Tatil değil zehir oldu izin bana.

Mama 1 kilo pirzolayla eş değer bebekler için ,dolayısıyla doyduklarından değil ağır geldiğinden kendilerinden geçtikleri için uyuyorlar, benim bebelerim ayda 1,5 kilo alırlar ama öyle mama yiyen bebekler gibi hiçbir zaman baygın ve derin bi şekilde uyumazlardı. Mamanın uyutması bakanı rahatlatmak dışında bebeğe bi fayda vermez.

o zaman doktorlar neden mama almasına müsade ediyor bazı bebeklerin ? amaç sadece uyusunlar da bakan rahat etsinse bu durumda mama vermelisin diyen doktorlarda büyük hata var.

Ya arkadaşlar burada konu mama mı ya kadının ya da işte dediğim dedik olması mı
Kadına adam vurmuş vurmuş
Şiddet var

size tokat attı bir üstüne üstlük boşanacağım diyip boşanmıyorsunuz
Adam da ahahaha kendini bir miktar haklı görüyor

bir doktordan daha iyi kimse bilemez doktora soracaksınız bu beslenme işini açıkçası çocuğun kilosuna falan bakar siz de olayları anlatırsınız fikir verir

çocuğa üzüldüm ya böyle bir ailede yetişecek olması üzdü beni

Konu evet mama değil ama şurda taze bi anne bu konuyu okuyorsa kaygılanıp mamaya başlayacak belki , bi bebek daha çok daha kolay güvenli bağlanma yapabilecekken anne koynundan uzak kalacak belki sonra ortalığa böyle bi ayı daha salınacak, velhasıl şurda bi nesli kurtarmaya çalışıyoruz. Yeni doğum yaptığında bi kadın için bebeğine sütün yetmesi, yettiğini bilmesi nobeli alması kadar kıymetlidir yaşamayan anlamaz.

Bu arada çocuklarım dört aylıkken ben memelerim açık bi şekilde bi salonda bi orda burda emzirirdim hiç öyle sülalenin programına uyacak şekilde kendimi paralamazdım off bu konu nerden tutsam elimde kalıyor. Evlilik yaşınız mı gecikmişti 1,5 ayda bu eşek herifle ne evlendiniz ki anlamadım, bayılırlar çift maaşlı olup yarım gün çalışan öğretmenleri kapmaya arada gerçekten bir aşk olduğuna bile inanmıyorum, hamileyken horluyorsunuz diye de tüm ayılığını yapıyordu bu su kabağı. Ben ezelden kılım sizin kocaya 🙄

yok artık ben şok :KK43:

o zaman doktorlar neden mama almasına müsade ediyor bazı bebeklerin ? amaç sadece uyusunlar da bakan rahat etsinse bu durumda mama vermelisin diyen doktorlarda büyük hata var.

Kilo alımı azsa bebek yeteri kadar gelişmiyorsa doktor kontrolünde mama tabi ki verilir ama bu konuda doktorlar da çok bilinçsiz, emzirme başlı başına bi uzmanlık alanı ve emzirme danışmanları dışında çok fazla insanın dediği ciddiye alınmamalı.

Şiddet var

bir doktordan daha iyi kimse bilemez doktora soracaksınız bu beslenme işini açıkçası çocuğun kilosuna falan bakar siz de olayları anlatırsınız fikir verir

şiddet görmesi asıl sıknıtı tabi ama aileyi arayıp, eşyaları toplayıp sonra da gitmemek de büyük hata.
bundan sonra daha büyük şiddet görüp ailemi arıyorum dese de artık bir hükmü kalmayacak.

