tatil planı nasıl kavgaya dönebilir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Biz bir arkadaşımıza ya da en kötü komşumuza kapıcımıza anahtar bırakıyoruz tatillerde, her gün ya da gün aşırı gelip mamasını kumunu takip ediyor biraz oynayıp gidiyor. Bizim kediler otelde bunalıma giriyor yiyip içmiyorlar en güzeli evde o şekilde bırakmak bence.

konuya girmeden önce şunu söyleyeyim ben anne olmuş birinin olgun olmasını beklerim. ama kendi annemin bazı davranışlarında bunu göremiyorum.

malum yaz geldi tatil sezonu açıldı. ben de çalışan bekar bir kadınım sonuçta. yaz tatilini iple çekiyorum her sene. bir hafta civarı uzaklaşıp doğa ve denizle buluşmak bana harika geliyor bunu çok net anladım son birkaç senede. annem, kardeşim ve ben birlikte yaşıyoruz. geçen sene tatile üçümüz gittik keyif de aldık yani, otelde değil pansiyonda kaldık fiyatlar bu seneye göre bir tık daha makuldu.

benzer tatili bu sene de yapmak isterdik ama annemle orta yolu bulamıyoruz. artık bir kedimiz olduğundan kediyi emanet edecek kimsemiz yok biz yokken. yani ben kediyi bir hafta tek başına bırakıp gitsem gönlümce eğlenemem, aklım kalır. birinci sorun kedi. ben kesin bir dille söyledim, ben evde tek bırakmam anne sen çok istiyorsan kardeşimle gidin birkaç gün, ben evde kalayım sonra da ben giderim siz dönünce dedim, kıyameti kopardı. kediye düşman olmuşmuş da istediği gibi tatile gidemiyormuş da bilmem ne.

ikinci anlaşmazlık tarihlerle alakalı. ben yıllık iznimi 1 ay önceden belirleyip şirkete söylemek zorundayım. ona göre de kalacak yer ayarlamam lazım. annem kendi işini yapıyor ve benim izin tarihimde müsait olur mu muamma. net cevap vermiyor. ortağı var ortak %150 sorun çıkarır. geçen sene bi bahane ile kaçmıştı. ortakla en insani konularda bile anlaşamıyorlar ama neden diye sormayın aşırı karmaşık ve anlamsız.

öte yandan kardeşim de tatil diye ölüp bitiyor. ben de kardeşimle tatillerde çok eğleniyorum. ama annemle anlaşamadığımız için annem aşırı trip yaptı ve iyi gidin ama benden 5 kuruş para çıkmaz kardeşinin masrafını karşılamam dedi. 3 kişi gidebilsek masrafları annemle bölüşürdük. ama şimdi ben 2 kişilik tatili kaldıramam, kalması yemesi içmesi koca 5 gün yani. kardeşim liseyi yeni bitirdi bu arada.

kalacak yer konusunda da annemle anlaşamıyoruz. ben otel istiyorum 1+1 günlük kiralık apart ya da pansiyon istemiyorum. e hal böyle olunca masraflar iyice şişiyor.

büyük ihtimalle ben bu sene kardeşimi de almadan tek başıma tatile çıkacağım. onda da eğlenir miyim bilmiyorum. tatile gerçekten ihtiyaç duyuyorum çünkü işim zihnen çok yorucu. kafamı boşaltmam şart. ama işte kardeşime karşı da vicdan yapıyorum. üzüldü çünkü ben 2 kişi masrafını karşılayamam deyince.

hayır bir de annemin kediye düşman oldum lafına çok canım sıkıldı. ben her sorumluluğunu yerine getiriyorum, en iyi mamalardan birini yiyor, kedi bey gibi yaşıyor veterineri aşısı vs her şeyi tam ve üstüne düşüyorum doğal olarak. evlat gibi çünkü.

bir annenin böyle bir durumda olgun davranması gerekmez mi? çözüm olarak madem sen de tatil istiyorsun kardeşimle kaçın birkaç gün ben kediyle evde kalayım diyorum, üçümüz gidelim diyor. yani onu da anlıyorum ama kedimi sokağa atacak halim yok. annem de kediyi çok seviyor normalde ama genel anlamda hemen karamsarlığa düşen bir insandır. insanın hevesini tıkar falan. mesele kedi falan değil aslında, kendi istediği olmayınca olgunluk göstermemesi. bir anne evlatlarının eğlenmesini ister ve destekler. işi yüzünden gelip gelemeyeceği belirsiz bir tatil için trip yapmak nedir? siz gidin kızım ben de biraz destek olurum, gidin eğlenin demesi gerekmez mi?

