Sosyal medya kullanmamak neden garip karşılanıyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Merhabalar, sosyal medya kullanmaktan neden soğudumu kendi yaşadıklarımla anlatmak istedim ve sizin düşüncenizi merak ediyorum; Ben 24 yaşındayım ve lise bittikten sonra uzun bir süre instagram kullanmadım, 21 yaşında kullanmaya başladım üniversiteye başladım diye, diğer açtığım konudan benim sosyal anksiyete yani sosyal fobi ve ağır depresyon yaşadığımı biliyorsunuz. Üniversiteye başladığım zamanlar depresyon ve sosyal fobi yaşadığım için mutsuzdum ve bu yüzden tedavi görmeye başladım ve 1 sene boyunca zaten mutluluk pozları verecek halim yok diye hiç fotoğraf paylaşmadım. İlaçların beni düzeltmesi aylarımı aldı ve artık daha mutlu hissediyordum yakınlık kurmaya başlamıştım yeni yeni insanlarla ve sınıfımdan gösteriş meraklısı bir kız bana; "sen hep yalnızsın seni sürekli izliyoruz ama yanında kimse yok" deyince moralim o kadar bozuldu ki ilacın da mutluluk etkisiyle sürekli gezmeye başladım ve gittiğim her yerde fotoğraf çekinip instagramda paylaştım, yeni edindiğim arkadaşlarımla fotoğraf çekindim ve onları da instagramda paylaştım, diğer arkadaşlarım gibi gösteriş meraklısı birine dönmüştüm aylarca böyle gitti ve bir gün kendimi sorguladım instagram profilime bakıp ben bu değilim dedim ve üniversite bitince sosyal medyayı sildim. Beni sosyal medyadan soğutan tek bu durum da değil. Üniversitede yakınlık kurduğum bir kız arkadaşımla aynı yerde staj yaptık ama ofislerimiz farklı yerdeydi. Instagram kullandığım zamanlarda o da kendine instagram açtı ve ben kimi takip ediyorsam onları takip etti, tanımadığı insanlarda olmasına rağmen takip etti ve bazı arkadaşlarıma arkamdan konuştuğunu öğrendim ve staj yaptığım ofisteki bir erkeğe yakınlık kurmaya çalıştığını öğrendim ve şok oldum, kıza bunu neden yaptın dedim herkesi eklerken yanlışlıkla ekledim dedi ve gerisini bana itiraf etmedi bile. Bir diğer durumda; üniversite dışında edindiğim arkadaşım ve onun arkadaşlarıyla arada cafede oturuyorduk ve onun erkek arkadaşlarından biri cafede instagramdan takip ettiği kızların fotoğraflarının ekran görüntüsünü alıp duruyordu ve telefonunda galeri kısmını açtığı zaman kızların fotoğraflarını ayrı ayrı klasör yaptığını gördüm, ben fark etmedim sandı ama ben gördüm ve kız arkadaşımı uyardım bu konuda zaten, bir diğer durumda; üniversite dışında tanıştığım bir kız, gıcık olduğunu söylediği bir kızın fotoğraflarını çalıp sahte bir adla kızın fotoğraflarını kullanarak instagram hesabı açtı ve erkek arkadaşlarını işletti ve onu uyardım, bir kaç ay sonra kızın adına açtığı hesabı sildi zaten pisman olmuştu ama arkadaşlığımı kestim 1 yıldan fazladır konuşmuyorum kızla, bir de insanların normal hayatlarında maddi sorun yaşadıklarını kendi kulaklarımla duymama rağmen instagramda zengin, çok bakımlı, sürekli mutluymuş sürekli sevilen bir insanmış gibi kendilerini göstermelerini görmekten yorulmuştum. Çünkü öyle olmadıklarını biliyordum bende kendimi bir ara onlar gibi göstermiştim yalnızlığım yüzüme vurulduğu için. Artık sosyal medya kullanmıyorum burası ve whatsapp dışında, ve şu an çok az arkadaşım var ama iyi niyetine inandığım arkadaşlarım var, edinmeye çalıştığım bir çok insandan vazgeçtim.Bazen arkadaşlarım bana soruyorlar sosyal medya neden kullanmıyorsun diye sevmiyorum bana sahte bir hayat gibi geliyor deyince garipsiyorlar ve bana bu durum garip geliyor, iş buldum bir ara ordan da biriyle tanışmaya çalışsam o da soruyor sosyal medya kullanıyor musun diye ona gereksiz buluyorum sosyal medyayı deyince garip bakıyor. Sosyal medya kullanmamak neden garip karşılanıyor anlamıyorum, gösteriş meraklısı bir insan zaten değilim hırsımdan yapmıştım eskiden ama sonradan bu ben değilim dedim ve sildim hesabı , üniversitede insanlarla yakınlık kurmaya çabaladım aslında ama kendilerini farklı göstermelerinden ve ayrıca ilacı iyiyim artık diye doktora söylemeden yarıda bıraktım hata yaptım ve aniden bıraktığım için eski halime geri döndüm ve stresten saçımı kaybettim son dönem, zaten cilt hastalığımda vardı onu sonra anlatırım gerekirse ve saçım erkek tipi olduğu için son dönem bazı tavırlardan dolayı soğudum ve kendi köşeme çekilip kendim gibi sessiz bir erkekle oturdum sınıfta hep üniversite bitene kadar ,ilerde açsam bile sadece mağazaları takip etmek için açarım kimsenin hayatını merak etmiyorum ve kız arkadaşımdan dolayı kimseyi güvenip ekleyebileceğimi sanmıyorum, sosyal medyadan soğuyup kullanmamak için de çok sebebim yok mu sizce? Sadece whatsapp ve burayı kullanıyorum. Okuduğunuz için teşekkür ederim, görüşlerinizi merak ediyorum.
Asla sosyal medya kullanmiyorum.ne gerek var ki hayatini canli yayin yapmaya

