Sosyal medyanın etkisinde kalmak

İnstagram da herkes sevgi pıtırcığı huzurlu mutlu pozitif. Eşleri yardım eden. Çocukları mükemmel. Sadece parasal anlam da değil. Bu durumlara da imrenmeye başladım. Sporlar aktivetwler sağlıklı beslenmeler. Kendimi yetersiz hissediyorum
Bak her dakika sevgilinle ve ya eşinle vs mutlu olabiliyor musun olamıyorsun değil mi insanlar da en mutlu anlarındaki fotoğraflarını paylaşıyorlar..kimse hergün sevgi pıtırcığı değil yani kimse dört dörtlük değil tartışıyoruz küsüyoruz trio atıyoruz ne bileyim ama en eğlenceli zamanlarımızdan kesitler koyuyoruz sosyal medyalara
Çocuklar ve hayvanlar en hassas noktamdır bu yüzden bu konuda yorum yapamayacağım herkesin evladı kendine özeldir güzeldir
İllaki spor salonuna gitmek zorunda değilsin çık tak kulaklığını tempolu açık havada yürü..sen bence tahammül edemiyorsun..herkes kendine hobi buluyor vaktini geçirmeye çalışıyor en güzel şekilde..bak bir daha dünyaya gelmeyeceğiz kıskanmak bana göre değil hiç kıskanmadım kimseyi..herkesin hayatı kendine düşünceleri karakteri aile yaşantısı..herşey sende bitiyor

Yeni bir şehire taşındım. Sanırım ondan dolayı bu kadar internete sardım. Dediğin de haklısın dışarı da daha fazla vakit geçirmeliyim
Sen evde o onu almış bu bu arabaya binmiş derken kendi moralini bozarken dışarda hayat akıyor gez dolaş eğlen bir daha gelmeyeceksin bu yaşına demek istediğim bu

Danla Biliç gibi sansasyonlarla fenomen olanları saymazsak o imrendiğiniz hesapların hemen hemen hepsi aileden zengin oluyor. Yani okuyup beyaz yaka olarak edinilmiş bir lüks değil olamaz da. Dolayısıyla siz bir şeyleri kaçırmış ya da başaramamış değilsiniz. Kendinizle aynı mesleği yapan aynı kalibredeki insanlara bakarsanız geçecektir bu durum. Çünkü aynı durumdayız hepimiz.

Danla Biliç gibi sansasyonlarla fenomen olanları saymazsak o imrendiğiniz hesapların hemen hemen hepsi aileden zengin oluyor. Yani okuyup beyaz yaka olarak edinilmiş bir lüks değil olamaz da. Dolayısıyla siz bir şeyleri kaçırmış ya da başaramamış değilsiniz. Kendinizle aynı mesleği yapan aynı kalibredeki insanlara bakarsanız geçecektir bu durum. Çünkü aynı durumdayız hepimiz.
Yazdıklarınızı tekrar tekrar okudum. O kadar haklısınız ki… sosyal medyaya o kadar bağımlı olmuşum ki hangi konum da olduğumu unutmuşum gerçekten. “ kendinizle aynı mesleği yapan aynı kalibredeki insanlara bakarsanız geçecektir bu durum” gerçekten çok haklısınız. Ben sahte dünyanın içine girmişim.

Yazdıklarınızı tekrar tekrar okudum. O kadar haklısınız ki… sosyal medyaya o kadar bağımlı olmuşum ki hangi konum da olduğumu unutmuşum gerçekten. “ kendinizle aynı mesleği yapan aynı kalibredeki insanlara bakarsanız geçecektir bu durum” gerçekten çok haklısınız. Ben sahte dünyanın içine girmişim.

