­čś¬­čś¬S├╝t├╝m m├╝ yetmiyor bebe─čim mi emmiyor? ­čś¬­čś¬

Ahtapot Anne

Allah'─▒m bizi cahil ve g├Ârg├╝s├╝zlerden koru.
Anneler Kul├╝b├╝
Do─ča Severler Kul├╝b├╝
Kay─▒tl─▒ ├ťye
15 Temmuz 2013
3.868
4.764

Hamilelik g├╝nl├╝─č├╝ : Do─čumdan bu g├╝ne 463 g├╝n ge├žti.

labellevie

Guru
Anneler Kul├╝b├╝
Kay─▒tl─▒ ├ťye
11 Haziran 2010
4.662
5.736
Sadece yedikleriniz de─čil, dinlenmeniz de ├žok ├Ânemli. Ev i┼člerini takmay─▒n bebek uyuduk├ža siz de dinlenin m├╝mk├╝nse aileden yard─▒m isteyin.

Hamilelik g├╝nl├╝─č├╝ : Do─čumdan bu g├╝ne 585 g├╝n ge├žti.

V├╝cut Kitle ─░ndeksim (VKI) tavsiye edilen VKI de─čer aral─▒─č─▒n─▒n ├╝st├╝nde.
Boyuma g├Âre tavsiye edilen VKI aral─▒─č─▒nda olmam i├žin a─č─▒rl─▒─č─▒m─▒n 50 Kg. ile 68 Kg. aras─▒nda olmas─▒ gerekir.
Boyum : 165 cm. Ba┼člang─▒├ž Kilom :75 Kg. ┼×imdiki Kilom :73 Kg.

hesna35

Pop├╝ler ├ťye
Kay─▒tl─▒ ├ťye
1 Temmuz 2013
586
821
L├╝tfen konum ta┼č─▒nmas─▒n, bebek beslenmesine yazd─▒m hi├ž d├Ân├╝t alamad─▒m ­čś¬­čś¬Arkada┼člar 1 ayl─▒k bebe─čim var. Mastit vs gibi pek ├žok sorunla u─čra┼čt─▒m hala aral─▒kl─▒ olarak u─čra┼č─▒yorum meme ucum Bi t├╝rl├╝ iyile┼čmedi. Bunlar emzirme mi etkiledi mi bilmiyorum fakat hippin stilteesini kullan─▒yorum, Bi s├╝re galactago kulland─▒m, her g├╝n incir ├╝z├╝m ho┼čaf─▒ i├žiyorum, her g├╝n bir ba─ča yak─▒n dereotu yiyorum, 4 litre den a┼č┼ča─č─▒ su i├žmiyorum, tahin pekmez yiyorum, hep et tavuk ya da bal─▒k yemeye ├žal─▒┼č─▒yorum, ye┼čil yaprakl─▒ sebzeler de dahil, rezene anason ├žay─▒ i├žiyorum, yetmedi bir de brewers yeast b12 sipari┼č ettim, s├╝t├╝m├╝n ┼čelaleler gibi akmas─▒ gerekir dimi? Bebe─čim emerken Bi k─▒sm─▒nda uyuyor Bi k─▒sm─▒nda da ne emerse i┼čte, acaba uyuyup fazla emmedi─či i├žin mi kilo al─▒m─▒ az oldu? 2 hafta ├Ânce doktora gitti─čimizde doktor kilo al─▒m─▒ az yar─▒ a├ž gibi mamay─▒ 4 ├Â─č├╝n ver dedi 4 ├Â─č├╝n verdik 1 ayda 2 haftas─▒ 4 ├Â─č├╝n mama olmak ├╝zere 1 kg ald─▒. (2haftal─▒k anne s├╝t├╝ emdi─či d├Ânemde ise 400 gr ald─▒) Fakat ┼čimdi emiyo emerken biraz ├žekip ba─č─▒r─▒yo bak─▒yorum s├╝t daml─▒yo ucundan ama ona m─▒ yetmiyo? Ya da biberon mu istiyor? Kafam ├žok kar─▒┼č─▒k moralim bozuluyor, hi├ž mama vermeyip emzirmeyi denedim a─čl─▒yo dayanam─▒yorum a├ž diye k─▒yam─▒yorum. ─░lk do─čum yapt─▒─č─▒m zaman mastit olmu┼čtum g├Â─č├╝sleri mi sa─č─▒p duruyordum bazen Bi g├Â─č├╝ste 60 cc falan ├ž─▒k─▒yordu ┼čimdi mama verdi─čim ├Â─č├╝nlerde g├Â─čs├╝m├╝ sa─čd─▒─č─▒mda 40cc, 50 cc anca ├ž─▒k─▒yor toplamda 2 g├Â─č├╝s 80 90 cc. Emzirdikten sonra sa─čd─▒─č─▒mda ise 3 seferdir Bi 30cc,bi 20cc,bi 10 cc geldi. ┼×imdi sizce benim s├╝t├╝m az m─▒? Napmam laz─▒m? Biraz da geriliyorum stres oluyorum s├╝t├╝m yok mu diye, bir de mardinde ya┼č─▒yoruz bebe─če burda kendim bakmak zorunday─▒m ailem uzakta biraz kolik Bi bebek e┼čim g├Âreve gitti─činde yaln─▒z napar─▒m diye de stres oluyorum s├╝t├╝m├╝ etkiler mi bu durum? Fakat stres yapmamay─▒ nas─▒l ba┼čar─▒cam bilmiyorum s├╝t├╝m arts─▒n ┼čelale gibi olsun f─▒┼čk─▒rs─▒n istiyorum l├╝tfen yard─▒m edin­čś¬­čś¬­čś¬­čś¬
Neden mamaya zorluyorlar anlamad─▒m 2 haftada 400 gr ├žok iyi zaten ilk dogum kilosundan ilk hafta d├╝┼č├╝┼č olur. Sen emzir mama vermene gerek yok . Biberona al─▒┼čan bebek memeyi b─▒rak─▒yor .Hem a─člamas─▒ gazdanda olabilir. Kaka rengi ve k─▒vam─▒na bak ve g├╝nde en az 6 kez cisli bezi varsa doyuyordur

