Tahıllar neye iyi geliyor

vitamin

Nirvana
Kayıtlı Üye
19 Kasım 2006
113
-19
Tahıllar, bağırsak kanserinden kadın hastalıklarına kadar pek çok rahatsızlığın önüne geçmede etkili

Dört temel besin grubundan biri olan tahıllar, vücudun enerji ihtiyacının büyük çoğunluğunu karşılaması nedeniyle beslenmemizde önemli bir yere sahiptir. Önemli olan bu besin grubu içerisinde doğru seçimler yapmak, büyük ölçüde karmaşık karbonhidratları tercih etmektir. Bu gruptan yiyecek seçimi yaparken, kalorisi azaltılmış ve B grubu vitamin içeren diyet ürünler de tercih edilebilir, ancak bu ürünler kalorisiz olarak düşünülüp aşırı miktarlarda tüketilmemelidir.
Tahıl taneleri temel olarak yüksek posa, düşük yağ, yüzde 10-15 oranında protein, nişasta, B ve E vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, potasyum, demir gibi mineraller ile elementler içermektedir. Ancak öğütme işlemi sırasında bu değerli besin beyazlaştırılarak maalesef en faydalı kısımları ziyan edilir.

Menopoz döneminde yiyin
Tam tahıl taneleri, hem pek çok kronik hastalığı önlediğinden, hem de zayıflama diyetlerinde tokluk hissi sağladığı için beslenmemizde sıklıkla kullanılmalıdır.
Tahılların özellikle mide ve kolon kanseri ne ve kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyucu olduğu ispatlanmıştır.
Tam tahıl taneleri, içeriğindeki koruyucu bileşikler, posa, dirençli nişasta sayesinde bağırsak çeperine koruyucu kalkan olur, yüksek lif oranıyla da bağırsak aktivitesini artırarak kabızlık sorunlarını önleyebilir. Tahıllar bileşimlerindeki bitkisel östrojenler ile potansiyel hormonal etkileriyle kadınlarda östrojen seviyelerini dengeleyerek günümüzde pek çok kadının şikâyetçi olduğu kist ve miyom oluşumunu engellemede de etkilidir. Ayrıca tam tahılların menopoz sırasındaki yorgunluk, ateş basması ve ruhsal durumdaki dengesizlikleri normale döndürebildiği de saptanmıştır.


Bulgur
Çok besleyici olan bulgur zengin bir folik asit kaynağıdır. Çocuklar ve hamile kadınlar için çok önemli bir besindir. Toplam yağ oranı düşüktür ve doymamış yağ asitleri içerir. Kolesterol içermez. Buğdayın sahip olduğu besinler pişirme işlemi sırasında tane tarafından emilen suyla tanenin içine nüfuz eder ve besin değeri kaybolmaz. Bulgur yüksek mineral ve posa nedeniyle besin emilimini hızlandırır, kabızlığı engeller ve kolon kanserini önler.
buyrun arkadaşlar alıntıdır
 
Son düzenleyen: Moderatör:

kakule

Nirvana
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
441
6
46
EMZİREN ANNELER SÜTÜNÜMÜ AZALDI DAYANIN BULGUR PİLAVINAAA.. YANINDA DA KURU SOĞAN ŞART AMA.. ONDAN SONRA SABAHA KADAR SÜTÜNÜZ AKSIN..
DENENMİŞ KANITLANMIŞTIR:)))
 

Gonulbagi

Nirvana
Kayıtlı Üye
4 Ekim 2006
1.681
3.615
kansızlık için bana uzman tavsiye etmişti. 1 kilo arpayı 5 kilo suyla birlikte kaynatıp 1 gün dinlendirip süzüyorsunuz. elde ettiğiniz suyu sabah akşam bir bardak içiyorsunuz.
 
X