Süt sorunumuz...:(

Açlıktan değilde memede durmak için veya gaz sancısı çektiği içinde ağlıyor olabilir. Oğlum 3 yaşına girdi yeni hala emiyor ama gel görki ilk günler bende süt yetmiyor aç kalıyor diye neler yedim içtim ama süt yapan birşey varsa rahat kafa,bol su ve uyku. Ayrıca meme ilk 3 ayda bebeğe yetecek süt üretimine geçiş yapıp terbiye oluyor demişti ebemiz. Şimdi bir az bir çok olabilir bolbol emzirin süt üretimi durmasın.

Doğru söylüyorsun cnm mama yapmaya gidince sinirlerim bozuluyor zamanla düzene otururuz biz de inşallah
Mama hazirlamak sinirinizi bozmasin.hic sütü gelmeyen anneler hiç emmeyen bebekler var.tercih edilen emmesi ama zaten memeyi de bırakmış değil minnoş.elinizden geleni yapın ki yapiyormussunuz gerisi tevekkül .strese girerseniz de sütünüz azalır.😍

Sutunuzin az olduğuna kendiniz karar veremezsiniz , bir aylık emzirme sonunda kilo alımı 600 Gr in üstündeyse yeterlidir demektir. Aciktigi için ağladığını nerden biliyorsunuz, belki gün sonuna doğru gazı oluyor gün içindeki gazları birikiyor ve aksam daha çok ağlıyor. Şuanda tek bildiği emmek. O yüzden ne olursa olsun emmek istiyor. Mama verince gereksiz tokluk hissi yarattığı için benim sutumle doymadı diye düşünüyorsunuz.
Ayrıca sagdiginiz süt miktarı ile bebeğin emdiği aynı asla değil bu şekilde ölçülemez , bebek daha güçlü emdiği için ne kadar içtiğini bilemezsiniz. Benim tavsiyem mamayı tamamen kesin Dr kontrolünde kilo alımı yeterli ise mamaya hiç gerek olmicak. Ama mama vermeye devam ederseniz bebek daha az emdiği için sütünüz azalabilir Allah korusun

Ya inanın onu yapamıyorum işte eğer uykusuz kalırsam gece o zaman bilegündüz uyuyamiyorum. 2 saat uyuyabilsem bencede yetecek ama maalesef böyle kotu bir huyum var bi de kızım olduğu için o da rahat vermiyor bazen uyumaya çalışıyorum ama olmuyor
Anlıyorum aslında tek çocuk olsa bile zor süreçler.ama olsun inşallah tez zamanda her bakımdan düzene girersiniz.ben de gece uyanınca uyuyamıyordum bir daha ve gündüz bebek uyuyunca uykuya gecemiyordum.40 i çıkınca biranda herşey rayına oturdu.sizin de yakındır 🤗sağlıkla büyütün yavrularinizi

Alkolsuz malt iceceklerden kullanmistim ben, 1. haftanin sonunda mastiti esliginde hastanelik oldum, asiri süt yapiyo ama dikkatli olmakda fayda var, 1.5 yil emzirdim, ilk bi kac ay hep hastanelik oldum mastitten

Benim sütüm de yetmiyor bebeğime :KK43: Eve geldiğinden beri neredeyse saat başı emzirirdim sütüm gelsin diye ben doydu zannederken bebeğim çekip çekip birşey bulamaynca veryansın ağlamaya başlıyordu.mecbur mama veriyordum. Neler neler yemedim, neler neler yapmadım.. 5 aylık olcaz 2 gün sonra.. Mama miktarımız arttı mecburen ve mama yiyor diye doktorumuz ek gıdaya başlatıyor bu ay.. Bebeğmi doyuramıyorum bu beni çok üzüyor.. 😔😔 birde son zamanlarda hem mamaya hem memeye direnmeye başladı daha çok üzülüyorum şimdi.. bari memeye direnmese 😢

Hanımlar herkese merhaba icinden çıkamadigim konuda sizlerden yardım istiyorum.

43 günlük bebeğimi emziriyorum. Ve günde 3 kere mama vermek zorunda kalıyorum. Ilk başlarda emzirip sonrasında mama veriyordum. Giderek mama sayısını azalttım emzirme kampi yaptım çok şükür azalttım ama hala tam bitirebilmis değilim.

Aklıniza gelebilecek herşeyi denedim . Dereotu, pekmez şerbeti, bulgur, soğan, tahin helvası, çörekotu, ısırgan cayi, rezene cayi , anason cayi, bugday, süt mısırı, kuru incir bestlak damla bugün de humana aldım ve ona başladım..

