Taze 1.sinif anneleri ve öğretmen arkadaşlarım bakabilir mi

28 tane ufak çocuğun sesini bastırmak için sesini yükseltiyor olabilir. Çocuklar bağırmakla ses yükseltmenin arasındaki farkı henüz anlayabilecek yaşta değiller
Hele birde evlerinde gerçek anlamda bir bağırma tartışma ortamı yoksa. Benimkilerde 3 yaşında babalarına seslensem anne bağırma diyorlar.

Oğlum bu sene anaokulunda,sınıf mevcudu 16 kişi. Sınıfa sadece ilk 2 gün girdim,ilkinde oğlum girmek istemedi ikna ettim sakin sakin anlattım ikinci günde izin verildi diye girdim herkes giriyordu(sınıfın içine değil ama kapısına kadar),sonrasında dış kapıdan öpüsüp ayrıldık. Ayakkabılarını giydiği dolap olan alandan ayakkabısını değiştirip girene kadar bekledim sonra gittim.
2 gün önce öğretmenim çok bağırıyor ben onunla küstüm hamur oynadılar ben oynamadım dedi. Sonraki sabah öğretmeni ile konuştuk kendisi açtı konuyu,küstü bana oyunlara katılmadı ne olduğunu anlamadım dedi,bende anlattım öğretmenim bağırıyor dedi diye. Kadın diyor ki ben isimle özellikle birine bağırmadım,sesimi duyurmak için illaki yükseltiyorum bazen ama ona bağırmadım hatta başka bir çocukta aģlıyordu hala sınıfa girmemek için o da uzerine alınmış oğlum gibi. Hak verdim kadına da 10 tanesi erkek sınıftakilerin dinlemediklerinde dikkatlerini çekmek icin illaki sesini yükseltiyordur.Oğluma da dedim zaten öğretmenin sana bağırmamış hepinize söylemiş diye.
Belki bu ses yükseltme durumu vardır ondan çekiniyordur çocuğunuz.
Okula velilerin girmesi sıkıntı zaten, sizin çocuğunuz alışıyor ama diğerleri başa sarıyor benim annemde gelsin onun annesi geliyor diyerek.
Okulda olduğunuz,sizi orada gördüğü sürece alışması çok zor maalesef

1.sınıfa bu yıl başladı oğlumda özel okulda olsa sınıf mevcudu 24 kişi.Devlete gidip sorduk öncesinde o da 25-26 falandı.
Oryantasyon sürecinde bizi okulun bahçesine dahi sokmadılar güvenlikten aldılar çocukları götürdüler üç gün.
Böylelikle daha hızlı alıştı çocuk,anaokulu döneminde(3ay gidebildi) bizi de alıyorlardı sınıfa,her çıktığımızda bahçede bekliyor muyum diye sorguya çekiyordu resmen.
Ama bu çocuğa göre değişebilir ağlama,gitmek istememe gibi bir şey o dönemde yaşamadık sadece öğretmenini sevmediğini söylüyordu.
Okul içinde kendisini bekleyeceğini söyleyerek yatıştırmaya deneseniz? Ya da öğretmeniyle paylaşın bu durumu nasıl bir yol izlemelisiniz sorun, muhakkak tek ağlayan ya da gitmek istemeyen o değildir.
Sınıf mevcudu özel,devlet kıyasında en azından yaşadığım yere göre normal.Ama yine de bir öğretmen için çok zorludur,o kadar küçük çocuğa sesini duyurabilmek,sınıfı kontrol altına almak eminim ki bağırmak olmasa da ses tonu yükselmesi istiyordur.Tabiki birebir bağırmalar çok mu takip edin ama yüksek sesi bağırdı olarak düşünebiliyorlar.
Merhaba,konudan bağımsız senelik nekadar ödediniz? Bir de artı ücretler varmı?

Aslında benim size hiç öneri vermemem lazım. Çünkü iki yıl önce annesinin ağlar ağlar alışır diye bıraktığı çocuğu haftalarca ben teselli ettim 😄 çocuk okulun demir kapısında deli gibi ağlıyordu her gün.
Bak ben buradayım merak etme diye diye bekleyip alıştırdım çocuğu okula. 😅
Ağlar alışır mantığı bana çok ters açıkçası.
İki çocuğumu da okul dışında haftalarca beklemisliğim var. Ama okul içine girmiyordum, okul dışında yer belirliyordum. Sonrasında öğretmende numaram var, ben öğretmenle konuştum, bir sıkıntın olursa beni arayacak, hemen geleceğim diye diye alıştılar.
Şimdi biri orta okulda, öteki 2.sinifta.
Biz bile yeni bir işe girerken hemen adapte olamıyoruz. Onların yürekleri küçücük, tabi ki belki bir süre destek olun. Okul dışında bir yer belirleyin. Orada olacağım deyin.
Öğretmenle konuşuyoruz biz, o herşeyi bana haber verir deyin.
Sonsuza kadar ağlayacak halı yok. Sınıfa, öğretmene alışınca kokmayacak okuldan merak etmeyin.
Bağırma olayına gelince, oğlumun öğretmeni öyle bir bağırırdı ki biz bile hazirola geçerdik korkudan 😄 Ama kadın aynı zamanda öğrencileri koruyan kollayan bir tipti. Bir süre sonra öğretmenin huyuna suyuna alıştı oğlum. Okul bitti hala öğretmenini arar, sorar.

