Yöresel Tarif tavuk soteli rulo patates ( süprizler sponsorluğunda )

Yöresel Yemekler

Genel değerlendirme puanınız ?

• 1 puan

OY: 1 1,4%
  • 2 puan

OY: 0 0,0%
  • 3 puan

OY: 1 1,4%
  • 4 puan

• 5 puan

OY: 5 7,1%
  • 6 puan

• 7 puan

OY: 2 2,9%
  • 8 puan

OY: 9 12,9%
  • 9 puan

OY: 15 21,4%
  • 10 puan

OY: 37 52,9%

• Ankete Katılan
    70

Dilaraginosss

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
7 Ocak 2014
3.767
3.482
Herkese yeni bi yarışmadan meraba …:KK3:
Konu patates olunca yemek yelpazesi öyle geniş oluyo ki :KK50: günlerce ne yapsam diye düşündüm,yaptığım yemeğin lezzeti tam damak tadımıza uygundu yarışmaya neden bunla katılmayayım ki dedim ? umarım siz de beğenirsiniz..:KK16:
Öncelikle yemeğimin ( yine bana özgü bir yemek olduğunu vurguluyorum :KK28: ) başka versiyonlarını ,yani patates salatası olarak yapılanlarını eminim görmüşsünüzdür biz bunu etli veya tavuklu da yaparız ailece.. ben de hem kolay malzemelerle hem de pratik bi şekilde tavuk kullanarak yaptım..
başlayalım bakalım.... En Büyük KK

Malzemeler

$1.jpg

1 paket tavuk göğsü ( ben yarımını tek kullandım geri kalanını da buzluğa doğrayıp attım pratik olmak lazım iş dönüşü yemek için hazır olur diye :KK28:)
6 adet patates ( temiz bir bez yardımıyla suda iyice temizleyip toprağından arındırıyoruz:KK31: )
Süt mısırı ( dondurulmuş paket kullandım ben yarım paket yetiyor )
Yarım paket kaşar peynir
3 yemek kaşığı tereyağı
1 su bardağı kadar zeytin yağı
Maydanoz ve dere otu
Salatalık ve acur turşusu ( annem canım annemin ev yapımı turşularından :KK16:)
Tuz
Pulbiber
Köri
1 yemek kaşığı salça
Kurutulmuş ekmek içi ( malzemelerin resmini çekerken tezgaha koymayı unutmuşum afedersiniz.. :26: biz gün içinde yarım kalan yenmeyen ekmekleri bi tepside kuruturuz sonra bunları öğütücüden geçirip kavanozda saklarız bu tarz yemekler de ve köftelerde çok pratik oluyor :KK28:)

Yapılışı

Öncelikle iyice temizlenmiş patatesleri düdüklüye koyuyoruz.. ben iş dönüşü yaptığım için vakit kazanmak adına düdüklü tencere kullandım yaklaşık 30 dakika da 3. Derecede pişirdim tam istediğim kıvama geldi.. patateslerin kabuklarını soymadan haşlamanın çok daha faydalı olduğunu duymuştum patatesin besin değerlerini içine hapsetmiş oluyorsunuz bence denemelisiniz….

$2.jpg $3.jpg

Patatesler haşlanadursun tavuk göğüslerini ince dilimler halinde doğruyoruz zeytinyağını kızdırdığımız tava da tavuklarımızı sotelemeye başlayalım..

$4.jpg $5.jpg $6.jpg

dondurulmuş mısırları ekleyelim.. ( bu tarz mısırları çözmenizi önermiyorum :KK20:çünkü çözüldükten sonra yemeğe kattığınızda mısırlar sönük kalıyor donken attığımız bu mısırlar tam da süt mısırı tadındaydı) mısır ve tavukları sotelerken baharatları ekleyelim…sırayla; tuz, pulbber ,köriii.. tabi tavuk denince köri ile buluşmazsa olmaz gibi geliyo bana muhteşem ikili &#61514:KK66:) salçayı da ekleyip kavurduk

$7.jpg $8.jpg $9.jpg $10.jpg $11.jpg $12.jpg
$13.jpg $14.jpg $14.jpg
$15.jpg

ardından sotemizi soğuması için bi tabağa alıyoruz..

