Bebek Aylık Gelişimi, Aşı Takvimi SSP hastalığının tedavisi için bilgi lütfen!

Bebeğimizin Aşıları, Kontrolleri, Aylık Gelişim Bilgileri
Ö

özlemmm

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi özlemmm
Bir tanıdığımın ilkokula giden kızı bebekken yapılan bayat çiçek aşısı sonucu SSP hastalığına yakalandı.Doktorlar tedavisinin olmadığını,yaşama şansının %20 olduğunu söylüyorlar.Bazı hastalar 18 ay gibi bir sürede kendiliğinden düzeliyormuş fakat büyük çoğunluğu hayatını kaybediyormuş.Lütfen benzer durumu görmüş ya da bilgisi olan varsa birşeyler yazsın.

• Konu Sahibi özlemmm
Çiçek aşısı değil de kızamık aşısıydı sanırım buna sebep olan.Neyse bilgisi olan var mı tedavi hakkında arkadaşlar.

• Konu Sahibi özlemmm
Kimsenin bilgisi yok sanırım bu konuda.Umarım biri bişey söyler.

• Konu Sahibi özlemmm
Arkadaşlar SSP hastalığının okunuşu ESESPİ hastalığı diye söyleniyor,belki o şekilde biliyorsunuzdur.Hala bir şey çıkmadı maalesef.

• Konu Sahibi özlemmm
evet duymustum.kizamik mikrobunun beyine yerlesmesiyle meydana geliyor sanirim fakat benim bildigim kadariyla bir tedavisi yok .yavas yavas butun fonksiyonlarini kaybediyo insan bu hastalikta .ama tabi pek fazla bilgim yok bir tv kanalinda izlemistim bir anne evladi icin feryat ediyodu,cok etkilenmistim cocuk doktorumda randevum vardi gider gitmez sordum kizamik asisinin 1veya 2 doz yapilmasiyla degil kizamik hastaligina yakalanmakla alakasi oldugunu soylemisti,her ulkede farkli asi takvimleri uygulaniyo bu benim icin endise verici bir durum acikcasi.
arkadasinin cocugu icin gercekten cok uzuldum Allah sifa versin insallah
ssp hastaligi sanirim cok bilinmiyor ama cok endise verici bence doktorlarda sanki bu konuda fazla bilgili degil Allah hepimizin evladini her turlu hastaliktan kazadan beladan korusun insallah
ozlemcim daha ne diyeyim bilemiyorum o programda o anneye cok uzulmustum su an arkadasin icin ayni sekilde uzuldum inan Allah yardimcisi olsun ama cok iyi arastirip gec kalmadan iyi bir doktormu hastanami ne bileyim baktirsi,lar bence cunku cogu kez yanlis teshisler bile geri donulmez sonuclar doguruyo Allah korusun .o programda kadinin cocuguna ilk baslarda hep yanlis teshis konulmus tabi hastalik ilerlemis ... tekrar gecmis olsun diyorum

• Konu Sahibi özlemmm
İyi dileklerin için sağol canım.
Gitmedikleri doktor,hastane kalmamış.Hepsi de aynı şeyi söylemişler,Hatta boşuna gezdirmeyin çocuğu artık demişler.Kendiliğinden düzelme ihtimali varmış,%20.Ama genelde hayatını kaybediyorlar çocuklar.

• Konu Sahibi özlemmm
canım çok üzüldüm arkadaşın için bu siteyi bir oku incele istersen Link Silinmiştir. bilmiyorum oraya baktınmı ama inşallah bir yardımı dokunur..

• Konu Sahibi özlemmm
Sağol canım,hemen inceliyorum siteyi,daha önce görmemiştim.Hastalığın adını da yanlış yazmışım bu arada,SSPE imiş doğrusu.
Kızamık aşısını doğru zamanda yaptırmak gerekiyormuş çocuklara,benim çocuğum yok ama çocuğu olanlar nasıl takip edicek bu aşı zamanlarını,çocuk doğduğunda bununla ilgili bi bilgi veriyorlar mı hastanede herkese.

• Konu Sahibi özlemmm
Ne yazık ki bilgi vermiyorlar canım:1no2: Ben üç doğum yaptım hiç birinde de bu konu hakkında hiçbir şey duymadım. Ama anne ve çocuk sağlığı vakıflerı aşı konusunda oldukça titiz davranıyorlar. Hiçbir aşının gününü geçirmemeye özen göteriyorlar.

onlar gelip buluyo anneyi,yoksa anne mi gidip bulup takip ediyo o vakıfları,yani ilk nasıl haberi oluyo bu aşılardan ve tarihlerinden.Hadi bizler bi derece düşünürüz baştan,ama çocuğunun sağlığı için ne yapmasını gerektiğini bilmeyen o kadar çok insan var ki bi çok yerde.Ben de açıkcası bu aşı vesilesiyle konunun ciddiyetinin farkına vardım.Ve henüz evli bile olmamama rağmen şimdiden endişeye de kapıldım,çünki bi bebekle ilgili neler yapılması gerekir,sağlığı nasıl korunur hiç bilmiyorum bunları.Zamanı geldiğinde bi yol gösteren oluyo mudur acaba.

Evet canım doğru haklısın bilgi edinmek şart.
Anasağlığı her semtte vardır. Bebeğin 2-3 aylık olunca kendin götürüyosun canım. onlardan gereken bütün bilgileri alabiliyosun tabi biraz annenin ilgilide olması lazım.
Sen ne yaptın gerekli bilgileri bulabildin mi?

Maalesef canım,birçok bilgi var o sitede ama hastalığın kendisinin tedavisi yokmuş.Hastalığı hafifleten ve kötü sonu geciktiren bazı şeyler var,bitki çayı vardı mesela,onu önerdim onlara.Çaresiz bir hastalığa yakalanmak ne kadar zor bir şey,ailesi için özellikle.Hiçbirşey gelmiyor insanın elinden.

Eminim çok zordur evladının ölümünü beklemek söylemesi bile zor:çok üzgünüm: Onlara Allah sabır versin demekten başka bişey kalmıyor bize ne yazıkki...

Evet canım maalesef.Ve çocuk yaklaşık bir senedir yatakta.Kız çocukların bu hastalığı atlatma ihtimali erkek çocuklara göre daha yüksekmiş,bi umut işte bekliyolar artık.

X