Merhaba,konudan bağımsız senelik nekadar ödediniz? Bir de artı ücretler varmı?
Yani şehir bölge olarak değişebilir ama Ted e verdik biz.
Yıllık öğrenim ücreti 120 bin (Yemek ücreti dahil kahvaltı,öğle+ikindi yemeği mevcut,ayrıca önümüzdeki haftadan itibaren haftasonları yüzme,paten gibi etkinlikler olacakmış bunlar için ek ücret istenmediği belirtildi bize.)
Okul kitapları+kıyafetleri(forma,beden eğitimi vs) 11-12 bin tuttu.
Kırtasiye malzemeleri 5bin TL.

Burslu öğrenciler de bulunduğu için eğitim malzemeleri dışında dönem içinde ek ücret ya da marka eşya kullanımı ve kantinden öğrencilerin alışveriş yapması yasak olduğu belirtildi.

Gezi gibi durumlarda çıkabilir belki ama o da sizin izninizle katılıyor.
Bunun haricinde çıkacağını düşünmüyoruz daha fazla bu konuda çok net konuştular.

Merhabalar kızlar

Kızım okula başladı devlet okulu okuldan kaynaklı oryantasyon sürecimiz olmadı.
İkinci haftada çarşambadan başladı yani toplam da 3 gün oldu gideli.

Diğer çocuklarinda oryantasyon süreci olmadı ama onlar pazartesi biz Çarşamba başladık okuldan kaynaklı yine bizden kaynaklı değil.

Sınıf mevcudu 28 bir tek ben varım bahçede öğretmen ve müdür sen de gelme artık alışır diyor.

Ama kızım gitme annecim diyor.
Ağlıyor
Aslında 3 yasdan beri düzenli kreşe gidiyor anaokulu na gitti.

Hiç zorluk yaşamaz hiç ağlamaz diye düşündüm ama ağlıyor.Ne yapmalıyim nasıl tutum izlemeliyim

Öğretmenim kalemi düz tut masada dik otur diye bağırıyor hiç düzgün konuşmayı bilmiyor diyor.
Ama takip ettiğim kadar öğretmenimiz naif biri bilemem tabi sınıfı

Kızım
Okuma yazma konusunda sıkıntısi yok biliyor ama katı kurallar dan hoşlanmıyor anladığım kadarıyla ne yapabilirim nasıl bir yol izlemem gerek yarın toplantı var. Konuşmalı miyim.

Bir hafta daha gidip kızım tam alışsin istiyorum ama okuldan gelme diyor lar

Sizce de Çok saçma değil mi çocuk ağlar alışır demek
Öğretmeniniz ne diyorsa onu yapın lütfen takdir edersiniz ki tecrübe ve eğitim sahibi olan onlar . Ağlayarak alıştırmama güvenli ayrıştırma dediğiniz durum 0-6 yaş döneminde çözülmesi gereken bir durumdu. Çocuğunuzun artık bir ilkokul öğrencisi olduğunu kabul edin öğretmenin de işini zorlaştırmayın. Bir de sizinle uğraşmak zorunda kalmasın

Bahçede bulunmanız yanlış 3 gün iyi bekletmişler yine.
Diğer çocuklar da anne sen de gel diye söylenebilir evde hatta ağlayabilir.
Bahçede bir sürü veli beklediğini düşünün tenefüsslerde sıkıntı olur. Bahçe dışında bekleyin sonra sadece öğle arası gidin işim var diye vs.
Alışır kısa sürede.
Bir de çocuğunuzu dinleyin tabii ama yarın direkt giderek bağırıyormuşsunuz demeyin öğretmen anlatır zaten ona göre sorarsınız ses yükselmesi olayını bence sesini yükseltiyor sadece öğretmen.
Bir de evhamlısınız sanırım sürekli bir açık arar gibi bir haliniz var ilk günlerden daha.

Öncelikle siz ikna olmalısınız bahçede beklemeden kızınızın alışabileceğine.
Oryantasyon dedikleri zaten bir kaç gün birer saatti.
3 yaşından beri aynı okulda kreşe devam eden, annesi okulda öğretmen olan çocuğu ağlarken gördüm geçen. 1.sınıf disiplinini sevmemiş meğerse.
Bir de okuma yazma bilmesi onun canının sıkılmasına sebep oluyor olabilir.
Siz sınırları net belirlerseniz çocuk uyum sağlar.
Ama öğretmenin kötü aksi bir durumu varsa o başka.

Arkadasim ben sinif ogretmeniyim cocuklar gercekten yuksek ses ile bagirma arasinda farki bazen fark edemiyo olabilirler. Ogretmene sakin boyle boyle dedi cocugum diye soyleme.. biraz daha gozlemle. Sonucta yepyeni bir ortam her cocugun oryantasyon suresi farklidir. Cocugunun okulda guvende oldugunu farkedene kadar bu surec yasanabilir her cocuk ozeldir

Yani şehir bölge olarak değişebilir ama Ted e verdik biz.
Yıllık öğrenim ücreti 120 bin (Yemek ücreti dahil kahvaltı,öğle+ikindi yemeği mevcut,ayrıca önümüzdeki haftadan itibaren haftasonları yüzme,paten gibi etkinlikler olacakmış bunlar için ek ücret istenmediği belirtildi bize.)
Okul kitapları+kıyafetleri(forma,beden eğitimi vs) 11-12 bin tuttu.
Kırtasiye malzemeleri 5bin TL.

Burslu öğrenciler de bulunduğu için eğitim malzemeleri dışında dönem içinde ek ücret ya da marka eşya kullanımı ve kantinden öğrencilerin alışveriş yapması yasak olduğu belirtildi.

Gezi gibi durumlarda çıkabilir belki ama o da sizin izninizle katılıyor.
Bunun haricinde çıkacağını düşünmüyoruz daha fazla bu konuda çok net konuştular.
Teşekkür ederim, Allah başarılar , sizede ödeme kolaylığı versin

X