Kilo alımı azsa bebek yeteri kadar gelişmiyorsa doktor kontrolünde mama tabi ki verilir ama bu konuda doktorlar da çok bilinçsiz, emzirme başlı başına bi uzmanlık alanı ve emzirme danışmanları dışında çok fazla insanın dediği ciddiye alınmamalı.

bence aslında annelere sütü yetmiyorsa yada bir şekilde emziremiyorsa "eksik" olmadığı aşılanmalı. bir üstteki cevabınıza istinaden yazıyorum.
elbette her anne emzirmek ister ancak her çocuk da kendine özel. nobel almış gibi hissetmesi için bir annenin emzirebiliyorum hissini yaşaması bence bunun sadece bir parçası olur.
bir canlıyı onca ay her gün git gide ağırlaşırken karnında taşımak, doğduktan sonra uykusuz kalmak, onun için hayatını yeniden düzene sokmak da çok büyük başarılar.
sizin bu yazılarınızdan şahsen ben "emziremiyorsan çok fena çok kötü" gibi bi durum algıladım mesela.
keza herkesin emzirme danışmanı tutma lüksü yok, çok da uygun fiyatlı olduklarını sanmıyorum zira.
yada her sağlık ocağında varlar mı ?

bence aslında annelere sütü yetmiyorsa yada bir şekilde emziremiyorsa "eksik" olmadığı aşılanmalı. bir üstteki cevabınıza istinaden yazıyorum.
elbette her anne emzirmek ister ancak her çocuk da kendine özel. nobel almış gibi hissetmesi için bir annenin emzirebiliyorum hissini yaşaması bence bunun sadece bir parçası olur.
bir canlıyı onca ay her gün git gide ağırlaşırken karnında taşımak, doğduktan sonra uykusuz kalmak, onun için hayatını yeniden düzene sokmak da çok büyük başarılar.
sizin bu yazılarınızdan şahsen ben "emziremiyorsan çok fena çok kötü" gibi bi durum algıladım mesela.
keza herkesin emzirme danışmanı tutma lüksü yok, çok da uygun fiyatlı olduklarını sanmıyorum zira.

Eksiklik kısmında size katılıyorum o konuda haklısınız eğer gerçekten sağlık sorunlarından emziremiyorsa öyle hissetmemesi sağlanmalı ama yanlış taktiklerden dolayı anne sütünden mahrum kalan o kadar çok bebek var ki, bu noktanın altını çizmek istiyorum çünkü aslında doğum yapan 100 anneden 85i sadece anne sütüyle bebeğini besleyebilir ama bakın etrafınıza mamasız büyüyen bebek çok az. Anneyseniz eğer ancak o söylediğim nobel olayını anlayabilirsiniz yoksa cidden anlayamazsınız elinizde değil, bu arada sosyal medyadan ücretsiz faydalı paylaşım yapan o kadar çok emzirme danışmanı var ki ben örneğin bu bilgilere tamamen ücretsiz ulaştım, tutmak isterseniz de 500-750 lira civarıydı sanırım mamaya ödenen paradan inanın çok daha ekonomik, çünkü mama cidden pahalı da bişe. Benim kuzenin en son aylık 700 tl mama parası verdiğini söylüyordu, bakın ben hem emzirdim hem güvenli bağlanma kurduk hem doğum kilolarım gitti , 50 kiloyum de şuan. Velhasıl aslında anne sütünün o kadar çok avantajı var ki.

Neyse konusunu dağıtmayayım sadece güvenli bağlanmayı emzirme çok kolaylaştırdığı için yaptığı doğru demeye geldim.

Merhaba hanımlar, daha önceki konularımı biliyorsunuz. Yaklaşık bir ay önce memlekete gittik eşim ve bebeğimle birlikte. Keşke gitmeseydik.

4 aylık bebeğim var. Bebeğimi emziriyorum, günde sadece 1 kere mama veriyordum bazen hiç mama vermiyordum. Bebeğim hava değişiminden dolayı köyde huzursuzdu, normalden fazla ağlamaya başladı, gündüz uykularını rahat uyuyamıyor tam uyuduğu sırada eltimin çocukları, kv sesinden veya bir yere gidileceği için uyandırmamı söyledikleri için uyanıyor uyrkusunu alamadığı için gittiğimiz yerde huzursuz olup ağlıyordu. Bir gün bebeğimi uykusundan uyandırıp pikniğe gidelim dediler, kızım durmamaya ağlamaya başladı, uyutmaya vs çalışıyordum karnı da toktu ama uyumuyordu, kv oyalamak için kucağına aldığında uyuyakaldı ve kv eşimle bana "çocuğun uykusu varmış bir çocuğa bakamıyorsunuz" dedi. Ben daha iyi bakıyorum dedi.

