Dövme Tam bir dövme hastasıyım ama yaptıramıyorum

Kalıcı Dövme, Geçici Dövme, Hint Kınası,
evet ama kendime zarar ne yönden fiziki yönden bir anlık zarar vermiş olabilirim ruhen tatmin olcam dövmeyi gördükçe mutlu olcamm
yanı sıra sigara içenler de aynı şeyi yapıyor hem de her gün o_O
yani tamam bu günahı gözümde aklamaya çalışmam olur belki ama ciddi boyutta bir şey gibi gelmedi o zarar açıkçası o_O

Merhaba, cumartesi günü sağ kürek kemiğimden omzumun üzerine gelecek şekilde büyük bir dövme yaptırdım. Ağrı ve acı konusunda dayanıklı olduğum için acı hissetmedim pek ama başkalarının acı hissettiğinede şahit oldum. Şuan iyileşme aşamasına geçti ama yarın devam edeceğiz henüz bitmedi. Yapılırken kanama oluyor iyileşme aşamasında hafif acı hissediyorsun kabuklanma gibi durumlar yaşıyorsun vücuduna bilerek bunları yaptığın için günah sayılıyor.

Yahu arkadaşlar bu dövmenin bir alternatif su geçiren yolu yok mudur geçici dövme demeyin bana hiç en fazla 1 hafta-10 gün dayanıyor onlar :KK43:
Dövmeleri çok beğeniyorum hem de çok ama inançlı bir insan olduğum için yaptıramıyorum boy abdesti kabul olmuyormuş.Abdestsiz gezemem ki ..
Biliyorum alternatifi yok... ama belki de vardır haberim yoktur :confused: hadi yine bir sorayım dedim :mad:
dövmeler su geçiriyor cnm,namazda kılarsın abdestte alırsın :) bende yaptırcam ama iğneden korkuyorum :)

Dövme yaptıranlar inançsız sayılmıyo yani bende de var abdest kabul olmuyo diye abdestsiz dolaşcak değiliz abdestimi alıp ibadetimi de yaparım niyet önemli sonuçta:KK66:

Dövme yaptıranlar inançsız sayılmıyo yani bende de var abdest kabul olmuyo diye abdestsiz dolaşcak değiliz abdestimi alıp ibadetimi de yaparım niyet önemli sonuçta:KK66:
oluyormuş ama herkes öyle yazdı başka nette de araştırdım olmayan diyen çok az

Sırf şu dövme meselesi için alo fetva hattını aramışlığım var kızlar.

Aradım, kadın fetva hattına yönlendirdiler. Dövme yaptırmak günah mı dedim önce, sonra da abdest olayını sordum. Dövme yaptırmanın günah olduğu, ama mevzunun abdest ile ilgisi olmadığı söylendi.
"Vücuda acı çektirmek, vücut bütünlüğünü bozmak gibi sebeplerden ötürü dövme yaptırmak mekruhtur, peygamber efendimiz lanetlemiştir" dedi. Yani, yapılmaması, yapılmasından daha uygundur. (Buradaki lanet, Allah'ın rahmetinden uzak olması anlamında kullanılıyormuş.) Ben de böyle olunca şey dedim, "şimdi ben kaşımı alıyorum mesela, kulaklarım da delik, yine vücut bütünlüğümü bozmuş ve acı vermiş olmuyor muyum" dedim. "Evet, aynen öyle" dedi.

Sonuç olarak şunu algıladım, ha kulak deldirip vücut bütünlüğünü bozmuşsun, ha dövme yaptırıp bozmuşsun.

Ek olarak, aynı soruyu Nihat Hatipoğlu'na sormuşlardı.
"Anneler babalar bana dövme konusunda 'hocam abdest geçirmiyor de yaptırmasınlar' diyorlar, neden yalan söyleyeyim, dövme abdest geçiriyor. Bu yaptırın demek değildir, ama yaptırdıysanız da benim abdestim olmuyor, benim namazım olmuyor diye bir şey düşünmeyin" tarzında bir açıklama yapmıştı.

