'Suriyeliler Türkiye'de Kalıcı'

sonra tatili geri alınmış galiba, günübirlik miydi ki acaba ertesi günlerde mutluluğu kısa sürdü diye haber yaptılar

ondan haberim yok canım belki günü birlikti, o otellere günü birlik gidiyor genelde izmirliler

Ben de tam hakim değilim. Sadece mutluluğu kısa sürdü diye bir haber gördüm, ben de bizimkilerin yaptığı iyilik bu kadar olur demiştim. Çocuk çocuktur, azıcık daha tadını çıkarabilseydi demiştim.

Haklısın shot katılıyorum ama kapıya dayanmış mülteciler 2 milyon büyük bir şehir neredeyse keşke sistematiği kolayca yapılabilseydi yani plan program güzelde zaman ve maliyet isteyen bunun için tabi kendi ülkemizde de çok sistematik işleyen bir ekonomik güç ve düzen gerek yani neyse ..bakamayacaksa almasaydı diyemiyorum ben gene..

Kop çu tayyip ülkeye suriyelileri doldurdu kendi yakında İsraile kaçacak artık size inanıyorum oglushum.
Oldumu
Heyallahım hani görmüyordunuz beni.

öteden beri arapları sevmeyen bir mılletız,hiçbir şey programsız değil,bunlar kaçıyor kamplardan,ben 7-8 kamp ziyaret ettim,çokda mutlular,erdoğana kendi halkının beddua ettiği yerde dua edıyorlar,ama dılenmek için kamplardan kaçıyorlar,tabıkı her yerın ıyısı kötüsü var,onlarında hiç şüphesız var,ama savaş mağduru insanların piskolojısını düşünemeyiz,çok zor vatansız olmak,zaten savaş bitse hiçbir durmaz burda,ama erdoğan esede yardım etmek istedi,ama esed kabul etmedi,elbet devrilecek,elbet bu ınsanlar vıranda olsa dönecek,bir tek surıye değil,bakın bangladeş,afganıstan,ve bir çok avrupa ülkesıne kaçak giriyorlar,daha geçen yıl,belçika kaç bin göçmenı af etti,ve ourum verdi,tek bızde değilki bu durum,ınsnaın yaşadığı ülkede ıstememesinı normal buluyorum,ama kapıları kapamakda vicdana sığmaz ve aynı durum avrupadakı türkiye vatandaşlarınında başında,istemedıler,horlandılar,aşağılandılar,yanı en kötüsü vatansız olmak,görüntüler tabıkı çok üzücü,ama bu kadar nefretle söz etmek,bu kadar düşmanlık,bizim mısafirperverliğimizi gösterir,elimdne gelenı yapıyorum yardm anlamında,bu doğrultuda bırçok kamp ziyaret ettik,ama ruslar karadenızı istila ettiğinde,kocalarımız elden gitti diye feryat eden karadneızlı hanımlara kımse sahıp çıkmadı,üstelik savaş mağduru değil,batık yönemtim mağduru idiler ve bır zaman sonra hepsi gitti,ve o dönemde çok üzücü idi,yaşadım,orda idim,soksğa çıkamazdık,rezillik diz boyu idi,oteller,restoranlar,karadenız kıyı plajlar sadace onların pazarlandığı yere dönmüştü,araplar değilde,acaba x bir mıllet gelse aynı tepki olurmuydu,sanmam...

öyle tabii canım sadece bir çocuk siyasilerin yaptıklarının günah keçisimi, ben genel büyük resme bakmaya çalışıyorum

Yine aynı kavşakta bir tartaklamaya da denk geldim ben. Bi tane i30 araba sağa çekmiş, arka camı tuz buz kırık vaziyette, suratı kan içinde buz tutulan Suriyeli bir genç. Polis falan. Yerde cam sileceği. Böyle bi manzara vardı. İşte bazı cesurlar çıkıyor tartaklıyor.
Ben ne yapabilirim? Çıkıp döveyim mi arabamda tepinenleri şaka gibi ya. Çıkıp çocuğu dövsem beni de haber yapıyorlarmış Suriyeli çocuğu döven kadın diye. Sinirden gülüyorum gerçekten. Camımı kırıp canıma da kastedebilirlerdi.