Durmak yokkk :KK20: çok hızlı bi şekilde devam ediyoruz ve kırmızı başlıklı kızımın yardımı ile kaşar peynirimizi rendeliyoruz …haşlanan patatesleri blender yardımı ile püre haline getirip , tereyağı ,limon suyu, kaşar rendesi ve ekmek kurusunu da ekliyoruz . karışım hamur kıvamına gelene dek ezmeye devam etcez..

$16.jpg $19.jpg $20.jpg $21.jpg $22.jpg $23.jpg
$24.jpg $25.jpg $26.jpg $27.jpg $28.jpg $29.jpg $30.jpg $31.jpg $32.jpg

Bu karışımı tezgah üstüne serilen folyoya dikdörgen şeklinde saptula ile seriyoruz.. üzerine tavuk sotemizi yayıp, doğranmış turşularımızı kıyılmış maydanoz ve dere otumuzu serpiyoruz.. gelelim en zor kısmaaa… folyonun bir kenarından kaldırdığımız harç dolu püreyi diğer ucuna doğru yuvalayıp ( baya el becerisi istiyor ) rulo haline getiriyoruz ve bu karışımı iyice sarı bi müddet ( 20 dakka kadar ) dinlendiriyoruz.. servis etmeden önce hafif ısınmış fırında sıcaklığını ayaralayabilirsiniz.. ben 20 dakka sonunda direkt çıkardım ısıtmadım ılık bi tat olmuştu zaten bitanecik kocam ne yazıkki acıkmıştı çünküüü :KK30:
Ben iki sürpriz yapmak istedim hem eşime hem sizlere ,beğenirsiniz umuduyla…

$33.jpg $34.jpg $35.jpg

Birincisiii.. :21: dün işteyken A4 ‘e çıkardığım kalp şablonunu yağlı kağıt altına koydum ve ketçepla bu kalpleri doldurdum .. biraz bekletince ketçap kuruyor ve çok güzel şekiller verebiliyorsunuz bizim kalplerin donmasını çok beklicek vakit yoktu ben hemen kullandım o sebepten şekiller tam çıkmadı ehh işte kalp olduğu beli ama yine de değil mi ? yağlı kağıttan şeritler halinde makasla kestiğim kısımları dilimlediğim yemeğimin üzerine baskı yaptım…
Ayrıca iki sene önce öğrendiğim patatesden gül yapma tarifini de sizler için üşenmedim yaptım  :KK76: :KK76:

$36.jpg $37.jpg $38.jpg

kaşar peyniri rendeleyici bi alet var ben onunla yapıyorum beceriklileriniz varsa -ki var- onlar bıçakla da çok ince dilimler yapabilirler… bu alet ile soyulmuş patateslerimizi ( halka şeklinde oluyorlar ) tamamen içimizden gelen duygularla ve de kürdanlarla elimizde evireee çevireee gül şekline getiriyoruz ve kızgın yağda kızartıyoruz… sonuç harikaa bi görüntüüü…:KK16: böyle güzel güllerimiz varken şirin bi bahçe neden olmasın diyerekten size küçük bi bahçe yaptım bu bahçemizde sarı güllerimiz ve aşık uğur böceklerimiz var… :KK16: eşim aşk olsun bana bir şey yok mu deyince isimlerimizi de yazdım onu kırcağıma kafamı kırarım yaniii :KK52:
Çok yorgun ve bitkin olarak gittiğim evimde anca bu kadar yapabildim , ösür dilerim… :KK17: umarım seversiniz…lezzetinden hiç şüphem yok inşallah sevilmiştir ve süprizim beğenilmiştir.. afiyet olsun…:KK56:
Sofranızdan sevgi hiç eksik olmaz inşallah…. :KK16::nazar:

$45.jpg $44.jpg $43.jpg $42.jpg $41.jpg $39.jpg $40.jpg

Dilara eline sağlık.Çok şık bir sunum ve güzel bir yemek olmuş.Başarılar dilerim.:KK16:

Yemeklerde tat kadar görselliğin de önemli olduğunu düşünüyorum ve tabak çok güzel gözüküyor, elinize sağlık ..

X