'Suriyeliler Türkiye'de Kalıcı'

Bakin cok yakin bir arkadasim ne yazmis mülteciler hakkinda :
Kafamızı kuma gömmekten vazgeçelim artık, Avrupa ülkelerine gitmeyi başaran mültecileri bir yana koysak bile bizimle yaşamayı sürdürecek yüzbinler belki de milyonlar var. Bu insanlar artık buralı. Benim atalarım o gemilere bindirilirlerken bir gün geri döneceklerini düşünüyorlarmış. Ama aradan geçen yüz elli yılın ardından bildiğimiz tek vatan burası. Suriyeli mültecilerin de öyle olacak! Buna göre politikalar geliştirmek zorundayız. Yok gibi davranmakla, geçici bir durum gibi yaklaşmakla hiçbir yere varamayız. Göçmenlerin temel ihtiyaçlarına, barınma ve eğitim sorunlarına ciddi ciddi kafa yormamız gerekiyor.

İşe milyonlarca mültecinin yaşadığı trajedinin yalnız onların değil bütün insanlığın sorunu olduğunu kabul ederek başlayabiliriz. Herkes üstüne düşeni yapmalı, en azından oy verdikleri insanları bu konuda adımlar atmaya zorlamalı. Sistemin değil de mültecilerin yanında yer almak belki de insanlığı kurtaracak!

MazlumuGetirinBana MazlumuGetirinBana kusura bakma ama benimde dikkatimi cekti, sende nedense kürtlere ve mültecilere asiri bir derece öfken var. Seni bir yere kadar empati kurarak anlayabiliyorum ama senin sorunlarinin sebebi ne o kürtler, nede o mülteciler.
Eger sen Türkiye`de mutsuz yasiyorsan bu senin basinda olan hükümetin eseridir. Senin basindaki hükümetin yanlis kararlar verip sizlerde bunun altinda eziliyorsaniz yine o hükümetin sucudur. Seni anliyorum Allah kimseyi zor durumda birakmasin ama etrafa böyle cok kinli davranmakla hic bir seyi cözemezsin.
Birde hic tasvip etmedigim sey, birisiyle tartisirken gidip eski gecmisini arastirip onuda bu tartismaya katman hic hos olmamis.
Öteki arkadasin dikkatine, nickini unuttum lütfen senide saygiya davet ediyorum.
Siyaset yapmayi bilmiyorsaniz ikinize söylüyorum, lütfen siyasete gelmeyin geyik bölümlerinde ne konusuyorsaniz konusun ama burasi, saygi cercevesinde Türkiye gündemi konusuluyor.
Hükümet yanlısı bir yorumum var mı benim böyle böyle bir durumdayız ama hükümet mükemmel oyum onlara demiş miyim sorumlunun kim olduğunu belirttim zaten benim hükümetim değil ben secmedim.kime öfkem varsa sebepleriyle her zaman yazdım oturduğum yerden güncelleme yapmıyorum.kime hakkımı helal edip etmeyeceğim kimseyi ilgilendirmez mültecileri istemiyorum diye saygı sınırını zorlayan benim vicdanımı sorgulayan insanın vicdanını sorgularım elbette.kime ofkem varsa şu şu sebep dedim kimseye hakaret etmedim edepsiz ahlaksız cirkef hadsiz demedim bugüne dek.neyse size mükemmel siyasetinizde mutluluklar bu da siyasetinize son mesajım.unutmadan herkes evine bir suriyeli alsın yazıktır günahtır sahip çıkalım

Bak iste bu tutumun bile saldiri ve nefret biciminde, seni anliyorum benimde hükümetim degil.
Fakat bunlardan ne yazikki hükümet sorumlu.
Sadece sen degilsin milyonlarca insanlar zor duruda yasiyor Türkiye`de, hele hele Türkiye ayrani yok icmeye atla gider ....icmaya misali.
Ben ve burada cogu insan seni anliyoruz, sana sadece bu mutsuzlugunda baskalarini suclama demek istedim.
Ülke batmis, insanlar zor durumda bunu gercekten oy verenlere söyle. Onlara bakin insanlar zor durumda dedigimde, yok öyle birsey herkes zengin en fakirin bile en son model cep telefonu var diyorlar. Bunu söyleyen benim akrabalarim ve bu hükümete oyverenler.
Ya ben baska Türkiye görüyorum yada onlar baska Türkiyede yasiyor. Allah yardimcimiz olsun.
Sevgiler msg :KK19:

Bizim alamancılar dönmek için gittiler ama çoğu gelmedi ,gelemedi , onlarıda aynı sonuç bekliyor
Takdir edersiniz ki siyaset konuşmak herkesin harcı değildir evet herkes fikrini beyan ederken diğer arkadaşlarım da demokratik bir şekilde dinler ve hoş bir uslub ile karşı tarafı kırmadan konu hakkında kendi görüşünü sunar ...
Neyse alıntı yaptığım yazı sahibesi arkadaşımı daha fazla bekletmeden söylemem gereken konuya geleyim.
Yaklaşık 1 ay öncesi Almanya"da idim.Orada gezerken bir yandan da yaşamlarının işleyiş şekli ve ülkelerine dönüp dönmemeleri konusunda da ufak çaplı kendimce bir araştırmam oldu.
Yanlış anlaşılnasın gazeteci yada araştırmacı değilim.
Ancak vardığım sonuç ciddi anlamda ema1 ema1 arkadaşımın dediği ile birebir.Yani kimse Türkiye"ye dönmek istemiyor.Hatta 3. Ülke şahsı vatandaşlar dahi asla deyip kestiriyorlar konuyu.
Ve şu cümle ne anlatır sizce ?
-Türkiye'ye dönüpte ne yapalım ?her gün ayrı bir olay hergün farklı bir senaryo var. Artık o bizim eski ülkemiz değil diyorlar.
Bir düşünün kendi insanımız kendi ülkesinden resmen soğumuş .
Sorunlar yönetim şekli,uygulanan yanlış politikalar ve siyaset ;sadece yurtta değil gurbetteki vatandaşları da bezdirmiş durumda.

X