Bahçe Bakımı ve Çiçekler superisi22 hobi bahçesi

CAM00797.jpg
CAM00798.jpg
CAM00800.jpg
CAM00789.jpg
CAM00790.jpg
CAM00799.jpg

Hangi ilacı kullandınız bir de böcek nasıl goruluyromu bu arada hobi bahçeniz çok güzel bol bereketli olsun :KK66:

ilacın ismini hatırlıyamıycam beyaz toz suyla karıştırım sipreyle sıkmıştık bitkilerdeki ırmızı ama ağaç farklı böcek arap sabunu iyi gelirmiş denemedim

ilacın ismini hatırlıyamıycam beyaz toz suyla karıştırım sipreyle sıkmıştık bitkilerdeki ırmızı ama ağaç farklı böcek arap sabunu iyi gelirmiş denemedim

Bitki az sa denenebilir ama çok sa olmaz Arapsabunu nerden geldiğini kontrol edin ilk önce ağaçlardan geliuor olabilir gelen bitkiyi de ilaclarsaniz kurtulabilirsiniz .

Bitki az sa denenebilir ama çok sa olmaz Arapsabunu nerden geldiğini kontrol edin ilk önce ağaçlardan geliuor olabilir gelen bitkiyi de ilaclarsaniz kurtulabilirsiniz .

ağaçtan olduğu kesin ama ağaç büyük değil geçen yıl dikmiştik orta boy gibi arap sabunu nette araştırmıştım orda yazıyou bide erkan şamcı varya bitki uzmaı o anlatmıştı evim şahane adlı programda ama denemedim

bahçeniz çok güzel bende balkonumda saksıda domates biber salatalık yetiştirmeye başladım.
3 saksı biberim var birisinin yapraklarında böcekler var şimdi erkan şamcının videosunu izledim arap sabunu kullanın diyor nasıl yapılıyor ne kadar kullanılıyor sadece yapraklara mı sıkmak gerekiyor bilginiz var mı?

bahçeniz çok güzel bende balkonumda saksıda domates biber salatalık yetiştirmeye başladım.
3 saksı biberim var birisinin yapraklarında böcekler var şimdi erkan şamcının videosunu izledim arap sabunu kullanın diyor nasıl yapılıyor ne kadar kullanılıyor sadece yapraklara mı sıkmak gerekiyor bilginiz var mı?

vidyosundan izlediğim ve nette okuuğum kadarıyla suyun içine sanırım 1 çay kaşığı karıştrıp çalkalayıp sıkılıyor henüz denemedim

1 litre suya mı ? uzman tvden baktım sadece arap sabunu işe yarayabilir demiş nasıl yapılacağını nereye sıkacağımızı söylememiş

Ev Yapımı organik bitki ilaçları: Arap sabunu

Özellikleri : İnsektisit (böcek kovucusu) / Fungisit (kriptogamik ve bakteriyolojik hastalıkların önleminde/mücadelesinde kullanılır)

Arap sabunu, zeytin yağı, keten yağı, ya da mısır yağı gibi bir bitkisel yağ ve potas kostik (KOH) karışımından yapılır.

Doğal ve biyobozunur (hiçbir sentetik kimyasal katkı maddesi içermediği durumlarda) olan bu çok amaçlı temizleyici zemin, mutfak, çamaşır ve bulaşık temizliği için kullanılabilir. Ayrıca birçok klasik ticari deterjanlarla karşılaştırıldığında, daha ekonomiktir.

Bahçede suyla karıştırılarak kullanılır.

Dikkat : Kozmetik amaçlı ya da temizlik için kullanılan arap sabunun reçetesi aynı olmayabilir; temizlik amaçlı arap sabunu daha fazla potas ve hatta bazı kimyasal katkı maddeleri içerebilir. Bahçede, arap sabunu antiseptik ve böcek kovucu özellikleri için kullanılır.

Arap sabunu hangi parazitler üzerinde etkilidir?

Yaprak bitleri, unlu bitler, koşniller, kırmızı örümcek (akarlar), beyaz sinek, trips ve psidiller üzerinde etkilidir. Temas yoluyla (bitkisel yağlar) larva ve yumurtaların solunum yapmasını engeller.

Arap sabunuyla böcek ilacı yapmak basittir: 5 yemek kaşığı arap sabununa 1 litre ılk su (40 °C) ilave edilir, ve iyice karıştırılır. Soğduktan sonra, bitkilerin üzerine püskürtülür, uygulama sırasında yaprakların alt kısmını unutmamaya özen gösterilmelisiniz.

Gerekirse, 1-2 kez tekrarlayın. İlaçlama sonrasında püskürtücü içinde sabunlu suyunuz kaldıysa, bunu canınızı sıkan bir karınca yuvası üzerine dökebilirsiniz.

İlaçlamalar, güpegündüz ya da yağmurun altında yapılmamalı, sabahın erken saatleri ya da akşam üstü yapılmalıdır.

Not : 2 yemek kaşığı sıvı arap sabunu, 1 yemek kaşığı yumuşak arap sabununa eş değerdir.

Ayrıca, istila eden diğer böcek ve hastalıklardan Bitkileri Koruyan 13 Bitkiler ve Ev Yapımı Bitki Özütü makalesini okuyabilirsiniz.

Arap sabunu ve hastalıklar : Islatıcı madde olarak kullanımı

Mantar hastalıklarının tedavisinde, arap sabunu bir ıslatıcı madde olarak kullanılabilir.

Islatıcı madde, su bazlı sıvı bir preparatın dağalımını ve penetrasyonunu kolaylaştırmak için kullanılan bir üründür. Böylece tedavi daha etkili olur.

Arap sabununun ıslatıcı madde olarak kullanım örnekleri:

• Bordo bulamacı : 1 litre bordo bulamacına 1 yemek kaşığı arap sabunu ilave edin.
  • 1 litre suda seyreltilmiş 2,5 g yemek sodası (sodyum bikarbonat), ve yarım yemek kaşığı (yumuşak) arap sabunu, külleme hastalığına (mildiyö) karşı önlem olarak kullanılır.

Arap sabunuyla bitkilerin temizlenmesi

Yaprak biti ve unlu bit gibi bazı böcekler, bitkilerde beslenirken, salgıladıkları tatlımsı maddeler kara leke oluşmasına neden olabilir. Fumajin adı verilen bu fungal lekelerin temizlenmesi gerekebilir. 1 litre ılık suyun içine 1 yemek kaşığı arap sabunu ilave edilir ve bir sünger ile temizlenebilir.

.burda böyle yazıyr

Merhaba bahçeniz çok güzel, emeğinize sağlık. Hobi bahçesini kiraladınız mı, kira bedeli, ilçe semt adı gibi bilgi verebilir misiniz gerekirse özelden. Benim de ilgim var da. Aynı şehirdeniz.

Merhaba bahçeniz çok güzel, emeğinize sağlık. Hobi bahçesini kiraladınız mı, kira bedeli, ilçe semt adı gibi bilgi verebilir misiniz gerekirse özelden. Benim de ilgim var da. Aynı şehirdeniz.

tşk ederim canım kira değil satın aldık Ankara Yenikentte istersen satılık yer var ama birz pahalı

X