bazen hatta çoğu zaman sanki annem çocuk ben anneyim gibi hissediyorum. hemen kinayeli konuşuyor, e senin paran hazır o zaman falan diyor. pardon da ben çalışan bir insanım zaten kendi tatilim için bütçe ayırıyorum düşünüyorum tabii ki. eve de katkı yapıyorum maaşın hepsini kendi yiyen biri değilim. kira, fatura vs ortak ödüyoruz. madem öyle ben tatile tek gideyim deyince de bozuluyor. çocuk değilim buna da anlayış göstermesi lazım halbuki. geçen sene kardeşimle baş başa gidecektik peşimize takıldı son anda. hayır annem başımın tacı tabii ama genciz biz annemle her yere gidilmiyor ki. geldiğinde denize girmiyor bütün gün yatakta uzanıyor :KK70: bırak iki kardeş bara gidelim geç saatte dönelim ne var yani tatile gelmişiz. doğru düzgün alkol bile alamıyorum rahat edemiyorum yanında tatildeyken bile.

uzun bir iç dökme konusu oldu. muhtemelen tatile tek başıma gidip kafa dinleyeceğim. zaten fiyatlar almış başını gitmiş uçmuş her şey. öyle aman aman kazanan insanlardan değilim ki. ama kardeşim için vicdan yapıyorum ya. koca kış eve tıkıldık doğal olarak, o da özeniyor. ne yapayım sizce annemi ikna etmeye mi çalışayım yoksa resti çekip tek başıma 5 günlüğüne falan kaçayım mı?
2 kardes gitmenizi neden istemiyor, makul gerekçe nedir?
annelik fedakarlıktır.

2 kardes gitmenizi neden istemiyor, makul gerekçe nedir?
annelik fedakarlıktır.
makul gerekçe kendisinin başı kel miyiş, onu neden istemiyormuşuz, bizim için çalışıyormuş, tatil onun da hakkıymış, evde kalsa kedi mi bakacakmış vs vs
fedakarlık sıfır.
biz gidersek evde yalnız mı kalacakmış vs
ay bi ara hep beraber yemek yemiyoruz diye laf ediyordu. akşam 9dan önce gelmiyor eve. biz daha erken yiyoruz. odamıza çekiliyoruz diye sitem ederdi.
mızmızlık yani başka bişey değil.
ne var yani insan der kızım gidin üç beş de ben katkı yapayım (kardeşime harçlık anlamında) eğlenin, sonra da ben giderim kardeşinle demiyor.

Biz anahtarı birine verip gidiyoruz 2 gunde bir gelip bakıyor ama bir arkadasım anahtarı kimseye vermeden yalnız bırakıyor kedisini farklı farklı yerlere mama su bırakarak 1 hafta kalıyor kedi tek basına. Ben de izmirdeyim tarihleriniz uyuyorsa evimde bakabilirim kedinize 😊 ben olsam kardesimi bırakıp gidemezdim ablam beni bırakıp gitseydi de cok uzulurdum

makul gerekçe kendisinin başı kel miyiş, onu neden istemiyormuşuz, bizim için çalışıyormuş, tatil onun da hakkıymış, evde kalsa kedi mi bakacakmış vs vs
fedakarlık sıfır.
biz gidersek evde yalnız mı kalacakmış vs
ay bi ara hep beraber yemek yemiyoruz diye laf ediyordu. akşam 9dan önce gelmiyor eve. biz daha erken yiyoruz. odamıza çekiliyoruz diye sitem ederdi.
mızmızlık yani başka bişey değil.
ne var yani insan der kızım gidin üç beş de ben katkı yapayım (kardeşime harçlık anlamında) eğlenin, sonra da ben giderim kardeşinle demiyor.
Arkadasimin annesi aynen öyle yaptı..
masraf olmasın cocuklar siz gidin dedi mesela.
siz gidin ben evde kalayım dedi, fedakarlık yaptı, gitmedi kadincagiz.
zaten bir annenin tek derdi yavrularının mutlu olmasıdır.