Ilk gunden bu güne kadar bir öğün yemeğimi atlamadım düzenli yedim günlük en az 4 litre suyumu içerim uykusuz kalmam dikkat ederim. Moralimi bozacak hiçbişey yaşamadım doğumum lohusaligim çok guzel geçti hala da öyle tadını çıkarıyorum.

Size söyle anlatayım. Sabahtan oglene kadar emziriyorum 1 2 saat araliklarla ne zaman emmek isterse Öğlen 3 e doğru sutum azalıyor bebeğim ağlıyor memeyi tutup bırakıyor zaten anlıyorum gelmediğini mama veriyorum mama 2 3 saat idare ediyor bu arada bende de biraz süt birikmiş oluyor sonra kalkıp beni emiyor ama az biriktiği için sanırım yine huysuz yine ağlıyor 6 7 gibi yine mama veriyorum bi daha gece yatana kadar sürekli emziriyorum bi de gece 1 gibi veriyorum biraz uyuyabilmek için gece 4 5 gibi kalkıp emziriyorum sutum oluyor o zamanlar öğlene kadar bu şekilde devam ediyoruz hergün aynı süreç öğleden sonra akşam üzeri gerçekten azalıyor neden böyle anlamıyorum süt kapasitem bu kadar mı? yoksa ileride artarmi (ümit ediyorum) bilmiyorum .
Hergün sıcak banyoya giriyorum,masajlar yapıyorum artsın diye pozitif düşünmeye çalışıyorum sürekli çok sütümün olduğunu hayal ediyorum bebeğimi seviyorum kokluyorum yetecek de artacak bile diye kendime telkin veriyorum. Süt süt süt diye 6 yasindaki kızımla birlikte evrene mesaj yolluyorum:KK45: Umudumu hiç kaybetmedim enerjim hep yüksek ama bu böyle mi gidecek? Hep mama vermek zorunda mi kalıcam? Süt kapasitem bu kadar mı? tecrübeli annelerden bebeğini uzun zaman emziren annelerden hele benim gibi sutu ikindiye kadar gidebilen annelerden yardım ve destek bekliyorum. Biliyorum 2 bebeği emzirecek kapasiteye sahibiz. Ne yapayım ne edeyim hanımlar?

Yardımlarınızı bekliyorum:kahve:

Not: 24 saat boyunca 2 saat aralıklarla sutumu sagdim ne kadar geldigini görmek için toplamda 600 ml çıktı. 200 ml de mama alıyor kızım 800 e yakın içiyor hergün. Aşağısı kurtarmıyor çok ağlıyor :işsiz:
Beni pompa çözmüştü. Elektrikli pompa

Benim saydiklarinizin yaninda et,kofte,hamurisi ve serbetli&sutlu tatli cok getirirdi sütümü.Baya baya hemde ikiz bebklerime yetecek kadad.Bol su icin sadece su getirir benim icin gecerli degildi yani.Her gun istisnasiz köfte,et,hamurisi yiyip ustune tatli yedim.Geceleri ustum basim sirilsiklam kalkardim.Hatta hiperlaktasyon sikintisi cektim.Dolunca goguslerim 1 metre oteye fışkırırdı süt🤦‍♀️ O yuzden emmeyi birakti bebeklerim tazyikten.Herseyin fszlasi zarar.Icimde hala uktedir o kadar sütüm olmasina ragmen emzirememek ,sagip vermek.

Gaz olunca da neden emmek ister orayı anlamadim
Bebekler canı acidiginda veya herhangi bir şeyden korktugunda en ufak şeyde emmek isterler hiç okumadınız mi ikinci çocuğunuz bide. Emmek bir ihtiyaç, doyma yöntemi değil , sadece onu biliyor onda sakinlesiyor. Zaten ilk 3 ay 24 saat memede bile dursa sorun yok bebek ne kadar istiyorsa o kadar meme vermeli

Benim sütümü şerbetli tatlılar çok artırıyordu. Benim için pek sağlıklı yöntem değil biliyorum ama her emzirmeden sonra tatlı yedim:dondurma: 1 yaşımıza gireceğiz az kaldı. Sütüm yetti çok şükür. Birde emzirirken dua ediyordum sütümün yetmesi için.

