Tecavüz davasında skandal karar! Erken boşaldı diye...

Chess

Nirvana
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2009
53.301
42.832
Tecavüz davasında skandal karar! Erken boşaldı diye...
Engelli erkek çocuğa tecavüz eden taksi şoförü S.K'nın davasından çok tartışılacak bir karar çıktı. Mahkeme, sanığın erken boşalmasını gerekçe göstererk olayı ’basit cinsel istismar’ olarak değerlendirdi.
Sitene Ekle
tecavuz-davasinda-skandal-karar-erken-bosaldi-diye--6718158.Jpeg

DİYARBAKIR’da yüzde 50 zihinsel engelli erkek çocuğa cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanan taksici S.K.’yı, ’Basit cinsel istismar’ suçundan 8 yıl hapis cezasına çarptıran mahkeme, duruşmalardaki olumlu tutumu nedeniyle cezayı 6 yıl 8 aya indirdi. Mahkeme gerekçeli kararında sanığın erken boşalma nedeniyle eylemine devam edemediğini belirterek olayı ’basit cinsel istismar’ olarak değerlendirdi.

Diyarbakır’ın Bağlar İlçesi’nde taksicilik yapan 32 yaşındaki S.K., iddiaya göre 2014 yılında sokakta karşılaştığı yüzde 50 zihinsel engelli 14 yaşındaki erkek çocuk M.Ş.’yi evine götürüp ters ilişki yoluyla cinsel istismarda bulundu.
Çocuğun yolda gördüğü akrabasına olayı anlatması üzerine aile şikayetçi olurken, polis şüpheli S.K.’yı gözaltına aldı. Suçlamaları kabul etmeyen S.K. tutuklandı. Hazırlanan iddianamede hakkında ’Çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istendi. Olay günü alınan raporda cinsel istismar iddialarının doğrulandığını belirten savcı, S.K.’nın daha önce tanıdığı mağduru kandırarak evine götürüp, zor kullanarak cinsel istismarda bulunduğunu belirtti.

''TAKSİCİLER İFTİRA ATMIŞ OLABİLİR''
Tutuklu yargılandığı 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde suçlamaları reddeden S.K., "Mağdur bazen gelip ayakkabılarımızı boyardı. Olay günü aç olduğunu söyleyince çörek alması için para verdim. Mağdur kardeşim gibidir. Evli ve iki çocuk babasıyım. Korsan taksi işi yaptığım için taksicilerle aramda problem oluyordu. Bu nedenle iftira atmış olabilirler" dedi. İfadesi alınan mağdur M.Ş. ise sanığın daha önce yanlış bir davranışı olmadığını belirterek, "Eve doğru yürürken yanıma gelerek çay içmeyi teklif etti. Daha sonra ’Eve gidelim’ dedi. Birlikte onun evine çıktık" diyerek cinsel istismara uğradığını söyledi. Mağdur M.Ş., daha sonra verdiği ifadesinde ise sanığın evine çıkmadığını ve cinsel istismar olayının yaşanmadığını söyledi. İlk ifadesinde sanıktan şikayetçi olduğunu belirten mağdurun babası H.Ş. de daha sonra ifadesini değiştirerek, "Oğlum geçirdiği kaza sonucu yaklaşık 4-5 ay komada kaldı ve 10 kez ameliyat oldu. Akli dengesi yerinde değil. Ne dediğini bilmiyor" dedi.

OLUMLU DAVRANIŞ İNDİRİMİ
Yargılama sırasında sanık S.K. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, davanın son duruşmasında, esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı, sanığın suçu işlediğine dair delil bulanamadığını belirterek S.K.’nın beraatını talep etti. Kararını açıklayan mahkeme, sanık S.K.’yı ’Basit cinsel istismar’ suçundan 8 yıl hapis cezasına çarptırdı. Sanığın yargılama sırasındaki olumlu davranışlarının göz önüne alındığını belirten mahkeme, S.K.’nın cezasını 6 yıl 8 aya indirdi. Mahkeme gerekçeli kararında, sanığın erken boşalma nedeniyle eylemine devam edemediğini belirterek olayı ’basit cinsel istismar’ olarak değerlendirdi.
http://www.milliyet.com.tr/tecavuz-davasinda-skandal-karar--gundem-2207359/

Kusmak istiyorum artık. Mümkün olduğunca bu haberleri görmemeye çalışıyorum bu seferde duyarsız kalmanın da en az bu durum kadar acı verici olduğunu hissediyorum.

