Tamamen organik beslenmek mümkün mü?

Ziraî ilaçlar, hybrid tohumlar, ilaçlı özel (kimyasal) gübreler derken zaten köyde yaşayan bile organik beslenmiyordur. Endüstriyel tarım yüzünden doğru dürüst o eski zamanlardaki temiz gıda yok... Ben de çok takıyordum okuya okuya dedim ki yok takma çünkü bir dağın başına çıkıp kendi buğdayını, diğer tahılları, sebzeleri kendin yetiştirmeyeceksen bu işin oluru yok...

En azından tavuk konusunda bazı markaların (helal et şeklinde) gezen tavuk almaya dikkat ediyorum. Yine yumurtada da öyle. Gerçi orada da şu var her ne kadar gezen tavuk da olsa yem yiyorlar ve yemler de yine endüstriyel tarım ürünü. Her şey buna çıkıyor ne yazık ki... Gözlerimizi kapatıp katlanıyoruz maalesef kapitalizm böyle bir şey..

Diyetisyene gitmiştim..Birara gaps diyeti yapıyordum...Bayağı sarmıştım...Demişti ki artık çok zor tamamen organik tüketmek..İneklerede antibiyotik vb. İlaçlar veriliyor ama tavuk yemekten iyidir demişti...

Elinizden geldiği kadar artık..Bu bile hayatınızı değiştirecek zaten...Gaita renginizden tutunda herşeyinize kadar saçlarınıza kadar...

Kendimi hazır hissettiğimde bende başlıcam tekrardan...:hamarat:

Tamamen organik beslenmek bence çok mümkün değil. Pazardan alışveriş yapıyoruz, sağlıklı beslenmeye çalışıyoruz, dışarıdan yemiyoruz vs ama soframıza koyduklarımız ne kadar doğal bilemeyiz tabii.
Zaten ben "her şey organik olsun, en iyisini olsun" düşüncesi ile çok geriliyorum. Toksik bir hale gelsin de istemiyorum beslenme anlayışım. Elimden geleni yapıyorum, dikkat ediyorum bu oluyor yani diyorum artık.🤷‍♀️

Arkadaşlar öncelikle iyi günler. Şu sıralar organik beslenmeye dikkat ediyorum. Örneğin salça, yoğurt, ayran vs gibi şeyleri olabildiğince doğal tüketmeye çalışıyorum. Bayadır da fast food ve cips gibi yiyecekleri yememeye gayret ediyorum her ne kadar zor da olsa. Zaten günümüzde doğal şeylere ulaşmak zor ve maliyetli. Ama yine de tam olarak sağlıklı beslenemiyoruz örneğin tavuk hindi gibi gıdaları marketten alıyoruz köy tavuğu bulmak oldukça zor olduğu için. Çoğu şey artık hormonlu. Tamamen doğal beslenmek istiyorum ama şu zamanda pek mümkün görünmüyor köyde yaşamadığımız takdirde. Sizler doğal beslenmeye çalışırken neyi nasıl yapıyorsunuz, nelere dikkat ediyorsunuz?
Öncelikle organik diye birşey yok bunu unutun sebzelere en az iki kez zehir atılmak zorunda yoksa 1 tane domates alamazsınız sürekli hastalık geliyor o köy tavuğu dediğiniz antibiyotikli yemle besleniyor yoksa yumurta vermez yediğimiz zeytinler en az 2 kez zehirleniyor köyde bahçe yaptım zehir vermediğim için hiç verim alamadım köy sütü diyoruz süt yemi yemeseler ticari boyutta süt veremezler organik diye gidip boşuna para dökmeyin

Malesef şuan piyasada ilaçsız yada dna sıyla oynanmamış tohum yok
Var, ata tohumlari korunuyor. Bunu dagitan gruplar var. Ben de de köyden gelen var ama şöyle bir köy internet cafenin bile olmadigi tv nin açılmadigi ucra köy. O yüzden bu tohumlari kadin olarak biz çoğaltmaliyiz ve korumalıyız...

