Suriye sığınmacıları kampta kalmak istemiyor

ben bunu geçenlerde okumuştum 5 yıl diyodu
özellikle suriyeli konuları döndüğü zamanlarda baktım oy meselesi yüzünden
ve şimdi zaten geçici vatandaşlık verildi ama ilerde normal tc vatandaşı olurlar bence gitmezler

belki bi kısmı olmuştur bilemiyorum ama dışişleri bakanı geçici vatandaşlık dedi ona eminim 1 milyon üzeri kişi gelmiş çünkü
ama tam emin olmak için nerden bakmak lazım bilmiyorum

maaş aldıklarını duymadım ama ilaçları filan ücretsiz aldıklarını duymuştum
eczacı veya doktor arkadaşlar varsa bilgilendirsin

geçici derken şöyledir tr de 3 sene mi 5 sene mi ne oturmak zorunda TC vatandaşı olabilmek için.şu an onların oturma izni var heralde ona diyorlar geçici vatandaşlık diye tam bilmiyorum bende.devletten de ücretsiz yararlanıyorlar diye biliyorum ben.çünkü benim babam ameliyat olmuştu devlette.yanına suriyeli birini getirmişler bıçaklanmış mı ne olmuştu tam hatırlmaıyorum.yoksa devlete öyle getiremezler.ki özele gitseler de para verecekler devlete gitmeyip napacaklar.

suriyeliler konusu beni düşündürüyo
tamam savaştan kaçıyolar ülkeye alınsın ama heryeri de işgal ettiler resmen
sorun çıkarmaları hiç hoş olmamış bence

annemlerin yaşadığı yerde herkes şikayetçi
bi de bunların tehlikeli olanları da varmış insanların önlerini kesip para istiyolarmış
ve bi sürü yuva yıkılmış onlar geldikten sonra
eve temizlikçi olarak gelip ev sahibiyle birlikte olup ben gitmem diyolarmış

böyleleri de var yani
çok kişiden duydum annemlere gittiğimde

bilemiyorum
sonsuza kadar burada mı kalacak bu insanlar
diğer ülkeler neden almıyo cidden anlamıyorum

Bu yazdığınıza katılıyorum çok fazla şahit oldum:KK14:

geçici derken şöyledir tr de 3 sene mi 5 sene mi ne oturmak zorunda TC vatandaşı olabilmek için.şu an onların oturma izni var heralde ona diyorlar geçici vatandaşlık diye tam bilmiyorum bende.devletten de ücretsiz yararlanıyorlar diye biliyorum ben.çünkü benim babam ameliyat olmuştu devlette.yanına suriyeli birini getirmişler bıçaklanmış mı ne olmuştu tam hatırlmaıyorum.yoksa devlete öyle getiremezler.ki özele gitseler de para verecekler devlete gitmeyip napacaklar.

5 yıl ikamet yazıyodu benim okuduğumda

devletten yararlanıyolar ama keşke bizim fakir vatandaş ta bedava gidip ilaç alabilse
biz kendi vatandaşımıza bakmayıp ta bu insanlara herşeyi yapınca da benim tepem atıyo

nevreste otobüste bedava yazmış
otobüs niye bedava oluyo onu anlamadım
bu kadarına da pes yani

Son düzenleme:
daha öncede kampı yakmışlardı , üstelik polisimize de zarar vermişlerdi yanlış hatırlamıyorsam ,
nankörlüğün bu kadarına pes diyorum ben !
bu olayları çıkaranları kolundan tutup atacaksın , beğenmediyse başka ülkeye gitsin paşazadeler...
umarım savaş bitince geri dönerler...

devletten yararlanıyolar ama keşke bizim fakir vatandaş ta bedava gidip ilaç alabilse

bu kadarına da pes yani

Otobüs-Tranvay hepsi bedava canım:KK9:

Otobüs-Tranvay hepsi bedava canım:KK9:

yazıklar olsun ya
bizim o kadar muhtaç insanımız var
onlara birşey yok bunlara herşey bedava
adalet mi bu
yakında memuriyete de sınavsız girerlerse şaşırmam
helal etmiyorum ben hakkımı
o insanlara üzülüyorum ama bu kadarı cidden fazla

geçen gün otobüse bindiler bağırıp çağırıyorlar ayrıca zarar veriyorlar şoför bile susun artık dedi hala camdan dışarı atlıyorlar yollarda durup iniyorlar dileniyorlar birbirlerine saldırıyorlar ne dediklerini bile anlamıyoruz Allahım günah ama bu ülkeye sanki yetmezmiş gibi bu kadar insan da fazla .S

burda da haberini paylaşmıştım, otobüste bi kadın kalkıp onlara yer vermedi diye kadını dövmüşlerdi ve polise şikayet ettikleri halde polis birşey yapmamıştı
besle kargayı oysun gözünü

yazıklar olsun ya
bizim o kadar muhtaç insanımız var
onlara birşey yok bunlara herşey bedava
adalet mi bu
yakında memuriyete de sınavsız girerlerse şaşırmam
helal etmiyorum ben hakkımı
o insanlara üzülüyorum ama bu kadarı cidden fazla