Yazınızı bir kısmını okudum.Hic sosyal medya kullanmayan insanlar bana garip değil de biraz yeniliklere kapalı geliyor.Evet insana kattığı pek birşey yok ya da çok aptal insan var kabul ediyorum.Ama yönetmesi size kamış sonuçta.cok eğlenceli de olabiliyor.Ya da haberdar olabiliyorsunuz bazı şeylerden.

Uzun yıllardır çoğu sosyal mecrada aktifim. Özellikle de çoğu insanın Instagramda bize gösterdiği gibi bir hayat yaşamadığının bilincindeyim. Sadece samimi olduğum insanları ve kendi alanımla alakalı sayfaları takip ediyorum bundan dolayı keyif alıyorum. Bu durum kişiden kişiye değişir. Eğer size kötü hissettiriyorsa tabiki kullanmamak daha iyi olacaktır

Sosyal medya kullanmayabilirsiniz bu sizin tercihiniz ama kullananları bu kadar gömmeye gerek var mı?

Aktif paylaşım yapmasam da istifade ettiğim
birçok kişi ve sayfa var.

Herkes gösteriş için kullanmıyor yani.

Sosyal medya kullanmamayi bu kadar mesele haline getirmeye gerek yok. İstemiyorsunuz bitti gitti, insanlar garipsiyorsada kendi sorunları.

Bende basliga cevaben yazayim
whatsapp viber kullanirim
Instagram kullanmadigim ve facebook kullandigim icin bazen garipseniyorum bende beni garip gorenleri garipsiyorum oyle garip garip gidiyoruz 😊
Facebook kullanıyor olmak sosyal medyayı hiç kullanmıyor olmaktan daha garip çünkü 😂😂
Facebookta 60 yaşında ki 101 okey plus teyze tayfası kaldı gençlere garip geliyor o yüzden instagram yerine facebook kullanışın...

Facebook kullanıyor olmak sosyal medyayı hiç kullanmıyor olmaktan daha garip çünkü 😂😂
Facebookta 60 yaşında ki 101 okey plus teyze tayfası kaldı gençlere garip geliyor o yüzden instagram yerine facebook kullanışın...
Sende haklisin 😊😊 aslinda oyle aktif kullanici da degilim ama sevdigim abiler abilalar var onlar takip ettigim icin giriyorum onlarda olmasa sanirim facebookada girmem

staj yaptığım ofisteki bir erkeğe yakınlık kurmaya çalıştığını öğrendim ve şok oldum
onun erkek arkadaşlarından biri cafede instagramdan takip ettiği kızların fotoğraflarının ekran görüntüsünü alıp duruyordu ve telefonunda galeri kısmını açtığı zaman kızların fotoğraflarını ayrı ayrı klasör yaptığını gördüm,
üniversite dışında tanıştığım bir kız, gıcık olduğunu söylediği bir kızın fotoğraflarını çalıp sahte bir adla kızın fotoğraflarını kullanarak instagram hesabı açtı ve erkek arkadaşlarını işletti ve onu uyardım,
insanların normal hayatlarında maddi sorun yaşadıklarını kendi kulaklarımla duymama rağmen

Artık merak etmiyorum eskiden farklıydım onu yazdım zaten

Bu yukarıdaki bilgiler gayet kendi çabalarınızla hakim olduğunuz bilgiler. Sosyal medya ile ne alakası var?
Herkesin her şeyini sosyal medya olmadan da öğrenebiliyorsunuz belli ki. O da ayrı bir yetenek olsa gerek.

