Tatlı Tarifi sütlaç( resimli )

tramissu

göbiş değl artık bebiş :)
Kayıtlı Üye
21 Kasım 2008
1.956
4
37
köyden süt göndermişti bı tanıdıgımız ve koyden gelen sütlede en guzel ne yapılır sütlaç:)))
sıvadım kolları ilk defa yaptım cok sevmezdım aslında ama bayıldım kendım yaptıgım içinmi ne ?? bı arkadaştın almıştım tarıfını yıllar önce yapıcak gıbı kısmet buguneymiş inşallah sizlerde begnırsınız afıyet olsun şimdiden ....

1 kilo süt
1 bardak su
7 yemek kaşıgı pirinç
1 kase şeker
vanılya

sütü ve suyu tencereke koyun ılınınca içine yıkadıgımız pirinçleri atın devamlı karıstırın ama
pirinçler yumusayınca şeker ve vanılyayı ekleyın kaynatın hafıf koyulaşıncada kaselere alın üzerine tarcın serpin afıyet olsun.....
istersenız güveç kaplarınada koyabıırsınız sonrada fırına atabılırsınız o zmanda fırın sütlaç olur ....

s6301102.jpg

cokacimcoookellerine emegine saglik canim benimcokacimcoook
:nazar:masallah demek ilk yapiin harikasin inanki:nazar:
ben sütlaci cok severim özelliklede ilikken tüketmeyi soguyunca kaymak bagliyo ya cok fazla sevmiyorum ozaman
anca ayirirsam yerim
cesaret edip kendim daha hic yapmadim
ama imrendim inanki
fakat benim annem nishastayla kivamini bagliyo
senin tarifde yok
demekki onsuzda oluyomus
a.s.ramazandada cok iyi gider bence iyiki paylasmissin canikoma.s.

cnm bnm ellerine sağlık bende bayılırım sütlaca..ilk yaptığımda şeker pirinç falan hepsini birden atmıştım pirinçler bi türlü pişmek bilmemişti..sonrakiler hep harika oldu.ben buna da sakız koyarım çok hoş oluyor.biraz da kakule(ırakta hel diyorlar)..bambaşka..paylaşım için teşekkürler tatlım..opuyorumnanaktan

cokacimcoookellerine emegine saglik canim benimcokacimcoook

:nazar:masallah demek ilk yapiin harikasin inanki:nazar:
ben sütlaci cok severim özelliklede ilikken tüketmeyi soguyunca kaymak bagliyo ya cok fazla sevmiyorum ozaman
anca ayirirsam yerim
cesaret edip kendim daha hic yapmadim
ama imrendim inanki
fakat benim annem nishastayla kivamini bagliyo
senin tarifde yok
demekki onsuzda oluyomus

a.s.ramazandada cok iyi gider bence iyiki paylasmissin canikoma.s.
evet canım ilk kez yaptım hatta ben gözüme az geldide pirinçi bıraz fazla koydum ama 7 kaşık daha ıyı olur sanırsam canım malum ilk yapım :)))))
evet canım bende bişeyle nişasta yada unla koyulaştırrılabılır dıye bılıyordum ama süt ve su var ve pirinçler sutle pişiyor ya o yuzden koyulaşıyor hatta benımkı bı kaşık pirinç fazla oldugu için cok koyu oldu ama pirinç oldukça koyulaştırıyor belkide annen pirinçi başka bı yerde haslayıp o zman nişasta ekliyordur canım benıjm annemde öyle yapar cunku ......
canım inşallah dener ve begenırsın tatlım öpüyorum seni cokkkk..........
Ellerine sağlık tramissum..mm..
Sütlaç ramazanda en çok tükettiğimiz tatlıların başında geliyor..
Şerbetlileri de severim lakin ağır yemeklerden sonra sütlü tatlılar tercihimdir..
aynen canım ben pek sevmezdim ama insan kendı yapınca cok b egenerek yıyor valla :))) ramazanda cok agar tatlı gıtmıyor hakıkattende canım am ayınede mutlaka tatlı istenıyor valla tatlım allah bereketımızı soframızın rıskını arttırsın hepımızn inşallah canım öpüyoruum .....

cnm bnm ellerine sağlık bende bayılırım sütlaca..ilk yaptığımda şeker pirinç falan hepsini birden atmıştım pirinçler bi türlü pişmek bilmemişti..sonrakiler hep harika oldu.ben buna da sakız koyarım çok hoş oluyor.biraz da kakule(ırakta hel diyorlar)..bambaşka..paylaşım için teşekkürler tatlım..opuyorumnanaktan
bende öyle sanardım hep ama tatlım tarif aldımda yptım ben kafama göre olmadıgı için bı sorun yaşamadım ama malum ilk zamanlarda mutlaka kı oluyor tatlım deneye deneye sora sora öğrendik bazı seylerı ve artık kendımızde üretmeye bıle başladık sakız olabılır tabbıkıde ama ben sevmıyorum fazla sakızlı seyleri :KK43:( annem sahlep de koyup yapardı oylede cok guzel oluyor ama kakuleyı hiç duymamıştım hatta alıp kuullanmadım bıle nasıl bı baharatki kakule ???
maşallah incimde libyanamda sende mutfak konusunda cok ıyısınız hepınıze yorumlarınızdan dolayı teşekkür ederim öpüyorum canım benım ......

[/QUOTE]bende öyle sanardım hep ama tatlım tarif aldımda yptım ben kafama göre olmadıgı için bı sorun yaşamadım ama malum ilk zamanlarda mutlaka kı oluyor tatlım deneye deneye sora sora öğrendik bazı seylerı ve artık kendımızde üretmeye bıle başladık sakız olabılır tabbıkıde ama ben sevmıyorum fazla sakızlı seyleri :KK43:( annem sahlep de koyup yapardı oylede cok guzel oluyor ama kakuleyı hiç duymamıştım hatta alıp kuullanmadım bıle nasıl bı baharatki kakule ???
maşallah incimde libyanamda sende mutfak konusunda cok ıyısınız hepınıze yorumlarınızdan dolayı teşekkür ederim öpüyorum canım benım ......[/QUOTE]

tekrar ellerine sağlık tramissucğm.mühim olan öğrenmeye çalışmak.insan bunu isterse gayet güzel yol alıyor öyle değilmi?kakule böyle küçük bir kokulu çekirdek hoş bir kokusu var..ırakta onu butun olarak caya koyarlar..toz halıne getırıpte tatlılara,kurabıyelere hatta pilava bile koyan var..hazmettirici özelliği bulunan hpş bir kokulu tohum dur resmi ekliim bebişm..

http://http://www.sifalibitkiler.us/baharat/kakule-.jpg

canim sütlac gercekten en cok sevdigim tatlilar arsinda bayilirimcokacimcoook
senin sütlaclarda nefis görünüyor gel beni ye diyocokacimcoook
ellerine emciklerine saglik tatlimopuyorumnanaktan

X