Son d├╝zenleme:

Umpala

G├╝l k─▒z─▒m ­čî╣
Anneler Kul├╝b├╝
Kay─▒tl─▒ ├ťye
23 Ocak 2019
582
816
Size yardimci olmaya calisiyoruz ama cok olumsuz disunuyorsunuz yapmay─▒n bunu. Ozelden de yazdim size
Hakl─▒s─▒n─▒z dedi─čim gibi stres var biraz. ┼×u an babam yan─▒mda daha hi├ž bebe─čimle yaln─▒z kalmad─▒m. O gidicek, e┼čim de 2 3 g├╝nl├╝k g├Ârevlere gitmeye ba┼člad─▒─č─▒nda napar─▒m diye d├╝┼č├╝n├╝yorum ┼čimdiden Bi de bu emmeme durumu ortaya ├ž─▒k─▒nca iyice stres oldum y├╝z├╝m g├╝lmez oldu. Halbuki minicik bebe─čim var ┼čen ┼čakrak olmam mutlu olmam laz─▒m ama ben dertliyim. Olumlu d├╝┼č├╝nmeye ├žal─▒┼č─▒yorum s├╝t├╝m ├žok, yetiyo diye d├╝┼č├╝n├╝yorum sonra Bi a─čl─▒yor.. T├╝m b├╝y├╝ bozuluyo­čś¬­čśé

Hamilelik g├╝nl├╝─č├╝ : Do─čumdan bu g├╝ne 612 g├╝n ge├žti.

V├╝cut Kitle ─░ndeksim (VKI) tavsiye edilen VKI de─čer aral─▒─č─▒n─▒n ├╝st├╝nde.
Boyuma g├Âre tavsiye edilen VKI aral─▒─č─▒nda olmam i├žin a─č─▒rl─▒─č─▒m─▒n 47 Kg. ile 64 Kg. aras─▒nda olmas─▒ gerekir.
Boyum : 160 cm. Ba┼člang─▒├ž Kilom :84.7 Kg. ┼×imdiki Kilom :66.1 Kg.