Sosyal medya kullanmamak neden garip karşılanıyor anlamıyorum, gösteriş meraklısı bir insan zaten değilim

"Sosyal medya kullanmamak garip mi" diye sorup, kullananan insanlara gösteriş meraklısı iması yapmışsınız burada da.
İnsanlara bu düşüncenizi hissettiriyorsanız onların da size garip demesi çok normal değil mi?

Cilt hastalığı ve erkek tipi sac için ne gibi bi tavırla karşılaştınız? Herkes tarafından begenilseydiniz yinede kullanmayacak mıydınız sosyal medyayı? Yani sosyal olarak aktif olmak için (sosyal medya veya sosyal ortam) her konuda begenilmek mi istiyorsunuz yada 4 4 lük olmayı mı bekliyorsunuz ben anlayamadım

Sosyal medya kullanmayabilirsiniz bu sizin tercihiniz ama kullananları bu kadar gömmeye gerek var mı?

Aktif paylaşım yapmasam da istifade ettiğim
birçok kişi ve sayfa var.

Herkes gösteriş için kullanmıyor yani.

Sosyal medya kullanmamayi bu kadar mesele haline getirmeye gerek yok. İstemiyorsunuz bitti gitti, insanlar garipsiyorsada kendi sorunları.
Ben herkes öyle demedim ki kendi tanıdıklarımı söylüyorum

Cilt hastalığı ve erkek tipi sac için ne gibi bi tavırla karşılaştınız? Herkes tarafından begenilseydiniz yinede kullanmayacak mıydınız sosyal medyayı? Yani sosyal olarak aktif olmak için (sosyal medya veya sosyal ortam) her konuda begenilmek mi istiyorsunuz yada 4 4 lük olmayı mı bekliyorsunuz ben anlayamadım
O durumla tamamen alakası yok benim soğumamın nedeni

Yani kullanirsiniz ullanmazsiniz o kimseyi bağlamaz da o bunu yaptı şu bunu yaptı diye asiri gözlemciliginiz bir tuhaf. Gözlem yeteneğinizi baska hesaplarda kullansaniz çok faydali hesaplar da var. Sizinkisi arkadaslarinizin giybetinden öteye gitmemis şu durumda.

Bu yukarıdaki bilgiler gayet kendi çabalarınızla hakim olduğunuz bilgiler. Sosyal medya ile ne alakası var?
Herkesin her şeyini sosyal medya olmadan da öğrenebiliyorsunuz belli ki. O da ayrı bir yetenek olsa gerek.

"Sosyal medya kullanmamak garip mi" diye sorup, kullananan insanlara gösteriş meraklısı iması yapmışsınız burada da.
İnsanlara bu düşüncenizi hissettiriyorsanız onların da size garip demesi çok normal değil mi?
Ben her tanıştığım insana ben bunları yaşadım demiyorum ki onu da yazdım zaten gereksiz buluyorum diyorum sadece, burda içimi dökmek istedim tersleneceğimi bilsem yazmazdım

Yani kullanirsiniz ullanmazsiniz o kimseyi bağlamaz da o bunu yaptı şu bunu yaptı diye asiri gözlemciliginiz bir tuhaf. Gözlem yeteneğinizi baska hesaplarda kullansaniz çok faydali hesaplar da var. Sizinkisi arkadaslarinizin giybetinden öteye gitmemis şu durumda.
Ben hesapları gözlemlemiyorum özellikle bakıp, etrafımdaki insanlar böyleydi ve içimi dökmek istedim

Eşimin tek bir sosyal medya hesabi bile yok. Nisanliyken 2012 yilinda zorla whatsapp yükledim o derece.
Ben sosyal medya kullanmayan insanları asiri derecede karizmatik ve cekici buluyorum.
Benim de sadece instagram hesabim var ama odaklanma ve anda kalamama sorunları yaşadığım için kapattım. Nadiren açıyorum merak ettigim birsey varsa bakıp siliyorum yine
Bir tek kk kaldi elimde 🤣