Haklısın canım:KK31:Onlara her türlü imkan sağlanıyor:KK34:Durumu iyi olmayanlara ev tahsis ediliyor.Hatta halkta yardımı iyi olmayanlara yardım ediyor.Ama onlar bazen iyi niyete suistimal ediyorlar.:KK19:Çok girdikleri evde hanım olarak kalıyorlar:KK9:
Türk kadınlarını beğenmiyorlar zaten kendimize bakmıyormuşuz erkekleri şansızmış:KK53:

burda da haberini paylaşmıştım, otobüste bi kadın kalkıp onlara yer vermedi diye kadını dövmüşlerdi ve polise şikayet ettikleri halde polis birşey yapmamıştı
besle kargayı oysun gözünü

Markete gidiyoruz izin almadan önümüze geçiyorlar.:KK19:Mesela acelemiz var çıkmamız lazım değil direk ürünleri öne koyup geçiyorlar:KK9:

Haklısın canım:KK31:Onlara her türlü imkan sağlanıyor:KK34:Durumu iyi olmayanlara ev tahsis ediliyor.Hatta halkta yardımı iyi olmayanlara yardım ediyor.Ama onlar bazen iyi niyete suistimal ediyorlar.:KK19:Çok girdikleri evde hanım olarak kalıyorlar:KK9:
Türk kadınlarını beğenmiyorlar zaten kendimize bakmıyormuşuz erkekleri şansızmış:KK53:

evet çok süslülermiş
arkadaşlarım anlattı
apartmanlarına suriyeli bi kadın taşınmış çok kokoş birşeymiş
apartmandaki tüm kadınlar kendilerine bakmaya başlamış o günden sonra :KK53:
bi de yuva yıkma olayını duyunca korkmuşlar heralde :KK1:

valla ben bunları duydukça bütün acıma duygumu yitirdim onlara karşı
hem yuva yıkıp hem de kadınları eleştiriyolar öyle mi
kendi yuvaları da olmasın o zaman
cidden çok sinirlendim

ev tahsis etmek ne ya
kamplarda kalsın gelen kalmıyolarsa geri dönsünler
devlete çok kızıyorum bu konuda
ve helal etmiyorum hakkımı

Ankarada oturan varsa bir sabah erken saatlerde aştiye uğrasın bakalım. Orası ayrı bir kamp alanı. Yorgan döşek yatıyorlar. Sonra da tuvaletlerde dileniyorlar. Şikayet edince onlarla başedemiyoruz cevabını aldım. Buraya kim getirdiyse o başetsin o zaman. Birileri getirmiş aştiye atmış yorganını döşeğini de vermiş. E maaş da bağlasaydın hazır uğraşmışken bizim önümüzü kesip rahatsız etmeselerdi. Ben suriyaaa koca savaşta rahmet. Ezberlemişler şu cümleyi.

İstanbulda oturduğum sitede de birçok ev sahibi suriyeli var. Ev fiyatları 300binden başlıyor. 4+1ler uçuk mebağlarda. Tabiki hepsi o kocaman evlerden alıyorlar. 3 karıya anca yetiyor. bunlar madem böyle zengin birbirlerine yardım etsinler işte..

Son düzenleme:
evet çok süslülermiş
arkadaşlarım anlattı
apartmanlarına suriyeli bi kadın taşınmış çok kokoş birşeymiş
apartmandaki tüm kadınlar kendilerine bakmaya başlamış o günden sonra :KK53:
bi de yuva yıkma olayını duyunca korkmuşlar heralde :KK1:

valla ben bunları duydukça bütün acıma duygumu yitirdim onlara karşı
hem yuva yıkıp hem de kadınları eleştiriyolar öyle mi
kendi yuvaları da olmasın o zaman
cidden çok sinirlendim

ev tahsis etmek ne ya
kamplarda kalsın gelen kalmıyolarsa geri dönsünler
devlete çok kızıyorum bu konuda
ve helal etmiyorum hakkımı
Evet canım kadınlar bu nedenle uzak duruyorlar :KK31:Hem süslüler hemde ağızlarıyla söylüyorlar.:KK9:
Bir kısmı burda genç yaşlı demeden evleniyor zaten:21:
Sadece o değil onların yüzünden şehirde fiyatlar arttı:KK31:Benim oturduğum ev onlar gelmeden önce 120.000tlydi şimdi 1-1.5 yılda ikiye katladı:KK9:Kirada aynı :KK19:Ev kiraları iki katı oldu çünkü durumu iyi olan suriyeliler hiç gözlerine gelmeden istenilen parayı veriyorlar..Bunu fırsat bilen fırsatçılar herşeyi pahalandırdılar:KK31:

Markete gidiyoruz izin almadan önümüze geçiyorlar.:KK19:Mesela acelemiz var çıkmamız lazım değil direk ürünleri öne koyup geçiyorlar:KK9:

Öyle şeyleri bilmiyorlar ki sıra kapanındır sanıyor adamlar. Öyle bir durumda itip önüne geçicen bağırıcan çağırıcan. Utanma sıkılma alınma gibi durumlar yaşamıyorlar. Gülüşüp gidiyorlar.

