve onları da instagramda paylaştım, diğer arkadaşlarım gibi gösteriş meraklısı birine dönmüştüm aylarca böyle gitti ve bir gün kendimi sorguladım instagram profilime bakıp ben bu değilim dedim ve üniversite bitince sosyal medyayı sildim. Beni sosyal medyadan soğutan tek bu durum da değil. Üniversitede yakınlık kurduğum bir kız arkadaşımla aynı yerde staj yaptık ama ofislerimiz farklı yerdeydi. Instagram kullandığım zamanlarda o da kendine instagram açtı ve ben kimi takip ediyorsam onları takip etti, tanımadığı insanlarda olmasına rağmen takip etti ve bazı arkadaşlarıma arkamdan konuştuğunu öğrendim ve staj yaptığım ofisteki bir erkeğe yakınlık kurmaya çalıştığını öğrendim ve şok oldum, kıza bunu neden yaptın dedim herkesi eklerken yanlışlıkla ekledim dedi ve gerisini bana itiraf etmedi bile. Bir diğer durumda; üniversite dışında edindiğim arkadaşım ve onun arkadaşlarıyla arada cafede oturuyorduk ve onun erkek arkadaşlarından biri cafede instagramdan takip ettiği kızların fotoğraflarının ekran görüntüsünü alıp duruyordu ve telefonunda galeri kısmını açtığı zaman kızların fotoğraflarını ayrı ayrı klasör yaptığını gördüm, ben fark etmedim sandı ama ben gördüm ve kız arkadaşımı uyardım bu konuda zaten, bir diğer durumda; üniversite dışında tanıştığım bir kız, gıcık olduğunu söylediği bir kızın fotoğraflarını çalıp sahte bir adla kızın fotoğraflarını kullanarak instagram hesabı açtı ve erkek arkadaşlarını işletti ve onu uyardım, bir kaç ay sonra kızın adına açtığı hesabı sildi zaten pisman olmuştu ama arkadaşlığımı kestim 1 yıldan fazladır konuşmuyorum kızla, bir de insanların normal hayatlarında maddi sorun yaşadıklarını kendi kulaklarımla duymama rağmen instagramda zengin, çok bakımlı, sürekli mutluymuş sürekli sevilen bir insanmış gibi kendilerini göstermelerini görmekten yorulmuştum. Çünkü öyle olmadıklarını biliyordum bende kendimi bir ara onlar gibi göstermiştim yalnızlığım yüzüme vurulduğu için. Artık sosyal medya kullanmıyorum burası ve whatsapp dışında, ve şu an çok az arkadaşım var ama iyi niyetine inandığım arkadaşlarım var, edinmeye çalıştığım bir çok insandan vazgeçtim.Bazen arkadaşlarım bana soruyorlar sosyal medya neden kullanmıyorsun diye sevmiyorum bana sahte bir hayat gibi geliyor deyince garipsiyorlar ve bana bu durum garip geliyor, iş buldum bir ara ordan da biriyle tanışmaya çalışsam o da soruyor sosyal medya kullanıyor musun diye ona gereksiz buluyorum sosyal medyayı deyince garip bakıyor. Sosyal medya kullanmamak neden garip karşılanıyor anlamıyorum, gösteriş meraklısı bir insan zaten değilim hırsımdan yapmıştım eskiden ama sonradan bu ben değilim dedim ve sildim hesabı , üniversitede insanlarla yakınlık kurmaya çabaladım aslında ama kendilerini farklı göstermelerinden ve ayrıca ilacı iyiyim artık diye doktora söylemeden yarıda bıraktım hata yaptım ve aniden bıraktığım için eski halime geri döndüm ve stresten saçımı kaybettim son dönem, zaten cilt hastalığımda vardı onu sonra anlatırım gerekirse ve saçım erkek tipi olduğu için son dönem bazı tavırlardan dolayı soğudum ve kendi köşeme çekilip kendim gibi sessiz bir erkekle oturdum sınıfta hep üniversite bitene kadar ,ilerde açsam bile sadece mağazaları takip etmek için açarım kimsenin hayatını merak etmiyorum ve kız arkadaşımdan dolayı kimseyi güvenip ekleyebileceğimi sanmıyorum, sosyal medyadan soğuyup kullanmamak için de çok sebebim yok mu sizce? Sadece whatsapp ve burayı kullanıyorum. Okuduğunuz için teşekkür ederim, görüşlerinizi merak ediyorum.
2 yıldır kullanmıyorum wp harici kafam rahat zaten konşmak istediğim herkes telefonmda 🙂

Vallahi cok uzun yazmissiniz, tamamini okuyamadim acikcasi ama basliga cevaben yorum yapiyorum.

Sosyal medya asiri yaygin ve cogumuzun gunluk hayatinda aktif yeri olan bir sey oldugu icin hiçbirini kullanmiyorsaniz evet ilk başta soylediginiz kisiye degisik gelebilir. Cunku artik okullardan etkinliklere bircok sey sosyal medya uzerinden yurutuluyor.

Ama sonucta sizin karariniz, kimseyi ililgilendirmez.
Biraz uzun yazmışım bende fark ettim az önce ama kendim neden böyle düşündüğümü yazmak istedim aslında

Bende basliga cevaben yazayim
whatsapp viber kullanirim
Instagram kullanmadigim ve facebook kullandigim icin bazen garipseniyorum bende beni garip gorenleri garipsiyorum oyle garip garip gidiyoruz 😊

Bide şundan bide bundan diye diye roman yazmışsin sorun sosyal medyada değil sende bence :KK66: bende kullanıyorum ve benim mutsuz olduğumu nerden biliyorsun buda moda aslında mutsuzlar ama mutlular gibi foto atıyorlar :KK70:
Kullanmak zorunda değilsin ama kullananlara da sallama ilaçlara devam :KK66:

Herkes gösteriş için kullanmıyor ki sosyal medyayı? Kim derdini veya kavga gürültüsünü paylaşır ki öyle biryerde? Kullanmıyor olmanız çok iyi kafanız rahat iste? keşke bende kurtulabilsem.

Tamamını okuyamadm ama başlığa ithafen. Ben de kullanmıyorum sosyal medya gerek görmüyorum bana birşey katmıyor kİ..

Bide şundan bide bundan diye diye roman yazmışsin sorun sosyal medyada değil sende bence :KK66: bende kullanıyorum ve benim mutsuz olduğumu nerden biliyorsun buda moda aslında mutsuzlar ama mutlular gibi foto atıyorlar :KK70:
Kullanmak zorunda değilsin ama kullananlara da sallama ilaçlara devam :KK66:
Yaşadıklarımı anlatmak için uzun yazdım içimi dökmek için yoksa kısacık bir soru da yazabilirdim, ben bazılarının hayatlarını biliyordum bana anlattıkları için o yüzden mutsuz olduklarını biliyordum

Ben de son 2-3 senedir insta kullaniyorum. Oncesinde kullanmiyordum. Sosyal medyasi olmayan pek yok o yuzden bir anlik şaşiriyor olabilirler bunu bu derece büyütmenize gerek yok.

Ben de bazi kişilerin insta profillerinde olduğu gibi olmadigini biliyorum ama banane, bu beni niye üzsün veya rahatsiz etsin. 🙄 Herkesin kendi sorunu veya tercihi...
Size iyi gelmiyorsa kullanmayin tabi ki ve insanlar sizin sosyal medya kullanmamanizi sandiginiz kadar dert edinmiyor, bunu takmayin.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X