aa evet başka bir üyeye anlattım hatta. hafta sonu günübirlik de gitme imkanımız oluyor deniz açığımızı öyle mi kapasam bu yaz, kendim de sonhaharda kafa dinlemeli doğa tatili mi yapsam diye düşündüm. toplu taşıma ile 2 saat falan sürüyor ama daha önce kardeşimle kaç kez yaptık çok da eğlendik. altımızda araba olsa daha kolay olurdu tabii. ama günü birlik gitmek imkansız değil. tabii kalmalı tatil rahatlığı olmuyor ama denizsiz de kalınmıyor :KK70:
O arabayla gittiği için bir saat demek ki. Sonuçta sen ondan gençsin, o bir saat gidiyorken iki saat gitmek seni sarsmaz 😊

hanımlar sizin yorumlarınız da bana fikir oldu, şöyle bir karar aldım.
aslında önce şunu düşündüm, ben bu ailenin sorumluluğunu fazla alıyorum.
zaten son 2 senedir pandemi vs derken kendi hayatımızı hepimiz iyice ihmal ettik.
bütün gün eşek gibi çalışıyorum yeri geliyor hafta sonu da işle geçiyor.
evin annesi bencillik yapıyorsa ailenin tatil yükü bana düşmez.
ben sıkıldım saçma sapan tavırlardan.
pansiyon istemiyorum, zaten onlara da söylemiştim tekrar söyleyeceğim pansiyon istemiyorum diye.
kendi zevkime göre 3 kişilik otel fiyatlarına bakıp tarih seçip bu tarihlerde fiyatlar böyle diyeceğim. işinize geliyorsa gelirsiniz, gelmezseniz ben tek giderim diyeceğim.
muhtemelen o fiyatlar annemin gözlerini yerinden çıkaracak.
tamam kardeşim de olsa daha çok eğlenirdim ama tek gidersem de kafam temizlenir, sakin sakin denizime girerim odama çıkarım uzanırım, kitap okurum, biraz gezerim vs.
hakikaten bir aydınlanma yaşadım yeter yani ben ailenin babası mıyım anası mıyım?
atıyorsa annem de elini cebine, işini de ayarlayabiliyorsa gelsin. aksi halde gelmesin.
çekemicem.
senede 1 kerecik işten güçten uzak 1 haftam var.
senede 1 tane yaz var.
koca kış evdeydik zaten yeter.
benden de 1 tane var.

Arkadasimin annesi aynen öyle yaptı..
masraf olmasın cocuklar siz gidin dedi mesela.
siz gidin ben evde kalayım dedi, fedakarlık yaptı, gitmedi kadincagiz.
zaten bir annenin tek derdi yavrularının mutlu olmasıdır.
bu gidişle tek gideceğim sanırım.
aslında hata onları düşünende.
tek gidersem kardeşim bozulur diyordum ama onunla da kavga ettik :KK70:
yani vicdan yapmama gerek yok. bana saygısızlık edeni neden yanımda götüreyim.
fazla şımardı zaten bu sene.
ya benim annemle kardeşim neden böyle anlamıyorum.

Ben kardeşim olmadan gitmezdim gerekirse bankadan 3-5 bin kredi çeker yine onu evde birakmazdim.
yok ya allah korusun ne kredisi :KK70: tatil için hayatta kredi çekmem. kenarda param var çok şükür. param yoksa gitmem tatil kredisine anlam veremiyorum. ama bunu örnek olarak söylediniz tabii, bunu da biliyorum. teşekkür ederim.