Ne desek az ne desek boş. Buralarda yazıp çizmekten daha fazlası yapılmalı. Bu yasalar kararlar neye göre sabitleniyor anlamış değilim.

Tecavüzün çok ama çok caydırıcı bir cezası olmalı. İdamdan daha acı verici.
Ülke dallasa döndü.

15 yaşımdayken daha cesaretliydim. 30 yaşımdayım akşam markete giderken yolda birini görsem korkuyorum.

Bu haberleri okuyunca cok sinirleniyorum.Bu nasil karar. Bu indirimler neye gore uygulaniyor? Basit bir cinsel istismar, kime gore? Adami eve yollayin olsun bitsin. :KK12:

Ben anlamadım adam boşaldığı için çocuğa tecavüz edememiş mi yoksa etmiş ama yarım mı kalmış?

Birinci seçenekse basit cinsel istismar oluyor zaten ama ikincisi gerçekleştiyse nasıl basit istismar olarak adlandırılıyor ben anlamadım. :KK64:

Allah belasını versin böylelerinin. kendileri demiş bir de erken boşaldığı için devam edemedi diye. erken boşalmasa devam edecek yani. ne olmasını istiyolar acaba gerçekten tecavüz sayılabilmesi için çocuğun parçalanması mı ?
Birde şu olumlu tutum lafı yok mu insanı çileden çıkarıyor gerberesicenin yaptığı şeye bak olumlu davranışmış.

bu davalarda rüşvet falan oluyormu hakimler savcılar alınıyormu merak ettim yada bizim göremediğimiz neleri ne kadar görüyorlar bu sözde hukuk insanları

Olay günü alınan raporda cinsel istismar iddialarının doğrulandığını belirten savcı, S.K.’nın daha önce tanıdığı mağduru kandırarak evine götürüp, zor kullanarak cinsel istismarda bulunduğunu belirtti.

Yargılama sırasında sanık S.K. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, davanın son duruşmasında, esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı, sanığın suçu işlediğine dair delil bulanamadığını belirterek S.K.’nın beraatını talep etti. Kararını açıklayan mahkeme, sanık S.K.’yı ’Basit cinsel istismar’ suçundan 8 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Ben de bu kismi tam anlamadim tantanis tantanis . :KK23:

Ben de bu kismi tam anlamadim tantanis tantanis . :KK23:
Aynen çelişiyor haber. Hangisi gerçekleşmiş, hakim neye göre karar vermiş çözemedim bir türlü.

Ortada başka işler dönmüş. İfadeler tam tersi hale gelmiş, savcılık bulgu yok diye beraat istemiş hakim çok bile ceza vermiş oluyor bu durumda.

Raporlarda sıkıntı var kesinlikle.

Bu haberleri okurken izlerken dişimi sıkıyor elim ayağım titriyor bunlar insan değil zaten ülkede adalet olduğunu düşünmüyorum. Dualarım da nerde her türlü şiddete maruz kalan çocuk akli dengesi olmayan ve yardıma muhtaçlara yardım et allahım desem de yok hergün böyle haberler hergün ...kopsun kıyamet bişey yapamıyoruz anca ah vah üzülme

evine götürüp ters ilişki yoluyla cinsel istismarda bulundu.
Ben bu cümleden bir şey anlamadım. Ters ilişki yoluyla cinsel istismar ne? Ters ilişki varsa onun adı cinsel saldırı olmuyor muydu?

Olay günü alınan raporda cinsel istismar iddialarının doğrulandığını belirten savcı, S.K.’nın daha önce tanıdığı mağduru kandırarak evine götürüp, zor kullanarak cinsel istismarda bulunduğunu belirtti.
Raporda cinsel istismar belirtisi var yani. Ki tantanis tantanis daha iyi bilir, sanırım hukuk dilinde cinsel istismar ve cinsel saldırı farklı şeyleri ifade ediyor.
Ben çocuğa tecavüz etmemiş daha doğru edememiş gibi anladım.