Lüksün ve güzelliğin sonu yok, önemli olan kendi hayatınızda kendi sınırlarınız içerisinde zevk alarak yaşamak. Gecesi 10.000 olan otel demişsiniz ya mesela o ucuz bile. Amanruya, Club Marvy gibi otellerde o paraya da kalamazsınız mesela. Ama sonu yok bunun. Zam alsanız terfi alsanız da yetmez o yüzden kendinizi üzmeyin bunun için.

kızım 2.5 yaşını geçti. fenomen instagram annelerini takip ediyorum çok fazla. çiştir kakadır kıyafettir indirimdir yemektir vs haberdar olmak için. onlar da iyi kazanıyor. belli. hayat standartları değişiyor zamanla. ama sermayeleri çocukları ya hu. minnacık çocuğu yüzbinlerce hesabı olan internet sayfalarında her anıyla paylaşmak nasıl bir kafadır. benim tüylerim diken diken oluyor. ben yapamam arkadaş. bu çocuk istismarı bence. yahut diğer hesaplar. her anını paylaş pazarla. ben 300 kişilik hesabımda paylaşım yaparken yüz defa düşünüyorum. velhasıl benlik değil. isteyen beri gelsin yapsın kazansın

İnstagram dipsiz kuyu… o parmağı sürekli yukarı ittirme hareketi. Yurtdısı tatilleri, lüx arabalar, istedikleri markadan giyinmek…
2 beyaz yakalı olarak yurtdısına çıkamıyoruz istediğim markadan alışveriş yapamıyorum ( zara, oysho) lüx arabalar, chanel çanta istemiyorum yanlış anlaşılmasın. Sadece “ insan gibi” “sosyal yaşamak” istiyorum. Bazılarınız ya da bir çoğunuz beni anlamayacak biliyorum. Tek istediğim insanca yaşamak. Şükürsüz biri miyim? Diyorum bazen. Ama Zaradan bir ceket almaya gerçekten elim gitmiyor. İsraf yapıyorum gibi geliyor.
Sosyal medya gerçekten psikolojimi bozmaya başladı. Onlar ın %2-3 lük kısım olduğunun farkındayım. Evet gerçek hayat o değil.. size de olmuyor mu ? Tiktokcular’ın fenomenler’in villalara taşınması. Daha 35 yaşındayken karı koca mesleklerini bırakıp, link vererek egeye taşınması?
Siz de etkileniyor musunuz?Bu hayatlardan.
Öğrencilerim etkileniyor..çalıştığım okul varlıklı olmayan ailelerin çoğunlukla yaşadığı bir bölgede.. benimle çok paylaşmıyorlar bu konuya bakış açılarını ama bilişim öğretmeni ile görüştüğümde anladım ki çocukların büyük çoğunluğunun "lgs de birinci olsam ,okusam üniversite sınavında derece yapsam sonra ne olacak? 3 arkadaş 18 yaşına gelince ayrı eve çıkıp içerik hazırlasak daha çok kazanırız" diyorlarmış.Kurda kuşa yem olacaklar😔

İlgi alanlarınızı değiştirin instagramda, benim ekranıma barınaklar, yardım edilecek fipli kediler, anneler ve bebekler yardım sayfaları ve dikiş paylaşımlarından başka bir şey düşmüyor. Tabi ekran sürenizi de azaltın. Ekonomik olarak zor zamanlardayız zaten bir de yapamayacaklarınız için üzülüp depresyona girmeyin. Para önemli bir konu ancak bir gerçek var sağlık daha önemli, ruh sağlığı da buna dahil

Geçen gün eşimle aynı konuyu konuştuk. Yani biz boğazımızdan haram lokma geçmesin diye çabalarız, çalan çırpan afedersiniz g*tünü parayla siler. Başkasına yan gözle bakmayı aklımızdan geçirmeyiz, metres hayatı yaşayanlar süs bebek gibi el üstünde tutulur. İlla bir yerlerimizi açmak, yalandan reklam yapmak, saçma sapan dans etmek ya da tüm mahremiyetimizi gözler önüne sermek gerekiyor sanırım o hayatlara ulaşmak için. Hani bir de bakıyorum 9 ay boyunca hamileyim diyen, yeri geliyor günde 100bin kazanıyorum diye itiraf eden kişi de ceza falan almıyor bu ülkede. Şekil değiştirse bile saçmalıklarına devam ediyor. Gecenin bir yarısı tutuklanıp hapse giren, her türlü zulmü yaşadım diyen insan da çıkınca aynı paylaşımlara devam edebiliyor. Anlamak çok güç..