Neyse asıl olay patlak vermeden önceki akşam, kv eşimde varken bebeğe mama vermeyi arttırmamı, bebeğin mama yediğinde daha mutlu olduğunu 1 kere vereceğime 3 kere vermemi vs söylüyordu
Ben de sütümün yettiğini kendim çok zorlandığım zaman mama verdiğimi veya damla vermek için mama verdiğimi söyledim. Bebek emerken de huzursuz doymuyor bebek filan diyordu ben de tazyikli geldiği için öyle huzursuz diyordum kvme. İstersen eşime sor filan dedim. Eşim de kvme kızdı mama verin dediği için ve bana dönüp bir daha annemlerin yanında mama verme dedi gitti.

Yarısı gün, bayramdan 2 3 gün önce, eşim, eltim ve çocuklarla birlikte yürüyüşe gezmeye çıktık, bebeği doyurup uyutup öyls çıkarmıştım ama yarım saat 1 saat sonra uyanıp ağladı emzirdim, yürüyüş dönüşü ağladı emzirdim, eve geldik bebeğe duş aldırdım, uyutmak için emzirdim ve bebeğim uyurken duşa gireyim dedim o ara bebeğim uyandı ve eşim bebekle ilgilenşyordu. Benim duşa girip çıkmam en fazla 15 dk sürmüştğr bu 15 dk içerisinde bebeğim kriz geçirircesine ağlıyordu sesini duyuyordum. Hemen giyinio duştan çıktım bebeğime babası mama yapmış babaannesi mamayı içiriyordu. Bana da kv " kızım çok ağladı, durmadı, yengem okudu ama susturamadık. Çok acıkmış meğersem ondan ağlıyormuş mamayı yiyince nasıl sustu, yengem küçücük bebeği niye köy yerinde öyle gezdiriyorlar nazar değer diyor" dedi. Ben de üzülüp sinirlenip "bebek diye gezdirmeyecek miyiz, demekki kem gözle fesatça bakıyorlar ki nazar değiyor. Bir daha da bebeği oralarda gezdirmem." dedim. Bebeğimi alıp içeriye yattığım odaya girdim ve eşim de geldi. Eşim " bu çocuk doyuyorda, sütün yetiyorda niye bu kadar mama yedi. Kaç kere emzirdin sabahtan beri giderken gelşrken sürekki emzirdin de bu çocuk niye mama yedi" diye hesap sormaya, sütümün yetmediğini ima etmeye başladı. Ben de sinirlenip " tamam canım, benim sütüm yetmiyor, siz her şeyi daha iyi bilirsiniz.Beni yalnız bırak çocuğu uyutacağım." dedim ağlayarak. Eşim de sinirlenip üzerime yürüdü, taklidimi yaparak kendi göğsünü sıkarak "kes sesini, bu çocuğa bakacaksan adam gibi bakacaksın. Kimseyw birşey dedirtmiyorsun, sütü yetiyormuş da, fışkırıyor tazyikli geliyormuş da filan filan. Sütün geliyorda niye mama yedi bu çocuk." dedi. Odadan çıkmasını, çocuğa nasıl bakacağımı iyi bildiğimi. Kendi bebeğime benden iyi kimsenin bakamayacağını, bebeğime çok iui baktığımı, laf etmeye, karışmaya kimsenin hakkı olmadığını ve daha fazla tartışıp beni üzerek sütümün kesileceğini söyledim. Sütü kesilecekmiş hanımefendinin diye dalga geçti. Odadan çıkmasını beni rahat bırakmasını söylemeye devam ettim. "Sus" diyerel üzerime yürüyüp bana tokat attı, ve kucağımdaki bebeğim de ağladı olayın etkisiyle, ben de beddua edip ondan boşanacağımı, ailemi