öyle tabii canım sadece bir çocuk siyasilerin yaptıklarının günah keçisimi, ben genel büyük resme bakmaya çalışıyorum

Büyük resimde ben de sana katılıyorum zaten. Öylesine yazdım o çocuğun lafı geçince, hani yaptıkları iyilikte bir şeye yaramamış manasında. Onun dışında bu kadar ne olduğu belirsiz insanı ülkeye almanın akla uygun tek bir yanı yok zaten. Tamam insani değerler, kutsal yaşam hakkı çok önemli ama bir ülke lideri bunları düşünemez, o kendi ülke insanının selametini düşünmek zorundadır. En basitinden her gün o kadar çok Suriyeli çocuk, bebek, kadın görüyorum ki psikolojim kaldırmıyor. İnsan yemek yiyemiyor, gördüğü yerde dengesi şaşıyor. Ayrıca kendimi yerlerine koyuyorum burada o kadar kötü bir hayat yaşıyorlar ki hayat bu değil, yaşamamak daha yeğ bunu. Aç insan, kaybedecek bir şeyi olmayan insan dünyanın en tehlikeli insanıdır, her şeyi yapar. Onlar da yapacaklar. Ama bunu anlatamayız Türkiye'ye tabi. Bazı kesimler birileri ne derse onun peşine. Bunun gerçekten insanlara yardım için yapıldığını sanıyorlar.

Benc
Suriyeli degilde rus hollandali amerikali veya ingiliz olsaydi bu gocmenler acaba bu asagilayanlar nasil tepki verirdi acep bugun bu geldi aklima
Ben asagilama taraftari degilim ama bunlar dagdan gemmis bagdakini kovuyolar resmen. Gecen gun parka gitmistik kizim salincaga binmek istedi . Parkta o kadar suriyeli dolu ki neyse siraya girdik sira bize geldi tam bindirdim kizkmi 7-8 yaslarinda bi cocuk suriyeli indir kizi ben binecem dedi(arapca biliyorum bu arada)simdi bindik sirani bekle dedim .banane indireceksin hemen diye cevap verdi. Bende indirmiyorum bekle dedim kiz saygisiz kufur etti . Baktim arkada asiret dolusu erkek akrabasi . Kizimi indirmedim ama korktum cok pis bakiyolardi. Esime de eve gidince soyledim kavga etmesin diye korktum . 1 ay oncede bi tane si kucucuk kizi taciz etmis. Sonra gorenler pesinden kosmus saklanmis . Bi evin balkonunda sabaha karsi sedirin altinda yatarken yakalanmis. Tabj mahallenin erkekleri Allah ne verdiyse benzettiler adami agzi yuzu dagildi oyle polise verdiler ve daha anlatsam nice hikayeler var. Bunlar normal mi sizce. Bizim mahallede o kadar coklarki mahallenin ismini suriye mahallesi koymuslar

Yok cok cok sukur oylesiyle karsilasmadim hic ama yenidogan bebegiyle dilenen bi kadina kIzmistim hemen polisi arayin arkadasim
Nasil Turkun icindede curugu var illaki onlardada dedigim gibisi vardir haklisin

Yahu gelen Rus olsa Alman olsa bana ne ? Sokakta beni taciz eden adama Alman diye bir şey demeyecek miyim sanki ? Neye göre yorum yapıyorsunuz bazen cidden çok merak ediyorum.
Hiç işte laf olsun torba dolsun.Apartmanımızın girişinin önünde hacet gideren suriyeliye "höst bee" diyoruz mesela ama Alman olsa "ayyy canım yerim seni ne güzel de çöğdürüyor" diyeceğiz halbüse

Ne kadar da vicdanlısınız.
Gelenler Arap değilde x bir millet olsa ne yaparmışız??
Türkmenler geldi sınırımıza kadar, siz ne yaptınız???
2 milyon Arap ı aldıkta, 15-20 bin Türkmen i niye almadık diye ayaklandınız değil mi?
Vicdanınıza da birileri karar veriyor artık?
Nedir bu Arap hayranlığı?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…