Baskalarinin mutsuzlugundan mutlu mu oluyorsunuz?
xhayat xhayat kullanıcı, herkes için bunu söylememiş.
Konu sahibi gibi, lüx hayatlari görünce kendini kötü hissedenler, bu durumu kendine dert edenler icin bir taktik sunmuş.
Bence konu sahibi bunu degerlendirilmeli. İşe yarayacak diye bir şart yok elbette fakat en azindan bir çözüm yolu olma ihimali var😎

xhayat xhayat kullanıcı, herkes için bunu söylememiş.
Konu sahibi gibi, lüx hayatlari görünce kendini kötü hissedenler, bu durumu kendine dert edenler icin bir taktik sunmuş.
Bence konu sahibi bunu degerlendirilmeli. İşe yarayacak diye bir şart yok elbette fakat en azindan bir çözüm yolu olma ihimali var😎
“ kendinizle aynı mesleği yapan aynı kalibredeki insanlara bakarsanız geçecektir bu durum” arkadasın yazdığı bu msj kendıme gelmemı sağladı.

Üniversitedeki hocalarımdan biri sosyal medyanın narsistik bireyler yarattığını söylemişti. Nereye gittiğimi paylaşayım çünkü herkes merak ediyor, o an neredeysem story atayım like bekleyeyim like gelmezse silip aktif bi saatte tekrar ekleyeyim... Çok işlemişti bana o zamandan beri kullanmıyorum belki 8 sene olmuştur. O dönemki flörtlerimi hatırlıyorum asla efektsiz fotoğraf gönderemezdim mesela.

Bence yapabiliyorsanız çat diye silin kapatın her yeri. Yerine de bi şey koyun dizi mi seversiniz kitap mı örgü mü bilmem. İnsanların sosyal medyadaki hallerine değil günlük hayattaki hallerine baktıkça zaten oradaki çok şeyin pembeleştirildiğini anlıyorsunuz. Ağlayan kişi fotoğraf paylaşmaz ama gülen kişi paylaşır. Mutsuz evliliği olan biri gidip biz mutsuzuz aldatılıyorum aldatıyorum şiddet görüyorum uyguluyorum demez ama tatile giden bi çift bunu hemen fotoğraflar ve atar. Ya da beden pozitifliğini savunan kişiler harici kimse baldırlarını göbek yağlarını sivilcelerini koltuk altı kıllarını paylaşmaz ama dışarı çıktığınızda 10 kişiden belki 1 tanesi orada gördükleriniz gibi fit, sivilcesiz, tüysüz, pürüzsüz. Ekrana değil insanlara bakmayı öğrenmeye başlıyorsunuz bıraktığınızda.

Üniversitedeki hocalarımdan biri sosyal medyanın narsistik bireyler yarattığını söylemişti. Nereye gittiğimi paylaşayım çünkü herkes merak ediyor, o an neredeysem story atayım like bekleyeyim like gelmezse silip aktif bi saatte tekrar ekleyeyim... Çok işlemişti bana o zamandan beri kullanmıyorum belki 8 sene olmuştur. O dönemki flörtlerimi hatırlıyorum asla efektsiz fotoğraf gönderemezdim mesela.

Bence yapabiliyorsanız çat diye silin kapatın her yeri. Yerine de bi şey koyun dizi mi seversiniz kitap mı örgü mü bilmem. İnsanların sosyal medyadaki hallerine değil günlük hayattaki hallerine baktıkça zaten oradaki çok şeyin pembeleştirildiğini anlıyorsunuz. Ağlayan kişi fotoğraf paylaşmaz ama gülen kişi paylaşır. Mutsuz evliliği olan biri gidip biz mutsuzuz aldatılıyorum aldatıyorum şiddet görüyorum uyguluyorum demez ama tatile giden bi çift bunu hemen fotoğraflar ve atar. Ya da beden pozitifliğini savunan kişiler harici kimse baldırlarını göbek yağlarını sivilcelerini koltuk altı kıllarını paylaşmaz ama dışarı çıktığınızda 10 kişiden belki 1 tanesi orada gördükleriniz gibi fit, sivilcesiz, tüysüz, pürüzsüz. Ekrana değil insanlara bakmayı öğrenmeye başlıyorsunuz bıraktığınızda.
Katılıyorum bi kaç arkadaşım var onlarda sosyal medyayı aktif kullanan insanlar değiller daha güzel sohbet edip daha güzel vakit geçiriyoruz.