Sutunuzin az olduğuna kendiniz karar veremezsiniz , bir aylık emzirme sonunda kilo alımı 600 Gr in üstündeyse yeterlidir demektir. Aciktigi için ağladığını nerden biliyorsunuz, belki gün sonuna doğru gazı oluyor gün içindeki gazları birikiyor ve aksam daha çok ağlıyor. Şuanda tek bildiği emmek. O yüzden ne olursa olsun emmek istiyor. Mama verince gereksiz tokluk hissi yarattığı için benim sutumle doymadı diye düşünüyorsunuz.
Ayrıca sagdiginiz süt miktarı ile bebeğin emdiği aynı asla değil bu şekilde ölçülemez , bebek daha güçlü emdiği için ne kadar içtiğini bilemezsiniz. Benim tavsiyem mamayı tamamen kesin Dr kontrolünde kilo alımı yeterli ise mamaya hiç gerek olmicak. Ama mama vermeye devam ederseniz bebek daha az emdiği için sütünüz azalabilir Allah korusun
Sizi çok iyi anladım ama şu var ki gaz sancısı girdiğinde ağlamaktan ve ağrıdan emmek istemiyor bi kere sabahı yaptık öyle göğüslerim taş gibi ama gaz sancısından ağzına bile almadı mememi . Doymadigini şöyle anlıyorum emiyor ben sütun akışından yutkunmasindan anlıyorum 2 dakika boyunca yutkunuyor sonra yok çekiyor çekiyor çekiyor 10 kere çekiyor belki yutkunma yok sinirleniyor gelmedi diye bırakıyor ağlıyor tekrar veriyorum memeyi ağzına yine 10 kere çekiyor yine yok yine bırakıyor bu sefer diğer memeye geçiriyorum onda da aynı 2 dakika yutkunma bi daha yok böyle böyle bi yarim saat sağ meme sol meme uğraşıyorum olmadığını bile bile boş memeyi cektiriyorum yinede. Ağlaması devam ediyor ellerini yumruk yapıp emiyor veya etek bezi mendil eline ne geçirirse ağzına götürüyor deli gibi mecbur mama kazanıyor sonunda . Umarım anlatabilmisimdir. Öyle doymuyor diye hemen mama yapmıyorum 1 saat uğraşıyoruz bu şekilde

Benim saydiklarinizin yaninda et,kofte,hamurisi ve serbetli&sutlu tatli cok getirirdi sütümü.Baya baya hemde ikiz bebklerime yetecek kadad.Bol su icin sadece su getirir benim icin gecerli degildi yani.Her gun istisnasiz köfte,et,hamurisi yiyip ustune tatli yedim.Geceleri ustum basim sirilsiklam kalkardim.Hatta hiperlaktasyon sikintisi cektim.Dolunca goguslerim 1 metre oteye fışkırırdı süt🤦‍♀️ O yuzden emmeyi birakti bebeklerim tazyikten.Herseyin fszlasi zarar.Icimde hala uktedir o kadar sütüm olmasina ragmen emzirememek ,sagip vermek.
Emzirdikten sonra bende bi sıkıyorum 1 metreye fışkırıyor ama devamı yok nasıl iş anlamadim

Bebekler canı acidiginda veya herhangi bir şeyden korktugunda en ufak şeyde emmek isterler hiç okumadınız mi ikinci çocuğunuz bide. Emmek bir ihtiyaç, doyma yöntemi değil , sadece onu biliyor onda sakinlesiyor. Zaten ilk 3 ay 24 saat memede bile dursa sorun yok bebek ne kadar istiyorsa o kadar meme vermeli
Evet bilmiyorum çünkü ilk kızımı emzirmedim mememi tutmamıştı erken doğmuştu o yüzden bilmiyorum

Ben oğlumu 2 yıl emzirdim. Sonlara doğru zorlandım. Sütüm azaldığı için memem gıdıklanıyordu. (Takviye almıyordum son zamanlarda)

brewer’s yeast with b12 kullandım 3 kutu düzenli olarak. Sütümü baya artırdı ve yağlandırdı. Onun yanında da humana still tee ve maltana içecek. Gün içerisindeki beslenme düzeni de bol soğanlı, bol sulu. Bol soğanlı kısır güzel süt yapıyordu bende.

Sizin vücudunuza süt yapan besin hangisi onu belirlemeniz lazım bence. Her şey herkeste süt yapmıyor çünkü.

Bir de minimum 40 dk emzirirdim ben, 2 saatte bir kez 40 dk.
40 dakika mı :KK57: :KK57: :KK57: :KK57: :KK57: :KK57: :KK57: :KK57: :KK57: :KK57: :KK57: :KK57: :KK57: :KK57: :KK57: :KK57: :KK57: :KK57: :KK57: :KK57: :KK57: :KK57: :KK57: :KK57: :KK57: :KK57: :KK57: :KK57: :KK57: :KK57:

X