Biz eşimle yıllardır kedimizi evde bırakıyoruz. Evin her odasına ayrı ayrı mama ve su kapları koyuyoruz.
3 gün tek kaldığı da oldu bir hafta tek kaldığı da. Tek eksi yönü özlüyor geldiğimiz ilk gün kucaktan inmiyor. Canım yavrum😊

Tek kaldığında aklınız kalacaksa ev içi evcil dost kameraları var, küçük portatif bir şey. Kedinizi telefondan tabletten vs. görebiliyorsunuz. Böylece içiniz de rahat ediyor. Bu seçeneği düşünebilirsiniz.
Umarım sorunu halledip güzel bir tatil yaparsınız 😊

Biz eşimle yıllardır kedimizi evde bırakıyoruz. Evin her odasına ayrı ayrı mama ve su kapları koyuyoruz.
3 gün tek kaldığı da oldu bir hafta tek kaldığı da. Tek eksi yönü özlüyor geldiğimiz ilk gün kucaktan inmiyor. Canım yavrum😊

Tek kaldığında aklınız kalacaksa ev içi evcil dost kameraları var, küçük portatif bir şey. Kedinizi telefondan tabletten vs. görebiliyorsunuz. Böylece içiniz de rahat ediyor. Bu seçeneği düşünebilirsiniz.
Umarım sorunu halledip güzel bir tatil yaparsınız 😊
ya ben mi fazla pinpirikliyim yoksa nedir anlamış değilim aslında.
ev kedi için güvenli, en azından biz güvenli bir hale getirdik onu sahiplenince.
öyle boğazına kaçacak bişeyler olmaz ortalıkta, mesela bir kere peteğe pati sıkıştırdı şapşal, peteklerin üstünü koli bandı ile kapadım. yaz mevsimindeyiz yani şimdilik böyle dursun ziyanı yok.

o kameraları ben de araştırdım ama uzak mesafedeyken yavruma bişey olduğunu görsem anında müdahale edemem. belki sandığım kadar hassas hayvanlar değillerdir. yani mama su koy, camları kapat kapılar açık kalsın çık git di mi. yok :KK70:

neyse, veterinerimizle konuştuk ücreti mukabilinde ona emanet edeceğiz klinikte kalacak. gece kameralardan falan bakıyormuş zaten onlar. evet kafeste kalacak ama en azından güvende olacak. maması suyu tazelenecek, kumu aynı şekilde. günde 1-2 kez de olsa ilgilenecek insan olacak. belki diğer kedilerin ve insanların sesiyle kendini yalnız hissetmeyecek.

Kredi kartına uzun vadede taksit yapan oteller var. Bir de 3 ay sonra ödemeli gibi avantajlar da var. Kardeşinizi de götürün onun için de büyük değişiklik olur.

ya ben mi fazla pinpirikliyim yoksa nedir anlamış değilim aslında.
ev kedi için güvenli, en azından biz güvenli bir hale getirdik onu sahiplenince.
öyle boğazına kaçacak bişeyler olmaz ortalıkta, mesela bir kere peteğe pati sıkıştırdı şapşal, peteklerin üstünü koli bandı ile kapadım. yaz mevsimindeyiz yani şimdilik böyle dursun ziyanı yok.

o kameraları ben de araştırdım ama uzak mesafedeyken yavruma bişey olduğunu görsem anında müdahale edemem. belki sandığım kadar hassas hayvanlar değillerdir. yani mama su koy, camları kapat kapılar açık kalsın çık git di mi. yok :KK70:

neyse, veterinerimizle konuştuk ücreti mukabilinde ona emanet edeceğiz klinikte kalacak. gece kameralardan falan bakıyormuş zaten onlar. evet kafeste kalacak ama en azından güvende olacak. maması suyu tazelenecek, kumu aynı şekilde. günde 1-2 kez de olsa ilgilenecek insan olacak. belki diğer kedilerin ve insanların sesiyle kendini yalnız hissetmeyecek.
Yok sadece siz değil ben de inanılmaz paranoya yapıyorum bu konuda, sizi en iyi ben anlarım öyle söyleyeyim :)

Evi tamamen güvenilir hale getiriyorum. Mesela, ortada küçük boğazına kaçacak bir şey ya da kırıp yaralanabileceği hiçbir şey bırakmıyorum. Bir oda + yatak odamızı açık bırakıyorum. -bizim yatakta uyumayı sever kereta- 2 odaya ve kolidora bolca mama ve su kapları bırakıyorum. Camlarda kedi için tel olmasına rağmen onu dahi açmıyorum olur da yırtılırsa diye kapalı tutuyorum. Tüm bunlara artı olarak kamera ile izliyorum gün içinde uyuyor mu napıyor diye 😀 Bir aksilik olursa site görevlisine çilingirle açtırma planım hep aklımda o yüzden, ama çok şükür 5 senedir hiç sorun yaşamadık.