arayacağımı söyledim. "adamsan ara aileni hadi, ara hadi gelsinler alsınlar. Adamsan ararsın." dedi. Ve ben ailemi aradım. Beni gelin alın buradan dedim, ailemde o sırada memlekete geliyordu bayram için, köye gelmelerine 1-2 saatleri vardı. Ben arayınca daha da sinirlenip bebeğim kucağımdayken üzerime yürüdü, eşyalarımı toplamamı söyledi ve bende eşyalarımı toplamaya başladım. Bebeğim o sırada yatıyordu yatakta, kvmi çağırdı eşim. Kv gelip bebeği uyuyan çocuğu kucağına alınca bebeğimi benden ayıracaklar zannettim ve niye kucağına aldığını benden ayıramayacaklarını söyledim. Kv ise öylesine aldığını, öyle birşey yapmayacağını olayın ne olduğunu sordu, eltim ve kayınpederimde geldi odaya, aramızdaki herşeyi özelimizi onlara döktü. Beni küçük düşürdü, temiz değilmişim, hem oturduğumuz evi hem de köydeki benimsememişim, kendi gözünde kusur olarak gördüklerini herşeyi döktü, benim ailemle görüşmek istememi bile abartarak anlattı. Neler neler dedi. Neden ailemi aradığımı sordular, bana tokat attı niye aramayayım ben sahipsiz miyim benim de bir ailem var, yeter artık dedim. Bana ne alaka sahipsizlikle diyorlar, eltim de keşke aramasaydın aileni, barışın konuşun diyor bende kocan sana bunu yapsa sen kalır mısın diyprum "bizim ilişkimiz çok farklı" diyor bana eltim. Düzeltme bahanesiyle kendi fikirlerini de empoze etmeye başladılar eşime. Eşim kvme ailelerle konuşup arayı düzeltmeye çalışmayın diye telkinde bulunuyordu. Benimle ilgilş herşeyini ortaya dökmüşyü. Eltim de o kadar sık gitmeyiver ailene vs diypr. Haftada 1 kere gitmek çok sıkmış. Daha az gitmeliumişim, eşimi de gitmek için zorlamamalıymışım filan. Süt konusunfa da gerçekten normalden fazla ağlıyormuş mama vermeliymişim vs. Ama vurması da yanlışmış öyle şeyler diyolar. Eşim de ailesi gelsin alsın ben karşılaşmak konuşmak istemiyorum karşılaşırsaö kötü olur diyor. Çünkü silahı var ailem de gelmedi benden cevap beklediler. Ben tartışırken aileme zarar verecek diye tekrardan gelin diye aramadım. Neyse uzub uzun konuşup yeniden denememizi istediler bayramda küslük olmaz ikinizde hatalarınızıı düzeltin dediler. Israr ettiler yeniden deneyelim dedik ama kv hala sütün yetmiyor mama ver demeyw devam ediyor. Bebeğime ben değil eşim bakıyormuş ben bakamıyormuşum öyle diyor. Sadece sevmek için kucağjna alıyor bebeği eşim. Sanki altını değiştirip o uyutuyor veya herşeyiyle o ilgileniyormuş gibi konuşuyorlar.

Kendimi kötü hissediyorum aradan 15 20 gün geçti ama acısını unutamıyorum. Eşimle aramız şuan normsl gibi ama bir soğukluk bşr kırıklık var. Hala laf sokuyor ve dalga geçiyorlar ailecek.
Döven ve kovan bir adama hala koca diyorsunuz ya her şeyi hak ediyorsunuz.
Ilk tokata göz yumdunuz ya devamı gelecektir emin olun.