Katılıyorum bi kaç arkadaşım var onlarda sosyal medyayı aktif kullanan insanlar değiller daha güzel sohbet edip daha güzel vakit geçiriyoruz.
Konsere gidip elinde telefonla sürekli bi story atmaya çalışan insanlar var. Sadece çekse eve gidip atsa lafım yok, birkaç dakika çeker anı olarak bırakır. Ama bazı insanlar o an çekiyor o an düzenliyor o an efektliyor çünkü o an orada olduğunu göstermesi gerek... Telefon bozulsa, attığı story silinse o konsere dair bi anı kalmayacak ortada çünkü adam akıllı izlemedi dinlemedi bağıra bağıra eşlik etmedi belki de. Genelleyemem tabii ama sosyal medyanın cılkını çıkaran insanların muhabbetleri de hep böyle kopuk oluyor.

Aklıma bu şekilde düşünceler gelince
Sokakta okula gitmesi gerekirken kağıt toplayan bizim burnumuzu tikayarak geçtiğimiz , ellemeye igrendigimiz yerlerde dolaşan o masum çocukları düşünüyorum.
Kim istemezdi ki iyi yerlerde olmak .
O yüzden kendimden daha zor durumda olan insanlara bakıp şükrediyorum.
Onlara da dua ediyorum.
Rızkı veren Allah nasibinizde ne varsa onu alıyorsunuz .

İnstagram dipsiz kuyu… o parmağı sürekli yukarı ittirme hareketi. Yurtdısı tatilleri, lüx arabalar, istedikleri markadan giyinmek…
2 beyaz yakalı olarak yurtdısına çıkamıyoruz istediğim markadan alışveriş yapamıyorum ( zara, oysho) lüx arabalar, chanel çanta istemiyorum yanlış anlaşılmasın. Sadece “ insan gibi” “sosyal yaşamak” istiyorum. Bazılarınız ya da bir çoğunuz beni anlamayacak biliyorum. Tek istediğim insanca yaşamak. Şükürsüz biri miyim? Diyorum bazen. Ama Zaradan bir ceket almaya gerçekten elim gitmiyor. İsraf yapıyorum gibi geliyor.
Sosyal medya gerçekten psikolojimi bozmaya başladı. Onlar ın %2-3 lük kısım olduğunun farkındayım. Evet gerçek hayat o değil.. size de olmuyor mu ? Tiktokcular’ın fenomenler’in villalara taşınması. Daha 35 yaşındayken karı koca mesleklerini bırakıp, link vererek egeye taşınması?
Haydaaa bugün ne kadar maddiyat konusu var.kadınlar klübünde eş, sevgili, cinsel hayat, kaynana konuşacaktık duruma bak 😄

2 çocuğum var arabasızlıktan kırılıyorum,anneme bırakıyorum otobüsle oradan tekrar işe falan derken,daha dün düşündüm zengin koca mı almak lazımdı,Onur gurur şeref artık para etmiyor mu,zengin koca avcılarına hak mı vermek lazım diye,aile fakir koca fakir ee haliyle fakirlikten çıkamadık kendi çabamla da onlara da destek olayım derken bi araba bile alamadık

İlk önce zaman alıyor sosyal medya. Çok girmiyorum ama sabah bir girdim ins.. gereksiz yere kaç dk. Gitti.
2. Hep güzel anılar paylaşılıyor. Ee hayat böyle değil. Hele şu zamanda daha moralimiz bozukken,instagramdaki hayatlara bakınca moral bozulmaması elde değil.
Ben artik saçma buluyorum . Ara da bir 10 dk ya giriyorum ya girmiyorum .
Twitter daha iyi. En azindan bir şeyler öğreniyorum. Herkes dertli😋😆

X