Bahçe Bakımı ve Çiçekler Sukulent Sineklenmesi

eltimlergeldi35

Üye
Kayıtlı Üye
31 Ağustos 2019
316
293
Merhaba arkadaşlar, sukulent aşığıyım çünkü normal bir çiçeğe hiç bakamadım bugüne kadar. Bir tek aloeveram vardı ama taşınma falan derken mecburen kayınvalideme bıraktım. Yeni evime de sağolsun bir tanıdığım tam net adını bilmiyorum aloeveraya benzeyen ama aloevera olmayan bir bitki verdi köküyle.

Gidip hemen torflu toprak aldım, diğer aloeverayı biri benim için hazırlamıştı ama bahçe toprağıyla yapmıştı yada onla alakası olduğunu da düşünmüyorum ama kum gibi bir topraktı.

Buna mecbur torflu toprak koydum ama altına çakıl taşı koydum yine tabi. Bir problem yoktu ama neredeyse 1 haftadır sineklendi, bugün anladım sineklerin oradan geldiğini.

Malum şuan kış ayındayız, bir tek arka oda güneş alıyor ama ben gözüm önünde olsun diye oturma odasına aldım. Açıkcası çokta gün yüzü göremediler benim yüzümden yavrucaklar. Oturma odasına güneş gelmiyor maalesef... Sanırım bu da sineklenmesini sağlıyormuş. Haftada 1 az suluyorum çünkü.

Ben bunu fark edince üstlerine sigara külü serpip arka odanın balkonuna koydum, oturma odasını da havalandırdım. Yaşadığım şehir çok soğuk ve rüzgarlı olduğu için balkonumda açık olduğu için dayanmayacaklar muhtemelen. Bu sineklere acil çözüm bulmam lazım içeri alabilmem için. Yada balkonda korunaklı bir şekilde bakacak bir sistem almam lazım. Ne önerirsiniz?

Eğer internetten aratıp gelen veya aynı sorunla karşılaşan olursa diye bir güncelleme yazıyorum. Öncelikle bitkileri saksıda çıkartıp eski toprağı atıp bi güzel saksıları sabunlu beyaz sirkeli suda beklettim. Sonra sirke kokusu çıksın diye bol sabunla yıkadım.

Saksı dibine çakıl taşı üstüne kırılmış kömür ve yeni toprak ekleyerek bitkileri onlara ektim. Arka odalardan birinin cam kenarına gün ışığı ve güneş alacak sekilde dizdim. Evi de bir güzel havalandırdım. O günden beri şuanlık birşey olmadı, sinek görmedim yani.

Kömür olayını da teraryum yapımı araştırırken görmüştüm böceklenmeyi engelliyormuş. Eğer yine sinek olayı başlarsa burayı güncelleyeceğim.

Şimdilik bir sorun yok gibi gözüküyor 😊

X