Öfke problemi var. Tvdeki öldürülen veya ailesi öldürülen kadınlardan biri olmak bebeğimi kaybetmek istemiyorum. O ailenin eline bırakmak istemiyorum kızımı.
O halde en kısa zamanda kendinizi kurtarmaya bakın. Çünkü o evde kalmanız sizin güvenliğiniz açısından iyi değil.

sut cok tazıklı gelınce bebek nefessız kalıyor rahat ememıyor bu yuzden tam doyamıyor nefesını cok yuttugu ıcın gazı oluyor
benımde oyleydı doktor oyle soylemıstı bu sebeple emzırmeden once bı bıberona bıraz sagıyordum o ılk tazıklı kısmını sonra emzırıyordum sutum azalırsa veya emmeyı bırakırsa o bıberona sagdıgımı verıyordum bebegıme bakıyordum kı bıberondakı sagdıgımı da ıcıyordu ondan sonra doydugundan emın oluyordum bunları yasayarak ogrenıyorsunuz tecrube etmek budur

bence sız tokatı yıyıp oturarak yanlıs yapmıssınız

Aslında doktorlar mama vermemek için kendini paralıyor. Ben evde her zaman mama bulunduruyorum aç olduğundan şüphelendiğimde vereyim diye. Sütüm gelmediğinde vereyim diye. Zaten küçük doğdu bebeğim. 1-2 öğün bile aç kalmayı kaldıramayacağını düşünüyorum. Doktoruma bunu söylediğimde çok kızdı. Ayda 750gramın üzerinde bir kilo alışı varsa asla dedi istediği kadar zayıf gözüksün arada sütün azalsın hiçbir şey olmaz. Emzirmeye devam süt gelir diyor. Aslında kendimizi eksik hissetmemizden ziyade şu an ilk 6 ay sadece anne sütü politikası izlendiğinden hastanelerde doktorlar tarafından aşırı baskı var süt konusunda.
Ama annelerimiz eski kuşak onlar da mama aşığı. Mamayla bebekler hemen sakinleşip mayıştığı için uzun vadede kolay kilo aldıkları için doyduğunu ve faydalı olduğunu düşünüyorlar genelde. Halbuki doktorlar bile mamayla alınan kiloların iyi olmadığını bebek kilo alıyorsa mama sıklığını azaltmayı söylüyor.
Sezaryen doğum yaptım sütüm damla damla geliyordu ilk 36 saat mama vermediler. Yarım saatte bi memeye dayıyorduk çocuğu ben artık bitmiştim. Doktorlar hemşireler yeter bu kadarı ona. mama vermeye gerek yok diyordu. Annemin inatlaşmalarıyla çocuğa zorla mama verdiler ki o konuda hala anneme kızıyorum. Yani bu anne milleti doktoru bile çileden çıkarıyor mama inadıyla. 🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️

Konu sahibinin süt inadını anlayabiliyorum yani. Ben de annelerle aynı kavgadayım. Annem diyor ki süt konusunu gurur meselesi yapıyorsun. Hayır doktor verme dedi. Bu kadar basit bu konu aslında.

Adam seni sevmiyor...Ailesinin gazına gelip eşine tokat atan erkeklerin sonu eninde sonunda boşanmaktır...Ya da bigün o seni boşar yine böyle ailesinin yanında gaza geldiği bi gün git evimizden diye kovulursun....Ben imzamı atarım buraya sizden olmaz

