Svt mi sinüs taşikardi mi?

svt ve sinüs taşikardisinin ayrımı ayılıyorum, bayılıyorum ile değil ekg ile yapılıyor. P dalgası görülüyorsa her p yi qrs takip ediyorsa sinüs taşikardisidir. Svt de p dalgası olmaz. Qrs gözükür sadece. Ayrıca svt nin de çok büyük bir kısmı vagal manevra dediğimiz nefes tutma, ıkınma, balon şişirme egzersizleri ile düzelir. İnternetten kendi kendinize doktorculuk oynamayın. Her zaman en kötüden başlarlar. Gereksiz yere kendinizi strese sokmayın. Geçmiş olsun 🙏

Baktınız ki nabzınız yüksek manevraları yaptiniz diderali aldiniz gecmedi o zaman 112yi arayacak durumunuzu anlatacaksiniz" bir süredir carpinti sikayetim var dideral kullaniyorum suan kendimi iyi hissetmiyorum " diyeceksiniz onlar zaten sizi dinleyecek acil bir durum var mi hastaneye gitmeye gerek var mi ona gore hareket edicek. Tabiki gereksiz mesgul edilmemeli tek oldugunuzda bayilmaktan korktugunuzu söyluyosunuz bende size en kotu seneryoya arternatif gosteriyorum ki 140la bir şey olmaz korkmayin :) en kotu seneryoda arayarak yardim isteyeceksiniz bu kadar. Tek degilseniz ve kontrol altina alamiyorsaniz yaninizdakinden yardim istemeli hastaneye gitmelisiniz her carpintida aramayin sakın yoksa ambulansa ihtiyaci olan insanlar ulasamazlar.
İyi ki acmisim buraya konu sayenizde kafa karisikligindan kurtuldum çok saolun 🙏 anladim tabiki çok daha acil durumda hasta var yapmam gerekenler sırasıyla manevra, dideral, yanındakinden yardim istemek en son 112 çok teşekkürler tekrardan 140 la bayilmadim şimdiye sadece dusuncesi var bayilmam demekki Allah razı olsun tekrardan

svt ve sinüs taşikardisinin ayrımı ayılıyorum, bayılıyorum ile değil ekg ile yapılıyor. P dalgası görülüyorsa her p yi qrs takip ediyorsa sinüs taşikardisidir. Svt de p dalgası olmaz. Qrs gözükür sadece. Ayrıca svt nin de çok büyük bir kısmı vagal manevra dediğimiz nefes tutma, ıkınma, balon şişirme egzersizleri ile düzelir. İnternetten kendi kendinize doktorculuk oynamayın. Her zaman en kötüden başlarlar. Gereksiz yere kendinizi strese sokmayın. Geçmiş olsun 🙏
Kalp doktoruna gittiğimde ekg lerim hep bu şekilde yani hiç 120 altina düşünemedim henüz sadece bu çarpıntı sana zarar vermez diyorlar kimi doktor da verir diyor. Çok teşekkür ederim önce manevralari denemek lazım o zaman

Eklentiler

• 20230414_122050.jpg
    20230414_122050.jpg
    105 KB · Görüntüleme: 110
İyi ki acmisim buraya konu sayenizde kafa karisikligindan kurtuldum çok saolun 🙏 anladim tabiki çok daha acil durumda hasta var yapmam gerekenler sırasıyla manevra, dideral, yanındakinden yardim istemek en son 112 çok teşekkürler tekrardan 140 la bayilmadim şimdiye sadece dusuncesi var bayilmam demekki Allah razı olsun tekrardan
Rica ederim 😊😊

Daha yeni konu açtım sinus tasikardim var, coralan kullanıyorum. Büyük oranda rahatladım ama bazen gene oluyor carpintim. Ne zaman başladı sizin, biontech oldunuz mu?

Daha yeni konu açtım sinus tasikardim var, coralan kullanıyorum. Büyük oranda rahatladım ama bazen gene oluyor carpintim. Ne zaman başladı sizin, biontech oldunuz mu?
Peki Coralan ile simdi nasılsınız? Acikcasi benim nabzim otururken en rahat halimle 170 idi. Birçok doktor gördüm ve bir kısmi 3 gunluk holter ile svt, bir kısmı da sinüs dedi. Artık ayrımından vazgeçip kendime odaklandım çünkü vecd halinde başım dumanlı ders anlatıyordum ayakta.Doktor 200 mg beloc'la başlattı. Nabzim en fazla 100'u gördü. Ancak ilaç 6 ay sonra Lupus yan etkisi yaptı. Yüzüm kırmızı kelebek görüntüsüne vardı. Ayrıca böbrek ve karaciğer değerlerim de bozulunca doktor Beloc'u Coralan ile değiştirmek istiyor. Memnun musunuz siz? Elbette en son çare ablasyon olur dedi doktor.