Umpala

G├╝l k─▒z─▒m ­čî╣
Anneler Kul├╝b├╝
Kay─▒tl─▒ ├ťye
23 Ocak 2019
582
816
Sadece yedikleriniz de─čil, dinlenmeniz de ├žok ├Ânemli. Ev i┼člerini takmay─▒n bebek uyuduk├ža siz de dinlenin m├╝mk├╝nse aileden yard─▒m isteyin.
Dinlenmek hayal benim i├žin. Sadece emme sorunu yok. Bebe─čim ├žoook ama ├žooook zor uyuyor. Uykuya damlas─▒ 1 saati buluyor saatlerce uyumay─▒p bak─▒yo uyudu─čunda da ├žok fazla s─▒├žr─▒yo g├Âzlerini a├ž─▒yo(istemsiz) s├╝rekli p─▒┼č p─▒┼č p─▒┼č demek gerekiyo en ufak seste uyan─▒yo ve sonra yine saatlerce uyumuyo. ├ľ─člen 12den ak┼čam 9a kadar uyumad─▒─č─▒n─▒ biliyorum ve bu 1 ayl─▒k bir bebek. Yenido─čan huzursuzlu─ču oluyomu┼č ona baya uyuyor ama bilemedim

Boyuma g├Âre tavsiye edilen VKI aral─▒─č─▒nda olmam i├žin a─č─▒rl─▒─č─▒m─▒n 47 Kg. ile 64 Kg. aras─▒nda olmas─▒ gerekir.

cutenuse

Aktif ├ťye
Anneler Kul├╝b├╝
Kay─▒tl─▒ ├ťye
3 ┼×ubat 2017
1.446
2.928
K─▒z─▒m 9 ayl─▒k ve ayda hep 600 gr al─▒yordu. Yine de gittigim 3 farkli doktorda prof docent vs idi.. mamaya baslatmadi.. 2 haftada 400 gr gayet iyi hic kendini kasipta s├╝t├╝m yok diye ├╝z├╝lme, gereksiz sagimlarda yapma bo┼čuna. Sa─čmakta bir s├╝re sonra tazyikli ┼čekilde s├╝t almas─▒na sebep olabilir bebe─čin emerken zorlanabilir birazda meme yap─▒s─▒yla ilgili bir sey bu tabi. Biberon al─▒┼čm─▒┼čsa ilk baslar a─člar sonra b─▒rak─▒r a─člamay─▒.. bir s├╝r├╝ emzirme dan─▒┼čmani var instagramda onlar─▒n sayfalar─▒nda bu konuyla alakal─▒ bir ├žok yaz─▒ var onlar─▒ oku hemde kendine kar┼č─▒ s├╝t├╝ne kar┼č─▒ g├╝venin yerine gelecektir.

cutenuse

Aktif ├ťye
Anneler Kul├╝b├╝
Kay─▒tl─▒ ├ťye
3 ┼×ubat 2017
1.446
2.928
Ayr─▒ca esin g├Âreve gidecekmi┼č benimde e┼čim s├╝rekli is i├žin gidiyor bazen 1 hafta bazen 2 hafta tek ba┼č─▒na bak─▒p ilgileniyordum k─▒z─▒mla. ┼×imdi 9 ayl─▒k olduk. Bu kadar olumsuz olmakta s├╝t├╝n├╝ etkiler. S├╝t├╝n yemekten i├žmekten cok en b├╝y├╝k etkisi prolaktin. Beyninde bitiyor hersey