Aslında doktorlar mama vermemek için kendini paralıyor. Ben evde her zaman mama bulunduruyorum aç olduğundan şüphelendiğimde vereyim diye. Sütüm gelmediğinde vereyim diye. Zaten küçük doğdu bebeğim. 1-2 öğün bile aç kalmayı kaldıramayacağını düşünüyorum. Doktoruma bunu söylediğimde çok kızdı. Ayda 750gramın üzerinde bir kilo alışı varsa asla dedi istediği kadar zayıf gözüksün arada sütün azalsın hiçbir şey olmaz. Emzirmeye devam süt gelir diyor. Aslında kendimizi eksik hissetmemizden ziyade şu an ilk 6 ay sadece anne sütü politikası izlendiğinden hastanelerde doktorlar tarafından aşırı baskı var süt konusunda.
Ama annelerimiz eski kuşak onlar da mama aşığı. Mamayla bebekler hemen sakinleşip mayıştığı için uzun vadede kolay kilo aldıkları için doyduğunu ve faydalı olduğunu düşünüyorlar genelde. Halbuki doktorlar bile mamayla alınan kiloların iyi olmadığını bebek kilo alıyorsa mama sıklığını azaltmayı söylüyor.
Sezaryen doğum yaptım sütüm damla damla geliyordu ilk 36 saat mama vermediler. Yarım saatte bi memeye dayıyorduk çocuğu ben artık bitmiştim. Doktorlar hemşireler yeter bu kadarı ona. mama vermeye gerek yok diyordu. Annemin inatlaşmalarıyla çocuğa zorla mama verdiler ki o konuda hala anneme kızıyorum. Yani bu anne milleti doktoru bile çileden çıkarıyor mama inadıyla. 🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️

Konu sahibinin süt inadını anlayabiliyorum yani. Ben de annelerle aynı kavgadayım. Annem diyor ki süt konusunu gurur meselesi yapıyorsun. Hayır doktor verme dedi. Bu kadar basit bu konu aslında.

ben belki çocuğuna gerçekten yetmiyordur diye düşündüm açıkçası. başka bir sorunu olsa mama ile susup uyumazdı sanırım. yada sorun her ne ise bir şekilde anlaşılırdı sütle alakasının olmadığı sanki.
anne değilim tecrübem yok meraktan soruyorum ve mantık yürütüyorum.
yapay birşey vermemek tabi ki en doğrusu bu arada. bence mümkünse okula başlayana dek paketli birşey yemesin çocuklar hatta. nasılsa o zaman kantin ıvır zıvır alıp yemeye başlayacak.

öte yandan da gözlemlediğim çoğu durumda emzirebiliyor olmak bir statü haline gelmiş gibi. sorun olsa da kabullenmek istemeyip "emziriyorum ben" diyen anneler de gördüm çevremde. bu yüzden evet emzirebilmek en güzeli ama mamanın da gerekliyse kullanılması anneyi eksik yapmaz bence.

bunu anlatmak istemiştim.

Şiddet var

E kendi barısmıs millet ne desin ki?
Ayrılmaz yani böylesi yer dayagı oturur.
Gider gelir konu acar.
Bari cocuk konusunda bilinclensin diyor insanlar.

Gider gelir konu acar.

bazı laflar ağızdan çıkınca uygulanmak zorunda
gidicem diyip gitmezsen bir daha ciddiye alınmazsın
konu sahibinin kendi psikolojisini ve yaklaşımını iyileştirmesi lazım

Eşinizin de ta o araba konusunda eltinizi illa götüreceğim demesi sizin ve bebeğin ne konforunu ne can güvenliğini düşünmemesi kv nizin aman ne olacak demesi eltinin boş mezar bulsa atlayacak gibi 2 küçük çocuğuyla o arabaya sıkışmayı kabul etmesi kaynınızın aman bedava araba sizinle gelecekler diye emrivaki yapması..

Sonunun böyle olacağı belliydi de siz o tokatı yiyip oturdunuz ya daha kötülerine hazır olun.

Gider gelir konu acar.
Ya kusura bakma ds çocuk konusundaki bilinçlenme sadece yeme içme değil
Aile ortamı en önemlisi zaten

hani arkadaşın bu adamla evli kalması bir onu etkileyecek çocuğu da çok etkileyecek

Bazı kadınlar böyle insanımsı adamlara inatla bağlanmasındaki motivasyonu çok merak ediyorum gerçekten. Tüm sülalenin önünde tokatı yemiş, küçük düşürülmüş ama sorun süt mü mama mı? Şaka gibi. Çocuğunuzun mamadan bilmem neden çok sağlıklı bir ortama ihtiyacı var ama siz dayağı yiyip oturacağınız etlinizle sidik yarıştıracağınız için biz ne desek boş

X