Tahliye taahhütnamesi

Biz kiracı olarak iki yıldır bu taahhütname ile tehdit ediliyoruz diyebilirim. Kirasını düzenli ödemeyenler için denilerek iki sene önce imzalatıldı bu belge. Sonra bir anda kiralar artınca daha bir sene dolmadan ev sahibi fahiş fiyattan zam için pazarlık yapmaya başladı bizle. Iki yıldır yeni ev kiralıyormuşuz gibi yeni bir kira zammıyla karşılaşıyoruz. Karşınızdaki kişinin vicdani ile alakalı yani bu durum. Bu taahhütnameyi tarih koymadan imzalarsanız ya da imzaladıktan sonra örneğini siz almazsanız, ev sahibi de açgözlüyse sıkıntılı bir süreç yasayabilirsiniz. Biz dava süreçlerini de araştırdık. Bu sözleşmeyi ne zaman imzaladığınızın ispatı sizden bekleniyor. Ancak emlakçılar taahhütname kiracılara verilmiyor diye imzalanmış halinin örneğini size vermiyorlar. Imzaladığınız her sözleşmede tarih olmasına dikkat ederek ve örneğini ozellikle isteyerek ya da fotografini çekerek hakkınızı sizin korumanız gerekiyor. Formalite bir belge kesinlikle degil yani. Ama gecerli oldugu ve geçersiz oldugu haller var. Dikkat edilmesi gerekiyor

Tarihsiz imzalamayana zaten evi kiralamıyorlar. Yani maalesef bu akıllar bir işe yaramaz

Evet hayat adil değil ama bunun suçlusu ev sahibi de degil.
Sadece ev sahipleri değil ama herkes iyi niyetli değil. İyi insanlara denk gelmek çok önemli. İki taraf içinde. Ama ben her sene kirayı 2-3 katı artırmayı doğru bulmuyorum. Bu kağıdı onun için imzalatıyorlarsa haksızdır ama adil biridir kendi hakkını savunmak için imzalatıyorsa haklıdır.

İki tarafta makul fiyata evet demeli bence ne absürt bir fiyat artışı ne civar evler 10 Ken 2 ye oturmak ikiside olmamalı. Allah iki tarafıda kendi gibiyle karşılaştırsın diyorum ben. Burda birisi yazmış ev sahibi evinden çıkmamı istiyorsa diğer tarafın bikac kirasini, nakliye masrafimi ve olabilecek tüm masrafları karşılamalı falan diye bunların çok güzel önüne geçilir bu şekilde. Ama ev sahibide sürekli asiri arttirmamali eski düzenli yatiran kiracıya iyi niyetli olmalı. Şuan evin içine girdikten sonra zorbalık yapanlar için yapiliyodur bence genellikle. Ama bunu kullanıp sürekli absurt şekilde artiranada Allah vicdan versin.

Valla kızkardeşimin öğrenci evinde iki bine oturuyordu. Şimdi ev sahibi sekiz bin yapmak istiyor binadaki en yüksek kira beş bin ama en son diretti kira sözleşmesi de benim üzerime eve tek kalıyor pırıl pırıl bakıyo altı bin olsun diyoruz çıksak altıbine ev buluruz ama birdaha uğraşmak istemiyoruz en son ali kıran başkesen tehdit vari uslubuna falan en son çıldırdım %25 zam yapıyorum mahkemeye verin emlakçınızla konuşun dedim bugün gelmiş altıbini kabul etti. Kimse kimsenin evine çökmüyor ama hiç bir yerde de %300 zam yapılmaz.

Öyle kötü insanlar var ki, sırf evimden çıksınlar diye on aylık kiramı hediye ettim, yine de rica minnet çıktılar çok uğraşmıştım o vakitler. Kiracının da ev sahibininde kötüsü çok fena

Evet geçerli fakat şöyle bir detay var, eğer evliyseniz ve eşinizle ikamet ediyorsanız o evde, karı koca iki kişinin imzası olması gerekiyormuş taahhütnamede. Eğer sadece birinizin imzası varsa çıkartamıyormuş

Bizim öyle işte, 2 1 evler 10 000 civari, 3 1 bizim daire 2000 civari. Ara zam da yapmadık .

