Poğaçalar Tavuklu Poğaça - Pakmaya Kuru Maya Sponsorluğunda

leylmira

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
8 Aralık 2013
7.188
17.982
33
Selamlar Hanımlar..
Sizlere Tavuklu poğaça yapacağım umarım beğenirsiniz..
Risk aldım ve daha önce hiç yapmadığım bir tarifi yaptım :)
Haydee başlayalım

Malzemeler
Hamur için

• 1 Su bardağı ılık Süt
  • 1 '' '' '' Su
  • 1 '' '' Sıvı Yağ
  • 10 tatlı kaşığı şeker
  • 1.5 '' '' tuz
  • 1 yemek kaşığı Kuru Maya
  • Aldığı kadar un
  • 2 yumurta beyazları hamura eklenip, sarıları üstüne sürülecek.

İç Malzemeler
  • 500 gr Tavuk kıyma
  • Tuz
  • Karabiber
  • Kırmızı toz biber
  • Kimyon
  • Sıvı yağ
İsteğe göre Soğanda rendeleyebilirsiniz.

Öncelikle sıvı malzemeleri ve mayayı şekeri ve tuzu derince bir kaba alıp karıştıralım. İki yumurtanın beyazınıda ekleyip unumuzu eleyip ekleyerek kulak memesi kıvamında bir hamur yoğuralım. 1 - 1.5 saat mayalandıralım . Mayalanan hamurumuzdan portakal büyüklüğünde bezeler yapıp 5 dk dinlendirelim.

İç Harcımız için tavuk kıymamızı bir tavaya alalım. üstüne sıvı yağ gezdirip suyunu cekene kadar pişirelim. Pişen tavukların üstüne baharatlarımızı ve tuzumuzu ekleyelim. Karıştıralım ve bir tık daha ocakta tutup altını kapatalım.

ardından...

1 tane bezeyi alıp servis tabağı büyüklüğünde açıyoruz.dikdörtgen şekli vermek için kenarları kırpıyoruz. Üst tarafa iç harcımızı yayıp 1 tur saralım kalan kısımları pizza dilimleyici veya bir bıçakla şerit şerit uzunlamasına 9 adet olacak şekilde keselim.

3'er adet şeritlerle 3 tane örgü yapalım..

Ruloyu örgülerin etrafına doluyoruz ve kenarları birleştirip yuvarlak haline getiriyoruz. bu şekilde bütün bezelerimize aynısını yapıp yağladığımız fırın tepsimize dizip 5 dk daha dinlendirip yumurta sarısını sürüyoruz. Fırında 180 derece de pişiriyoruz.

Sunumlar..

püf nokta
Önceden kabartmayın mayayı hamuru dinlendirerek yapmak kafi

Son düzenleme:
Ellerine sağlık canım yumuşacık duruyor poğaçalrın çok güzel görünüyor çay meyve çayımı m.ettim;-)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…