Arkadaşlar öncelikle iyi günler. Şu sıralar organik beslenmeye dikkat ediyorum. Örneğin salça, yoğurt, ayran vs gibi şeyleri olabildiğince doğal tüketmeye çalışıyorum. Bayadır da fast food ve cips gibi yiyecekleri yememeye gayret ediyorum her ne kadar zor da olsa. Zaten günümüzde doğal şeylere ulaşmak zor ve maliyetli. Ama yine de tam olarak sağlıklı beslenemiyoruz örneğin tavuk hindi gibi gıdaları marketten alıyoruz köy tavuğu bulmak oldukça zor olduğu için. Çoğu şey artık hormonlu. Tamamen doğal beslenmek istiyorum ama şu zamanda pek mümkün görünmüyor köyde yaşamadığımız takdirde. Sizler doğal beslenmeye çalışırken neyi nasıl yapıyorsunuz, nelere dikkat ediyorsunuz?
Maalesef zor. Köyden bulsanız bile onlarda doğal değiller artık. Bizim çoğu şey köyden geliyor normalde yumurtaları yengemden alırdık teyzem verdi bi sefer zaten sürekli ilaç gibi bi şey veriyorlardı tavuğa bende hatırlamıyorum tam uzun zaman oldu açıkçası bir tanesini bile yiyemedim tadına bakınca tatlıda bile kullanılmaz öyle kötüydü ki ben çok severim yumurtayı kahvaltıda. Kokusu dokusu bi farklıydı. Ama tabi yinede fast food tarzı zararlı yiyeceklerden bile uzak durmanız iyidir. Ben lifli yiyecekleri çok tüketiyorum kefir içiyorum geceleri hangisi çok doğal dersen tartışılır :KK70: Ama yinede metabolizmada fayfalarını hissediyorum.

Organikten kastımız sadece ilaçsız olması mı yoksa ‘doğal’ olması mı?
Toprakta doğal kalmadı ki, bahçe alsan eksen yan bahçe ilaçlıyorsa birbirlerine geçiyor.
Toprak verimliliği hava kirliliği ile her sene düşüyor ve birçok sebepten doğallığını yitirip çeşitli gaz ve zehirlere maruz kalıyor.
E orada yetişen şey ata tohum olsa ne oluyor, havasıyla suyuyla tohumuyla bir organiklikten bahsediyorsak kömürün bile kullanılmadığı, aracın asfaltın olmadığı ender dağ köylerine yerleşip mahsul yetiştirmek şart.

Organik yaşam köy hayatına geçseniz bile pek mümkün değil. Çünkü ziraî ilaçları köylüler de kullanıyor. Toprak eski toprak değil. Hava koşulları eski hava koşulları değil. En önemlisi tohumlar ata tohumu değil(çok az kişinin elinde var)

En basiti tavuğu kendiniz besleseniz vereceğiniz buğday/mısır organik değil. Kendiniz ekseniz ata tohumu bulmak zorundasınız.

Sebze yetiştiriciliğinde de hiç ilaç kullanmasanız böceklenme durumu için bile ilaç kullanmak durumunda kalacaksınız. Kullanılan tohumlar ata tohumu olmadığından ilaç kullanmadan bir tane sebze vermesi neredeyse mümkün değil.

Kısacası bulmayı geçtim, organik tarım yapmak köylü için bile zorlaştı.

Tamamen organik doğal olması için oradan ne uçağın ne de arabanın ve ya kimyasalların olmaması gerek.. e bu da olmayacağı için organik adı altında ürünler çıkıyor ama gerçekten organik mi bilmiyorum ve inanmıyorum da..

Yogurdu sizde yapsaniz ineklere yem diye verilen kuspeler hep zararli.koylerde daglarda otlayan inekler ahira indimi melul melul sahibinin eline yalvararak bakip o yemden istiyor.sonra koy tereyagi peniri vs cok organik,organ gelen hayvanin eti cok saglikki diyoruz.koylerden gelen sebzelerde ayni olcude gubre atiyoruz diyen mahsum koylu bilmiyor ki o gubre felan degil bildigin zehiri ohhh eline alip serpiyor olcusunu kendi bile bilmiyor.Anadolunun heryerindeki bahcelerde artik ilaclama var.atatohumu bulup eker kendi hayvaninizi topladiginiz oylarla bakarsaniz tam organik yasamis olursunuz.diger sekildede hazir alinandan iyidir gene