sugarpare

Pop├╝ler ├ťye
Kay─▒tl─▒ ├ťye
10 May─▒s 2014
3.177
5.982
Bebek karn─▒n─▒ tamamen doyurmadan uyuya kal─▒yordur. Biberonunun ak─▒┼č─▒ memeden daha cazip geliyordur. S─▒rf emme iste─čini tatmin etmek i├žin emmek istiyordur. Bir s├╝r├╝ nedeni olabilir. S├╝t├╝n muhtemelen miktar olarak yeterlidir ama bebek o s├╝tten nas─▒l en verimli ┼čekilde faydalanaca─č─▒n─▒ ├ž├Âzememi┼čtir. Bebe─či bol bol emzir. Devam─▒n─▒ istedi─či zaman mama olarak ver. Sa─čma i┼člemininde bebe─čin emdi─či miktarda s├╝t ├ž─▒kmaz. Onu kendine bir ├Âl├ž├╝t olarak g├Ârme. Bebe─čin b├╝y├╝d├╝k├že emme i┼člemi kolayla┼č─▒r. ├ľncelikle s├╝t├╝m az m─▒ d├╝┼č├╝ncesini kafandan at. Benim bebe─čim ┼ču an 4 ayl─▒k ve aynen bahsetti─čin gibiydi. Ben s├╝t sa─čmay─▒ art─▒k tamamen b─▒rakt─▒m. Bebek istedik├že emziriyorum. Tabi ilk zamanlardaki gibi dakika ba┼č─▒ de─čil. Mamay─▒ sadece bazen gece uykusuna ge├žmeden ├Ânce veriyorum ├ž├╝nk├╝ doymadan uyuyor ama tam doyamad─▒─č─▒ i├žin geri uyan─▒yor.

Ataayemi zeynepyu

Pop├╝ler ├ťye
Anneler Kul├╝b├╝
Kay─▒tl─▒ ├ťye
5 ┼×ubat 2019
2.991
12.115
├ľncelikle rahat olun zor biliyorum ama kendinize de bebe─činizede guvenin bencede 2 haftada 400 gram ├žok iyi mamaya kar┼č─▒ de─čilim illede anne s├╝t├╝ diye diretmem ama biberon vermeyin eds sistemi var netten kolayca bulabilirsiniz bebekler malesef biberonun rahatl─▒─č─▒na al─▒┼č─▒p emmiyor lar illede mama derseniz eds yle verin hem sutunu zu al─▒r hem mama sonrada yava┼č yava┼č mamayi keserseniz sa─čl─▒kla b├╝y├╝t├╝n bebe─činizi :)

autumnn

Guru
Anneler Kul├╝b├╝
Do─ča Severler Kul├╝b├╝
Kay─▒tl─▒ ├ťye
14 Nisan 2011
3.156
9.379
3325 do─čmu┼čtu, 2 hafta sonra gitti─čimizde 3750 gelmi┼čti ve doktor s├╝t├╝n├╝ yetmiyor ├žok az alm─▒┼č g├╝nl├╝k 30 40 gr civar─▒ almas─▒ gerekir dedi. Zaten o s├╝re├žte emziriyorum ve Uyuyakald─▒─č─▒ i├žin hah dedim s├╝t─č ememedi─či i├žin b├Âyle, fakat ┼ču iki g├╝nd├╝r de memeyi emip emip ba─č─▒r─▒nca acaba yetmiyor mu dedim. Mamay─▒ fazla vermeden ├Ânce de kaka ├ži┼č durumu ├žok iyiydi g├╝nde 10 kere bez de─či┼čtirdi─čim oluyodu kalkas─▒ da ne tam sar─▒ ne tam ye┼čil ikisinin aras─▒ Bi renkti sanki bol bol yap─▒yodu ama k─▒z─▒m ├žok a─čl─▒yordu biz de gaz sand─▒k hi├ž mama vermedik me─čer a├žm─▒┼č dokta g├Âre. Fakat ┼čimdi de doyduu─čunu mu bilmiyorum anlam─▒yorum emiyor emiyor upuzun emdi mi rahat oluyor fakat k─▒sa s├╝re emdi mi zaten biraz da ba┼č─▒nda uyuyunca extra mama istiyor a─čl─▒yor a├žl─▒─ča tahamm├╝l├╝ yok hi├ž. Moralim a┼č─▒r─▒ bozuk. Yazmay─▒ unutmu┼čum maltana da i├žiyorum 3 g├╝nd├╝r. Bir g├╝n hi├ž emzirmeyip ne kadar s├╝t├╝m geliyor sa─č─▒p sa─č─▒p ona baksam mant─▒kl─▒ olur mu sizce? Doktor ├žocuk yar─▒ a├ž deyince de bizde Bi durum oldu emzirdikten sonra a─čl─▒yorsa her t├╝rl├╝ mama yap─▒yoruz a├ž diye ne olucak bilmiyorum.

