TDEdebiyatı öğretmenleri bir mecalim var

ilaydahey

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
6 Mayıs 2008
2.910
457
arkadaşlar bana aöf tde bölümü çıktı açıktan okuycam için endişeliyim şu yönden osmanlıca eski türk lehçeleri farsça çağatayca gibi zor dersler var bu dersleri tek başıma nasıl öğrenebilirim aöf den bunlarla ilgili kitap gönderirler büyük ihtimalle ama nekadar yararlı olur çalışabilicem bu konularla ilgili başka kitaplar varmı yardıncı olursanız sevinirim

açıldığına göre bi şekilde tek başınıza yapabileceksiniz demektir. ben edebiyat öğretmeniyim. dediğin dersleri aldım. tek başına öğrenmen mümkün değil. ama bi şekilde mezun olursun merak etme. zaten aöf sınavları test oluyor bildiğim kadarıyla. yaparsın herhalde. ama edebiyat uğraş ister, emek ister, dikkat ister. bir de söylemeden edemeyeceğim soru eklerini ayrı yazmıyorsun. bu en basit kurallardan biri. böyle şeylere dikkat etmen gerekiyor.

Ben de yeni mezun oldum.Osmanlıca için Hayati Develi'nin Osmanlı Türkçesi Kılavuzu'nu tavsiye edebilirim.2 ciltlik bir eser.Faydası olur diye umuyorum.:eek:

çok sağol canım benim çağatayca falan onlarla ilgilide kitap önerebilirmisin bana kimileri aöf diye küçümsüyo ama ben bu bölümü çok ciddiye alıyorum

çok sağol canım benim çağatayca falan onlarla ilgilide kitap önerebilirmisin bana kimileri aöf diye küçümsüyo ama ben bu bölümü çok ciddiye alıyorum

canım isterdim ama pek kitaba bağlı kalmadık..
metin okuduk genellikle..onlar da fotokopiydi zatenvereliniortak

canım ben de edebiyat oğretmeniyim. biz bu dersleri normal alırken bile zorlanıyorduk ki siz uzaktan egitim alarak nasıl yapıcaksınız .tavsiyem kitapların dısında kurslar oluyor onlara katılman olur.ama edebiyat bolümü meşakkkatli zor bir bolümdür.sana kolaylıklar diliyorum

tde bölümü öğrencisiyim bu yıl 3.sınıfım o kadar zor ki dersler tek basına yapılması çok zor:bbo: kitaptan öğreneyim diyemiyorsun.eninde sonunda yol gösterici bir hocaya ihtiyaç duyuyorsun osmanlıcayı tek basına öğrenirsin ama köktürkçe uygurca sonra eserlerin incelenmesi tabi bunların hepsi sınav sorusu sayılır çok zor allah yardımcınız olsun daha dogrusu hepimizin yardımcısı olsun :Saruboceq: bölüm okumak çok zor çookkk..... ben isteyerek bu bölümdeyim zaten öyle olmasa yapamazdım diyorum hep kendi kendime

nihad sami banarlı resimli Türk edb tarihi 2 cilt olan bi ansklopedi.ben 4 sene boyunca en çok bundan yararlandım.dili de çok sade.sana çokk yardımcı olacaktır.

aslında cok sevıyorum edebıyatı ısteyerek de geldım ama oyle tepkıler var kı cok zor dersler var gecemezsınız sabahlara kadar calısman lazım yandın falan fılan off =(( ınsanın ıcındekı hevesı baslamadan kırıyorlar

sen hele bi başla da ondan sonra karar verirsin zor mu kolay mı =)
hiçbişi kolay değildir bunu unutma emeksiz de yemek olmaz =)
ben sabaha kdr fln hiç çalışmadım ama a.s

çok az edebiyat öğretmeni var ya açıkta bir de aöden okusun millet sonra da edebiyat öğretmeniyim diye geçinsin. kolay mı aöden edebiyat okumak. ama doğru nasılsa yanlışlar doğruları götürmüyo sallarsınız tutar. bu ne mantıktır anlamadım gitti yani. ben 6senemi verdim 4sene lisans 2sene tezsiz. atanamadım kolejde çalıştım şuan ücretli öğretmenlik ve kpss. ama sinir oluyorum açıkçası aöde okuyanlara. okuyun yapın kardeşim çok koley değil öyle sandığınız gibi. sinir oldum yine!!!

=)) ay canm kıyamam sınırlenmee yaa zaten 1 senelıgınee mahsustu o kaldırılcak sanırım anladılar yanlıs yaptıklarının :p

Tubakt söyleyeceklerimi sakın üstüne alınma olur mu?Çünkü sen sistemin tanıdığı haktan doğal olarak yararlanmak isteyen birisin.Buna dediğim bir şey yok ama ben de edebiyat okuyorum ve nasıl oluyor da bu kadar emek, çaba, sabır isteyen;zevkli ama bir o kadar da zor olan bir bölümün a.ö.den eğitimi verilebiliyor anlamıyorum.Dört yıldır saydığın derslerle uğraşıyoruz ve bu dersler sanıldığı gibi kolay değil gerçekten.Bizim o zor sınavlardan canımız çıkarken bir testle nasıl geçiştirilebilir bu eğitim? Anlamak çok zor gerçekten.Şimdiden yoruldum bu karışıklıklardan.Allah yardımcın olsun canım senin de.Kolay gelsin. Umarım kişisel yorumlayıp üzülmezsin.Kırmak istemem seni.

Biz Çağatay Türkçesi dersinde Nevai'nin Nazmü'l Cevahir kitabını okuduk ( hazırlayan Vahit Türk), gramer için de Janos Eckmann Çağatayca El Kitabı kitaplarını kullandık. bir sürü de fotokopi gazel okumuştuk.

edebiyat bölümü testle nasıl yapılır bilmiyorum benim sınav dönemi sonunda yazmaktan parmaklarım şişerdi.

X