İlk ifadesinde sanıktan şikayetçi olduğunu belirten mağdurun babası H.Ş. de daha sonra ifadesini değiştirerek, "Oğlum geçirdiği kaza sonucu yaklaşık 4-5 ay komada kaldı ve 10 kez ameliyat oldu. Akli dengesi yerinde değil. Ne dediğini bilmiyor" dedi.
Baba çark etmiş. Tehdit mi var, para mı aldılar? Merak ettim.

Yargılama sırasında sanık S.K. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, davanın son duruşmasında, esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı, sanığın suçu işlediğine dair delil bulanamadığını belirterek S.K.’nın beraatını talep etti.
Suçu işlemediğine dair delilden kasıt ne? Tecavüz suçu mu, taciz suçu mu? Yukarıda istismar var demişti aynı savcılık makamı?

Kararını açıklayan mahkeme, sanık S.K.’yı ’Basit cinsel istismar’ suçundan 8 yıl hapis cezasına çarptırdı. Sanığın yargılama sırasındaki olumlu davranışlarının göz önüne alındığını belirten mahkeme, S.K.’nın cezasını 6 yıl 8 aya indirdi. Mahkeme gerekçeli kararında, sanığın erken boşalma nedeniyle eylemine devam edemediğini belirterek olayı ’basit cinsel istismar’ olarak değerlendirdi.
Erken boşalma nedeniyle.... İşte erkek çocuk olduğu için mini etek giymediyse yeni bahane de bu oldu.
Bu da iyiymiş, erken boşalmasaymış it herif eylemi tamamlayacak mıymış yani. Şu yargılama sırasındaki olumlu davranış deyimine de tavım ha... Ulan herifin bir tarafını kesecekler hapiste çocuğa tecavüzden içeri bir de hakime küfredip cezayı mı uzatacak. Adam hakime küfretmiyor, mahkemeye saygı gösteriyor diye vatandaşa karşı işlediği suçu nasıl düşürür?
Tamam pişmanlık indirimi diye bir şey var da mahkemeye saygılı diye tecavüzcünün cezasını nasıl indirirsin? Hani ana bacı edebiyatı yapmak istemiyorum ama senin evladına olsa aynı "ay çok saygılı davrandı" lafını kullanabilecek misin?
Offff hakikaten off yani.

yuh ya yuh! çek davasından adama iyi hal indirimini hadi anlarımda, erken boşalma neymiş? yazıklar olsun. daha nasıl kılıfına uydurulurdu bilmiyorum, neyseki çocukcağız tahrik etti diye ceza almamış. ömrünce boşalama adam!

marilyn monroe marilyn monroe henüz konuya dair detaylı bilgim yok ceza özel almadığım için, o sebeple kesin konuşmak istemedim. Cinsel saldırı ve istismar suçları TCK madde 102 ve 103te düzenlenmiş. Telefondan girdiğim için detaylı kopyalama yapamıyorum internetten okuyabilirsin. Kanunda tecavüz diye bir kavram kullanılmamış bu arada. (Programda kelime üzerine detaylı arama yapıyorum çıkmıyor)

Benim maddelerden anladığım kadarıyla çocuklar ve akıl hastalarına yönelik kişilere yönelik cinsel eylemler cinsel istismar, yetişkin bireylere yönelik yapılan ise cinsel saldırı olarak adlandırılıyor. Kanun vücuda ordan ya da sair cisim sokulması durumunda farklı yaptırımlar öngörmüş, bu demek oluyor ki bizim tecavüz dediğimiz şey hala cinsel istismar ya da cinsel saldırı olarak geçiyor kanunda.
Haberde benim kafamı karıştıran şey raporlar oldu. Birbirleriyle çelişen raporlar ve ifadeler var pek bir şey anlamadım.
Ceza hukuku kişinin niyetini değil eylemlerini cezalandırır. Eğer adam çocuğa bizim deyimimizle tecavüz etmesiyle suçun nitelikli hali gerçekleşmemiş olduğundan basit halinden dolayı cezalandırılır. (Nitelikli hal kanunda ayrıca belirtilmiş, vücuda organ sokmak da bunun içinde)
Bence asıl sorun kararda değil raporlarda. Başka başka işler dönmüş anladığım kadarıyla. Babanın, çocuğun, rapor veren merciin bu kadar net fikir değiştirmesi bana garip geldi. Ve haberden hiç bir şey anlamadım gerçekte ne yaşanmış olduğuna dair.