Yok artik o doktoru hemen degistirin bence. Oncelikle bebekler ilk haftalarinda odem atarlar kilo kayiplari olur. Buna ragmen sizin bebeginiz 400 gr almis ilk iki haftada daha ne olmaliydi? 1 gun boyunca sagim yapmak mantikli degil makine tum sutu cekemez bebegin emmesi daha farklidir. Resmen doktor mamaya alistirmis gerek bile yokken sutun gayet yetiyorken. Daha cok kucuk meme akisina tekrar alisir tavsiyem once doktoru degistirip sonra kademeli bir sekilde azaltarak mamayi bitirin. Yeme icme etkili evet ama en cok bebegin emmesi sutu arttirir.

Hamilelik g├╝nl├╝─č├╝ : Do─čumdan bu g├╝ne 743 g├╝n ge├žti.

Boyuma g├Âre tavsiye edilen VKI aral─▒─č─▒nda olmam i├žin a─č─▒rl─▒─č─▒m─▒n 56 Kg. ile 75 Kg. aras─▒nda olmas─▒ gerekir.
Boyum : 174 cm. Ba┼člang─▒├ž Kilom :82.4 Kg. ┼×imdiki Kilom :76 Kg.

Zelinoy

Aktif ├ťye
Kay─▒tl─▒ ├ťye
30 Kas─▒m 2019
1.154
2.524
Kemik suyu inanilmaz sut yapiyor, etin kendinden cok daha fazla sut yapiyor.
Benim goguslerimden bildigin fiskirirdi kemik suyuna corba ictigim zaman.
Ilikli kemigi alip bi guzel kisik ateste yavas yavas kaynat, dilersen duduklu kullan sen bilirsin.
O kemik suyunu suz, icine sevdigin mevsim sebzelerini at, bi tasim kaynatip corba yap, hem ilginc bi sekilde kilo verdiriyor hemde sutu inanilmaz arttiriyor.

labellevie

Guru
Anneler Kul├╝b├╝
Kay─▒tl─▒ ├ťye
11 Haziran 2010
4.662
5.736
Kemik suyu inanilmaz sut yapiyor, etin kendinden cok daha fazla sut yapiyor.
Benim goguslerimden bildigin fiskirirdi kemik suyuna corba ictigim zaman.
Ilikli kemigi alip bi guzel kisik ateste yavas yavas kaynat, dilersen duduklu kullan sen bilirsin.
O kemik suyunu suz, icine sevdigin mevsim sebzelerini at, bi tasim kaynatip corba yap, hem ilginc bi sekilde kilo verdiriyor hemde sutu inanilmaz arttiriyor.
├çok g├╝zel bir bilgi te┼čekk├╝r ederim, do─čumdan sonra uygular─▒m ben de.

Boyuma g├Âre tavsiye edilen VKI aral─▒─č─▒nda olmam i├žin a─č─▒rl─▒─č─▒m─▒n 50 Kg. ile 68 Kg. aras─▒nda olmas─▒ gerekir.

labellevie

Guru
Anneler Kul├╝b├╝
Kay─▒tl─▒ ├ťye
11 Haziran 2010
4.662
5.736
Konu sahibi banlanm─▒┼č ama okuyordur konusunu, ┼č├Âyle ki ben kilo al─▒m─▒n─▒ bilmiyordum. Bebeklerin ilk aylarda haftada 150 gr almas─▒ normal. Ki do─čumdan sonra ┼či┼člik indi─či i├žin kilosu ilk hafta 200-300 gr d├╝┼čer. Anne s├╝t├╝ de dinlendik├že artar, sadece yemek i├žmek ile de─čil. Benim o─člumda ne zaman yorulup uykusuz kalsam s├╝t├╝m azal─▒yordu. Emzirmek ├žok g├╝zel bir s├╝re├ž bunu i┼čkence haline getirmeyin, olumlu d├╝┼č├╝n├╝n. Olmuyorsa tabi ki mama takviyesi yap─▒l─▒r bunu da vicdan yapmay─▒n. Hi├ž anne s├╝t├╝ almayan insanlar var.