Şuan doğal ve organik ürün yok piyasada ha şöyle diyebiliriz olabildiğince az zararlı tüketiyom bizde çiftçilik yapıyoz o kadar dnalarla oynandıki hiçbirşey ilaçsız gübresiz yetişmiyo
Ata tohum ve ilaçsız tarım yapan okadar çok yer var ki.
Maddi durumum daha iyi olsa kesinlikle oraları tercih ederdim, kargo hemen ertesi gün geliyor nasılsa. Haftalık sipariş ederdim

Organik olması için havanın temiz,hayvanlara verilen yemlerin,uçağın ve arabanın geçmemesi gerek..ayrıca organik adı altında satılan ürünlere güvenmiyorum bu devirde asla organik birşey yoktur..yoğurdumuzu kendimiz yapıyoruz ama sütçünün ineklere verdiği yemden tutun da pazarda satılan sebze meyvelerin hepsi ilaçlı nerdeyse..organik olsa ilaçsız olması gerek siz karar verin

bence organik yaşam organik beslenme mümkün değil. organik diye satılan şeylerin bile organik olup olmadığını artık bilemez durumdayız
Organik diyen satıcıdan organik tarım sertifikası isteyin sertifikası varsa gerçekten organiktir 😊

Organik diyen satıcıdan organik tarım sertifikası isteyin sertifikası varsa gerçekten organiktir 😊
Organik tarim bile zor oluyor cnku 2 yil yaptim organik tarim ustelik ata tohun15 fide ekiyorsaniz 5 i tutunuyor ve meyve veriyor o da belki . Organik tarim olabilir ama.yine d egenetigi degistirilmis tohunlar cogu yani ayni etki tohum zaten ilacli organik tarim olarak adlandirilmamali bence markttende organik tarim olarak aliyoruz ama maalesef yinede genetigi degistirilmis. Tum dunyayi aata tohum organik beslemek mumkun gorunmuyor. Ha evet gdo lu ve tohumdan ilaclanmis tohumlarin fire vermesi cok daha az olasilik ne ekerseniz onu alirsiniz hemen hemen . Ama dedigim gibi digeri pek mumkun degil kendinize kdr anca

Hiç birşey organik değil sadece biraz organik 😞 et, süt, yumurta bunlarda organik değil. Organik olabilmesi için hayvanın organik beslenmesi gerek ilaç kullanmaması gerek. İnekler yapmacık yemlerle ilaçlarla süt veriyor. Tavuklar tavuk yemi denen yapmacık yem ile besleniyor. Bunların organik olması imkansız. Marketten iyimidir iyidir ama organik asla değil. Organik denilen hiç birşeye inanmayın.

Mümkün ama çok zor. Ya kendin yetiştireceksin, beraberinde güvendiğin kendisi tavuk bakan, meyve,sebze yetiştiren, kendi beslediği hayvandan et,süt,peynirini yapan kişilerden alacaksın alacağını. Onda da hayvanı ne ile besliyor, hayvan ne kadar gezip ot yiyor o bile önemli organik denilebilmesi için. Paketli gıda hiç yemeyeceksin. Zeytini,turşunu,salçanı vs ya kendin doğal alıp yapacaksın ya da güvendiğin doğal yapan birinden alacaksın. Köye yakın yerlerde yaşayanlar için temin etmek veya yapmak daha kolay ama şehirdekiler için daha zor ve pahalı. Ama imkansız değil.

Malesef bizim gibi aç gözlü milletin eseri bunlar.Biz millet olarak saygıyı sevgiyi ahlakı kaybettik bunları olması çok normal artık.Ziraatle tarımla uğraşan arkadaşlarım var anlatılanlar korkunç bir çiftçi köylü 10 dönüm domates ekiyor ve ürünler bozulmasın diye bilinçsiz ilaçlama yapıyor ve aracıya satıyor aracı hale satmak için elindeki ürün bozulmasın diye ilaçlıyor hal elindeki ürün bozulmasın diye pazarcıya yada markete satmak için ilaçlıyor market depoya koyuyor elinde çürümesin bozulmasın diye ilaçlıyor sonra bizde gelip marketten alıp çıkıyoruz akşam 2 yıkayıp afiyetle yiyoruz.Sonrasında geberik bir toplum oluyoruz hastaneler ağzına kadar dolu oluyor.
Organik beslenmek aslında mümkün değil ama kötünün iyisi diyebiliriz.Daha az kimyasal alırsın sadece.

X