Peki Coralan ile simdi nasılsınız? Acikcasi benim nabzim otururken en rahat halimle 170 idi. Birçok doktor gördüm ve bir kısmi 3 gunluk holter ile svt, bir kısmı da sinüs dedi. Artık ayrımından vazgeçip kendime odaklandım çünkü vecd halinde başım dumanlı ders anlatıyordum ayakta.Doktor 200 mg beloc'la başlattı. Nabzim en fazla 100'u gördü. Ancak ilaç 6 ay sonra Lupus yan etkisi yaptı. Yüzüm kırmızı kelebek görüntüsüne vardı. Ayrıca böbrek ve karaciğer değerlerim de bozulunca doktor Beloc'u Coralan ile değiştirmek istiyor. Memnun musunuz siz? Elbette en son çare ablasyon olur dedi doktor.
Ilac bana iyi geldi. Kullanırken çok az carpinti yaşadım. Su an kademeli olarak azaltiyorum. Gunde iki tam dan ikiser yarima gecince carpinti artar gibi oldu ama uzun suredir iyiyim. Günde tek yarım alıyorum. İyi gidiyor. 2 hafta içinde her şey yolunda giderse temelli bırakacağım. Benim normalde tansiyonum düşük. Coralan tansiyon düşüren bir ilaç olmadığı için dr önermişti. Gene de iki tam ağır geldi azaltmak daha iyi geldi

Ilac bana iyi geldi. Kullanırken çok az carpinti yaşadım. Su an kademeli olarak azaltiyorum. Gunde iki tam dan ikiser yarima gecince carpinti artar gibi oldu ama uzun suredir iyiyim. Günde tek yarım alıyorum. İyi gidiyor. 2 hafta içinde her şey yolunda giderse temelli bırakacağım. Benim normalde tansiyonum düşük. Coralan tansiyon düşüren bir ilaç olmadığı için dr önermişti. Gene de iki tam ağır geldi azaltmak
Tesekkur ederim cevabınız için. Coralan'a geçmek icin benim doktorum da bu hafta Beloc'u 50x2 ye indirdi. Ancak 3 gündür kuvvetli aritmi, baş ağrısı, dönmesi ve fenalık hissi yaşıyorum. Tansiyonum cok yüksek değildi 14/9'du. Onun için 8 mg Atacand alıyordum.Haftaya sıfır Beloc ile dayanacakmisim. Ancak bugün bile ilaç yoksunluğu beni bu hale getirdi. Coralan kuvvetli bir nabiz baskilayici mutlaka iyi gelecek diyor. Umarim öyle olur🙏🏻 😔 cok geçmiş olsun size de 🙏🏻

Tesekkur ederim cevabınız için. Coralan'a geçmek icin benim doktorum da bu hafta Beloc'u 50x2 ye indirdi. Ancak 3 gündür kuvvetli aritmi, baş ağrısı, dönmesi ve fenalık hissi yaşıyorum. Tansiyonum cok yüksek değildi 14/9'du. Onun için 8 mg Atacand alıyordum.Haftaya sıfır Beloc ile dayanacakmisim. Ancak bugün bile ilaç yoksunluğu beni bu hale getirdi. Coralan kuvvetli bir nabiz baskilayici mutlaka iyi gelecek diyor. Umarim öyle olur🙏🏻 😔 cok geçmiş olsun size de 🙏🏻
Ilac azaltma/ birakma/ değiştirme süreçleri biraz sancılı olabiliyor. Ben de yarima geçtiğimde carpinti yaşadım ve tekrar tam alsam mi olmayacak bu böyle sanki dedim ama bi sure sonra kalp uyum sağladı. Coralan çok özel bir ilaç, beta bloke değil o yüzden düşük tansiyonlu hastalarda da kullanabiliyoruz ama con etkili demişti benim dr da. Umarim size de iyi gelir

X