Şu Türkiye tamamen erken boşalsa da çoluk çocuk kadınlar bi rahat etse. Bu nedir yaa:KK11:

marilyn monroe marilyn monroe henüz konuya dair detaylı bilgim yok ceza özel almadığım için, o sebeple kesin konuşmak istemedim. Cinsel saldırı ve istismar suçları TCK madde 102 ve 103te düzenlenmiş. Telefondan girdiğim için detaylı kopyalama yapamıyorum internetten okuyabilirsin. Kanunda tecavüz diye bir kavram kullanılmamış bu arada. (Programda kelime üzerine detaylı arama yapıyorum çıkmıyor)

Benim maddelerden anladığım kadarıyla çocuklar ve akıl hastalarına yönelik kişilere yönelik cinsel eylemler cinsel istismar, yetişkin bireylere yönelik yapılan ise cinsel saldırı olarak adlandırılıyor. Kanun vücuda ordan ya da sair cisim sokulması durumunda farklı yaptırımlar öngörmüş, bu demek oluyor ki bizim tecavüz dediğimiz şey hala cinsel istismar ya da cinsel saldırı olarak geçiyor kanunda.
Haberde benim kafamı karıştıran şey raporlar oldu. Birbirleriyle çelişen raporlar ve ifadeler var pek bir şey anlamadım.
Ceza hukuku kişinin niyetini değil eylemlerini cezalandırır. Eğer adam çocuğa bizim deyimimizle tecavüz etmesiyle suçun nitelikli hali gerçekleşmemiş olduğundan basit halinden dolayı cezalandırılır. (Nitelikli hal kanunda ayrıca belirtilmiş, vücuda organ sokmak da bunun içinde)
Bence asıl sorun kararda değil raporlarda. Başka başka işler dönmüş anladığım kadarıyla. Babanın, çocuğun, rapor veren merciin bu kadar net fikir değiştirmesi bana garip geldi. Ve haberden hiç bir şey anlamadım gerçekte ne yaşanmış olduğuna dair.
Anladım. Yani taciz de tecavüz de aynı kanun maddesini ihlal ediyor ama ağırlıkları değişiyor. Küçükler ya da akıl hastaları ise istismar altında düzenleniyor.
Yok zaten, devam edemeyecek miymiş derken artık yıldım tecavüz saldırı durumlarında ısrarla bir hafifletici sebep bulunmasından.
Yoksa adam zaten eylemi tamamlayamamış bütün halinden ceza verirsen bu sefer tecavüz edenin cezası ne olacak, ikisi bir değil sonuç olarak.
Aynen bana ya tehdit varmış gibi geldi ya da aile para alıp konuyu kapatmaya çalışıyormuş gibi. Ben de bir halt anlamadım

Anladım. Yani taciz de tecavüz de aynı kanun maddesini ihlal ediyor ama ağırlıkları değişiyor. Küçükler ya da akıl hastaları ise istismar altında düzenleniyor.
Yok zaten, devam edemeyecek miymiş derken artık yıldım tecavüz saldırı durumlarında ısrarla bir hafifletici sebep bulunmasından.
Yoksa adam zaten eylemi tamamlayamamış bütün halinden ceza verirsen bu sefer tecavüz edenin cezası ne olacak, ikisi bir değil sonuç olarak.
Aynen bana ya tehdit varmış gibi geldi ya da aile para alıp konuyu kapatmaya çalışıyormuş gibi. Ben de bir halt anlamadım
Aslında hafifletici sebep bulunmuyor o sebep zaten var ve hakim uygulamak zorunda. Mesela geçenlerde karısını öldürmeye çalışan kocaya kadın ölmediği için öldürmeye teşebbüsten ceza verildi. Manşet 'bu sefer de teşebbüs indirimi' şeklindeydi ve ona bile tepki verildi. Hakimin orda verebileceği başka karar yok ki. Burda da aynı durum var büyük ihtimalle. Nitelikli halinden cezalandırılır mı orası tartışılır tabii ki. Raporlar tutarlı olsa söyleyecek bir şeyim olurdu ama şuan bilemiyorum.

He kravat saygın tutum indirimi vs onlar gerçekten saçmalık o ayrı. Hakimin takdir yetkisi fazla geniş o konuda..

X