maydanozsuyu

My little sunshine­čî×
Anneler Kul├╝b├╝
Do─ča Severler Kul├╝b├╝
Kay─▒tl─▒ ├ťye
4 May─▒s 2019
3.483
6.244
28
S├╝rekli sa─čsam art─▒┼č olur mu acaba? ┼×imdi sa─čd─▒m diyelim, bebe─čim uyand─▒, emzirsem s├╝t gelir mi sa─č─▒lm─▒┼č memeden? Yoksa meme bo┼č diye gelmez mi? Bu d├╝┼č├╝nce var bende o y├╝zden 1 2 kere anca sa─čabiliyorum her emzirmeden sonra direkt uyumuyo ├ž├╝nk├╝ bazen uyumad─▒─č─▒n da tekrar tekrar emzirmek zorunda kal─▒yorum ve sa─čma ya korkuyorum a├ž─▒k├žas─▒. Yoksa bu fikrin tam tersi meme bo┼č olsa bile Kanallardan s├╝t gelir mi yoksa s├╝t olmas─▒ i├žin 2 3 saate ihtiya├ž m─▒ vard─▒r?
Memede s├╝t bitmez.
Ben 3 ay sa─č─▒m.
Sa─čd─▒k pe┼čine emmek istedi.
Emdi...
Bebek yeni s├╝t getirir kendine.
Ama ak─▒┼č yava┼č olur.
Biberon alan bebek yava┼č ak─▒m istemez.
En b├╝t├╝k hatan─▒z biberon.
┼×u an o─člum 5 ayl─▒k oldu ve 2 ayd─▒r emmiyor.
Biberondan kaynakl─▒ Red yapt─▒.
Hep derim biberon kocaman bir sa├žmal─▒k.
Bo┼čuna s├╝tten oldu ├žocuk.
Sa─čmaya da f─▒rsat yok art─▒k.
├ľyle mama bebe─či oldu.

Son d├╝zenleme:

Umpala

G├╝l k─▒z─▒m ­čî╣
Anneler Kul├╝b├╝
Kay─▒tl─▒ ├ťye
23 Ocak 2019
582
816
Arkada┼člar kusura bakmay─▒n yazamad─▒m banland─▒─č─▒m i├žin. Biberonu burda yaz─▒lanlardan sonra tamamen ├ž─▒kard─▒m hayat─▒m─▒zdan, mama verirsem de ka┼č─▒kla veririm dedim ama herkes kilo konusunda iyi dedi─či i├žin mama vermeyi de kestim bakal─▒m nolcak diye. ─░lk g├╝n memede Bi emdi bi a─člad─▒ Bi emdi Bi a─člad─▒ ama vazge├žmedik 2.g├╝n daha az oldu a─člamas─▒. Memeyi daha fazla emdi d├╝n yar─▒m saatte bir 1 saatte bir emdi nerdeyse uykusu da ├žok g├╝zeldi hatta baya Bi uyudu normalde uyku sorunu da vard─▒ dalam─▒yodu ve k─▒sa uyuyodu fakat d├╝n t├╝m g├╝n uyudu nerdeyse ve s├╝rekli emdi. Fakat kakaa─▒n─▒ Bi 12 saat falan yapmad─▒. Mamay─▒ kesti─čim ilk g├╝n kalkas─▒ ├ži┼či yine ayn─▒ s─▒kl─▒kyayd─▒ fakat 12 saat es vererek bu gece 3 gibi kaka yapt─▒ ve geceden ┼ču saate kadar hala kaka yok. ┼×imdi naapmal─▒y─▒m? Emdi, uykusu g├╝zeldi ve deli deli a─člamad─▒─č─▒na g├Âre s├╝t├╝mle doydu mu demektir bu? Bi bebek a├ž olsa herhalde uyumas─▒ imkans─▒z olurdu fakat kakas─▒n─▒ neden yapm─▒yor? S├╝t yeterli gelmiyorsa kaka yapmaz vs diye yaz─▒lar g├Ârd├╝m ┼ču an Bi iyi Bi k├Ât├╝ d├╝┼č├╝n├╝yorum yard─▒m edin l├╝tfen