Ben de şöyle biliyorum: abdeste engel değil ama öldüğümüzde vücudumuzda ekstra bir şey olacak ve bizimle mezara gidecek. Bu da bedenimize bizim kattığımız bir şey olduğu için haram.

Bu şekilde okudum böyle biliyorum ne kadar doğru bilemem.

Sırf şu dövme meselesi için alo fetva hattını aramışlığım var kızlar.

Aradım, kadın fetva hattına yönlendirdiler. Dövme yaptırmak günah mı dedim önce, sonra da abdest olayını sordum. Dövme yaptırmanın günah olduğu, ama mevzunun abdest ile ilgisi olmadığı söylendi.
"Vücuda acı çektirmek, vücut bütünlüğünü bozmak gibi sebeplerden ötürü dövme yaptırmak mekruhtur, peygamber efendimiz lanetlemiştir" dedi. Yani, yapılmaması, yapılmasından daha uygundur. (Buradaki lanet, Allah'ın rahmetinden uzak olması anlamında kullanılıyormuş.) Ben de böyle olunca şey dedim, "şimdi ben kaşımı alıyorum mesela, kulaklarım da delik, yine vücut bütünlüğümü bozmuş ve acı vermiş olmuyor muyum" dedim. "Evet, aynen öyle" dedi.

Sonuç olarak şunu algıladım, ha kulak deldirip vücut bütünlüğünü bozmuşsun, ha dövme yaptırıp bozmuşsun.

Ek olarak, aynı soruyu Nihat Hatipoğlu'na sormuşlardı.
"Anneler babalar bana dövme konusunda 'hocam abdest geçirmiyor de yaptırmasınlar' diyorlar, neden yalan söyleyeyim, dövme abdest geçiriyor. Bu yaptırın demek değildir, ama yaptırdıysanız da benim abdestim olmuyor, benim namazım olmuyor diye bir şey düşünmeyin" tarzında bir açıklama yapmıştı.

Aynen ben de bir şekilde haram olduğunu biliyorum ama abdest geçirmediği doğru değil.

"şimdi ben kaşımı alıyorum mesela, kulaklarım da delik, yine vücut bütünlüğümü bozmuş ve acı vermiş olmuyor muyum" dedim. "Evet, aynen öyle" dedi.

Yazmadan önce tüm mesajları okuyayım demiştim ki, zaten yazılmış :)
Ben lisede kulağıma ikinci, üçüncü küpeler takmak istiyordum, annem karşı çıkıyordu günahtır diye.
Din kültürü hocama sordum ben de. Peygamberimizin küpe deliği ile ilgili kötü bir sözü olmamış. İstediğim kadar deldirebilirmişim.
Ama mesele kaş deldirmeye gelince olmuyor. Neden? Nedeni yok. Aslında var ama kabul gören bir neden değil:Kültür.
Ben kültür meselesi olarak bakıyorum buna. Yüzyıllardır kadınlar küpe takıyor. Belki ninelerimiz de günah işledi kulaklarını delerek. Annelerimiz bizi bebekken götürüp kulağımızı deldirdi büyüyünce korkar diye...
Daha da genişleteyim, Arap erkekler elbise gibi bir şey giyiyor tam adını bilmiyorum üzgünüm.
Bize de diyorlar ki pantolon erkek giysisidir kadın giymemelidir. Burada da kültür çıkıyor karşımıza.
Demem o ki, dövme de küpe gibi tüm toplumlarda yaygınlaşmış bir şey olsaydı eminim şu an bunları konuşuyor olmazdık.
Benim henüz dövmem yok ama yaptıracağım. Günah olabilir, cips de vücuduma zararlı dolayısıyla günah ama yiyorum.
Bu demek değil ki bile bile günah işleyelim. Ama bana böyle konular kişisel geliyor başka bir arkadaşın dediği gibi, kendi niyetim önemlidir her zaman. Bir başkasına zarar vermiyorum. Yaptıracağım dövme tamamen beni bağlıyor. Acıyı da çekecek olan benim, bu vücudu kullanan da benim. Allah ile aramda bir mesele bu da. Ben onun beni anlayacağını düşünüyorum :)

X