Evet canım kadınlar bu nedenle uzak duruyorlar :KK31:Hem süslüler hemde ağızlarıyla söylüyorlar.:KK9:
Sadece o değil onların yüzünden şehirde fiyatlar arttı:KK31:Benim oturduğum ev onlar gelmeden önce 120.000tlydi şimdi 1-1.5 yılda ikiye katladı:KK9:Kirada aynı :KK19:Ev kiraları iki katı oldu çünkü durumu iyi olan suriyeliler hiç gözlerine gelmeden istenilen parayı veriyorlar..Bunu fırsat bilen fırsatçılar herşeyi pahalandırdılar:KK31:

Benim oturduğum sitede de kiralar bunlara bize olan rakamlar dolarla telaffuz ediliyor çat diye çıkarıp veriyorlar. Bu nedenle artık türklere kiralamıyorlar araplarla iletişimde olan emlakçılar uğraşıyor bizim sitenin emlak işleriyle. Millet patır patır evini kiraya verip başka yerlere taşınmaya başladı hal böyle olunca.

biz kendi vatandaşımıza bakmayıp ta bu insanlara herşeyi yapınca da benim tepem atıyo

bu kadarına da pes yani

evet ben de öyle düşünüyorum tam olarak.sokakta o kadar çocuk var evsiz insan var hiç bakılmıyor ne yazık ki :KK50::KK50:bi de kimlere ayrıcalık tanınıyo çok yazık insanımıza :KK50::KK50:

Inanmiyorum gercekten ev sahibi erkekleri ayartip kuma olarak mi kaliyorlar evlerde?

Gercekten pes yani!

Güzelim türkiyeye gelmissin bari sifirdan baslamaya calis hayata. Tirnaklarinla kaziya kaziya bir yerlere gelmeye calis.

Bide 'sen bir ben iki' diyormuslar asil eslere öylemi? Yuh yani.

bi de bunlarda 2. eş olayı yaygın galiba
burayı da kendi ülkelerine benzetmeye çalışıyolar
defolup gitseler keşke
ya cidden kendimi arabistanda gibi hissettim bunları duyunca :KK1:

her yerde ev fiyatlarını da yükseltmişler
istanbulda da öyle
hepsi fakir filan değil ya çok zenginleri de çok var

fakirleri de her yerde dileniyo
fakirler neden kapta durmayıp dileniyolar onu da anlamadım :nazar:

Insanlık namına yardım etmek tabiki gerekli ama bazı şeyler var ki insan sindirmiyor..iki sene evvelki Van depremini yaşadım..aylarca kalacak yer temin edilmedi..sağlıkçı olduğum için görevliydim bırakıp gidemiyordum.psikolojimiz çok kötüydü kapalı alanlara binalara kesinlikle giremiyorduk..kalacak en azından hastalara bakabileceğimiz bir konteynır talep ediyorduk ama ne mümkün..dört ayın sonunda konteynır geldi ama içi bomboş hiç bir alt yapısı yok dört kişi bayan erkek karışık kalınacak bir yer..hadi biz bir şekilde düzenimizi kurduk ama aylarca bu ülkenin vatandaşı olan insanlar çadırlarda süründü..sonra bir baktım suriyeliler gelmeye başlamış hepsine konteynırlar temin edilmiş..gördüğüm an nevrim döndü..bu ülkenin vatandaşlarına hemde bir felaket yaşamış vatandaşlarına sağlanamayan imkanlar nasıl olurda onlara sağlanabilir..kendi adıma bîze bunu reva görenlere hakkımı hiç bir şekilde helal etmiyorum..Allah korusun yarın bizim ülkemizde böyle bir savaş olsa hepsi kapılarını kapatır ne mümkün yardım etmeleri..bu arada bir arkadaş sormuş sağlık giderleri karşılanıyor mu diye ..evet valilikten oluru alınıp tedavileri acil vs değil hertürlü tedavileri karşılanıyor..

Öyle şeyleri bilmiyorlar ki sıra kapanındır sanıyor adamlar. Öyle bir durumda itip önüne geçicen bağırıcan çağırıcan. Utanma sıkılma alınma gibi durumlar yaşamıyorlar. Gülüşüp gidiyorlar.
İşte bizde uğraşmak istemiyoruz bizden uzak olsunlar nasıl olursa olsun:KK19:
Benim oturduğum sitede de kiralar bunlara bize olan rakamlar dolarla telaffuz ediliyor çat diye çıkarıp veriyorlar. Bu nedenle artık türklere kiralamıyorlar araplarla iletişimde olan emlakçılar uğraşıyor bizim sitenin emlak işleriyle. Millet patır patır evini kiraya verip başka yerlere taşınmaya başladı hal böyle olunca.

Aynen burasıda öyle umarım giderler arkasından ev sahipleri ortada kalır.Olarda fırsat bu fırsat ev fiyatlarını uçurdular.Benim kiram onların yüzünden katlanıyor:KK19:

X