Biz malesef veterinere ya da başka bir dostumuzun evine bırakamıyoruz. Bizimki evimiz dışındaki her yerde inanılmaz strese giriyor resmen bağırarak miyavlıyor. Çok gerildiği için mecbur böyle bir çözüm bulduk biz de. 💁🏻‍♀️ Ne olursa olsun evin neşesi onlar, çok seviyorum yavrumu :) Allah sizinkine de sağlıkla uzun ömür nasip etsin, çözüm bulmanıza çok sevindim.

Kedi bey 😃 evlattan öte oluyor tabi.siz doğru düşünüyorsunuz ins bir orta yol bulunur.iyi tatiller.

Anneniz ailece tatil yapmak istiyor. Neden orta yolu bulmuyorsunuz. 3 ünüze bu şansı tanıyın. Sen tarih belirle gelemezse annen gelemez sen hemen kestirip atmışsın. Ne var ailece mutlu bir şekilde tatile gitseniz birazda sen fedakarlık yap

Anne ol anlarsın..
Evli olup eşimle gidicem annem hep bizle gelmek istiyor desen anlayacagım. Konularından bildigime göre baban yok. Aynı evde yasayan siz giderken annenin tatil hakkı degil mi? Oda kızlarıyla tatile gitmeyi hak ediyor. Anne oldu diyede hep sizlerin istedigi olacak degil ya azıcıkta onunda istedigi olsun. Kusura bakma lütfen ama bencilsin.

Ulaşımı bilemem ama otel fiyatlarında 1 yetişkin ile 2 yetişkin oda tutmak arasında öyle uçuk farklar yok. Kardeşinizi alıp gidebilirsiniz,anneniz de kedinizle kalır.
Annenize de kızmayın, yas ilerledikce çocuk gibi oluyorlar. Tatil onunda hakkı sizin hakkınız olduğu kadar,gelmek istiyorsa orta yolu bulmaya bakın,istemiyorsa iki kardeş gidersiniz.

Anne ol anlarsın..
Evli olup eşimle gidicem annem hep bizle gelmek istiyor desen anlayacagım. Konularından bildigime göre baban yok. Aynı evde yasayan siz giderken annenin tatil hakkı degil mi? Oda kızlarıyla tatile gitmeyi hak ediyor. Anne oldu diyede hep sizlerin istedigi olacak degil ya azıcıkta onunda istedigi olsun. Kusura bakma lütfen ama bencilsin.
her sene onunla gidiyorum zaten, ben de genç bir insanım ve kendime de zaman ayıracağım. ama başımda bi koca olsaydı anneme hayır deme hakkım olacaktı, bekarım diye hayır deme hakkım yok o zaman sizin düşüncenize göre.

otellere çok pahalı diyen, pansiyonların hiçbir şeyini beğenmeyen, orta yolu bulmaya yanaşmayan biri dururken bencil olan benim öyle mi?

sürekli onun istediği oluyor. onun işine yakın yere taşındık, her sene zaten onunla gidiyoruz. her konuda zaten onun dediği oluyor. ben senelerdir bu aile için yığınla fedakarlık yaptım. sanki evin anası benim. bi bakıyorum ki herkesin her şeyini ben düşünür olmuşum. babam yok değil, var, ayrılar. ama keşke anlaşsalardı zamanında ve ayrılmasaydılar. en azından her şey benim üstüme kalmazdı.

benim ailemde mutlu evlilik örneği yok. analığı babalığı dört dörtlük kimse yok. ben de bir aile kurmayı düşünmüyorum.

Anneniz ailece tatil yapmak istiyor. Neden orta yolu bulmuyorsunuz. 3 ünüze bu şansı tanıyın. Sen tarih belirle gelemezse annen gelemez sen hemen kestirip atmışsın. Ne var ailece mutlu bir şekilde tatile gitseniz birazda sen fedakarlık yap
sürekli fedakarlık yapan benim artık, yoruldum ve sıkıldım.
ben her sene orta yolu buluyorum zaten.
kestirip atıyorum çünkü bıktım çocukluklarından.
mutlu aile diye bişey yok ayrıca, en azından sürekli biri fedakarlık yapıyorsa öyle bir mutluluk yok.
neyse yorumunuz için teşekkürler.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X