Kullanırsınız kullanmazsanız sizin kararınız ama bu kadar dert edinmeniz size kötü hissettirmesi de normal değil.
Ben de eşim de yakın arkadaşlarım da kullanıyor hiç bahsettiğiniz tarz olaylara denk gelmedim. Sosyal medya nasıl kullandığınızla alakalı bir oluşum.
Kuzenimin eski sevgilisi de orada açık saçık tuhaf koca popolu kadınları takip ederdi. Ama adamın zevki oydu, sosyal medya olmasa dergi alacak ne bileyim ona göre bir çözüm bulacak. Siz nasıl kullanırsanız odur özetle.
Ben mesela pek çok güzel sanat sayfasını takip ederim. Ama bir kaç dedikodu sayfasını da takip ederim. Tamamen gün içindeki bir saatimi eğlenmeye ayırmak kafa dağıtmak niyetindeyim. İşten dönünce, çocuğu uyutunca illa oturup makale okumam gerekmiyor, bazen kitap okurum bazen dizi film izlerim bazen de instagram keşfette zaman öldürürüm.
Ben de instagramda mutluluk pozu görmenin insanı nasıl mutsuz ettiğini anlamıyorum mesela. Birileri mutlu diye bu kadar kahırlanmak da tuhaf bana göre.
Ben mesela gün içinde çok story atmam ama bazı güzel anları, çocuğumun yada kendimin güzel fotoğraflarını da paylaşırım. Her şeyin ötesinde güzel bir günlük bana göre. Ki arşivden bir kaç sene öncesine bakmak da eğlenceli. Geçen sene şurdaymışız bak demek de. Kısacası bu olaydan zevk alanı gömmek de biraz hazımsızlık bana göre

Eşimin tek bir sosyal medya hesabi bile yok. Nisanliyken 2012 yilinda zorla whatsapp yükledim o derece.
Ben sosyal medya kullanmayan insanları asiri derecede karizmatik ve cekici buluyorum.
Benim de sadece instagram hesabim var ama odaklanma ve anda kalamama sorunları yaşadığım için kapattım. Nadiren açıyorum merak ettigim birsey varsa bakıp siliyorum yine
Bir tek kk kaldi elimde 🤣
Bende aynı durumdayım içimi dökmek istedim herkes gösteriş meraklısı değil, benim çevremdeki insanlar farklıydı niye bu kadar tepki aldım anlamadım yani

Yarıya kadar okuya bildim kullanmıyorsanız kullanmıyorsunuzdur yani bunun için birsürü sebep aramaya başkalarının onayını almaya gerek varmı? Ben kendimi bildim bileli ne ist ne face nede başka sosyal medya kullanmadım. Arada eşimden birşeylere bakar bırakırım. Wp var ordada 2 ayda bir anca bir paylaşımım olur. Okul gruplarında bile durmam çıkarım. Şahsen banada her yediğini gezdiğini ilk önce fotoğraflayıp dur şuraya atıcam diyenler tuhaf geliyor.

Kullanırsınız kullanmazsanız sizin kararınız ama bu kadar dert edinmeniz size kötü hissettirmesi de normal değil.
Ben de eşim de yakın arkadaşlarım da kullanıyor hiç bahsettiğiniz tarz olaylara denk gelmedim. Sosyal medya nasıl kullandığınızla alakalı bir oluşum.
Kuzenimin eski sevgilisi de orada açık saçık tuhaf koca popolu kadınları takip ederdi. Ama adamın zevki oydu, sosyal medya olmasa dergi alacak ne bileyim ona göre bir çözüm bulacak. Siz nasıl kullanırsanız odur özetle.
Ben mesela pek çok güzel sanat sayfasını takip ederim. Ama bir kaç dedikodu sayfasını da takip ederim. Tamamen gün içindeki bir saatimi eğlenmeye ayırmak kafa dağıtmak niyetindeyim. İşten dönünce, çocuğu uyutunca illa oturup makale okumam gerekmiyor, bazen kitap okurum bazen dizi film izlerim bazen de instagram keşfette zaman öldürürüm.
Ben de instagramda mutluluk pozu görmenin insanı nasıl mutsuz ettiğini anlamıyorum mesela. Birileri mutlu diye bu kadar kahırlanmak da tuhaf bana göre.
Ben mesela gün içinde çok story atmam ama bazı güzel anları, çocuğumun yada kendimin güzel fotoğraflarını da paylaşırım. Her şeyin ötesinde güzel bir günlük bana göre. Ki arşivden bir kaç sene öncesine bakmak da eğlenceli. Geçen sene şurdaymışız bak demek de. Kısacası bu olaydan zevk alanı gömmek de biraz hazımsızlık bana göre
Ben herkes gösteriş meraklısı demiyorum ki kendi çevremdekileri söylüyorum kendi yaşadıklarımı, ben insanların mutlu olmasından mutsuzluk duymam rol yapanları biliyorum çünkü benimle dertleşen insanlardı ve nefret ettiklerini bildiğim insanlarla canım diye fotogtaf paylaşıyorlardı soğumamın nedeni bu işte iki yüzlülük olması, sadece mutluluk pozu verdi diye demiyorum ben, yanlış anladı beni insanlar galiba

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X