Ne yapalim şimdi, ya orta yolu bulacak, ya mahkeme. Yapsam yapsam 6 yapicam zaten . O seneyenin zammı olacak. Baksan 3 katı zam. Ama 4 yıldır zaten uygun oturuyorsun, diyen yok.

Bir arkadaşın evine 40. 000 civari maaş giriyor, 3000 e oturuyor. Malesef bu da doğru değil, kendisine de söyledim. Makul olacak insanlar.

Bu durumun suçlusu ev sahipleri degil.

Ne ugrasmissinizdir kim bilir. Gerçekten zor süreçler ikisininde kötüsü çok fena cidden. Bizim kiracimiz ilk zamanlar asla düzenli yatirmazdi aradığımızda gevşek gevşek konuşurdu 2-3 kira geçer öyle yatırirdi. Başka evimizde yoktu kendimizde kiradaydik çok zordu. Sonrasında eşiyle gorustum o devraldı kira ödeme durumunuda düzene girdi. %25 zammı bile sadece geçen sene yaptık öncesinde hep çok küçük miktarlardi çünkü kendimizde kiraciyiz insaflı olalım diye düşündük hep. Çok şükür onlarda düzenli yatırıyor uzun zamandır bizde ev aldık rahat ettik çünkü bizim başımızdaki ev sahibi son zamanlarda çektirdi yani resmen bize. İki tarafında insafsızi çok zor.

Annemlerin 3 kiracilari var her zaman kontrat hazirlarken onuda doldurtuyorlar ama bunca yillardir 1 kisi haric kimse icin kullanmadilar.O bir kiside aylarca kirasini odemiyordu en son su elektrik takti gitti

Kuzenim de bu sene kendi kiraya çıkmak zorunda kalınca kendi evine kiracı soktu. Kiracısı ilk 2 ay düzgün yatırdıktan sonra aylrdır her ay kendi kafasına göre bir miktar gönderiyor. Açıklaması da “bu ay bu kadar uygun gördüm” . Uğraş dur şimdi bu tiplerle

Bence sizin durumunuzda 3 katı çok makul. Daha öncede yazdım 10 Ken 30 yapan 3 katı yapmıştır insafsizdir ama 2 Ken 5-6 olan yine 3 katı yapmistir ama makul olandır bence. Bizim bir tanıdık baktı ki kiracısı bırak civar kiralari makule bile yanaşmıyor evi satılığa çıkardı.

Ne demek bu ay bu kadar uygun gördüm ya olacak iş değil. İki tarafta vicdanlı olmalı. Ama gevsek kiracıyı çekmek çok zor bir kurtulduk darısı kuzeninize olsun. Her ev sahibi trilyoner değil kuzeninizde kendi evinden alacakki kırasına verecek çok zor.

1 senede çıkartma gücü bermek adil değil taşınırken onlarca bin lira para harcanıyor. Ev sahibinin keyfine her yıl ev değiştiremez insanlar. Benim de evim var ve kiracımızdan çok çekiyoruz dava açtık yine de 1 yıllık adil değil bence. 3 4 yıllık imzalatılabilir.

Bende ondan korkuyorum açıkçası suan 6 bin ama derse ki seneye 15 bin buna mecbur bırakması üzücü. Yoksa 6binken 7 yapacak insanlar değiliz.

Resmen fikir almak için konu açmışken bilmeyen ev sahiplerine de taahhütnamenin bilgisini vermiş oldum. Eve çöreklenmek isteyen kiracıları bilemem ama 6 binken yüzde yüz zam yapmıyorum diye evden çıkarılmayı kimse hak etmiyor.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…